Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#3943
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostANGI1001, on 23 martie 2018 - 11:43, said:



something00 sunt sigura ca  sunt si cazuri exceptionale si suntem pusi uneori in fata unor situatii dificile la care trebuie sa ne adaptam pe moment.

Sa fie pace pe Pamant si sa salvam balenele albastre. :)

Ma scuzati dar nu am putut sa ma abtin :)

#3944
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostANGI1001, on 23 martie 2018 - 11:43, said:

Ideea mea a fost ca nu trebuie sa gandim pentru cei de la Ambasada. "Daca nu vorbesc....ei vor crede ca...nu stiu engleza...deci....in concluzie...rezulta ....ca eu ...nu ma pot descurca in America in cazul in care i-mi doresc sa raman acolo."

Xwh concret  ceea ce am vrut sa transmit este faptul ca este bine sa vorbim in engleza la interviu. Asta nu inseamna ca ne dam mari , asta nu inseamna ca nu ne mai intoarcem din state.

something00 sunt sigura ca  sunt si cazuri exceptionale si suntem pusi uneori in fata unor situatii dificile la care trebuie sa ne adaptam pe moment.

am asistat odata la un cuplu de batranei, care nu vorbeau limba engleza, deloc.

interviul s-a desfasurat in limba romana, ambii au luat viza turistica.

pana sa intre la interviu, cineva ii consilia cum va fi procedura de zbor din Romania in Statele Unite.

sunt convins ca nu au invatat limba engleza pana la sosirea pe aeroportul din SUA

mult succes tuturor aplicantilor

#3945
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
De multe ori batraneii se duc in vizita la copii stabiliti deja acolo si odata ajunsi ii descurca copiii.

Pe mine la interviu la inceput m-a intrebat in romana, am raspuns in romana, apoi m-a intrebat in engleza si am raspuns in engleza. Mi s-a parut potrivit sa raspund in limba in care sunt intrebata. Habar n-am daca m-a intrebat in engleza ca sa verifice daca stiu sau pur si simplu nu si-a dat seama ca a schimbat limba.

Edited by mdt, 24 March 2018 - 23:21.


#3946
autonight

autonight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.12.2007
@xwh, @something00 revin cu noutati, totul a decurs bine si rapid. Programarea am facut-o pt ora 10:30, am ajuns la 9:50, erau afara deja 15-20 de persoane care nu asteptau sub cortina peste drum ci pe trotuarul din fata ambasadei, a venit domnul acela ce verifica confirmarea de interviu si a lipit un cod de bare pe confirmare, a zis ca nu e nici o problema ca a ajuns mai repede cu 40 de minute si i-a zis sa astepte la coada, in acel moment eu am plecat si pe la 11:10 prietena mea m-a sunat sa ma duc sa o iau. I-a pus intrebari din ds160 precum scopul vizitei, unde merge, cand merge si cand se intoarce, cu cine merge, a intrebat-o de mine daca am viza si daca stie sa fi mers si eu vreodata in trecut cu J1 in SUA, a intrebat-o apoi unde a mai fost ea cu J1, apoi unde lucreaza si ce face la munca. A raspuns scurt si fara alte detalii, nu i-a solicitat nici un document, totul a tinut 1-2 minute. Mai mult dureaza statul la coada si apoi vreo 3 "plimbari" ba sa iti verifice pasaportul, ba sa te amprenteze ba inca nu stiu ce din interior pana iti vine randul la interviu. Cica se intreba prin sala cine poate sustine interviul si in engleza ca sa ajungi la interviu mai repede ca cei mai multi doreau sa il sustina in romana si astfel trebuiau sa astepte la coada la cineva care vorbea limba romana.
La completarea ds160 am pus din greseala la ten-printed "no" dar nu a fost nicio problema deoarece oricum au amprentat-o din nou la toate degetele de la maini.
La sfarsit i-a spus ca o sa dureze 2-3 saptamani pana isi va primi pasaportul.

Multumesc pt sfaturi si pareri!

#3947
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
felicitari.

cred ca este vorba de 2-3 zile, nu saptamani. in mod normal atat dureaza.

Edited by MembruAnonim, 07 April 2018 - 08:20.


#3948
autonight

autonight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.12.2007
Mersi. 2-3 saptamani i-a spus, deja a trecut 1 saptamana si inca nu a sosit pasaportul. Mai trebuie sa tinem cont si de faptul ca a fost Pastele Ortodox si au fost 2 zile libere nationale in care nu au lucrat nici ei.

Edited by autonight, 12 April 2018 - 13:07.


#3949
userforum11

userforum11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2018
Buna,

M-au ajutat foarte mult raspunsurile din cadrul acestui forum in obtinerea vizei, prin urmare va povestesc si eu experienta mea poate ajut pe cineva.

1.Completarea formularului : Absolut toate detatiile sunt explicate pe pagina lor oficiala, daca aveti rabdare gasiti raspunsul la orice. O singura problema, am incarcat o poza care a fost acceptata pe formular dar l-a ambasada mi s-a cerut sa fac alta pentru ca nu corespunde . Pregatiti 20 lei , bani fixi pentru ca aparatul nu da rest si nici nu se poate plati cu cardul.
2. Programarea la interviu se poate face si online si telefonic.Mie mi s-a parut mai simplu sa o fac online.A durat cam 2 saptamani pana la data interviului.Am aplicat impreuna cu iubitul meu dar nu am facut aplicatie de grup, doar ne-am selectat aceeasi data si ora pentru interviu.
3.Dosarul pentru interviu : eu am avut doar confirmarea formularului online si chitanta, adeverinta de salariat in cadrul unei multinationale americane , talonul de la masina si atat pentru ca alte propietati nu am.
3.Am ajuns cu 30 min mai devreme, locuri de parcare nu sunt dar puteti parca pe langa ambasada. Am stat la o coada mica la intrare apoi am intrat si am fost scanati ca la aerport, au verificat in geanta si am lasat la ei telefoanele inchise.
4.Ne-am luat bon de ordine pe care l-am pastrat pentru toate ele 3 ghisee.Am avut amandoi acelasi bon.
5.La primul ghiseu ne-a verificat pasapoartele si ne-au spus sa refacem pozele apoi ne-au intrebat care este relatia dintre noi, daca locuim impreuna, unde vrem sa mergem si ne-au cerut nr  personale de telefon si adresa de email.
6.Am trecut pe la ghiseul cu nr 2 pentru amprentare,
7.Am mai asteptat cam 20 minute pentru interviul final, timp in care in sala se intreba cine poate sa sustina in engleza si cine nu.Daca bonul tau pica la un ghiseu unde consulul stia doar engleza, puteai sa astepti pana cand se elibera cel in care se vorbea si in romana.Deci nu e panica daca nu stiti engleza.Noi am picat din start la un ghiseu unde se vorbea romana si asa si voiam pentru ca imi era teama ca ma pierd sau ca nu inteleg perfect.Doar ca atunci cand am ajuns in fata ghiseului am salutat in engleza amandoi si interviul a ramas in engleza ,Am realizat abia la sfarsit.
Intrebarile au fost : unde mergeti, pentru cat timp, daca avem pe cineva acolo, de cat timp lucrez in cadrul companiei si pe prietenul meu ce presupune functia pe care o are si cam atat.Eu l-am intrebat daca recomanda new york pentru octombrie ca noi in perioada respectiva ne-am gandit dar ne e teama ca o sa ploua mult si a zis ca e perfecta vremea si ne-a urat concediu placut, viza aprobata.Nu ne-a cerut nici un document
8.Ce am observat este ca vizele in general erau aprobate, dar erau persoane care erau intrebate de contracte de munca, contract de propietati, unii lucrau in spania dar domiciuliul era aici si au fost tinuti mai mult iar l-a sfarsit nu le-au aprobat, o tipa a zis pe formular ca sta 3 luni in America si cand a intrebat la ghiseu a zis 2 saptamani si nu a primit.Cei relaxati, care zambeau mult au primit.Cred ca daca chiar nu ai nimic de ascuns si infromatiile pe care le scrii in formular coincid cu cele spuse la ghiseu , sigur nu vei avea probleme.
9.Interviul l-am avut marti pe 10 aprilie si astazi, pe 12 l-am primit prin TNT cu viza pe 10 ani.

Sper sa va ajute informatiile si daca aveti intrebari sunt dispusa sa va raspund.

Mersi tuturor pentru contibutia din cadrul acestui forum.

Zi frumoasa! :)

#3950
autonight

autonight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.12.2007
Felicitari userforum11.

Este interesant totusi ca voua v-au trimis pasapoartele dupa 2 zile si prietena mea a fost la interviu pe 3 Aprilie si i-a zis ca dureaza 2-3 saptamani. Am verificat acum pe contul ei de pe ustraveldocs unde am facut programarea la interviu si acolo scrie "Paşaportul dumneavoastră este încă la Secţia Consulară/Ambasada SUA."

#3951
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
@autonight s-ar putea sa mai faca niste verificari la ea si din motivul asta sa dureze mai mult. Si la mine a durat 1-2 zile, nu retin exact. (Eu am cerut viza in interes de serviciu, nu mai fusesem, nu prea aveau semne de intrebare, a fost f simplu cazul meu) Succes!

Edited by mdt, 13 April 2018 - 20:22.


#3952
autonight

autonight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.12.2007
@mdt, da, posibil. La mine in vara anului 2015 a durat tot vreo 2-3 saptamani sa ajunga pana la Cluj.

#3953
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postautonight, on 16 aprilie 2018 - 12:24, said:

@mdt, da, posibil. La mine in vara anului 2015 a durat tot vreo 2-3 saptamani sa ajunga pana la Cluj.


Si la mine a durat tot vreo 2 saptamani sa ma anunte ca tre sa ma duc sa imi iau pasaportul. Nu am obtat pt primirea prin posta.
Si era viza business si fara nici un fel de probleme ca as putea sa nu o primesc.

#3954
autonight

autonight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.12.2007
Update:Se poate verifica pe linkul urmator mai in detaliu in ce pas sta viza dupa ce ti-a fost acordata la interviu, https://ceac.state.g...ker/Status.aspx
La prietena mea a stat 2 saptamani in "Administrative Processing" pana astazi si la amiaza a trecut pe "Issued". Am intrat si pe contul de pe ustraveldocs si acolo deja zice "Paşaportul a fost primit de la Secţia Consulară/Ambasada SUA şi este procesat în vederea efectuării livrării."

Issued
Application ID or Case Number: AA007QXXXX
Case Created: 02-Apr-2018
Case Last Updated: 17-Apr-2018

Cat despre acest "Administrative Processing" este plin netul de explicatii, ceva oficial dar pe scurt gasiti aici https://travel.state...nformation.html
Pot ajunge in acest "Administrative Processing" din cauza:
- tarii de origine (tara e pe Ban List ca e implicata in activitati terorist, sau este o tara cu potential ridicat in ceea ce primeste emigrarea etc)
- a numelui (de ex poate coicinde cu a cuiva care are probleme cu legea si se afla in bazele de date ale SUA sau ale aliatilor cu care SUA are incheiate parteneriate),
- daca ai un istoric nu tocmai curat din punct de vedere penal,
- esti implicat in activitati teroriste, comuniste etc
- ai un job/esti implicat in vreo forma in activitati intr-unul dintre domeniile din "Technology Alert List" http://www.bu.edu/is...les/pdf/tal.pdf

Acest "Administrative Processing" poate dura uneori si mai mult decat cateva saptamani, dar cazurile sunt foarte foarte rare, deoarece am inteles din ce am citit pe net din surse de incredere, ca se pot cere investigatii sau simple pareri/avize ale organelor competente din SUA (ex FBI, DEA etc) si pana vin acestea pot sa treaca saptamani bune. Totusi si atunci cand se intampla se rezolva in 99% din cazuri totul in 2-3 saptamani, nu mai mult.

#3955
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Multumim de clarificari autonight. Acum inteleg de ce a durat si la mine mai mult. Eram la technology alert list.

#3956
scumpi27

scumpi27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 29.03.2008
Salut!

Intentionez sa vizitez ca turist SUA ,impreuna cu familia: 2 adulti si doi copii. De fapt, la data vizitei cel mai probabil unul dintre copii va fi major. Desi as vrea sa ajung la sfarsitul acestei veri nu sunt sigur ca programul imi va permite acest lucru si atunci am, in calcul si optiunea vara viitoare. Eu cred ca situtia mea  e suficient de stabila nu ridice suspiciuni . Acum intrebarile:
1. Faptul ca nu sunt stiu exact cand voi putea calatori constituie o problema?
2.Mai este nevoie de invitatie sau ceva de genul asta (scrisoare de recomandare sau mai stiu eu ce)? Adica in itinerarul gandit de mine oricum o mare parte din calatorie voi vizita o familie de buni prieteni deci nu cred car fi vreo problema sa obtin ceva hartie de la ei desi , practic, nu ma duc sa ma intretina ei in timpul calatoriei.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#3957
autonight

autonight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.12.2007
scumpi27, iti recomand sa va faceti mai intai planurile pe bune de vizitat SUA (NU rezervati nimic) pentru vara aceasta, incluzand data de sosire si plecare din SUA, orasul unde aterizati, itinerariu, ce ati vrea sa vizitati, aproximativ pe unde ati vrea sa va cazati, un nume de hotel cel putin pt orasul unde aterizati etc (cam tot ce faci pentru un concediu, ca poate sa va intrebe la interviu diverse) si cu aceste planuri sa aplicati pentru viza acum. In formularul DS160 trebuie sa completati cateva date despre vizita care intentionati sa o faceti in SUA, de aceea am zis sa va faceti planurile acum, atentie ce scrieti in DS160 sa coincida cu ce ziceti si la interviu, apoi dupa ce obtineti viza nimeni nu va obliga sa si calatoriti atunci cand ati zis ca o sa calatoriti, nu este absolut nici o problema, nu ii intereseaza si nu ii deranjeaza.
Referitor la prietenii pe care ii aveti in SUA, nu va pot da nici o invitatie/scrisoare etc pt tipul de viza de turist pentru care vreti sa aplicati si mai ales daca nu le stiti sigur statutul lor in SUA (daca traiesc legal acolo) nici sa nu pomeniti de ei la interviu, nici daca va intreaba daca aveti pe acolo cunostinte.
Dupa mine, parere personala, eu n-as pomeni de ei nici daca as stii ca sunt cetateni americani, ca poate apoi sa ii treaca cine stie ce ofiterului cu care ai interviul ca mergeti toata familia sa ramaneti ilegal ca are cine sa va ajute bla bla si va complicati pe degeaba.

#3958
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postscumpi27, on 07 mai 2018 - 07:18, said:

2.Mai este nevoie de invitatie sau ceva de genul asta (scrisoare de recomandare sau mai stiu eu ce)?
Nu, nici nu a fost vreodata nevoie decat pentru cei care nu-si putea suporta singuri costurile excursiei ( de exemplu pensionari cu venituri mici plecati sa-si vada copiii etc).

#3959
scumpi27

scumpi27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 29.03.2008
Mulțumesc autonight & karhu.

#3960
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
azi i-am completat nevestei formularul DS-160 pt B1/2 si prima data disponibila era 21 mai. daca ar mai fi avut viza in trecut nu mai trebuia sa se prezinte la ambasada, trimitea doar pasaportul prin curier. sper sa nu am vreo surpriza , am deja biletele de avion dus-intors.

Edited by csi1, 10 May 2018 - 04:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate