Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#3835
AncaFrancesca

AncaFrancesca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.08.2017
Mulțumesc mult. De 3 zile nu mai dorm, m am mai liniștit acum.
Deci șanse sa intru iar in Septembrie as avea, doar ca o sa mi pună sute de întrebări și e posibil sa ma lase mai puțin. O sa iau cu mine dovezi, cont bancar, contract de munca cum ca ma întorc, bilete de avion și rezervări la hotel...
mai aveți alte idei?
Mulțumesc din nou!  


#3836
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostAncaFrancesca, on 01 august 2017 - 13:39, said:

Mulțumesc mult. De 3 zile nu mai dorm, m am mai liniștit acum.
Deci șanse sa intru iar in Septembrie as avea, doar ca o sa mi pună sute de întrebări și e posibil sa ma lase mai puțin. O sa iau cu mine dovezi, cont bancar, contract de munca cum ca ma întorc, bilete de avion și rezervări la hotel...
mai aveți alte idei?
Mulțumesc din nou!  


Nu uita ca 6 luni este perioada maxima admisa insa perioada maxima pentru fiecare persoana in parte este decisa de personalul TSA. 6 luni maxim nu e garantat niciodata.

Cred dificultatea discutiei din septembrie va fi data de cat vei vrea sa stai iar.
Daca e iar 6 luni m-as pregati serios cu documente. Si ai grija cum expilci de ce vrei sa stai iar atat de mult in SUA.
Daca e mult  mai putin atunci e mai usor de explicat.

#3837
Old-Smokie

Old-Smokie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.04.2008
Salutare tuturor,

Am viza B1/B2 pe 10 ani, aplicata pe pasaport romanesc emis in 2008, pasaport valabil 10 ani (nu este biometric). Viza expira in august 2018 si pana acum nu am folosit-o. As vrea sa merg peste cateva saptamani pentru turism vreo 15 zile si vreau sa va intreb daca voi intampina vreo problema (gen pasaport mai vechi, de ce nu m-am dus pana acum). Nu as vrea sa dau banii pe bilete si excursii locale si cumva sa nu ma lase sa intru.
Va multumesc !

#3838
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Nu e nicio problemă. Noi am avut viză luată la final de august 2005, am fost atunci în SUA câteva zile, apoi o luuungă perioadă nu am mai fost. Până în 2015 în august, când am fost pentru 2 săptămâni chiar înainte să ne expire vizele. Nu ne-a întrebat nimeni nimic. Şi aveam vizele pe paşapoartele vechi, expirate din 2010. Deja expiraseră şi cele făcute în 2010 şi am avut paşapoarte noi, făcute în 2015. Am luat cu noi paşapoartele noi şi paşapoartele expirate pe care aveam vizele valabile (vorbesc de mine şi nevastă-mea). Şi a fost ok, cum spuneam.
Bine, situaţia e puţin diferită, paşapoartele noastre noi sunt biometrice, dar dacă paşaportul tău e valabil şi viza e şi ea valabilă, nu văd absolut niciun motiv să ai vreo problemă, chiar dacă paşaportul nu e biometric. Dacă e valabil, atunci e ok. Iar faptul că nu ai folosit viza nu e o problemă, luăm viza de America în ideea că mergem să vizităm, dar nu e obligatoriu ca vacanţa respectivă să se şi materializeze. Aşa că mergi liniştit.


Sănătate şi toate cele bune !

#3839
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Sotul circula si el cu pasaportul actual si cu cel vechi, expirat, pe care are viza. Daca pasaportul cu viza e inca valabil, nu vad problema, doar sa fie valabil cate luni cer ei (3 luni? nu stiu, trebuie verificat)

Te cam intreaba cate in luna si in stele la controlul de pasapoarte de la intrarea in US si nu sunt foarte simpatici, dar daca nu ai nimic de ascuns ar trebui sa fie OK.

#3840
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Nouă ne expirau vizele în 3 săptămâni. Nu contează, poate să-ţi şi expire când încă eşti în SUA. Am întrebat în 2015 la ambasadă, fiindcă se tot vehiculau informaţii cum că viza cică ar trebui să fie valabilă încă X luni după ce te întorci etc. Vax, nu trebuie, şi s-a dovedit - nu a fost absolut nicio problemă, nu ne-a întrebat nimic în sensul ăsta. Viza trebuie să fie valabilă doar atunci când intri în SUA.

Acuma, ce să zic, de când SUA au un preşedinte nou, o fi posibil să se fi schimbat câte ceva. Dar mă îndoiesc.

Aaaa, mi-am adus aminte, noi am mai fost în SUA de două ori înainte de 2015, probabil că pun întrebări mai multe celor ce intră pentru prima dată, mă gândesc. @Old-Smokie, la tine e prima intrare ?


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 01 August 2017 - 18:49.


#3841
Old-Smokie

Old-Smokie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.04.2008
Va multumesc pentru informatii !

Da, e prima intrare si ma gandesc sa nu ma intrebe de ce nu am mers cand am solicitat viza si inca 9 ani dupa aia. Sper sa nu aiba ceva de comentat ca am fost in Russia, Dubai, Israel, Turcia in urma cu cativa ani. Nu am nimic de ascuns, Doamne fereste, o sa le arat si biletele de intors, si daca vor, le dau si in scris ca nici rugat nu raman la ei, doar imi place sa calatoresc. Pasaportul este valabil pana in 2018, mi l-am facut tocmai ca sa-mi puna viza pe el, sa expire simultan. Ma gandesc sa stau vreo 2 saptamani, ma uit de bilete, sa vad cum gasesc mai convenabil.

Multumesc inca o data !

#3842
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOld-Smokie, on 01 august 2017 - 19:02, said:

... Nu am nimic de ascuns ...

Atunci mergi liniştit.


Sănătate şi tcb !

#3843
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsomething00, on 01 august 2017 - 14:26, said:

Nu uita ca 6 luni este perioada maxima admisa insa perioada maxima pentru fiecare persoana in parte este decisa de personalul TSA. 6 luni maxim nu e garantat niciodata.

Cred dificultatea discutiei din septembrie va fi data de cat vei vrea sa stai iar.
Daca e iar 6 luni m-as pregati serios cu documente. Si ai grija cum expilci de ce vrei sa stai iar atat de mult in SUA.
Daca e mult  mai putin atunci e mai usor de explicat.

Dreptul de sedere este acordat de CBP nu de TSA. TSA sunt Politia Locala/Gardienii publici de la noi.

View Postsomething00, on 01 august 2017 - 09:22, said:

"Please note that the 10-year time frame is only how long the visa is valid and NOT the time frame you are allowed to visit the country. You may visit the US for up to 6 months on a visitor’s visa. However, note that if you regularly stay in the US for 6 months and only return to your home country for a short time, this may be viewed unfavorably simply because this visa was designed with visitation in mind (not permanent residency). Note: There are no laws that indicate how long you have to stay in your home country before returning to the US. However, it may lead to a shorter authorized stay or a warning at the port of entry."

Raspuns luat de aici: https://www.quora.co...t-visa-validity

Nu completezi ESTA daca mergi cu viza.

ESTA nu poate fi completat de catre cetatenii romani.

Scuzati interventia.

Edited by MembruAnonim, 01 August 2017 - 19:34.


#3844
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 01 august 2017 - 19:33, said:

ESTA nu poate fi completat de catre cetatenii romani.
Ba da, daca au si cetatenia unui stat cuprins in Visa Waiver Program (in speta foarte multi etnici maghiari din Ardeal, precum si multi romani emigrati in Europa de Vest).

#3845
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
@Karhu, nu trebuie sa fii etnic maghiar ca sa ai pasaport maghiar :lol:
Tre sa fii doar ardelean. Ungaria (consulatul) se bucura și-i creste inima când creste numărul de cetățeni, nu contează de etnie, culoare, mulți sa fie!

#3846
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKarhu, on 02 august 2017 - 09:01, said:

Ba da, daca au si cetatenia unui stat cuprins in Visa Waiver Program (in speta foarte multi etnici maghiari din Ardeal, precum si multi romani emigrati in Europa de Vest).

Stiu, dar majoritatea nu au dubla cetatenie pe forum. Trebuia sa mentionez si asta

#3847
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLex404, on 05 august 2017 - 20:20, said:

@Karhu, nu trebuie sa fii etnic maghiar ca sa ai pasaport maghiar Posted Image
Da, stiu :)
Daca nu emigram, aplicam si eu pt cetatenia maghiara. Pasaport Schengen sa fie, ala-i baza!

View PostMembruAnonim, on 10 august 2017 - 14:35, said:

Stiu, dar majoritatea nu au dubla cetatenie pe forum. Trebuia sa mentionez si asta
Corect, majoritatea nu are, insa punctual posibil sa gasesti mai multi decat ai crede :)

#3848
alyx

alyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.01.2007
Salutare, tuturor!

Luni, pe 28 august, am programat interviul de obținere a vizei B1/ B2 de SUA. Pe scurt, plec în Toronto, Canada (viza de Canada o am deja) pentru zece zile și aș vrea să trec și în Michigan, SUA, două zile să mă văd cu niște prieteni. Singura problemă că avionul meu pleacă miercuri, pe 30 august, la 6:00 AM. Deci după două zile.

CE ȘANSE AM SĂ RĂMÂN CU PAȘAPORTUL BLOCAT LA AMBASADA SAU LA TNT ȘI SĂ PIERD AVIONUL?

Edited by alyx, 24 August 2017 - 10:28.


#3849
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
la mine a durat 2 zile , si l am ridicat eu de la sediu TNT, ca altfel mai dura vreo 2 zile daca il vroiam acasa.

chiar nu stiu daca in 24 ore e gata , esti la limita limitei

#3850
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postalyx, on 24 august 2017 - 10:28, said:

Salutare, tuturor!

Luni, pe 28 august, am programat interviul de obținere a vizei B1/ B2 de SUA. Pe scurt, plec în Toronto, Canada (viza de Canada o am deja) pentru zece zile și aș vrea să trec și în Michigan, SUA, două zile să mă văd cu niște prieteni. Singura problemă că avionul meu pleacă miercuri, pe 30 august, la 6:00 AM. Deci după două zile.

CE ȘANSE AM SĂ RĂMÂN CU PAȘAPORTUL BLOCAT LA AMBASADA SAU LA TNT ȘI SĂ PIERD AVIONUL?

View Postalyx, on 24 august 2017 - 10:28, said:

Salutare, tuturor!

Luni, pe 28 august, am programat interviul de obținere a vizei B1/ B2 de SUA. Pe scurt, plec în Toronto, Canada (viza de Canada o am deja) pentru zece zile și aș vrea să trec și în Michigan, SUA, două zile să mă văd cu niște prieteni. Singura problemă că avionul meu pleacă miercuri, pe 30 august, la 6:00 AM. Deci după două zile.

CE ȘANSE AM SĂ RĂMÂN CU PAȘAPORTUL BLOCAT LA AMBASADA SAU LA TNT ȘI SĂ PIERD AVIONUL?


Pe pagina asta poti sa verifici care este timpul normal de asteptat pentru programare s pentru pocesarea vizei:
https://travel.state...ait-times.html/

In Bucuresti se pare ca este o zi lucratoare. Deci depinde cum numara ei o zi lucratoare :)

#3851
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Regula #1. Nu se rezerva nimic pana nu ai pasaportul cu viza in mana.

/the end

#3852
cretu_georgiana29

cretu_georgiana29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.09.2017
Buna seara,

Vreau sa aplic la inceputul lunii Octombrie pentru viza de America B1/B2. Doresc sa vizitez cateva orase din America. Am proprietate pe numele meu, am un job stabil (aproximativ 9 ani), relativ bine platit, am in jur de 5000 de dolari, nu am cunostinte in SUA, sunt necasatorita, am 2 frati, iar parintii mei au decedat. Am vreo sansa sa primesc viza?

Va multumesc foarte mult!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate