Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum decid televiziunile ce filme să difuzeze?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri, gândidu-mă la un film pe care l-am văzut în trecut, mi-am pus o întrebare: cum decid televiziunile ce filme să difuzeze. Hai că sunt niște filme celebre de care știu mulți, dar cum de le aleg pe alea mai puțin cunoscute sau unele de care nu a auzit nimeni?   :huh:

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
care-s mai ieftine

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pentru care au licenta.

Edited by don_dannielo, 20 February 2016 - 13:02.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Licenţă, licenţă, între 1994 şi să zicem 2000 numai Antena 1 cred că a difuzat cel puţin 500 de filme diferite, produse în anii '70-'90 (dacă nu s-o fi nimerit şi mai vechi) şi nu cred că erau toate celebre, că îl caut pe unul, dar nu am dat de el.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e decizia departamentului programe
exceptie face singur acasa la proTV

e un balans intre cat costa licenta si cat iese din reclame...
adica degeaba e filmul ieftin daca nu suscita nici un interes...

Edited by Nero-d, 20 February 2016 - 13:05.


#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Mno, se baga ce-i mai ieftin si care e mai accesibil. Nu zic ca nu ar fi fain sa bage filmele rulate acu 3 luni in cinema :D. Le-am vedea mai repede la tv decat pe torrente.

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
@ Nero-D : şi de unde ştiu dacă filmul suscită interes sau nu? Fac studii pentru asta? Că Pe De aLtă parte, văd că multe filme bune se dau la ore târzii.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 20 februarie 2016 - 12:53, said:

dar cum de le aleg pe alea mai puţin cunoscute sau unele de care nu a auzit nimeni?
Doar nu se intalnesc niste critici de film la o masa rotunda ! Traditional mioritic.

#9
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 18.06.2009
Filmele se cumpara la pachet de la furnizor pentru a fi difuzate intr-un interval negociat. Se vand la pachet pentru ca furnizorul sa poata vinde si filmele slabe.

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Filmele bune se dau la ore tarzii pentru a mentine rating-ul. Ziua fac rating cu emisiuni de duzina gen Maruta. Daca ar da filme bune ziua, noaptea nu s-ar uita nici dracu la panaramele lor de emisiuni.

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
aaa... si depinde de post... pentru ca sunt posturi TV dedicate... si pe genuri...
plus ca sunt diverse seriale pe care nu prea le vezi in cinema...

da... in principiu fac studii... pe langa directorii de programe exista psihologi si unii care studiaza piata... fac studii de marketing cum s-ar zice

dar din nou... politica de programe a unei televiziuni generaliste... (ProTv) nu e aceeasi cu a unei televiziuni de nișă (playboy, hustler, filmBox, HBO, AXN, etc)
sau care difuzeaza numai filme

Edited by Nero-d, 20 February 2016 - 13:14.


#12
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postdjl, on 20 februarie 2016 - 13:07, said:

@ Nero-D : şi de unde ştiu dacă filmul suscită interes sau nu? Fac studii pentru asta? Că Pe De aLtă parte, văd că multe filme bune se dau la ore târzii.

rating audienta? pe intervale orare.....?

plus recenziile criticilor....plus succesul din anii anteriori al unui film caz in care se cere redifuzare .....

pe de alta parte tot mai multe televiziuni scot filmele din program pentru ca acestea pot fi gasite si pe internet sau pe dvd ... o sa vina vremea cand programele tv vor fi exclusiv din emisiuni de mare audienta ...iar filmele se cumpara direct de la producator prin descarcare de pe net ....

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pai si cand dau unii acelasi film de n-spe ori cum e? Pentru rating sau umplutura sau ce?

Apropo...in cursul saptamanii mai vezi ceva, cat de cat la tv, dar in week-end e jale, salvam cu sportul doar!

Edited by arab, 20 February 2016 - 13:42.


#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Mie imi place schema National tv, care din seriale indiene nu ii scoate pe telespectatori.......Posted Image

*Oare si la ei sunt psihologi sau aduc seriale la plesneala?

Edited by xmanyacs77, 20 February 2016 - 14:02.


#15
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Eu cred ca fiecare televiziune care cumpara un film, are exclusivitatea acelui film pe teritoriul statului caruia apartine televiziunea. Exemplu: daca TVR a cumparat filmul X, atunci doar ei au dreptul sa-l difuzeze pe teritoriul Romaniei.

#16
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
deseara la protv 8 jumate

#17
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
La subiect:

E cate un ______ (aici scrieti ce adjectiv va vine in minte prima oara)  fruntea postului tv si, in functie de preferintele lui, asa-zisii fani ai postului inghit rahatul ce li se livreaza.

Off-topic:

Cine se mai uita pentru filme la posturi gen protv, antene, ... canald...etc. ? Tre sa fii cam idiot sa faci asa ceva. Un film la un cacat de asta de televiziune dureaza 2-3 ore. trunchiat. 15 min film 20 min publicitate pentru imbecili.
Cand ai un chef de film este internetul.
TV-ul a ajuns la mine doar al doilea display pentru calculator.
Sunt de parere ca , incetul cu incetul, televiziunea clasica va disparea, se va autodistruge in final.
Viitorul este al filmelor si emisiunilor online.
Torrente, sharing, youtube, dailymotion, stream-uri si site-urile televiziunilor ce se respecta. Acestea vor face legea in audiovizual.
Televiziunea clasica va ajunge o latrina plina de reclame pentru idioti. De fapt s-a cam umplut de reclame de cacat deja.

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Da, acum se exagerează cu publcitatea. Parcă Antena 1 a primit de la C.N.A. amendă că a difuzat prea multă publicitate într-un anume interval orar. Eu am propus pe aici pe forum ca să fie obligatorie afişarea duratei publicităţii - de exemplu dacă reclamele durează 4. min şi 20 sec. (4'20") să vezi afişat pe ecran numărătoare inversă începând de genul 4:20, 4:19.... 0:01. De publicitate mai scapi noaptea... se mai apucaseră să dea pe Antena 1 filme vechi noaptea şi nu dura aşa de mult publicitatea şi nici nu era aşa de deasă. Pe vremuri nu te stresau cu atâtea reclame, dar cum calitatea posturilor tv româneşti a scăzut...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate