Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

UPC: taxa abuziva de 1 leu (pentru factura tiparita)

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#19
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View Postmadalinmdl1, on 21 februarie 2016 - 11:24, said:

Și pentru cei care nu are telefon inteligent și are doar un amărât de pc antic, fără imprimată căreia ce face??

Atunci la ce-ti mai tragi net daca ai amarat de pc antic? Ca pe ala nici youtube nu merge.

#20
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostSerafim606, on 21 februarie 2016 - 11:13, said:

Deci voi luati net de la acest furnizor, dar nu sunteti in stare sa va faceti o adresa de mail si un cont? Pai la ce mai folositi netu daca va umpleti de hartii? Va place risipa?

View Postmadalinmdl1, on 21 februarie 2016 - 11:19, said:

Și dacă ai adresa de email și o primești electronic și vrei să o plătești la paypoint sau payzone cum faci dacă nu ai codul de bare??

View PostSerafim606, on 21 februarie 2016 - 11:22, said:

Simplu. Faci un Print Screen la codul de bare si il pui pe telefon. Ajungi la pay zone, deschizi poza si pui excranul telefonului la scanat.
Dar cei care nu au smartphone si nici imprimanta, ce fac ?

Si nu spune ca "sa isi cumpere ce e mai ieftin, smarphone sau imprimanta" ori "daca isi permit sa plateasca TV-ul, net-ul si telefonia mobila isi permit sa cumpere si smarphone sau imprimanta".

Fratilor, incercati sa ganditi in perspectiva precum jucatorii de sah !
Eu nu stiu sa joc sah, dar in viata gandesc precum un jucator de sah.



L.E.:
a intrebat @madalinmdl1 inaintea mea !

L.E.2:

View PostSerafim606, on 21 februarie 2016 - 11:29, said:

Atunci la ce-ti mai tragi net daca ai amarat de pc antic? Ca pe ala nici youtube nu merge.
ce spuneam ? Posted Image

@Serafim606, eu am PC Haswell quad-core, o caruta de Ram 1600 Mhz ddr3, SSD si Hdd dar nu am imprimanta si nici smartphone !!!

Edited by tom_1133, 21 February 2016 - 11:36.


#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
corect ar fi fost sa ofere o reducere de 1 leu celor ce aleg factura electronica.

#22
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostSerafim606, on 21 februarie 2016 - 11:22, said:

Simplu. Faci un Print Screen la codul de bare si il pui pe telefon. Ajungi la pay zone, deschizi poza si pui excranul telefonului la scanat.

Atunci o sa ne dea ei cate un leu pentru cheltuieli cu hartia si imprimarea, tu`le muma in cur de hoti, toti trag numai pe prostul de la capatul liniei,ala care marcheaza banu

#23
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@_Smiley_, eu as zice 5 Lei ! asa se vor autostimula oamenii sa-si cumpere fie un smartphone (chit ca-l folosec doar pt. scanat si platiti la PayPoint) fie o imprimanta, si din aia cu scaner :)

#24
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Dar cu cardul nu se poate plati online?

#25
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

View Postgumball3000, on 21 februarie 2016 - 11:03, said:

Adevarul e ca 1 leu e praf in ochi, trebuia sa adauge minim 10 lei, poate asa nu mai vedem prin banci cozile acelea la casierii.

Nu conteaza suma . Ca e vorba de 1 leu sau de 50 lei ...e vorba de un principiu. De ce sa-ti impuna ceva ce nu doresti . Si asta pe banii tai .
Ia sa plateasca clientul cu 1 leu mai putin din factura ...le convine ? Sau impunerile se aplica doar intr-un sens ....invers nu e voie !

#26
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

View PostSerafim606, on 21 februarie 2016 - 11:54, said:

Dar cu cardul nu se poate plati online?
Și cei care nu au card ce fac?? Trebuie gândită problema pentru toată lumea

#27
fur_elyse

fur_elyse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.09.2015

View Postmadalinmdl1, on 21 februarie 2016 - 11:57, said:

Și cei care nu au card ce fac?? Trebuie gândită problema pentru toată lumea
Plătesc un leu.
Din cauza oamenilor ca voi stăteam înainte câte 15 min la coadă la BT pentru o tranzacție bancară. Să vă plătiți voi facturile la bancă.

#28
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Puteau sa zică și ei, persoanele care activează factură electronică primesc reducere..... cât vrea Upc. Așa ar fi fost toată lumea multumita

View Postfur_elyse, on 21 februarie 2016 - 12:00, said:


Plătesc un leu.
Din cauza oamenilor ca voi stăteam înainte câte 15 min la coadă la BT pentru o tranzacție bancară. Să vă plătiți voi facturile la bancă.
Stai liniștit ca tot atât vei sta ca cei care vor activă factură electronică vor folosi una mai veche ca să plătească la bancă

#29
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

Quote

UPC România susţine adoptarea unui comportament responsabil privind mediul înconjurător, tocmai de aceea am încurajat alegerea facturii electronice de către abonaţii noştri care au în abonamentul UPC şi serviciul de internet.
UPC nu vrea sa mai dea bani pe hartii si pe servicii de curierat si ne baga noua in fata comportamentul lor responsabil fata de mediu.
Inteleg ca e un avantaj sa nu mai se faca atata risipa dar sa iesi mereu la inaintare cu aceleasi povesti de responsabilitate corporativa si sa nu spui motivul real pentru care s-a luat aceasta decizie mi se pare incorect.

#30
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Uite și ca să fie și mai frumos voi lua o factură și mă voi duce în fiecare zi la mai multe bănci, voi sta la coada și voi plăti doar 1 leu ca asta e cea mai mică suma

#31
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Exista internet banking. Seara, frumos, dupa ce vii de la servicu, faci baita, apoi te asezi confortabil la calculator si iti platesti toate facturile. Slavezi bonurile in PC si gata.
Asta ca sa nu zic ca poti accesa banking-ul si de pe smartphone...macar un amarat de PC cu internet tot ai in casa.

Eu nu am mai platit de cativa ani facturi la ghiseul bancii. Cu Internet banking imi platesc toate facturile, iar pe cele ale parintiilor sau daca ma roaga careva le platesc la robotei, asta daca nu e coada. Nu concep sa stai la coada sa platesti facturi, cand ai o gramada de alternative. PayPoint-urile le urasc, mai ales pe cele de la casele minimarketurilor. Vine cate o baba cu 3-4 facturi si blocheaza casa cate 10 minute, iar in spate coada de 15 persoane. La market se cumpara, nu se platesc facturi! Imi vine sa le crap capul...

Edited by antinVidia, 21 February 2016 - 12:20.


#32
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

View PostantinVidia, on 21 februarie 2016 - 12:11, said:

Exista internet banking. Seara, frumos, dupa ce vii de la servicu, faci baita, apoi te asezi confortabil la calculator si iti platesti toate facturile. Slavezi bonurile in PC si gata.
Asta ca sa nu zic ca poti accesa banking-ul si de pe smartphone...macar un amarat de PC cu internet tot ai in casa.
Nu toată lumea știe să folosească Internet banking și nu toată lumea deține card. Uite am un vecin de 84 ani care abia știe să între pe google și facebook și tu îl pui să folosească Internet banking

#33
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostantinVidia, on 21 februarie 2016 - 12:11, said:

Exista internet banking.
Altu' Posted Image

Sunt mai multi oameni care nu au imprimanta (cu scaner), smartphone si card bancar !
Cum poate sa plateasca asta
[ https://i.imgur.com/cL15H3L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
daca nu are nimic mentionat mai sus ?!

Cea mai buna solutie e de a oferi reducere clientilor ce au imprimanta (cu scaner), smartphone si card bancar si pot achita factura fara consumul de resurse (toner, maculatura etc.).
Astfel cei care nu au toate cele, vor face rost de imprimanta (cu scaner), smartphone si card bancarsi se vor alinia celorlalti.

#34
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postndor, on 21 februarie 2016 - 11:56, said:

Nu conteaza suma . Ca e vorba de 1 leu sau de 50 lei ...e vorba de un principiu. De ce sa-ti impuna ceva ce nu doresti . Si asta pe banii tai .
Ia sa plateasca clientul cu 1 leu mai putin din factura ...le convine ? Sau impunerile se aplica doar intr-un sens ....invers nu e voie !

Eram sigur ca o sa apara cineva care o sa spuna ca e vorba de principiu ...

Voi chiar nu intelegeti ca tiparirea si distribuirea atator facturi genereaza niste costuri? De ce sa le plateasca UPC-ul? UPC ti-a oferit o varianta eleganta, fara bataie de cap si stat pe la cozi. Daca ai PC, TV, Internet, si esti asa de rupt in cur sa nu-ti poti permite 1 leu/luna, cautati fratilor alt provider.

#35
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

View Postbalauru69, on 21 februarie 2016 - 12:26, said:



Eram sigur ca o sa apara cineva care o sa spuna ca e vorba de principiu ...

Voi chiar nu intelegeti ca tiparirea si distribuirea atator facturi genereaza niste costuri? De ce sa le plateasca UPC-ul? UPC ti-a oferit o varianta eleganta, fara bataie de cap si stat pe la cozi. Daca ai PC, TV, Internet, si esti asa de rupt in cur sa nu-ti poti permite 1 leu/luna, cautati fratilor alt provider.
Plateste tu câte 1 leu tuturor celor care nu sund de acord cu această modificare să vedem dacă îți convine, sau roagă pe cei de la Upc să îți dubleze pretul abonamentului fără să îți dea nimic în plus

Edited by madalinmdl1, 21 February 2016 - 12:36.


#36
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
@ madalinmdl1 - aberezi.

Edited by balauru69, 21 February 2016 - 12:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate