Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4659 replies to this topic

#3979
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostKarhu, on 18 iunie 2018 - 10:25, said:

De curiozitate: in ce domeniu?

Limba Spaniola (Español para Extranjeros)
35hr/ week


E mai ieftin sa zbor spre Mexic, sa platesc scolarizarea, chiria, mancarea, excursii si zborul spre Manila via SFO si stat cateva zile, decat sa ma duc in Spania cu acelasi buget nu rezist o luna Posted Image
Si in Manila am gaist job platit binisor, care necesita spaniola (de fapt, e cerere foarte mare pe spaniola). No, macar un an sa lucrez ceva "stabil"

Edited by Lex404, 18 June 2018 - 10:37.


#3980
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLex404, on 18 iunie 2018 - 09:16, said:

Cu ocupatia e mai complicat. Pentru ca practic eu merg sa fac un training (scolarizare) in Mexico, urmat de un tranzit de cateva zile in US in drumul spre Filipine (si-am pus adresa unui prieten din SF), vizita prieteni (filipino americani) si inapoi aici.

Acuma, am aflat aseara (cautand o persoana de contact) ca vara-mea a primit viza fara job, dar avea conturile frumoase. Adevarul e ca nici nu s-a mai intors Posted Image Asa ca am zis ca mai bine nu ma complic cu rudele Posted Image

Cu fondurile, e mai complicat. Sunt (fonduri - sper) + un credit card.

my 2 cents ...

daca ai urmarit vreodata emisiunea http://channel.natio...tch-a-smuggler/ , lumea spune ca interviurile sunt legit 100%, si par. , o sa vezi un pic din psihologia catorva agenti care se ocupa de narcotics pe JFK, stiu ca deviem de la subiect, doar vreau sa iti arat cum un scenariu merge ... "downhill" cum spun americanii de la o simpla intrebare

ei sunt specializati pe narcotics, intr-adevar, dar merita urmarit macar un episod

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fXjkpMRtJw4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

acesta este chiar funny, cum decurg interviurile.

am trecut prin secondary inspection de 3 ori, de doua ori aiurea, am fost si informat de ce dar eram in sablon, odata total intamplator

lasand asta la o parte, stiu ca nu esti fan SUA, parca iti citisem un post mai de mult, in sensul ca nu tii mortis sa vizitezi SUA si nici un refuz nu te-ar afecta foarte tare, insa eu nu as aplica in acest moment pentru o viza.

la conturi nu se mai uita nimeni de o bucata lunga de vreme.

exista alternatve de zbor direct catre Mexic. pastreaza-ti sansa asta pentru un interviu separat, chiar daca pentru tine nu conteaza un refuz.

este doar parerea mea.

daca nu stii povestea completa la zi cu tipul filipino nu ii pune adresa, o sa iti spun in privat de ce, daca vrei mai multe info.

#3981
soreligroup

soreligroup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.02.2008
buna ziua, probabil ca informatia exista undeva pe alte pagini dar poate ma poate ajuta cineva cu un raspuns.
Daca nu am o persoana de contact in SUA nici firma la care merg, se va trece numele hotelului la care intentionez sa fac rezervarea(deja l-am completat cu doua pagini inainte la intrebarea unde intentionez sa stau in SUA)? Precizez ca vreau sa obtin o vizita turistica pentru un concediu in New york.....si poate Miami.
Multumesc mult

#3982
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E ok :)

#3983
Scobee

Scobee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.08.2006
Salut,
Stie cineva daca aleg sa ridic pasaportul personal, o pot face in aceiasi zi sau se ridica a doua zi ? Cat dureaza sa proceseze viza ?

Multumesc

#3984
Ijianu

Ijianu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2018
Buna ziua,
Am nevoie de experienta voastra legata de viza, m-am intors in tara din Sua acum 8 ani, problema e ca am depasit perioada legala de sedere acolo si ma intreb daca mai pot obtine viza de turist? Pe cati ani se pune interdictia?
Daca nu ar fi problema asta, sigur as lua viza deoarece am un job aici bine platit, am mai multe proprietati, am un bebelas de 10 luni, sotul meu are deja viza de 10 ani..
Voi ce recomandati? Ce ar trebui sa spun sau sa nu spun la interviu?
Multumesc

#3985
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostIjianu, on 25 iulie 2018 - 17:18, said:

Buna ziua,
Am nevoie de experienta voastra legata de viza, m-am intors in tara din Sua acum 8 ani, problema e ca am depasit perioada legala de sedere acolo si ma intreb daca mai pot obtine viza de turist? Pe cati ani se pune interdictia?
Daca nu ar fi problema asta, sigur as lua viza deoarece am un job aici bine platit, am mai multe proprietati, am un bebelas de 10 luni, sotul meu are deja viza de 10 ani..
Voi ce recomandati? Ce ar trebui sa spun sau sa nu spun la interviu?
Multumesc


Depinde cu cat ai depasit perioada de sedere.

Daca a fost sub 180 de zile nu primesti interdictie de intrare.
Peste 180 de zile dar sub 1 an, ai 3 ani interdictie.
Pentru peste 1 an, ai 10 ani interdictie.

#3986
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostIjianu, on 25 iulie 2018 - 17:18, said:

Buna ziua,
Am nevoie de experienta voastra legata de viza, m-am intors in tara din Sua acum 8 ani, problema e ca am depasit perioada legala de sedere acolo si ma intreb daca mai pot obtine viza de turist? Pe cati ani se pune interdictia?
Daca nu ar fi problema asta, sigur as lua viza deoarece am un job aici bine platit, am mai multe proprietati, am un bebelas de 10 luni, sotul meu are deja viza de 10 ani..
Voi ce recomandati? Ce ar trebui sa spun sau sa nu spun la interviu?
Multumesc

Pana la interviu, asigura-te ca spui in DS-160 adevarul. Va fi o sectiune in care vei fi intrebata de detaliile astea.

Pe fosta viza ti-a fost aplicata o stampila cu "REVOKED" ? Ai fost informata personal despre interdictie/anularea fostei vize ?

Sunt sanse mari sa fie un refuz, dar nu lua de bun ce spun eu

#3987
loryshocky

loryshocky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2018
Buna, am aplicat pentru viza turistica, am fost la interviu unde mi-au cerut sa le trimit documente suplimentare si pasaportul, iar dupa o saptamana am primit refuzul.... in cat timp pot aplica din nou?

Edited by loryshocky, 30 July 2018 - 10:00.


#3988
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postloryshocky, on 30 iulie 2018 - 09:58, said:

Buna, am aplicat pentru viza turistica, am fost la interviu unde mi-au cerut sa le trimit documente suplimentare si pasaportul, iar dupa o saptamana am primit refuzul.... in cat timp pot aplica din nou?


Poti sa aplici oricand si de cate ori vrei tu.

Dar ce scrie in scrisoarea de refuz? Care este motivul? Ca daca nu poti sa demonstrezi ca motivul respectiv nu este intemeiat atunci degeaba dai banii pe o noua aplicare.

#3989
loryshocky

loryshocky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2018
@ something00 : Inca nu am primit scrisoarea si nici pasaportul, abia am aflat verificand pe https://ceac.state.g...er/Status.aspx. Revin cu noi informatii zilele astea cand primesc pasaportul.

#3990
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postloryshocky, on 30 iulie 2018 - 10:21, said:

@ something00 : Inca nu am primit scrisoarea si nici pasaportul, abia am aflat verificand pe https://ceac.state.g...er/Status.aspx. Revin cu noi informatii zilele astea cand primesc pasaportul.

tre sa primesti ceva de genul asta:
https://www.path2usa...-processing-aap

sau asta:
https://www.path2usa...ial-letter-214b

#3991
loryshocky

loryshocky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2018
Multumesc mult pentru informatii...Scrisoarea galbena am primit-o la interviu, acum astept sa vad ce anume primesc cu pasaportul.

#3992
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
eu nu as re-aplica foarte curand

#3993
oltiflo

oltiflo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.08.2018
Buna ziua,

A facut cineva plata online? Imi puteti spune cat a durat confirmarea de plata, prin platforma Trustly, in cazul d-voastra?

Multumesc frumos.

#3994
Orange_

Orange_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.09.2018
Buna,
Am citit toate posturile publicate in acest thread in ultima saptamana (  phew) in speranta sa gasesc un raspuns la intrebarile mele, dar nu am gasit nimic care sa ma convinga. As dori sa am si parerea voastra, daca se poate. Am aplicat pentru B2 viza circa 3 saptamani in urma, mi-a fost respinsa pentru ca nu am dovedit destule legaturi cu tara de rezidenta, fiind inafara Romaniei, unde locuiesc de aproape 8 ani. Locuiesc doar cu unul dintre parinti in alta tara, unde am terminat si scoala si in momentul actual sunt studenta, cursul fiind doar de 1-2 ani cu obiectivul sa fac si practica dupa ce il termin. Cu toate acestea, nu a fost suficienta ca dovada ca ma voi intoarce inapoi in tara. Uitandu-ma inapoi la cum a decurs interviul, probabil nici eu nu mi-as fi acceptat viza. Am fost extrem de emotionata, si desi am spus numai adevarul, simt ca puteam sa dau raspunsuri mult mai convingatoare.( Consularul m-a intrebat si daca cunosc pe cineva unde m-as fi dus, iar eu am raspuns ca as vrea sa intalnesc un prieten cunoscut ONLINE acum cativa ani, desi as fi petrecut doar 1/2 zile cu el, excursia as fi facut-o singura.)
As vrea sa reaplic din nou peste 2 luni, dat fiind ca luna viitoare voi avea si un contract part-time de 600€/luna. Nu este o suma mare, stiu. Citind pe internet si in general, multi spun ca am foarte putin sanse sa primesc viza dat fiind ca sunt tanara- 22 de ani- locuiesc in chirie, nu sunt casatorita, fara copii, si fara nimic pe numele meu.
Printre comentariile voastre insa, am vazut ca persoane destul de tinere si fara loc de munca/ proprietati au luat viza.
As dori sa aflu daca mai sunt alte cazuri, recente, ca al meu. Ce ati facut in aceasta situatie si dupa cat timp ati reaplicat ? Si daca ati avut succes in final?

Mersi

Edited by Orange_, 24 September 2018 - 21:30.


#3995
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In locul tau, nu as aplica prea curand.

#3996
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006
După câteva nopți nedormite din cauza asta stresului, doresc să vă prezint experiența mea avută la ambasada SUA.

Am aplicat vinerea trecută pentru o viză B1/B2, dorind să merg cu colegii mei la o conferință ce se desfășoară la Miami. Plata taxei de interviu am făcut-o online, dar chiar și așa confirmarea am primit-o de abia luni, întrucât minunata mea bancă ING nu procesează în aceeași zi transferurile, dacă acestea sunt făcute după ora 14:00. Deci dacă nu va treziți de dimineața, puteți la fel de bine sa plătiți direct la Transilvania, pentru că banii vor intra doar în următoarea zi lucrătoare și de abia atunci vă veți putea programa pentru interviu.

Nu am mai fost până acum in State și ideea de a participa la acest interviu mă stresa foarte tare, având în minte tot soiul de legende și povești despre cât de ai naibii sunt americanii și despre felul în care ne tratează ca pe niște cetățeni de mâna a doua.
Mă îngrijorau o mulțime de lucruri: că nu am un salariu prea mare, ca am 29 de ani, că nu sunt căsătorit, că nu am nici casa și nici mașină pe numele meu, că am un pașaport nou eliberat de doar 2 zile și mai ales faptul că sunt foarte entuziasmat să vizitez SUA (asta am încercat ce-i drept să ascund cât am putut :) ).

So, ieri a fost ziua cea mare. M-am prezentat la ora stabilita la ambasada, având la mine pașaportul, pagina de confirmare pentru interviu și ds160. Obișnuit cu sistemul de stat romanesc, am fost foarte impresionat de buna organizare a ambasadei și mai ales de amabilitatea personalui american (cu o excepție, conaționalii noștri au fost de asemena amabili).

Singura neplăcere pe care am avut-o, a fost interacțiunea cu cucoana româncă de la primul ghișeu (unde ești verficat dacă ai adus toate actele necesare pentru a susține interviul), care s-a comportat exact ca o bugetara din sistemul romanesc, având o atitudine complet ostilă și superioară.

Înregistrarea amprentelor și interviul propriu-zis au fost realizate de doi americani tineri. Discuția cu tipa care mi-a dat viza a fost foarte plăcută: majoritatea întrebărilor la care a trebuit să răspund fiind din lista celor din formularul DS160, având posibilitatea de a vorbi în romana sau engleza. Aceasta a avut o atitudine amabilă și aș putea spune chiar prietenoasa pentru o instituție de genul acesta.
Conversația nu a durat mai mult de 3-4 minute. Nu m-a întrebat nimic de câți bani am in cont, nu mi-a cerut nici măcar să-i arăt biletele de avion sau rezervarea de la hotel pe care le aveam la mine.
In total, am petrecut cel mult o oră în interiorul ambasadei.

Pe scurt, din experienta mea, va recomand următoarele:
- nu veniți cu mai mult de 10 min înainte de ora la care sunteți programat, nu veți intra mai devreme și nici nu vă va lua nimeni locul dacă nu sunteți primii la coadă.
- alegeți să purtați o ținută potrivita pentru aceasta instituție
- deși americanii pot părea neașteptat de prietenoși, nu încercați să vorbiți mai mult decât este cazul. Veți avea ocazia să vă exersați engleza după ce primiți viza. Răspundeți la obiect și în conformitate cu ce ați completat în formular.

Între timp am primit pe mail confirmarea că voi putea ridica pașaportul astăzi de la sediul TNT.
Sper să primesc o viză cu întări multiple. Îmi doresc mult ca pe viitor să fac o excursie la New York.

Edited by ice187, 28 September 2018 - 01:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate