Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum decid televiziunile ce filme să difuzeze?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Interesant topic , eu am vazut ieri pentru a miliarda oara Rambo 1 . Dupa atatea zeci de ani si mii de reluari ,l-au retransmis . Plus de curand Titanic (iar) !

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Unele filme fac audienţă, de aia tot sunt relutae. Pe altele aştept cu anii să le revăd   Posted Image Noroc cu internetul şi cu unele persoane care m-au ajutat să aflu cum se numesc unele filme pe care le căutam de nebun (le-am văzut în anii '90). Pe altele le-am revăzut întâmplător şi mi-am amintit fragmente din ele, iar pe altele încă le caut   Posted Image
Off-topic: în 1994 (că tot fac postul 48.994) a apărut în Bucureşti şi postul Tele 7ABC, deci bucureştenii aveau încă un post la care să se uite la filme (că mai erau TV.R. 1 şi 2 + Antena 1 + TV 5 - nu mai ştiu dacă ei şi subtitrau filmele). În anii '90 mai toate televiziunile dădeau filme de dinainte de 1990 (Tele 7ABC era specializat în aşa ceva) - mă refer la filme mai puţin cunoscute sau necunoscute (oh, aveai la ce să te uiţi la Antena 1). Acum pe posturile mainistream rar mai prinzi un film o.k. (vechi sau nou).

Edited by djl, 20 February 2016 - 15:56.


#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Altă chestie observată: sâmbătă dau filme bune prea de dimineaţă. Cine se trezeşte la 9 ca să se uite la filme?

#22
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
e  jalepenos  in  weekend  la  tv.noroc  cu  popcorn  si  torente,mai  gasesc  ceva  de  privit.
am  remarcat  ca  multe  filme  bunicele  se  dau  tarziu  in  noapte.de  asta  nici  nevasta  nu  prea  ma  mai  intreaba  daca-m  fluierat.

#23
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
la drept vorbind am vazut pe antena 1 filme bune care au aparut acum 3-4 ani si sunt castigatoare de oscar....treaba e ca eu le-am vazut de mult.....

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdjl, on 20 februarie 2016 - 15:54, said:

[...] În anii '90 mai toate televiziunile dădeau filme de dinainte de 1990 (Tele 7ABC era specializat în aşa ceva) - mă refer la filme mai puţin cunoscute sau necunoscute (oh, aveai la ce să te uiţi la Antena 1). Acum pe posturile mainistream rar mai prinzi un film o.k. (vechi sau nou).
Pai nu voiai sa dea in anii 90 filme din 2000 Posted Image

On: cum zicea cineva mai sus, televiziunea X ia un pachet de filme de la distribuitorul Y. Pachetul poate contine cateva zeci sau sute de filme de toate genurile si calitatile. De regula se negociaza si numarul de reluari pe care postul are voie se le dea pentru fiecare film.

Mai departe e treaba directorului de programe al televiziunii X. Asta studiaza multe chestii: genul filmului, valoarea lui (pe IMDB sau alte saituri), cat de nou e (filmele vechi nu fac mare audienta, chiar daca sunt mai bune decat cele mai noi),  concurenta din acea seara (de ex. cand e Las Fierbinti bagi un film mai slab la concurenta cu el, si in niciun caz nu bagi comedie, dar poti sa bagi un film de actiune sau thriller).

Toit din aceasta cauza pot aparea schimbari de ultima ora in program. De regula daca un post schimba ceva, apare o cascada de modificari pe la toate posturile concurente. Chestia asta denota lipsa de seriozitate si de respect pentru telespectator, dar asta e. Pana cand nu va renunta destula lume sa se uite la ei, o vor tine tot asa.

Edited by megafanro, 25 February 2016 - 00:04.


#25
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Ca "fapt divers" :

În luna Aprilie are loc ca in fiecare an la Cannes, cel mai important târg international de programe de televiziune MIPTV (filme, documentare si divertisment). Anul acesta manifestarea se desfășoară între 4 și 7 Aprilie.

Creat in 1964, odată cu dezvoltarea televiziunii, aceasta manifestare reunește in principal majoritatea instituțiilor de televiziune din lume.

Șefi de canale TV, critici de film si realizatori de televiziune din peste 100 de tari se intalnesc pe Coasta de Azur pentru a vande sau cumpara filme, emisiuni de divertisment, licente, documentare si programe de interes public. Se face cunoștință, se bate palma pentru diverse proiecte comune, se cumpara pachete de filme artistice, seriale sau documentare.

România a participat prima data in 1965 evident prin blamata TVR. De la acest târg s-au achiziționat cele mai importante si vizionate filme din lume pe care si publicul din România le-a urmărit.

Bineinteles ca după 1990 noile televiziuni comerciale de la noi au fost prezente si ele la acest târg.  Cu echipe proprii sau prin intermediari si distribuitori pe piețele locale.

Pregătirea profesională a redactorilor de film cat si puterea  financiară a televiziunilor in cauza se observa mai apoi in calitatea filmelor prezentate in tara.


Edited by RMC Info, 23 February 2016 - 12:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate