Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bascula (si altele) For...

Problema anxioasa, e normal cum g...

Vitrina sucuri

F.Charm - La inalțime
 Marker de scris pe bidoane

Lecțiile trase de comandanti...

Recomandare telefon pt poze si ba...

Casa de paie
 Verificare baza de date a politiei

Xiaomi sub 1200 lei

programul Marțea Mastercard

Adaptare aspirator pe baterii, la...
 Resetare baterie Acer Aspire E5-575

AMD Ryzen 7800X3D - stuttering

Recomandare router 4G/5G

Ucigand cu cruzime in numele lui ...

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4645 replies to this topic

turist239

turist239

New Member

• Grup: Candidate Members
Daca plec la toamna in vacanta de 10 zile, e vreo problema daca in decembrie vreau iar sa plec alte 10 zile?

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Nu ii bai.

Și dacă pleci 3 zile și te mai întorci încă 10, tot ii ok.

3 saptamani e media “turistului normal” și acceptabila, Per trip (sau semestru).

Probleme ar fi dacă ai face 5 tripuri a câte 10 zile in 3 luni ca turist.

mhro

mhro

Member

• Grup: Members
Recent am avut parte de o experienta foarte placuta, drama free, cu reinnoirea unei vize combinata B1/B2 prin procedura de reinnoire fara interviu, detalii aici https://www.ustravel...v-visarenew.asp

Pasaportul a fost expediat intr-o zi de Joi prin FedEx/TNT, a ajuns la Ambasada a doua zi (Vineri). In 11 zile mi-a fost expediat la usa. Ma asteptam sa primesc un AWB in acest sens asa cum am primit inainte de expedierea documentelor catre ei, insa am primit doar un SMS in ziua livrarii.

Cred ca am facut o greseala la plata celor 15$ pe sens (dus/intors catre Ambasada), am platit de doua ori aceeasi taxa dar nu a contat, valoarea fiind aceeasi.

Posted Image

derese

derese

New Member

Update la procesul de interviu (28.06.2023):

Preambul:
- Completat formularul DS-160 si toata procedura in Februarie 2023, programare in Iunie 2023 (stiu ca mai poti verifica din cand in cand disponibilitatea mai devreme, dar noi nu ne grabeam)
Eu aveam viza de 10 ani expirata de anul trecut, puteam sa o solicit online fara interviu, dar am mers impreuna pt sotie care era prima data la viza.
Noi aveam si un Affidavit of support ("chemare") de la rudele mele de gradul 1/2 din State.

Tips:

1. Mergeti la data/ora programarii cam cu 30min inainte. Noi am avut programare la 7:30, am ajuns la ora 7 si deja erau aprox 20 persoane la rand. Randul incepe dinspre trecere spre Mall Baneasa, ca sa va faceti o idee unde trebuie sa va asezati. La coada erau persoane care aveau programari si la 8, si la 8:30. Nu prea conteaza, important este ca se intra in ordinea in care te-ai asezat la rand.

2. La 7:15 dupa schimbul de securitate (SRI) vine unul dintre agenti si va detaliaza succint procedura pt a intra in Ambasada: fara laptop-uri/tablete (nu intri daca le ai la tine, dar ai voie cu tel mobil). Fara geamantane/rucascuri/genti voluminoase. Nu se fac poze sub nicio forma nici din exterior (te vad pe zecile de camere instalate si te scot din rand, apoi la Jandarmerie si urmeaza procedurile legale - nu riscati pt un selfie). Nu aruncati gunoaiele pe jos, este cos de gunoi in incinta, va si indica asta. Nu mai este nevoie de masca cum scrie pe site, nu o cere nimeni.

3. Nu aduceti alte documente in afara de pasapoarte si pagina de confirmare, nu vi le va cere nimeni (cu toate ca am avut si noi acte de proprietate, masina, affidafit of support, contract de munca etc). Le-am avut si noi ca tot romanul, just in case Posted Image Nu e nevoie de nimic, nu cer, nu se uita.

4. La ora 7:45 a venit un domn roman cu lista de prezenta pt ziua respectiva, va incoloneaza cate 30 pe trotuarul de langa ambasada si verifica in pasaport numele sa fie pe lista, apoi cate 2-3 sunteti invitati inauntru de personalul de securitate roman angajat al Ambasadei la controlul de securitate (fix ca la aeroport). Aici este nevoie sa aveti telefonul INCHIS (nu pe mod silentios sau avion) si veti lasa inclusiv apa sau ceasurile smart si cheile de la masina. Pt asta primiti un bon cu care sa le recuperati la iesire. Portofelele vi le inapoiaza.

5. Procedura in sine inauntru:
- Intri in curtea interioara, ai o usa de intrare, te asezi la un ghiseu preverificare unde iti scaneaza codul de bare din confirmare si iti genereaza un cod cu sticker pe care il lipeste pe pasaport. Totul dureaza extrem de putin. Nu am avut nevoie de poze suplimentare, dar am avut la noi cum spunea cineva, banconte de 10 ron pt orice eventualitate.

- Esti invitat apoi la ghiseurile 3-4-5 pt amprentare, care se elibereaza primul (fix ca la banca). Si aici a durat aprox 5 minute, mai mult astepti persoanele din fata ta. Aici te intreaba scopul (purpose? Tourism?). Am raspuns YES. Este un American care vb doar engleza, dar in fata langa tine este un ofiter roman care te indruma in caz ca nu te descurci cu amprentarea digitala. La noi nu au fost probleme, la unele persoane in varsta da.

- Ulterior, dupa amprentare, esti invitat la coada la ghiseele pt interviu (7-8-9). Aici este dupa noroc, toti 3 am vazut ca vorbeau si romana, noi am discutat in engleza. In fata noastra au fost 3 oameni in varsta si au vb in romana cu aceeasi doamna cu care am facut si noi interviul. Toata procedura la interviu variaza, functie de tine, ce ai completat in formular, etc etc etc. Pe unii am vazut ca ii intreaba de cifra de afaceri, domeniu de activitate etc, pe altii de multe altele. NU CER NICIUN FEL DE ACTE. La noi a durat fix 1 minut, nu mai mult: Aveti rude ? (Da am raspuns - unchi, matusi, verisori), ati mai fost (eu da, sotia nu), pe unde ati vizitat in US (raspuns: Orasele x, y, z), cat ati stat ultima data (3 sapt), cand vreti sa mergeti (Septembrie), ce lucrati? (IT). apoi: Everything looks good, I approve your visas.

Si asta a fost tot. Pasapoartele le ridic in 2-3 zile de la sediul Fedex de langa Ambasada, asa am bifat (se poate verifica online cand ajung acolo).

Concluzii:
- noi am stat fix 40min de cand am intrat pana am iesit. (securitate, preverificare si lipire cod de bare pe pasaport, amprente, interviu). Mai mult astepti afara.
- Procesul pare mai simplificat ca acum 10 ani cand am fost eu prima data, tot aici (Era o sala de asteptare din cate imi amintesc, cu nr de ordine).
- Chiar daca aveti programare la grupul de 8 sau 8:30, puteti sa mergeti mai devreme, nu este nicio problema. Oricum, coada destul de mica si la iesire, maxim 50-70 pers dar mergea extrem de repede totul.
- Nu luati altceva pt viza in afara de: pasaport, confirmare, portofel (30 RON/pers in bancnote de 10), telefon.
- Urmati instructiunile cap-coada (fara selfie, fara alte derapaje, altfel riscati sa nu intrati).
- "Sa nu spui ca ai rude in America ca te respinge" este un MIT, eu si prima data am confirmat ca am toate rudele din partea mamei acolo si nu a fost nicio problema.
- Apa se gaseste si in interior, deci nu e cazul sa luati cu voi ca va opreste la controlul de securitate.
- Nu luati in avans cazari, hoteluri, avioane etc. Nu te verifica/intreaba nimeni.
- Unii am vazut ca se pierdeau in detalii de nu intelegeam eu nimic (cumnatul are un frate care e cetatean american si eu am dubla cetatenie dar cutare si cutare). Cu cat este mai imbarligata povestea, cu atat ridicati mai multe suspiciuni.
- Nu am vazut pe nimeni care sa te sperie la interviu, totul este sa fiti cinstiti la raspunsuri. La unii dura mai mult ca se intra in anumite detalii personale, acum depinde de fiecare. La noi repet, maxim 1 minut si 4-5 intrebari au fost suficiente.

Sper sa ajute pe toata lumea !

P.S. Ignorati eventualele typo si scapari de punctuatie/ortografie, nu am stat sa corectez.

Edited by derese, 28 June 2023 - 12:51.

kayman

kayman

Active Member

Ai scapat repede, eu m-am dus conform instructiunilor cu 10' inainte de ora din programare si deja coada era imensa, am stat 2h, intr-o dimineata f. rece de oct. Cam de porc ca nu respecta programarile si iau la rand, care cum cand a venit.
Taxa pt. pozele la tonomat parca era 40, nu 30, daca nu le-au mai ieftinit, desi nu le sta in caracter, cu inflatia asta cu tot.

djxhouse

djxhouse

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salutare tuturor...

Eu am fost in SUA in 2004,2005 si 2006 cu visa de J1. (work and travel)
In 2017 am fost in SUA ca turist, pentru 3 saptamani (eu, sotia si copilul cel mare (atunci avea 1 ani). Atunci am avut viza ESTA.

Acuma am o familie (2 adulti si 3 copii (3 ani, 5 ani si 7 ani)

Si vreau ca toata familia sa mergem in SUA in concediu.

Intrebari:
1. La interviu toti 5 trebuie sa mergem? sau e deajuns doar cei 2 parinti sa mearga la interviu.
2. Toti 5 primim viza pe 10 ani?
3. Sau copii pe cat timp primesc viza?
4. In caz de se schimba pasaportul copiilor (valabilitate pasaport 3 ani) si au primit viza pe 10 ani, atunci cum se procedeaza?
5. In caz de un adult intre timp schimba pasaportul, ce se intampla cu viza ce am primit pe 10 ani?
6. Ce taxa se plateste in cazul copiilor? La adult taxa de interviu este 160USD, dar la copii tot 160usd este?

Multumesc frumos

Edited by djxhouse, 08 July 2023 - 10:16.

mdt

mdt

Senior Member

La interviu merg doar copiii peste 14 sau 15 ani, nu mai stiu exact. Taxa de viza este pentru copii la fel ca pentru adulti si la fel, trebuie completat cate un formular pentru fiecare.

Orice persoana care isi schimba pasaportul merge cu amandoua la el: cel valabil si cel cu viza.

Copiii mei au primit viza pe 10 ani cu intrari multiple. Nu pot sa bag mana in foc ca toti primesc asa.

Edited by mdt, 08 July 2023 - 10:24.

djxhouse

djxhouse

Senior Member

View Postmdt, on 08 iulie 2023 - 10:24, said:

La interviu merg doar copiii peste 14 sau 15 ani, nu mai stiu exact. Taxa de viza este pentru copii la fel ca pentru adulti si la fel, trebuie completat cate un formular pentru fiecare.

Orice persoana care isi schimba pasaportul merge cu amandoua la el: cel valabil si cel cu viza.

Copiii mei au primit viza pe 10 ani cu intrari multiple. Nu pot sa bag mana in foc ca toti primesc asa.

Multumesc frumos.

mhro

mhro

Member

View Postdjxhouse, on 08 iulie 2023 - 10:09, said:

Salutare tuturor...

Eu am fost in SUA in 2004,2005 si 2006 cu visa de J1. (work and travel)
In 2017 am fost in SUA ca turist, pentru 3 saptamani (eu, sotia si copilul cel mare (atunci avea 1 ani). Atunci am avut viza ESTA.

Acuma am o familie (2 adulti si 3 copii (3 ani, 5 ani si 7 ani)

Si vreau ca toata familia sa mergem in SUA in concediu.

Intrebari:
1. La interviu toti 5 trebuie sa mergem? sau e deajuns doar cei 2 parinti sa mearga la interviu.
2. Toti 5 primim viza pe 10 ani?
3. Sau copii pe cat timp primesc viza?
4. In caz de se schimba pasaportul copiilor (valabilitate pasaport 3 ani) si au primit viza pe 10 ani, atunci cum se procedeaza?
5. In caz de un adult intre timp schimba pasaportul, ce se intampla cu viza ce am primit pe 10 ani?
6. Ce taxa se plateste in cazul copiilor? La adult taxa de interviu este 160USD, dar la copii tot 160usd este?

Multumesc frumos

1. da
2. nu este obligatoriu, exista si viza pe 1 an cu o singura intrare. cel mai probabil nu va fi cazul.
3. vezi mai sus
4. se calatoreste cu pasaportul cel nou insotit de cel vechi cu viza aplicata.
5. vezi pct. 4
6. 160$

ai dubla cetatenie de ti-a permis ESTA in 2017?

djxhouse

djxhouse

Senior Member

View Postmhro, on 09 iulie 2023 - 07:49, said:

1. da
2. nu este obligatoriu, exista si viza pe 1 an cu o singura intrare. cel mai probabil nu va fi cazul.
3. vezi mai sus
4. se calatoreste cu pasaportul cel nou insotit de cel vechi cu viza aplicata.
5. vezi pct. 4
6. 160$

ai dubla cetatenie de ti-a permis ESTA in 2017?
Nu am inteles raspunsul la punctul 1.

1. toti 5 persoane trebuie sa mergem la interviu (2 adulti si 3 copii)
2. sau e deajuns ca cei 2 adulti sa mearga la interviu (copii poate sa ramana acasa)

mdt

mdt

Senior Member

Vezi raspunsul meu de mai sus. Copiii sub o anumita varsta (gen 14 ani) nu trebuie sa se prezinte fizic la interviu. Scrie si pe site-ul ambasadei, in procesul prin care treci cu completarea actelor va aparea aceasta informatie.

In rezumat ai asa:
- de completat 5 formulare
- de platit taxa pentru toti 5
- de programat interviu pt parinti
- de mers la interviu parintii cu pasapoartele tuturor 5

djxhouse

djxhouse

Senior Member

View Postmdt, on 09 iulie 2023 - 17:11, said:

Vezi raspunsul meu de mai sus. Copiii sub o anumita varsta (gen 14 ani) nu trebuie sa se prezinte fizic la interviu. Scrie si pe site-ul ambasadei, in procesul prin care treci cu completarea actelor va aparea aceasta informatie.

In rezumat ai asa:
- de completat 5 formulare
- de platit taxa pentru toti 5
- de programat interviu pt parinti
- de mers la interviu parintii cu pasapoartele tuturor 5
ms frumos.
acuma e clar.
Zi faina

Garkan

Garkan

Active Member

Revin si eu cu o intrebare.
A calatorit cineva sau stiti pe cineva care a calatorit, dupa casatorie, cu visa pe vechiul nume? citisem undeva ca poti sa calatoresti cu pasaportul vechi, pasaportul nou si certificatul de casastorie.
Nu mai gasesc unde am citit si nu mai e timp pentru schimbarea visei pe noul nume.

Garkan

Garkan

Active Member

LE
Am discutat la ambasada, se poate cu pasaportul vechi, pasaportul nou si certificatul de casastorie.

mhro

mhro

Member

https://www.politico...m-viktor-orban/

US limits visa waiver for Hungarians The unprecedented move comes in response to security concerns, Washington says.

Lex404

Lex404

Guru Member

Pai de vreo 3 ani nu se mai putea merge cu ESTA pe pasaport maghiar daca nu erai nascut in Ungaria (de ex, nascut in Ardeal).

Short story long, s-a umplut America de tigani la propriu, au crezut ca sunt de vina doar aia din Romania si Serbia dar aparent au si ungurii doza lor de ciumegi Posted Image
Ii vezi la cersit (atat offline cat si online)
https://www.gofundme...ugees-need-help
https://www.gofundme...in-orlando-area

"refugiati" din Romania. Astia mergeau cu ESTA (sau sarind gardul) apoi se vaicareau si aplicau pentru azil politic. Asa au facut si in Canada cand s-au scos vizele

si ne mai intrebam de ce avem atata rata de refuz si cand o sa intre RO in VWP: la plivara

Edited by Lex404, 01 August 2023 - 15:32.

something00

something00

Active Member

A completat cineva de curand ESTA?
Mai e intrebarea aia cu vizitatul celor 6 tari arabe?
Pana o scot, tre sa evit SUA ca inca o viza nu mai am chef sa iau.

Lex404

Lex404

Guru Member

Inca e valabila.

Dar eu am luat B2 si m-am dus, e 2 pagini dupa viza iraniana si iraqi Posted Image Nu ii prea mai intereseaza...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate