Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#4483
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
2 intrebari,

- Am voie cu o sticla de tuica de 2L home made ? (e cadou)

- Ce firma de asigurare recomandati ? Eventual care sunt mai ok ca pret.

#4484
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
In US 1 litru (33 fl oz) de alcool. Also, vezi sa nu ai nimic de origine animala sau vegetala (fructe, zarzavaturi, etc).

Asigurare, una care are contract direct cu un asigurator din US. Eu am la Cigna (de la angajator). Trebuie sa faci ceva research aici.

Faza e ca daca ai o asigurare care iti ramburseaza costurile, trebuie sa poti acoperi costurile in primul rand.

Edited by Lex404, 27 April 2023 - 08:52.


#4485
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Am luat la nimereala de la Allianz/Tiriac....recunosc ca nu aveam chef sa imi mai bat capul SI CU asta.....acu D-zeu cu mila....

#4486
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 13.09.2022

View PostRadu18-, on 24 aprilie 2023 - 13:24, said:

Ca idee, imi provoaca o greata din ce in ce mai intensa acest proces de ploconeala sa mergi in tara lor de impuscaci
750 ron pt viza, zi de concediu pt interviu, bani pe motorina - interviul merge numai la Bucuresti, nu si online sau macar alternativa in alte orase, stai 5 LUNI pt o amarata de viza...


Pai de ce vrei sa mergi la ei, daca nu iti place ca se impusca? Posted Image
Stai calm, e pur si simplu coada lunga ptr ca a fost perioada cu pandemia. Inainte de pandemie puteai sa te programezi si peste 3 zile in unele perioade.
Nu e cine stie ce interviul ala. Ia daca tu socotesti motorina pana la Bucuresti, sper ca stii ce costuri sunt pe acolo cand o sa te duci...
E una din cele mai usor de luat vize, daca esti de buna credinta.
Si e una din cele mai "relaxate" vize, si chiar cele mai ieftine.
Ia vezi la Thailanda de exemplu, costa jumate din asta de SUA, e doar ptr 15 zile MAXIM, si se da cu data si ORA de intrare/iesire din mareata lor tara...o singura intrare! Vrei sa iesi din thai sa vizitezi Vietnam de ex si sa revii? Alti bani, alta distractie, mai platesti o data taxa...
Sau Arabia Saudita, costa cam cat cea de SUA, e tot ptr 30 de zile parca...

Viza de SUA, odata ce ai luat-o e valabila 10 ani cu intrari cate vrei tu, doar sa nu depasesti 6 luni intr-un an.

View Postasiodf, on 27 aprilie 2023 - 21:16, said:

Am luat la nimereala de la Allianz/Tiriac....recunosc ca nu aveam chef sa imi mai bat capul SI CU asta.....acu D-zeu cu mila....

Ce are? E foarte ok.

Edited by danigoleman, 27 April 2023 - 21:47.


#4487
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
N-am idee bine/rau, nu ma pricep la piata de asigurari. D-aia intrebasi initial.

#4488
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am avut Allianz in Mexic si au fost ok, au rambursat dupa cateva zile.
----

Astia care va plangeti de vizele de USA, vedeti cum sta dtreaba cu Africa de Sud :lol: Acolo sa vezi distractie si cate cer.

Viza de US e printre cele mai usor de luat.

#4489
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 13.09.2022
Sau de Australia...

#4490
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Da, alti ciumegi. Macar la aia e gratuit si online, dar dupa te tarasc cu lunile sa le tot trimiti cate ceva :lol: sa se spele cu cangurii lor pe cap

#4491
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020

View Postdanigoleman, on 27 aprilie 2023 - 21:43, said:


Viza de SUA, odata ce ai luat-o e valabila 10 ani cu intrari cate vrei tu, doar sa nu depasesti 6 luni intr-un an.



Ce are? E foarte ok.

Se elibereaza si vize pe 1 an cu o singura intrare :)

#4492
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Ah da, chiar si pe 2 ani cu intrari multiple, sau pe 5 multiple.

La noi la firma au primit toti pe un an (majoritatea romani si ucraineni, programarea facuta de firma) acum cativa ani Posted Image doar un tip primise pe 2 ani ca avusese J inainte. era sa fiu si eu pe lista dar au pus interviul cand eram in concediu si m-am dus apoi sigur, luat pe 10.

Edited by Lex404, 28 April 2023 - 09:25.


#4493
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008

View PostLex404, on 27 aprilie 2023 - 22:42, said:

Astia care va plangeti de vizele de USA, vedeti cum sta dtreaba cu Africa de Sud

Mai nou, adica de mai mult de un an, poti sa vezi doar facand o excursie la Budapesta - ambasada din ro s-a inchis.

Pe de alta parte, ce iti cer e foarte clar si simplu, nu exista sa nu-ti dea viza, costa doar 43 de euro, e valabila o singura data, dar macar ai ce vedea in tara aia! :)

Edited by kayman, 28 April 2023 - 12:44.


#4494
gsilaghi

gsilaghi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.08.2010
Am inteles ca se poate intra in ambasada doar cu documentele necesare. exista vreun loc (probabil in afara), unde se poate lasa un eventual rucsac?

#4495
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008

View Postgsilaghi, on 28 aprilie 2023 - 16:25, said:

exista vreun loc (probabil in afara), unde se poate lasa un eventual rucsac?

Da - in lockerele de la ikea / mall :) .... serios, nu veni cu nimic, erau unii intorsi de la coada care se rugau de diversi sa le tina rucsacii

#4496
gsilaghi

gsilaghi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.08.2010

View Postkayman, on 28 aprilie 2023 - 17:46, said:


Da - in lockerele de la ikea / mall Posted Image .... serios, nu veni cu nimic, erau unii intorsi de la coada care se rugau de diversi sa le tina rucsacii

Multumesc mult pentru informatie. Banuiesc ca in ambasada se intra la ora programata. Cat se sta pana la final (pentru o viza obisnuita non-imigrare)?

#4497
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008
Cand ajungi te asezi la coada, cand iti vine randul intri. Eu m-am dus la ora din programare si am stat vreo doua ore. Aia din fata venisera de la 6 dimineata, nuts! Mai era si prin toamna intr-o dimineata cu vreo 3-4 grade. Nu scoti coada din roman la doar 30 de ani dupa comunism!

Edited by kayman, 28 April 2023 - 22:00.


#4498
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 13.09.2022

View Postmhro, on 28 aprilie 2023 - 09:14, said:

Se elibereaza si vize pe 1 an cu o singura intrare Posted Image

S-or fi eliberand, majoritatea sunt pe 10 ani totusi. Ce tara din lume care ne cere viza  iti mai da pana la 10 ani cu intrari nelimitate? Eu nu stiu...

View Postkayman, on 28 aprilie 2023 - 12:39, said:

Mai nou, adica de mai mult de un an, poti sa vezi doar facand o excursie la Budapesta - ambasada din ro s-a inchis.

Pe de alta parte, ce iti cer e foarte clar si simplu, nu exista sa nu-ti dea viza, costa doar 43 de euro, e valabila o singura data, dar macar ai ce vedea in tara aia! Posted Image

Ai fost la Budapesta sa obtii viza? Mi se par cam neseriosi, le-a dat mail despre continutul dosarului, mi-au raspuns ,dar sunt chestii ambigue si apoi cand i-am intrebat despre ele nu au mai raspuns. Mi-e sa nu ma duc pana acolo si sa imi spuna ca vai, hartia asta nu e buna, si sa mai trebuiasca sa vin o data. De ex in raspunsul lor nu scrie nici cuantumul taxei...

Edited by danigoleman, 29 April 2023 - 13:39.


#4499
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009
Salut,

Pentru cei care ati achitat taxa de livrare prin curier (FedEx): Pe site-ul ambasadei scrie ca trebuie sa prezinti dovada achitarii "Dovada plăţii trebuie prezentată la momentul interviului." Nu am primit nicio dovada de plata. Am facut doar printscreen la payment reference de pe site-ul unde am facut plata... Altceva nu am primit nimic. Niciu mail, niciun mesaj... nimic.

Care este dovada platii la care se face referire pe site-ul ambasadei?

#4500
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020
ignora. nu trebuie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate