Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#3817
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ii poti ajuta de acum, nu va fi nicio problema.

#3818
Federals

Federals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.11.2007
Ce ma intereseaza este daca faptul ca noi suntem in Canada cantareste suficient cat parintii mei sa nu fie considerati potentiali imigranti, ceea ce clar nu e cazul.
Sotia fiind cetatean canadian, pentru mine a contat destul de mult cand am luat viza pentru State (sau asa mi s-a parut mie din intrebarile de la interviu).

#3819
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu n-am sotie canadianca si nu a contat la viza :) nu o sa cantareasca mai deloc ca veti fi deja in Canada sau nu. Eu zic sa faceti pasul de acum.

#3820
Federals

Federals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.11.2007
Stiu ca in decembrie se scot vizele de turist pentru Canada, dar exista urmatoarea restrictie pentru romanii care vor veni prin ETA: nu au voie sa se plimbe intre State si Canada decat daca au vize pentru ambele tari.

Deci am doua variante:

1. Parintii sa aplice pentru ambele vize de turist acum, pentru ca pare mai safe sa ai vize si se pot plimba fara restrictii.
2. Sa vina in decembrie fara viza doar in Canada si pentru ca dovedesc ca s-au intors, sunt sanse mici sa aiba surprize atunci cand cer vize pentru SUA/Canada la anul.

Mie personal varianta 1 mi se pare riscanta, pentru ca trebuie sa demonstreze la doua ambasade ca nu vor sa ramana nici in State nici in Canada. Mai ales ca situatia lor financiara nu e excelenta, dar le putem plati noi o mare parte din excursie.
Varianta 2 mi se pare mai safe pentru ca demonstreaza deja ca nu raman in Canada, dar trebuie sa mai asteptam un an ca sa vina in urmatoarea excursie.

Voi ce ma sfatuiti?

Mersi!

#3821
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se scot dar nu prea. Se va obtine eTA din cate stiu si atunci. Eu te sfatuiesc sa le faci aplicatia de viza SUA si sa aplice pentru eTA pentru Canada de pe acum. Pentru cei cu viza non-immigrant valabila pentru SUA se poate aplica de acum.

#3822
Federals

Federals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.11.2007
Salut!

Inca o intrebare, legata de data asta de viza mea de turist in SUA:

Pe scurt: am facut landing in Canada, am luat confirmarea de rezidenta permanenta, nu am asteptat 2 luni dupa cardul de rezidenta, m-am intors in Romania sa imi pregatesc mutarea in Canada. Neavand cardul de rezidenta (inca) si viza de turist anulata (pentru ca s-a aprobat cea de rezidenta), nu pot sa plec cu avionul direct in Canada (nici cu autobuz, tren, ...) pentru ca nu pot sa demonstrez la imbarcare ca sunt rezident permanent. Pot insa sa aplic pentru un document de calatorie, dar m-am gandit ca e mai simplu si (in mod ciudat) mult mai ieftin sa iau bilet one-way catre NY si apoi sa merg cu masina inchiriata in Canada (asa pot intra in Canada, este explicat si la ei pe site).

Credeti ca imi risc viza de turist SUA doar pentru ca ii explic ofiterului vamal ca ne-a fost mai usor / ieftin sa ajungem asa in Canada?
Bineinteles, intentionam (eu si sotia) sa dormim o noapte in NY ca sa putem face fata unui drum de 8-9 ore pana la Niagara (lucru pe care vreau sa il specific ofiterului).

Mersi!

#3823
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFederals, on 15 mai 2017 - 18:05, said:

Credeti ca imi risc viza de turist SUA doar pentru ca ii explic ofiterului vamal ca ne-a fost mai usor / ieftin sa ajungem asa in Canada?
Ai viza valabila de turist, deci esti perfect indreptatit sa intri pe teritoriul american si de acolo sa pleci unde ai chef (inapoi in Europa sau mai departe in Canada).
Noi am calatorit anul trecut tot asa, din SUA in Canada si nu ne-a intrebat nimeni ce bilete avem etc

#3824
Federals

Federals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.11.2007
As da un mail si la CBP doar ca sa fiu extra-safe :)

#3825
cipakidd2004

cipakidd2004

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2017
Salut as dori si eu sa stiu daca am optinut un internship in state de 3 luni si la ambasada mi sa spus ca nu are legatura cu jobul meu si ca jobul meu curent e de 4 luni si cum ma pot lasa CEO de la job 3 luni sa plec. Deci viza mi a fost respinsa pe motivul asta. Pot aplica acuma pentru ce a de turist simpla  macar sa vizitez New York pentru 5 zile?
Multumesc frumos

#3826
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Poți aplica însă șansele tale sunt minime.



#3827
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu cum ai reusit sa optii un intership in Statele Unite cand nu stii sa scrii corect in limba romana. Probabil aplicatia urmatoare iti va fi respinsa

#3828
Federals

Federals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.11.2007
Salut!

1. Am facut o greseala in formularul DS-160, si anume am uitat sa trec un nume din fosta casatorie a mamei. L-am semnat si trimis, inca nu am facut programarea la interviu si n-am platit viza. E ok sa refac formularul si sa il retrimit?

2. Am completat formularul cu parintii langa mine, iar cand am semnat, m-am trecut ca i-am ajutat. Poate fi asta o problema?

Mersi!

#3829
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intrebari suplimentare pentru viza, nu stiu cand intra in vigoare

https://tr.usembassy...-Applicants.pdf

DS-5535

#3830
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
E amuzanta aia cu Travel history pe 15 ani 😂 multora nu cred ca ne ajunge spațiul sa scriem 😂

#3831
Federals

Federals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.11.2007
Salut!

Daca la interviu am declarat ca mergem in vizita in State de revelion (iar viza a fost aprobata) dar am vrea sa mergem mai devreme cu cateva luni (la sfarsitul verii), e ok?
Sunt sigur ca atat discutia de la interviu cat si aplicatia in sine este pe ecranul ofiterului atunci cand aterizam (sau intram cu masina din Canada), si deci nu as vrea sa risc vizele aiurea.

Mersi!

#3832
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E ok. Poti merge oricand. Poti merge si peste 3 ani fara sa dai explicatii nimanui.

#3833
AncaFrancesca

AncaFrancesca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.08.2017
Buna,

Am si eu o întrebare care ma macină. Am viza de turist din 2013 pe 10 ani. Abia anul asta am folosit-o, din Ianuarie, am stat cele 6 luni, totul legal. Vreau sa ma întorc in Septembrie dar am auzit fel și fel de variante cum ca n-ai voie decât 6 luni pe an, sau ca viza e cu intrări multiple și ca doar cei de la Imigrări pot decide. Știu cazuri de alte naționalități care au zburat 3 zile in alta țara  și s-au întors fără nici o problema înapoi pe teritoriul SUA. Mi-e frica sa nu zbor pana acolo și sa ma întoarcă înapoi.
Pot sa aplic pentru ESTA dacă am viza pe 10 ani?
Mulțumesc

Anca



#3834
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostAncaFrancesca, on 01 august 2017 - 02:20, said:

Buna,

Am si eu o întrebare care ma macină. Am viza de turist din 2013 pe 10 ani. Abia anul asta am folosit-o, din Ianuarie, am stat cele 6 luni, totul legal. Vreau sa ma întorc in Septembrie dar am auzit fel și fel de variante cum ca n-ai voie decât 6 luni pe an, sau ca viza e cu intrări multiple și ca doar cei de la Imigrări pot decide. Știu cazuri de alte naționalități care au zburat 3 zile in alta țara  și s-au întors fără nici o problema înapoi pe teritoriul SUA. Mi-e frica sa nu zbor pana acolo și sa ma întoarcă înapoi.
Pot sa aplic pentru ESTA dacă am viza pe 10 ani?
Mulțumesc

Anca

"Please note that the 10-year time frame is only how long the visa is valid and NOT the time frame you are allowed to visit the country. You may visit the US for up to 6 months on a visitor’s visa. However, note that if you regularly stay in the US for 6 months and only return to your home country for a short time, this may be viewed unfavorably simply because this visa was designed with visitation in mind (not permanent residency). Note: There are no laws that indicate how long you have to stay in your home country before returning to the US. However, it may lead to a shorter authorized stay or a warning at the port of entry."

Raspuns luat de aici: https://www.quora.co...t-visa-validity

Nu completezi ESTA daca mergi cu viza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate