Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lag in jocuri pe Windows 8 - fost "Problema Wndows 8 ?"

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
AlexDev

AlexDev

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.02.2016
Salut ieri mi-am luat un laptop nou cu un sistem destul de decent ( Acer Aspire E15 , E5-551-T4SI) procesorul este AMD Quad-Core A10-7300 cu turbo core pana la 3.20 ghz . Problema este urmatoarea avea linux pe el m-am chinuit si am bagat win 8 ( win 7 nu ma lasa imi cere drivere ... ) L-am instalat pe 32 biti , merge foarte bine si chiar eram multumit ... pana am descarcat primul joc  ( fifa 15) merge perfect pana intru in meniul jocului cand capatat un lag foarte mare ... si nu este jucabil ( pe can i run it imi arata cum ca pot sa ma joc ) m-am gandit ca nu merge .. apoi am incercat fifa 14 si a facut la fel mi-am descarcat world of warcraft la fel ... laptopul arata ca poate rula aceste jocuri indeplinind toate cerintele dar nu stiu care este problema ... ma gandesc ca e de la windows ? win 7 nu pot sa il bag ... ma gandesc ca procesorul nu intra in functiune coplet si nu ruleaza la 3.2 ghz si ramane la cat e el 1.8 parca de ieri ma tot chinui ... am bagat drivere direct x 10 -11 si tot ce m-a mai dus capul dar nu gasesc o solutie ... va rog daca se poate sa imi dati niste idei sau o solutie . In cazul in care am pus topicul unde nu trebuie nu il sterge ti va rog ... sunt nou pe site . ( acesta este laptopul http://www.altex.ro/...radeon-r6-linux)

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De ce Windows 8 si nu Windows 8.1 ? E cu destul peste. Trebuia sa-l pui pe 64 bit.




PS: Tu chiar credeai ca o sa te joci in conditii optime pe laptopul ala?

#3
AlexDev

AlexDev

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.02.2016
pai si crezi ca daca il pun pe 8.1 si pe 64  biti va merge ?

am vazut cum ca  trebuie sa imi activez turbo boost din bios dar nu am vazut nimic de genu pe acolo cand am bootat windowsul

#4
pirvu73

pirvu73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.02.2016
si eu sunt utilizator de acer ,aspire v3 571g. daca esti impatimit de jocuri care solicita resurse serioase ,EVITA procesoarele AMD si placile Radeon . Mergi pe INTEL  si NVIDIA ,cel putin 630 M. instaleaza AMD CATALIST si vezi ce se mai poate . Bafta. si daca are 4 GB RAM ,baga arhitectura pe 64 biti, asa se activeaza turbo boost.

Edited by pirvu73, 21 February 2016 - 18:29.


#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Nene, daca producatorul nu ofera drivere mai jos de windows 8.1, de ce va incapatanati sa instalati windows 7 ?
De ce nu puneti Vista ? ba XP, daca se poate ?!

Intra aici==>http://www.acer.com/...content/drivers (Romania) sau aici==>http://www.acer.com/...content/drivers (USA ) si urmeaza pasii:
1) selecteaza Notebook;
2) apoi Aspire;
3) dai scroll pana la Aspire E5-551

Mai jos trebuie sa selectezi sistemul de operare (windows 10 sau 8.1) pt. a vedea driverele specifice sistemul de operare !

#6
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
ma, nenea windows are niste drivere generice. cauta driverele pe site-ul producatorului si nu vei mai avea probleme

#7
AlexDev

AlexDev

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.02.2016
Am rezolvat problema ! Pe windows 8 nu imi aparea nici un driver pt placa video si nici cu 3dp chip nu gaseam nici unul am reusit sa bag win 7 si atunci mi-au aparut driverele de grafica .
p.s acum ma joc fifa 15 la high si merge fara probleme :D :D :D

Edited by AlexDev, 22 February 2016 - 17:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate