Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4659 replies to this topic

#3907
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Eu zic ca da.
Cu suma aia in cont nu vei vrea sa muncesti ielegal pe 100/luna, si nu repreziti risc de emigrare ilegala.

#3908
spidy72

spidy72

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2017
Buna,

Cei care deja ati completat forumularul ds-160, se poate va rog sa ma ajutati cu urmatoarele?

1. Daca sunt din Bucuresti, la state/province, trec tot Bucuresti, sectorul in care stau sau does not apply?
2. Daca numele meu nu are diacritice este necesar sa-l trec si la full name in native alphabet?
3.La family information relatives sunt 2 intrebari:
- do u have any immediate relatives not including parents... aici am inteles ca se adauga daca ai copii, frati, logodnic, sot etc in US
- do you have any other relatives in the US? - aici se trec verisori, matusi etc???

Pe prima pagina la personal information, in coltul drept sus, unde scrie application ID, dedesupt, sunt trecute 4 chestii, OMB control no, form number, expiration date si estimated burden. La expiration date imi apare 10/31/2017, sa fie oare o eroare de system? Eu am inceput formularul pe data de 15 ianuarie 2018 si stiu ca este valabil in sistem 30 de zile. Aveti idee de ce am data din octombrie 2017?

Multumesc

#3909
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postarg, on 14 ianuarie 2018 - 21:33, said:

Eu zic ca da.
Cu suma aia in cont nu vei vrea sa muncesti ielegal pe 100/luna, si nu repreziti risc de emigrare ilegala.

Eu zic ca nu. Poti sa ai proprietati mostenite in Romania de milioane de dolari. Daca tu freci tiparul toata ziua si nu ai un loc de munca sau alte venituri, nu faci 2 bani. Proprietatile se pot vinde, la fel si milionul se poate transfera.

Se cauta continuitate si seriozitate

#3910
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
stiu persoane care au zis ca vor in vacanta si ca au bani sa chetuie bani in america, si au primit viza.

#3911
aciduzzu2011

aciduzzu2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.12.2011
Salutare tuturor,

Am o nelamurire la care as dori sa va ajutati. Am planificat, cel putin pe hartie, un concediu de 10 zile. 6 zile le-am alocat in Miami si 4 zile o incursiune intr-una din insulele arhipeleagului Bahamas.
Biletele de avion vor fi dus-intors Bucuresti-Miami. Avand in vedere ca parasim SUA si revenim dupa 4 zile, acest lucru ar trebui declarat in celebrul formular DS sau detaliat la interviu ? Care ar fi mai exact procedura ?

Multumesc frumos,

#3912
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
din cate stiu eu viza este cu intrari multiple, doar ca mai e o tidula care se copleteaza la intrare in us si o parte din ea ramane in pasaport si trebuie predata la iesirea din us, probabil ca veti completa si la reintrare.

nu cred ca ai cum sa completezi in ds, daca as avea cum eu as completa
oricum la interviu va duceti cu "povestea" invatata si explicati care este itinerariul...

Edited by arg, 18 January 2018 - 09:45.


#3913
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
i-94 este digital.

https://i94.cbp.dhs.gov/I94/

va puteti scoate si un istoric

Edited by MembruAnonim, 20 January 2018 - 11:04.


#3914
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Trebuie sa plec in SUA la inceputul lunii viitoare in interes de serviciu. Mi-e mai groaza de drumul pana la ambasada din Bucuresti decat de zborul transatlantic.
O singura intrebare am: de la aeroportul Otopeni la ambasada cu ce imi recomandati sa ma duc? Ce optiuni am?
Una cat mai simpla pentru ca nu cunosc orasul absolut deloc.

#3915
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Nici nu e necesar sa il cunosti.Attached File  IMG_2596.JPG   178.79K   27 downloads
Nici Taxi nici Uber nu e foarte scump
Nici distanta nu e foarte mare!

#3916
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Salut,doresc să petrec sărbătorile de iarnă în NY  si as vrea sa stiu daca am vreo sansa sa primesc viza,nu dețin acte ca as avea vreon loc de munca dar dețin mai multe proprietati cumpărate nu moștenite,am multe neamuri in Romania,nu cunosc pe nimeni in SUA,as putea pune in cont 10-20 de mii sa vada ca am bani sa călătoresc acolo.
As putea sa cumpăr bilete de avion dar e cam riscant văzând că nu prea primesti viza daca nu ai loc de munca.
Este vreo sansa?

Edited by Marius19891989, 24 February 2018 - 09:53.


#3917
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Da.

#3918
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View Postarg, on 24 februarie 2018 - 11:13, said:

Da.
Ceva sfaturi pentru situația mea?

#3919
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMarius19891989, on 24 februarie 2018 - 09:53, said:

Salut,doresc să petrec sărbătorile de iarnă în NY  si as vrea sa stiu daca am vreo sansa sa primesc viza,nu dețin acte ca as avea vreon loc de munca dar dețin mai multe proprietati cumpărate nu moștenite,am multe neamuri in Romania,nu cunosc pe nimeni in SUA,as putea pune in cont 10-20 de mii sa vada ca am bani sa călătoresc acolo.
As putea sa cumpăr bilete de avion dar e cam riscant văzând că nu prea primesti viza daca nu ai loc de munca.
Este vreo sansa?

Cu cine calatoresti ?

#3920
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Călătoresc cu prietena,ea fiind in aceeasi situatie ca a mea,chiar si proprietățile sunt pe numele amândurora,daca ajuta asta..

#3921
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View PostMarius19891989, on 24 februarie 2018 - 09:53, said:

Salut,doresc să petrec sărbătorile de iarnă în NY  si as vrea sa stiu daca am vreo sansa sa primesc viza,nu dețin acte ca as avea vreon loc de munca dar dețin mai multe proprietati cumpărate nu moștenite,am multe neamuri in Romania,nu cunosc pe nimeni in SUA,as putea pune in cont 10-20 de mii sa vada ca am bani sa călătoresc acolo.
As putea sa cumpăr bilete de avion dar e cam riscant văzând că nu prea primesti viza daca nu ai loc de munca.
Este vreo sansa?

View Postarg, on 24 februarie 2018 - 11:13, said:

Da.

View PostMarius19891989, on 24 februarie 2018 - 11:19, said:

Ceva sfaturi pentru situația mea?

View PostMembruAnonim, on 26 februarie 2018 - 17:49, said:


Cu cine calatoresti ?

View PostMarius19891989, on 26 februarie 2018 - 17:58, said:

Călătoresc cu prietena,ea fiind in aceeasi situatie ca a mea,chiar si proprietățile sunt pe numele amândurora,daca ajuta asta..

Nu este recomandat sa cumperi bilete de avion fara a avea viza, pentru ca risti sa nu le poti folosi daca nu primiti viza la timp / nu o primit deloc.

Nu este extrem de importanta situatia voastra actuala din Romania, toata chestia e ca cei de la ambasada sa se convinga ca daca va dau voie sa va duceti, va veti si intoarce si nu veti incerca sa ramaneti acolo (de exemplu ce legaturi aveti cu tara de origine fata de eventuale legaturi cu SUA).

Pe de alta parte in ultima vreme au dat viza unor categorii de cetateni (sau categoriile respective de cetateni au reusit sa ajunga in SUA) incat mi se pare ca orice e posibil:

https://www.facebook...ion=friends_tab

Aly Aly a adăugat 8 fotografii noi — în Las Vegas.
3 Ianuarie ·
American Dream

Aly Aly se simte fericit la MGM Grand Las Vegas.
2 Ianuarie · Las Vegas, Nevada, Statele Unite ale Americii ·
La cumatru' Gim Patton in Vegas.

#3922
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Bilete nu voi lua,voi face doar rezervări sa ma duc totusi cu niste foi,as vrea sa le zic ca nu as vrea sa raman acolo nici daca imi da 1 milion de dolari(din cauza armelor) dar sigur nu primesc viza:))
Da din ce am mai citit pare o loterie,o sa incerc in vara cu viza si daca nu da nu imi plănuiesc vacanta in Canada si aia e.
Multumesc pentru răspunsuri.

#3923
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Intr-un fel daca vrei e o loterie (nu loteria vizelor) in ce sens: acu vreo 7 ani stiu pe cineva care s-a dus, dupa ce-a completat formularul online, destul de stresat la interviu: avea asa dupa cum spuneau extrase de cont, actele de proprietate ale apartamentului, si-n general orice putea sa demonstreze ca are legaturi stranse cu tara de origine (plecase cu cateva kile de acte-n spate); dar la interviul la ghiseu a dat peste un tip cool, care-a pus cateva-ntrebari si aia a fost, a avut viza pe 10 ani (e drept ca atunci mergea in interes de serviciu); dar intrarea in SUA poate fi respinsa la border control, absolut fara nici un fel de explicatie. All in all, it's a lottery indeed! Posted Image

P.S. Parca se scosesera vizele pentru Canada, dar citisem undeva ca din cauza cererilor mari de azil se vor reintroduce din nou, so again beware!

Edited by dea_dimi, 26 February 2018 - 20:46.


#3924
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Dacă nu iau pentru SUA si se blochează si Canada atunci ma blochează de tot...rămâne la noi Austria sau Elveția.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate