Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#3997
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Ma bate un gand referitor la o vizita de vreo 10 zile in USA in toamna anului viitor in scop turistic, 2 adultl si un copil 18 ani.
Inteleg de pe site-ul oficial ca ar trebui o viza de tipul B1/B2.
In momentul interviului pentru viza trebuie sa am achizitionate transportul si cazarea si sa prezint documentele justificative ??

#3998
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postjudas, on 16 octombrie 2018 - 08:03, said:

Ma bate un gand referitor la o vizita de vreo 10 zile in USA in toamna anului viitor in scop turistic, 2 adultl si un copil 18 ani.
Inteleg de pe site-ul oficial ca ar trebui o viza de tipul B1/B2.
In momentul interviului pentru viza trebuie sa am achizitionate transportul si cazarea si sa prezint documentele justificative ??

Nu trebuie sa ai transportul si cazarea deja rezervate. Dimpotriva. Esti sfatuit sa nu faci asta.

Pentru ce docmuente justificative ai nevoie poti consulta cu incredere site-ul ambasadei americane la Bucuresti care te va redirectiona aici:

http://www.ustraveld...iv-typeb1b2.asp

#3999
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Multumesc #something00.

Am consultat site-ul respectiv.
Stampile de intrare/iesire Emirate pot duce la depunctare ??

#4000
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postjudas, on 16 octombrie 2018 - 10:33, said:

Multumesc #something00.

Am consultat site-ul respectiv.
Stampile de intrare/iesire Emirate pot duce la depunctare ??

Nu.



#4001
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
In cazul meu (2 adulti si un copil de 18 ani) vad ca nu exista ca varianta sa mergem la interviu in grup, ci doar separat.
Exista si posibilitatea ca doar unii dintre noi sa primeasca viza si ceilalti nu ??

#4002
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postjudas, on 17 octombrie 2018 - 15:07, said:

In cazul meu (2 adulti si un copil de 18 ani) vad ca nu exista ca varianta sa mergem la interviu in grup, ci doar separat.
Exista si posibilitatea ca doar unii dintre noi sa primeasca viza si ceilalti nu ??

Familia de obicei merge in grup. Aplicatia pt viza nu e ca si familie?

#4003
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postjudas, on 17 octombrie 2018 - 15:07, said:

In cazul meu (2 adulti si un copil de 18 ani) vad ca nu exista ca varianta sa mergem la interviu in grup, ci doar separat.
Exista si posibilitatea ca doar unii dintre noi sa primeasca viza si ceilalti nu ??
orice e posibil. se poate si sa primiti viza si ofiterul de la CBP sa nu lase pe unul sa intre.

Edited by EMotanuIO, 17 October 2018 - 18:28.


#4004
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postgelutu980, on 17 octombrie 2018 - 16:06, said:


Familia de obicei merge in grup. Aplicatia pt viza nu e ca si familie?

Pot aplica pentru viza ca familie ??

#4005
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postjudas, on 18 octombrie 2018 - 08:30, said:


Pot aplica pentru viza ca familie ??
Am gasit ca in momentul in care termini completarea formularului DS-160, dupa "E-mai lConformation", pe pagina de "Thank You" este o optiune de family sau group application.

"When you select “Email Confirmation” on your Confirmation Page, you will be directed to a “Thank You” page. On the “Thank You” page you will see an option to create a family or group application. When you select this option, certain information from your application, such as destination, will automatically be imported to and displayed on a new application. Please note that if you use this option you must create an individual application for each family member or for each individual within the group."

Sper ca si interviul sa fie cu toti membrii familiei impreuna si nu separat cu fiecare in parte.

#4006
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postjudas, on 18 octombrie 2018 - 11:46, said:

Am gasit ca in momentul in care termini completarea formularului DS-160, dupa "E-mai lConformation", pe pagina de "Thank You" este o optiune de family sau group application.

"When you select “Email Confirmation” on your Confirmation Page, you will be directed to a “Thank You” page. On the “Thank You” page you will see an option to create a family or group application. When you select this option, certain information from your application, such as destination, will automatically be imported to and displayed on a new application. Please note that if you use this option you must create an individual application for each family member or for each individual within the group."

Sper ca si interviul sa fie cu toti membrii familiei impreuna si nu separat cu fiecare in parte.

De fapt asta am vrut sa spun ... Desi fiecare are aplicatia individuala , programarea la interviu poti sa o faci ca si familie (grup).

#4007
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009

View Postjudas, on 17 octombrie 2018 - 15:07, said:

In cazul meu (2 adulti si un copil de 18 ani) vad ca nu exista ca varianta sa mergem la interviu in grup, ci doar separat.
Exista si posibilitatea ca doar unii dintre noi sa primeasca viza si ceilalti nu ??


2 Adulți și un copil de 18 ani da cu virgula.

Sunteți TREI Adulți și trebuie sa aplicați separat, iar fiecare sa dovedească relațiile cu România separat.

Da. Exist șansa ca unii sa nu primească viza încât procesul e separat pentru fiecare in parte.

#4008
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View PostLex404, on 19 octombrie 2018 - 02:00, said:

2 Adulți și un copil de 18 ani da cu virgula.

Sunteți TREI Adulți și trebuie sa aplicați separat, iar fiecare sa dovedească relațiile cu România separat.

Da. Exist șansa ca unii sa nu primească viza încât procesul e separat pentru fiecare in parte.
Atunci 2 adulti si "copilul" de 18 ani.
In cazul in care procesul este complet separat. ar insemna ca toti adolescentii care nu au bani/munca/locuinta vor fi respinsi.
Eu totusi cred ca ei judeca si la nivel global, cu familia.

#4009
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Asa au facut si cu fiica varului meu, el si sotia au primit viza dar l-au refuzat ca voiau sa faca o ultima vacanta impreuna pana mai era nepoata la facultate si ei 3 reprezentau o familie.

#4010
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Adoleacentii ar trebui sa aibă o școala de urmat. Aia contează la viza.

Exista doua alte metode prin care călătoria in USA poate fi sponsorizată, de ex de către părinți, organizație, partener american, etc.

Decizia de viza se ia înainte, procesul e separat (de la semnarea DS-160 pana la interviu). Indiferent dacă o sa aveți interviu in grup sau nu.

Ofițerul doar verifica informațiile din DS-160

#4011
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
La interviu va programati si va prezentati impreuna. Si daca sunt colegi de munca ce merg la un eveniment impreuna, ii ia impreuna la interviu.

Si eu sunt curioasa ce se va intampla cu copilul de 18 ani pentru ca as vrea sa obtinem si noi viza pt un concediu cu copiii cel mai mare avand 17 ani impliniti cand vom cere viza. Noi adultii avem viza luata si folosita in interes de serviciu de multiple ori, copiii nu o au.

Edited by mdt, 20 October 2018 - 22:22.


#4012
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View PostLex404, on 19 octombrie 2018 - 14:43, said:

Adoleacentii ar trebui sa aibă o școala de urmat. Aia contează la viza.
La interviu sau in formular va trebui specificat cand vreau sa plec in USA ?
Eu as vrea in septembrie anul viitor, iar baiatul tocmai termina liceul si incepe facultatea. Asta ar putea conta in sens negativ ??

#4013
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Documentul sa fie semnat exclusiv de persoana la care apartine, nu mama sau tata semneaza pentru toti desi este o familie, atentie mare la asta.

#4014
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjudas, on 22 octombrie 2018 - 07:58, said:

La interviu sau in formular va trebui specificat cand vreau sa plec in USA ?
Eu as vrea in septembrie anul viitor, iar baiatul tocmai termina liceul si incepe facultatea. Asta ar putea conta in sens negativ ??

specifici o data de plecare, de plecat, pleci cand vrei. nu te obliga nimeni sa pleci la data mentionata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate