Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4659 replies to this topic

#4033
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008
"Veni, vidi, vici"
A fost mai simplu decat mi-am imaginat. Am avut programare marti dimineata si totul a mers snur. Verrificarea de la intrare, verificare programare, verificare pasaport, amprentare si interviu cu totul 45 de minute. Interviul a constat in 2 intrebari (unde vreti sa mergeti in SUA si in ce perioada v-ati gandit sa mergeti) si dupa 30 de secunde ne-a zis ca viza a fost aprobata (3 persoane). A doua zi am primit mesaj ca pot ridica pasapoartele de la TNT. Viza pe 10 ani.
Multumesc tuturor pentru informatii.

Edited by judas, 07 December 2018 - 11:31.


#4034
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
A fost vreo problema cu copilul de 18 ani? A fost vreo intrebare pentru/despre el? Multumesc!

#4035
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008

 mdt, on 08 decembrie 2018 - 21:40, said:

A fost vreo problema cu copilul de 18 ani? A fost vreo intrebare pentru/despre el? Multumesc!
Nu. Ne-a intrebat (adica pe mine) daca ne-am gandit unde vrem sa mergem in SUA si cam in ce perioada.

#4036
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Super, multumesc mult!

#4037
rarestoom

rarestoom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2012
La mulți ani!
Știu că undeva, în aceste sute de pagini, se află răspunsurile căutate de mine. Apelez la bunăvoința celor care știu să mă îndrume mai repede decât aș face-o eu.
Suntem 4 persoane care vrem să mergem în New York în călătorie turistică. Aceste patru persoane sunt: o familie de trei persoane, adică eu, soția mea (necăsătoriți cu acte) și fiica noastră de 12 ani plus o nepoată de 12 ani.
Vă rog frumos, pe cei care știu, să-mi spuneți următoarele:
1. Formularul DS-160 se completează pentru fiecare membru în parte, adică patru formulare?
2. Interviul se programează pentru toți în aceeași zi?
3. Toate cele patru persoane trebuie să fie prezente la interviu, adică și copiii de 12 ani?
4. După experiența d-voastră, am vreo șansă pentru a pleca in jurul datei de 20 aprilie?
5. Nu am la cine să mă duc (rude sau prieteni), mă cazez la hotel sau locuri gen cele de pe Airbnb, dar clar, nu am ce să le răspund când mă vor întreba de adresa la care voi locui, pentru că nu știu dacă pot risca o rezervare pentru ca mai apoi să nu primesc viza și să rămân cu banii dați. Cum se procedează în cazul acesta?
Vă mulțumesc!

Edited by rarestoom, 13 January 2019 - 00:25.


#4038
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Necasatorit cu acte, nu stiu cum te va califica si nici nepoata de 12 ani fara acte legale ca aveti drept s-o scoateti din tara fara aprobarea parintilor.
Americanii sint foarte atenti si severi la aceste plimbari cand fiecare membru de "familie" se uita in alta directie plus nepoata.  

N-am auzit de asa un caz, doar un nepot adult a acompaniat matusa handicapata in America, insa el avea o situatie excelenta la Bucuresti, avea un business, o casa si un tata in securitate.

#4039
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Situatia voastra este mai complicata. Cel mai bine va adresati direct ambasadei telefonic.

#4040
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Din ce am vazut pe site-ul ambasadei copiii sub 14 ani nu trebuie sa fie prezenti la interviu in schimb trebuie sa fie parintii lor (reprezentantii legali). M-am uitat pentru ca si noi vrem sa luam viza pentru copii.

Ce am observat cand am fost eu dupa viza (luata in interes de serviciu) este ca cei care calatoresc impreuna se prezinta la interviu impreuna.

Edited by mdt, 14 January 2019 - 19:45.


#4041
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Am ajuns sa am si eu intrebari Posted Image

Eu si sotul avem viza valabila, vrem sa luam viza si pentru cei 3 copii (minori). Am completat 3 formulare DS-160. Acum, ca sa platesc si sa programez un interviu trebuie sa ma loghez. M-am logat cu contul meu (facut cand am aplicat pentru viza mea), am adaugat acolo copiii cu datele lor (scrie ca poti sa aplici pt viza pentru mai multe persoane, pui relatia cu persoana - child) si cand ii dau start new application ma include si pe mine. Imi zice ca am de platit taxa * 4 ceea ce eu nu doresc, am viza valabila, nu vreau sa o reinnoiesc. Imi si spune ca avand viza valabila pot sa nu vin la interviu, dar nu pot sa exclud cererea vizei pentru mine.

A incercat si sotul sa creeze un cont (cand a aplicat el ultima oara pentru viza nu era sistemul asta, cu creat profil), a adaugat copiii dar a primit eroare, cica profilul lui match-uieste profilul meu Posted Image. Normal, avem aceiasi copii. A completat un formular de feedback.

S-a mai intalnit cineva cu situatia asta? sau a fost cineva in situatia sa ceara viza doar pentru copii, parintii avand viza valabila? Multumesc.

Edited by mdt, 19 January 2019 - 23:53.


#4042
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.ustraveld...c-visachild.asp

Î: Copiii trebuie să realizeze o programare la interviu?
R: Fiecare solicitant are nevoie de o programare.

Ai putea sa incerci o solicitare in numele copiilor, si eventual sa bifezi la intrebarea "Did anyone helped you complete this application today" (nu este exact formularea aceasta, insa este ceva similar). Si acolo va treceti voi numele ca parinti.

Totusi, as suna la call center pentru lamuriri.

#4043
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Da, formularele DS-160 asa le-am completat si am m-am pus acolo pe mine la helper.
Formularele sunt toate OK. Problema e ca in continuare trebuie completat profilul si din cont facuta programarea la interviu.
A incercat sotul sa faca un profil pt fata cea mare si zice ca informatiile sunt asemanatoare cu profilul meu :)))). Asteptam sa raspunda cei de la suport sau daca nu raspund voi suna la call center.

#4044
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Vă salut.
Am două întrebări:
1. Aveți cumva idee cât timp durează să fiu chemat la interviu din momentul în care aplic pentru viză?
2. Dacă am înțeles bine din ce am citit, pentru a participa la cursurile unei școli vocaționale în SUA am nevoie de viză M1?
Mulțumesc!

#4045
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu te cheama nimeni. Te programezi singur telefonic sau pe site-ul http://www.ustraveld...ml?firstTime=No

Mai multe despre viza mentionata: https://www.immigrat...sa-and-m1-visa/

Daca cusurile nu dureaza mult, poti merge si cu B, chiar ei recomanda https://travel.state...udent-visa.html

Quote

A visitor (B) visa permits enrollment in a short recreational course of study, which is not for credit toward a degree or academic certificate. Learn more about Visitor Visas.

Edited by MembruAnonim, 22 January 2019 - 11:05.


#4046
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Mulțumesc @xwh, astăzi am primit pașaportul acasă cu viza pe 10 ani. Totul a decurs foarte rapid, chiar neașteptat de rapid.

#4047
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Schimbat pasaport.
Viza a ramas pe cel vechi.
Trebuie sa fac ceva mai special la intrare in SUA, sau doar sa car ambele pasaporte cu mine ?

#4048
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postyonut_a, on 03 februarie 2019 - 15:02, said:

Schimbat pasaport.
Viza a ramas pe cel vechi.
Trebuie sa fac ceva mai special la intrare in SUA, sau doar sa car ambele pasaporte cu mine ?
Din ce zice aici, nu trebuie sa faci nimic special. Cata vreme ai acelasi tip de pasaport si nu ti-ai schimbat numele.
https://travel.state...out-basics.html

Edited by JJOne, 03 February 2019 - 15:25.


#4049
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postyonut_a, on 03 februarie 2019 - 15:02, said:

Schimbat pasaport.
Viza a ramas pe cel vechi.
Trebuie sa fac ceva mai special la intrare in SUA, sau doar sa car ambele pasaporte cu mine ?

Nu. E ok cu ambele pasapoarte.

#4050
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Salut,
Daca vrem sa calatorim un grup de prieteni, putem aplica individual pentru viza, sau trebuie sa aplicam ca grup?

Edited by George2210, 17 February 2019 - 21:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate