Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#3871
Raduss

Raduss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.08.2004
Stie cineva daca sunt locuri libere pentru un interviu saptamana viitoare,n as vrea sa platesc taxa si sa ma programeze dupa anul nou .

#3872
Alliinnnn

Alliinnnn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2017

View PostRaduss, on 10 decembrie 2017 - 23:50, said:

Stie cineva daca sunt locuri libere pentru un interviu saptamana viitoare,n as vrea sa platesc taxa si sa ma programeze dupa anul nou .
Eu m-am programat pe 18 si mai erau destule locuri libere pana la sfarsitul anului. Asta a fost acum 2 zile

#3873
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRaduss, on 10 decembrie 2017 - 23:50, said:

Stie cineva daca sunt locuri libere pentru un interviu saptamana viitoare,n as vrea sa platesc taxa si sa ma programeze dupa anul nou .

Probabil cei de la Ambasada stiu. Daca le dai un telefon. Deja ai pierdut o zi.

#3874
Raduss

Raduss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.08.2004
am nevoie de putin ajutor,eu locuiesc cu prietena mea,in concubinaj cum se spune,nu suntem casatoriti,vrea sa aplice si ea pt viza,intrebarea e ce adresa trece ea la inceputul formularului,adresa unde locuieste cu mine sau adresa ei din buletin ? la intrebarea cu starea civila se trece cumva common law marriage daca nu suntem casatoriti ?ea asa a trecut in formular iar la un moment dat i a aparut intrebarea what s your spouse name ,care dupa mine inseamna sa treaca numele sotului.
e un pic cam comfuz dar n as vrea sa gresesc .

#3875
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009
Adresa din buletin. Aia este singura adresa legala pe care o are, nimic altceva.

Dar da, ar trebui common law marriage daca sunteti de peste 6 luni impreuna.

#3876
Raduss

Raduss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.08.2004

View PostLex404, on 12 decembrie 2017 - 16:31, said:

Adresa din buletin. Aia este singura adresa legala pe care o are, nimic altceva.

Dar da, ar trebui common law marriage daca sunteti de peste 6 luni impreuna.
inseamna ca la intrebarea cu spouse name trebuie sa ma trec pe mine,chiar daca nu suntem legal casatoriti.

#3877
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009
Mai asteapta sa iti mai dea si altcineva detalii. Dar aia ar fi semnificatia in engleza. Vezi doar ca fiecare tara are regulile ei cand vine vorba de concubinaj

Eu nu am fost in situatii de genul incat is single si cu cont activ de Tinder :lol:

#3878
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Adresa ei este cea din buletin.

In Romania concubinajul nu este reglementat din punct de vedere legal. Deci nu conteaza ca locuti impreuna. Mai ales ca nici macarl nu locuiti impreuna din punct de vedere legal. Ca nu aveti aceeasi adresa.

"Common low marriage" este atunci cand ai incheiat un perteneriat civil. Cu hartii si toate cele...

#3879
laurentiuca

laurentiuca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.12.2017
buna ziua, stie cineva daca e vreo problema daca dezlipesc abtipildul acela cu codurile de bare lipite pe spatele pasaportului cu ocazia interviului? multumesc

#3880
Raduss

Raduss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.08.2004

View Postsomething00, on 12 decembrie 2017 - 17:34, said:

Adresa ei este cea din buletin.

In Romania concubinajul nu este reglementat din punct de vedere legal. Deci nu conteaza ca locuti impreuna. Mai ales ca nici macarl nu locuiti impreuna din punct de vedere legal. Ca nu aveti aceeasi adresa.

"Common low marriage" este atunci cand ai incheiat un perteneriat civil. Cu hartii si toate cele...
Chiar nu stiu ce sa trec ,mai am si optiunea domestic partnership dar din nou nu stiu exact ce implica asta.As putea sa trec single si sa explice la ghiseu ca locuim impreuna dar fara acte,si ultima varianta ar fi sa trec "other" si la fel sa explice la ghiseu situatia.

#3881
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostRaduss, on 13 decembrie 2017 - 17:51, said:

Chiar nu stiu ce sa trec ,mai am si optiunea domestic partnership dar din nou nu stiu exact ce implica asta.As putea sa trec single si sa explice la ghiseu ca locuim impreuna dar fara acte,si ultima varianta ar fi sa trec "other" si la fel sa explice la ghiseu situatia.

Ambele variante (common law marriage si domestic partnership) presupun un acord legal.

https://www.rocketla...marriage-924523

Care in Romania nu exista. Si repet - voi oricum nu aveti legal aceeasi adresa deci pana si locuitul impreuna nu poate fi demonstrat.


Voi trebuie sa treceti single - "single status applies to people whose relationship with a significant other is not legally recognized."

https://en.wikipedia.../Marital_status

#3882
Raduss

Raduss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.08.2004
Corect,am trecut single pana la urma si a fost in regula,a fost la interviu,a durat maxim 2 min si a primit viza.Multumesc pt sfaturi .

#3883
17marius

17marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.01.2006
unde se achita taxa de viza pentru sua am inteles ca nu se mai achita la banca transilvania !Multumesc

Si nici la Brd am intrebat personal !

Chiar nu stie nimeni unde se achita viza ?

#3884
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009
http://www.ustraveld...paymentinfo.asp


Vad ca nu au schimbat nimic, tot la BT. Sau Trustly

#3885
17marius

17marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.01.2006
Am intrebat personal la banca transilvania la sediul de la cluj si raspunsul a fost negativ !

#3886
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009
Vezi instructiunile pentru Trustly/ plata online.

Ciudata situatia cu BT, poate ai dat de-o tuta sau e temporar.

#3887
17marius

17marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.01.2006
Am intrebat  la sediul bancii din ploiesti initial apoi am sunat la cluj si raspunsul a fost in ambele parti negativ !

#3888
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009
Suna la ambasada si intreaba.
(+40) 21 200-3300

Începând cu 25 septembrie, 2017 Banca Transilvania va înlocui BRD în efectuarea plăţilor pentru taxa de solicitare viză SUA. Plăţile pentru taxe pot fi efectuate la orice sucursală Banca Transilvania începând cu această dată. Atenţie: plăţile efectuate la BRD după data de 22 septembrie nu vor fi acceptate.

Ciudat... nu apare niciun update

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate