Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Proprietarul nu vrea sa scoată mașina din evidențele ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Buna ziua,
Dupa cum zice si titlul postului , am o speta legata de masina mea.

Am cumparat o masina , de la cunoscuti... si am zis sa nu ii car de sarbatori (in decembrie) pe la circa financiara si alte balarii.
Am lasat treaba asa cu masina pana in ianuarie cand la multe insistente abia am reusit sa fac contractul de vanzare cumparare. Ideea e in felul urmator, eu nu pot sa fac nimic cu masina asta si aici ma refer la inmatriculare, pentru ca proprietar masinii nu vrea sa scoata masina de la fisc, ma amana cate 1 saptamana, nu azi, nu maine, saptamana viitoare etc etc etc.

Am sunat la politie, la 2 sectii chiar si raspunsul primit a fost: "nu la noi", da-l in judecata.

Ideea e asa, pana sa-l dau in judecata, ce cai legale mai am pentru a ajunge proprietar? am inteles ca daca ma duc la anaf si ma prezint cu contractul de vanzare as putea trece masina pe numele meu , chiar daca el nu este prezent, dar cu conditia sa platesc taxele.
Am fost la anaf sector 2, dar in stilul caracteristic romanesc, zeflecmist, mi-au zis ; "du-te la gara de est si vezi ce zic aia".

Eu muncesc, mi-am permis sa fug pana la anaf sector 2, dar sa ma duc si la gara de est inca nu, daca este ceva sigur si-mi puteti da un sfat, o sa dau o fuga, ca este interesul meu. Posted Image

Am bagat in masina deja 1000 euro in reparatii, masina inapoi eu n-o mai dau, pica discutia.

Deci, recapituland, telefonic politia mi-a spus, "miramas, daca te-am putea ajuta noi" , anaf mi-au zis "vezi si tu la gara de est daca pot face aia ceva" . Iar proprietarul zice "saptmana viitoare" .

Ce pot face in cazul asta? eu nu ma bucur ca plateste idiotul taxele si amenzile, ma gandesc la ce e mai rau, daca fac un accident sau altceva si raman fara talon, ce fac?

Ceva sfaturi pentru mine?

Multumesc!

Edited by regali, 19 February 2016 - 16:12.


#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Cum ai reusit sa faci CV-ul fara fiscal ?
Mergi la inmatriculari la informatii si prezinta-le situatia . Poate iti da o solutie fara sa apelezi la justitie . Cred ca vanzatorul are datorii  si ii e imposibil sa-ti elibereze fiscalul .Dar ce motive invoca de te amana ?

#3
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

View Postpacopaco1967, on 19 februarie 2016 - 16:03, said:

Cum ai reusit sa faci CV-ul fara fiscal ?
Mergi la inmatriculari la informatii si prezinta-le situatia . Poate iti da o solutie fara sa apelezi la justitie . Cred ca vanzatorul are datorii  si ii e imposibil sa-ti elibereze fiscalul .Dar ce motive invoca de te amana ?
Nu are timp, unde sa se imparta???

Asta e motivu. :)

#4
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
Te rog să mă crezi că nu am fost în stare să mă concentrez la fondul textului tău, cu nici un chip, întrucât am avut dilema scrierii corecte a cuvântului proprietar.
Tu zici că propietar trebuie scris?

#5
enike00

enike00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.09.2014
Poti sa ii trimiti o somatie prin  Posta, cu confirmare de primire, prin care ii ceri CF-ul altfel il dai in judecata.

#6
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

View Postnycolae, on 19 februarie 2016 - 16:10, said:

Te rog să mă crezi că nu am fost în stare să mă concentrez la fondul textului tău, cu nici un chip, întrucât am avut dilema scrierii corecte a cuvântului proprietar.
Tu zici că propietar trebuie scris?
Proprietar, trecem peste.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu ai treaba decat cu vanzatorul. Este vina ta ca ai dat banii fara sa primesti fiscal. De ce crezi ca legea zice ca se face fisa autoturismului la momentul vanzarii ? Ca sa te protejeze pe tine . Acolo , inainte sa dai banii , trebuie sa vezi o stampila de " neurmarire fiscala " . Acum du-te la vanzatori si stai pe capul lui ( dar cu diplomatie ) pana catadixeste sa isi plateasca darile . Daca sunt dari multe ....ai cam pus-o. Prin '90 si ceva , eram pustan prostanac ( ca tine acum ) si am luat o masina de la a 7-a mana care nu mai avea dari platite de cativa ani. Ca sa o inmatriculez , a trebuie sa platesc eu toate datoriile aluia la Fisc . Nici nu a fost nevoie de prezetna lui . Am primit stampila la Fiscal imediat ce i-am achitat toate datoriile . Cam in situatia asta esti si tu . Du-te la fiscul la care este vanzatorul arondat si vezi ce datorii are . Ia si niste pastile de calmare si o persoana solida pe care sa te sprijini . S-ar putea  sa ti se inmoaie genunchii .Posted Image

Edited by JurasikMan, 19 February 2016 - 16:20.


#8
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

View PostJurasikMan, on 19 februarie 2016 - 16:19, said:

Nu ai treaba decat cu vanzatorul. Este vina ta ca ai dat banii fara sa primesti fiscal. De ce crezi ca legea zice ca se face fisa autoturismului la momentul vanzarii ? Ca sa te protejeze pe tine . Acolo , inainte sa dai banii , trebuie sa vezi o stampila de " neurmarire fiscala " . Acum du-te la vanzatori si stai pe capul lui ( dar cu diplomatie ) pana catadixeste sa isi pateasca darile . Daca sunt dari multe ....ai cam pus-o. Prin '90 si ceva , eram pustan prostanac ( ca tine acum ) si am luat o masina de la a 7-a mana care nu mai avea dari platite de cativa ani. Ca sa o inmatriculez , a trebuie sa platesc eu toate datoriile aluia la Fisc . Nici nu a fost nevoie de prezetna lui . Am prmit stampila la Fiscal imediat ce ai-am achitat toate datoriile . Cam in situatia asta esti si tu . Du-te la fiscul la care este vanzatorul arondat si vezi ce datorii are . Ia si niste pastile de calmare si o persoana solida pe care sa te sprijini . S-ar putea  sa ti se inmoaie genunchii .Posted Image
Deci pot fara idiot? ar fi tare! daca are de platiti doar impozitu la masina, cu placere, aia e la 4000 euro mai dau eu 100 lei si aia e, dar se poate fara el??

#9
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
La plata ori unde, nu te intreaba nimeni de sanatate, daca e sa primesti ceva, trebuie o gramada de adeverinte si acte.

#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
de la cine ai cumparat masina este si proprietarul din acte (carte si talon al masinii?). sau e vreun "prieten", ruda combinatie?!

ce anaf nu vrea sa scoata proprietarul? incluzi degeaba anaf-ul , proprietarul trebuie sa iti scoata certificat fiscal. despre asta banuiesc ca vorbesti, nu?!

Edited by bossake, 19 February 2016 - 16:36.


#11
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

View Postbossake, on 19 februarie 2016 - 16:35, said:

de la cine ai cumparat masina este si proprietarul din acte (carte si talon al masinii?). sau e vreun "prieten", ruda combinatie?!

ce anaf nu vrea sa scoata proprietarul? incluzi degeaba anaf-ul , proprietarul trebuie sa iti scoata certificat fiscal. despre asta banuiesc ca vorbesti, nu?!
yep, el este si in carte si pe talon, am si copie dupa buletinul lui.
si da , la certiciatul fiscal ma refer.

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
a se sterge

Edited by sirgoofy, 19 February 2016 - 16:38.


#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007

View Postregali, on 19 februarie 2016 - 16:37, said:

si da , la certiciatul fiscal ma refer.
Fa o incercare la serviciul de taxe si impozite de care apartine. Adica unde plateste ala impozitul. NU la ANAF !
Le spui problema ta, ca ai cumparat o masina si nu vrea vanzatorul sa iti dea fiscal.
poate iti vor elibera fiscalul tie cu conditia de a plati impozitul pe masina sau poate toate datoriile (totusi, putin probabil). cu ocazia asta aflii si daca are datorii(nici informatia asta nu e obligatoriu sa ti-o dea, dar cine stie). Daca o avea ala datorii de zeci, sute de milioane ce sa zic, f nasol, daca masina e ieftina mergi asa cu ea, pe numele vanzatorului. Daca nu ai scris pe talon INSTRAINAT CATRE la data de .. atunci poti merge in relativ siguranta cat vrei, doar sa ai grija sa nu iti fie ridicat talonul.

daca cumva nu are datorii atunci poate chiar e lipsa de timp. daca ai putin simt al oamenilor iti pot da seama repede. adica uita-te si tu ce fel de om este vanzatorul. om serios, combinator, vagabond, ciorditor eu stiu?! Posted Image

Edited by bossake, 19 February 2016 - 16:45.


#14
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Impozitul oricum îl plătește proprietarul mașinii în data de 1 ianuarie, pe întreg anul în timp ce cumpărătorul îl plătește abia din anul următor (conform Codului Fiscal abia intrat în vigoare). Dacă e doar impozitul pe mașină de plătit, e aproape ca și cum ai fi plătit după legea veche.
Beleaua e la amenzi, dacă are câteva de rovigneta, radare și parcare ilegală, cam nașpa. Iar dacă e căpos și a mai fost amendat și pentru scandaluri sau nu a plătit impozitul pe mașină și locuință de câțiva ani, distracția poate fi mare.

Ce am spus la alineatul 1 e sigur, alineatul 2 e speculație.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai bine intrebi omul ce datorii are la fisc. Te lamuresti rapid.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai facut CVC dupa 1 ianuarie 2016 trebuie sa ai 5 exemplare din contract inregistrate la Taxe si impozite intr-un registru special.
Mergi la Taxe si impozite si vezi cere tu fiscalul in locul lui (stampila pe fisa de inmatriculare).

De obicei vanzatorul umbla dupa cumparator sa isi poata scoate masina de la taxe. Vad ca la tine e invers.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate