Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#3799
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Nici pe mine nu m-a intrebat in formular tarile in care am calatorit in ultimii 5 ani, am impresia ca numai barbatii au intrebarea asta in formular. Parca despre studii a trebuit sa scriu, nu mai retin. La interviu am observat ca unii erau intervievati pe grupuri (de exemplu colegi de la aceeasi firma, am vazut un grup de 2 si un grup de 3). Probabil la fel este si pentru familii.

#3800
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Din ce am vazut pe la colegii de la munca la toata lumea este trecuta prima ora (parca 8:30 ?) si intrarea la interviu se face practic in ordinea sosirii. Ti se aloca o zi, parca poti sa o modifici daca nu iti covine, dar ora nu. Succes!

#3801
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doar barbatii sunt intrebati de calatoriile anterioare.

#3802
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Mersi pentru raspunsuri. Cum putem sa ne programam asa incat sa dam interviul impreuna?

#3803
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Foarte simplu.
Te intreaba asta la telefon.

#3804
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
Buna!

Dupa ce am citit cam toate paginile de aici, am totusi o nelamurire si sper sa ma puteti ajuta. Eu si prietenul meu locuim si lucram in Germania de aprox. 5 ani de zile. Intrucat cele 2 consulate, cat si ambasada sunt destul de departe de noi, prefer sa aplic in Romania pt viza de turist, voi veni acasa in vara pt. cateva saptamani.
Ce adresa ar trebui sa completez la resedinta? Sa trec adresa din Germania sau cea din RO? Ma gandesc ca logic ar fi cea din Germania, mai ales ca si venitul tot aici il primim...

Multumesc de info!

Edited by Syia, 06 April 2017 - 13:57.


#3805
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Adresa din Germania.

#3806
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
Multumesc frumos!

#3807
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Informatie luata de aici:

https://travel.state...it/visitor.html

"You must schedule an appointment for your visa interview, generally, at the U.S. Embassy or Consulate in the country where you live. You may schedule your interview at any U.S. Embassy or Consulate, but be aware that it may be difficult to qualify for a visa outside of your place of permanent residence. "

Pentru ca "permanent residence " e in Germania asta trebuie trecuta la adresa. Mai ales ca toate actele care arata legaturi cu tara vor fi cu Germania. Dar vezi observatia de mai sus.

#3808
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
Am vazut, dar nu vad de ce ar fi problema, banuiesc ca pot aplica in tara de resedinta sau in tara natala, eu cel putin asta am inteles din tot ce am citit peste tot. Ma gandesc ca se aplica celor care vor sa aplice in alta tara in afara de cele doua enumerate mai sus. Eu sper ca nu vor fi Probleme...

#3809
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 Syia, on 06 aprilie 2017 - 15:27, said:

Am vazut, dar nu vad de ce ar fi problema, banuiesc ca pot aplica in tara de resedinta sau in tara natala, eu cel putin asta am inteles din tot ce am citit peste tot. Ma gandesc ca se aplica celor care vor sa aplice in alta tara in afara de cele doua enumerate mai sus. Eu sper ca nu vor fi Probleme...


Cred ca se refera la faptul ca este mai greu sa verifice informatiile pe care le dai tu pentru legaturile cu tara de rezidenta.

Depinde si cum planuiesti sa iti construiesti cazul.

Eu aveam rezidenta permanenta in alta tara decat Romania, contract permanent la munca (nu pe perioada determinata) , proprietati in tara de rezidenta si un sot cu rezidenta aici. Nu a fost prea greu sa ii conving ca am legaturi cu tara de rezidenta.

Daca ai rezidenta temporara, contract temporar si nu ai familie sau altceva care sa te lege de Germania. Si mai si aplici in Romania desi incerci sa iti arati legaturile stranse cu Germania...poate fi un pic mai dificil.

Depinde de la caz la caz.

#3810
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
@something00 - sa inteleg ca si tu ai aplicat in Ro, chiar daca locuiesti in Belgia?
Si eu am rezidenta permanenta in Germania, contract de munca permanent, nu am proprietate aici si nu suntem casatoriti.

Dar ma gandesc ca ar trebui sa se tina cont si de salariille noastre, nu? Din moment ce amandoi avem un salariu peste medie, joburi foarte misto, doar nu vreau sa plecam din Germania, unde avem o anumita conditie financiara, si sa emigram in USA pt. jumatate din ce castigam aici...
In fine, o sa vedem in vara, chiar sunt curioasa ce o sa iasa. :)

#3811
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Syia, on 07 aprilie 2017 - 09:02, said:

...
Luati-va amandoi cetatenia, si nu o sa va mai doara capul de vize&shit

#3812
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 Syia, on 07 aprilie 2017 - 09:02, said:

@something00 - sa inteleg ca si tu ai aplicat in Ro, chiar daca locuiesti in Belgia?
Si eu am rezidenta permanenta in Germania, contract de munca permanent, nu am proprietate aici si nu suntem casatoriti.

Dar ma gandesc ca ar trebui sa se tina cont si de salariille noastre, nu? Din moment ce amandoi avem un salariu peste medie, joburi foarte misto, doar nu vreau sa plecam din Germania, unde avem o anumita conditie financiara, si sa emigram in USA pt. jumatate din ce castigam aici...
In fine, o sa vedem in vara, chiar sunt curioasa ce o sa iasa. Posted Image


Eu am aplicat in Belgia.

Nu stiu ce muncesti tu dar daca job-ul e acelasi, salariul e in mod sigur mai mare in USA. Deci cred ca partea financiara conteaza doar cat sa vada ca ai cu ce te sustine cat calatoresti acolo.

Eu daca stau sa ma gandesc, nu au pastrat nici un document pe care l-am luat cu mine sa dovesdesc legaturile cu Belgia. S-a mai vorbit despre asta pe aici: te verifica din documentele duse de tine sau te verifica direct la sursa? :) Ca daca e direct la sursa atunci ai mai multe sanse aplicand in tara de rezidenta. Asta era concluzia. Dar cum sansele sa obtii viza au crescut atat de mult in ultimii ani, eu nu cred ca vei avea probleme.

 Karhu, on 07 aprilie 2017 - 10:13, said:

Luati-va amandoi cetatenia, si nu o sa va mai doara capul de vize&shit


Eu nu intru in categoria asta :) Ca am viza de Iran deci tot trebuie sa aplic pentru viza.

#3813
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012

 Karhu, on 07 aprilie 2017 - 10:13, said:

Luati-va amandoi cetatenia, si nu o sa va mai doara capul de vize&shit
Asta ar fi cea mai usoara varianta, dar mai am cativa ani de asteptat pana pot aplica pt. cetatenie germana.

Vom vedea in vara cand ne vom prezenta la ambasada ce va fi. Va multumesc de raspunsuri!

#3814
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 something00, on 07 aprilie 2017 - 10:14, said:

Eu nu intru in categoria asta Posted Image Ca am viza de Iran deci tot trebuie sa aplic pentru viza.
Da, stiam, nu la tine m-am referit :)

#3815
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 Karhu, on 07 aprilie 2017 - 10:32, said:

Da, stiam, nu la tine m-am referit Posted Image

:)

Dar daca iau cetatenia dupa aia sunt obligata sa merg la vot. Ca asa e pe aici: votul e obligatoriu. Prea mare bataie de cap. Mai bine iau vize...

#3816
Federals

Federals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.11.2007
Salut!

Situatia mea este urmatoarea: sunt rezident permanent in Canada de o luna. Inca astept cardul de rezident si in august ma mut impreuna cu sotia (care este cetatean canadian) in Montreal.
Momentan amandoi locuim in Bucuresti. Eu am viza pt State, am vizitat-o de 2 ori, multiple intrari in / din Canada.

Ce doresc este ca parintii mei sa ne viziteze in decembrie (cand eu si sotia vom fi deja in Montreal si se scot vizele de turist pentru Canada), dar sa facem cu totii o plimbare in NY de Craciun.

Parintii mei (50+ ani) nu au o situatie financiara exemplara, dar putem noi sa le platim o mare parte din excursie. Nici cu engleza nu se descurca foarte bine, asa ca la ambasada vor vorbi in romana.
Pot fi considerati posibili imigranti, chiar daca copilul lor + sotia au rezidenta in Canada?

Credeti ca ar avea sanse sa obtina viza de turist? Sa ii ajut sa aplice cat timp suntem aici, sau sa ne stabilim intai in Canada pentru a demonstra o situatie financiara de "sponsor" buna?

Mersi!

Edited by Federals, 07 May 2017 - 13:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate