Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Circulatia pe DN2 (E85) si E58 (E583) pe acostament

- - - - -
  • Please log in to reply
476 replies to this topic

#343
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Lasă, ca nu șoferul camionului moare când dați voi rateuri. Voi aveți prioritatea voastră de tir, pe care o respect cu sfințenie. Mai puțin sfinte sunt înjurăturile când va băgați fără semnal in depășire pe autostrada. ;)

#344
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 TIC, on 02 martie 2016 - 15:35, said:

Trebuie spus ca nu tot E85 e considerat cu o singura banda. De ex aici sunt 2 benzi!
Soseaua E85 trebuie considerata o shaorma cu de toate , la care nu ai primit servetele. Trebuie mancata cu grija ca sa nu te murdaresti la gura.

Conform indicatorului, in aceasta zona exista doua benzi pe un sens si niciuna pe celalalt sens. Posted Image

Attached Files


Edited by polizei, 07 March 2016 - 22:32.


#345
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Stau si ma intreb cum respecta romanu' legea daca pe "strada" respectiva era la fiecare 2 benzi pe un sens in timp ce pe celalalt 1 banda, apoi urmatorii 3km 1 banda pe sensul ala si 2 pe contrasens...
Fac pariu ca era mai prost decat e acum, dar nu mai dam peste incapatanarea justitiarilor

#346
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
am  gasit  si  eu  topicul  pe  politisti.ro.
misto  raspunsul  lui  marius,  de  aia  nici  nu  prea mai  intru  p-acolo  !
interesant  raspunsul  lui  cezar,  aka  tsunnnami,  care  nu  prea  se  pupa  cu  ce  a  postat  p-aici.

Edited by sanderoalex, 09 March 2016 - 13:55.


#347
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 sanderoalex, on 09 martie 2016 - 13:35, said:

am  gasit  si  eu  topicul  pe  politisti.ro.
misto  raspunsul  lui  marius,  de  aia  nici  nu  prea mai  intru  p-acolo  !
interesant  raspunsul  lui  cezar,  aka  tsunnnami,  care  nu  prea  se  pupa  cu  ce  a  postat  p-aici.

da un link sa ma disculp

#348
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Dedicatie pentru domnu' Geo: http://www.trafictub...utoturism-doua/
Desi nici soferul de Clio nu-i zdravan la cap.

#349
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai si ce sa vad acolo? Un tembel care se joaca cu nervii camionagiilor precum si cu viata sa si a celorlalti participanti la trafic.
Cunosc foarte bine zona;este pe Oituz la baza primelor serpentine pe urcare in sensul de mers.Numai un cretin poate face ce a facut ala cu Clio.
O situatie similara am patit si eu intr-o noapte cand veneam incarcat de la CT(eram cam singur pe drum la acea ora) cand deodata sunt depasit in forta de un seria5 negru cu numere de BG.Imediat ce am fost depasit respectivul s-a pus pe mijlocul drumului(drum ingust in 2 benzi) si a inceputm sa-mi franaze violent in fata in timp ce facea piruete  exact cum facea cel cu clio.imediat m-am uitat in oglinda si am vazut o duba inchisa la culoare care a venit din spate si aproape ca s-a lipit de mine incercand probabil sa lanseze pe cineva ca sa-mi taie prelata si sa patrunda in vagon.Mi-am dat seama imediat de ce se intampla si ingrozit de frica am tras bata langa mine si am incercat sa-mi continui drumul.In acel moment din masina din fata m-am trezit cu 2 oua in parbriz si moment in care am constientizat ca viata mea valoreaza mai mult decat orice si am retrogatat o treapta intreaga si m-am urcat pe acceleratie si implicit si pe ala.I-am dat un ghiont serios de i-am indoit portbagajul si aproape l-am bagat sub camion.Atunci respectivii sau facut nevazuti.


#350
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Cum zicea cineva printre primele posturi, acostamentele astea marite sunt facute pt soferi cu bun simt.
Avand in vedere ca sunt aproape cat o banda (tirul incape cam la fix), cred ca ar fi o pierdere de timp, energie si nervi sa nu circuli pe ele. Pentru cativa zmei care flutura cartea de circulatie, are de suferit fluenta traficului.  Politia ce zice, sa se circule sau nu? De ce le-au mai facut asa daca nu circulam pe ele? E un compromis, care ar fi util sa fie unanim acceptat.

#351
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008

 stefan011, on 11 februarie 2017 - 20:01, said:

Cum zicea cineva printre primele posturi, acostamentele astea marite sunt facute pt soferi cu bun simt.
Avand in vedere ca sunt aproape cat o banda (tirul incape cam la fix), cred ca ar fi o pierdere de timp, energie si nervi sa nu circuli pe ele. Pentru cativa zmei care flutura cartea de circulatie, are de suferit fluenta traficului.  Politia ce zice, sa se circule sau nu? De ce le-au mai facut asa daca nu circulam pe ele? E un compromis, care ar fi util sa fie unanim acceptat.


Sunt facute asa in caz ca ai o problema la masina sa opresti in siguranta acolo, nu pe camp. Ziua merge sa circuli,dar noaptea risti sa faci un accident acolo, poate un betiv, poate un animal, o masina si uite asa iesi tu vinovat FIINDCA in cartea aia de spui tu ca unii o flutura degeaba scrie clar ca NU ai voie sa circuli pe ea.

#352
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

 stefan011, on 11 februarie 2017 - 20:01, said:

Pentru cativa zmei care flutura cartea de circulatie, are de suferit fluenta traficului.  Politia ce zice, sa se circule sau nu?
Ar fi mișto ca poliția să zică altfel decât ”cartea de circulație”. :) Cred că găsești și pe topicul ăsta mai multe răspunsuri oficiale ale poliției.

Cât despre ”dacă există asfalt, atunci să se circule!”, presupun că același lucru îl faci și cu zonele hașurate din intersecții ș.a. Spor la condus! :)

#353
ady292

ady292

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 30.08.2005
Aseara circulam dinspre Sindrilita spre Sinesti, mergand cu vreo 90 km/h (pe portiunea aceea ai indicator de maxim 80 km/h) si ma trageam mereu cu jumatate de masina pe acostament ca sa fac loc pentru depasiri. Fiind noapte, e greu sa vezi marginea drumului, din cauza asta nu m-am bagat cu toata masina pe acostament. La un moment dat vine din spate un bizon, ma dau dreapta nitel sa ii fac loc, se lipeste de mine, vede ca nu ma urc cu toata masina pe acostament ca sa ii fac lui loc si imi baga faza lunga in oglinzi, desi din celalalt sens nu venea
nicio masina si putea depasi regulamentar fara nicio problema. Ma depaseste si apoi imi franeaza brusc in fata, de la 90 km/h reduc cam pe la 30 km/h.

Pentru cei care inca mai cred ca aia e banda de circulatie:

Attached File  E85.png   148.91K   10 downloads

https://goo.gl/maps/iM5tzzH4ZW32

Edited by ady292, 18 February 2017 - 11:12.


#354
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ziua ca ziua, dar noaptea poate sa scoata fum pe urechi si tot nu as merge pe acostament. Nici macar cu jumatate de masina.
Nu-i problema cu franatul brusc in fata mea, stiu ca toti boii fac asta si-s pregatit ;)

#355
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 ady292, on 18 februarie 2017 - 11:11, said:

Aseara circulam dinspre Sindrilita spre Sinesti

Sindrilita - Lilieci - Sinesti-Movilita sunt localitati in care traiesc multe familii de romi sau persoane foarte sarace (multe plecate pe la furat prin Spania , Italia ,Franta, Germania ,etc.). Asa ca gradul de inteligenta nu este prea ridicat in zonele alea. (te astepti la orice)

Atentie la trecerile de pietoni din Sinesti (si imprejurimi) pentru ca se inteapa anvelope. Baietii erau la `lucru` pe 24 decembrie 2016 in jurul orei 5-6 dimineata.

Ei vad coloana de cateva masini care merg in paralel , in momentul ala 2-3 tipi trec trecerea de pietoni ca sa opreasca coloana iar un smardoi sare din `boscheti` si inteapa roata dreapta spate a vehiculului (de obicei ultimul din coloana). Opereaza de obicei noaptea/dimineata devreme.

Ziua , daca e liber , circul pe acostamentul consolidat ca sa pot avea timp si spatiu sa ma feresc de unii incompetenti de pe contrasens (in cazul unor situatii critice , sa pot iesi rapid de pe sosea) . Noaptea circul pe banda de circulatie si ma dau la o parte numai daca conditiile de drum si de vizibilitate imi permit .

Cocalari in trafic se gasesc pe orice ulita , sosea sau autostrada din Romania , nu conteaza cate benzi are.

Edited by polizei, 18 February 2017 - 14:18.


#356
lostangelonline

lostangelonline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.12.2007
Buna ziua, va rog daca ne puteti ajuta cu sfaturi cum sa circulam pe drumul intre Bucuresti si Buzau? Drumul european (E85) are cate o banda pe sens, lata de peste 3m, si acostament lat de 1,8m (probabil banda de urgenta) unde nu poti circula decat cu linia (marcajul longitudinal) separatoare de banda 1 intre roti.

Atat la dus cat si la intors, atat eu cat si sotia, desi mergeam cu viteza maxima admisa pe prima (si singura) banda (nu pe banda de urgenta), am fost in continuu claxonati si depasiti pe partea dreapta (pe banda de urgenta) (mai erau si cei care depaseau regulamentar pe partea stanga). Mai grav este ca 2 masini care ne-au depasit mai greu (si pe sotie, si apoi pe mine) au pus imediat frana in fata noastra, drept razbunare, si ii accidentam din spate daca nu franam si noi brusc (ceea ce constituie tentativa de omor sau macar vatamare).

Am reclamat (verbal, nu in scris) acestea la sectia de politie din Buzau si la o masina de politie rutiera pe traseu, la care primii ne-au zis sa mergem regulamentar pe banda (nu pe banda de urgenta), iar cei pe traseu ne-au recomandat sa mergem pe banda de urgenta cand se apropie masini pe sens (practic tot timpul, ca am incercat la intoarcere sa trec pe banda de urgenta doar cand vin masini, si de multe ori nu puteam ca ma depaseau si prin stanga si prin dreapta in acelasi timp). Cand am vrut sa reclam la politist numarul masinii care ne-a franat in fata drept razbunare, el ne-a convins ca nu are rost ca nu avem dovezi (chiar si ca el ne-ar putea acuza ca nu ne-am dat la o parte; e legal asa ceva?).

Va rugam daca ne puteti ajuta cu sfaturi cum sa circulam LEGAL pe drumul intre Bucuresti si Buzau? Multumesc

Edited by lostangelonline, 24 June 2017 - 19:52.


#357
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Te interesează legal sau în siguranță?!

#358
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Legal se circula pe singura banda oficiala, cea de langa axul drumului.
Practic acostamentul (se numeste acostament si nu banda de urgenta) este folosit ca banda normala de mers pentru ca politia incurajeaza aceasta atitudine ilegala.
E mai bine si mai sigur sa te adaptezi practicii chiar daca e ceva ilegal. Asa e in Romania. Daca te uiti cine conduce Parlamentul si Guvenrul in ultimii 28 de ani atunci intelegi de ce nerespectarea legii este modul in care supravietui.

Edited by Kroghy, 24 June 2017 - 19:49.


#359
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
daca nu stii sa mergi cu traficul, mergeti cu trenul e mai safe decat sa intrebi la politie cum sa circuli pe drum

#360
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
E bine sa ai o camera auto pentru orice eventualitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate