Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Alternative la Xiaomi Redmi Note 3 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#1
33marius

33marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 13.01.2013
Deoarece observ ca multi cauta o alternativa la Xiaomi Redmi Note 3 Pro propun sa discutam aici pentru a nu deranja topicul destinat exclusiv Xiaomi Redmi Note 3 Pro.
   Personal am cateva alternative pe lista si anume:
LENOVO VIBE P1 PRO, 3GB RAM sau LETV LE2 PRO 3GB RAM SNAPDRAGON 820 care apare in vreo doua saptamani la un pret de 250 dolari desi multi nu cred.... Ar mai fi Huawei G8 3GB RAM.Poate veniti si cu alte propuneri.

#2
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Huawei sunt decente. Am Y5 de la Huawei, insa m-am jucat si cu P8 si cu G8. Mi-au placut . AM vazut ceva la Orange, tot asa cu 3 GB RAM, ( dar era Marca Orange probabil ZTE). Doar ca era destul de gros. ( asemeni telefoanelor cu baterie amovibila)

#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Lenovo Vibe P1 Pro si Huawei G8 sunt si sub Xiaomi Redmi Note 3, chiar si Redmi Note 2 dpdv al puterii de procesare. Din ce ai enumerat tu, singurul mai performant ar fi Letv Le2 Pro.

#4
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Sunt posesor de RN3 de aproape 3 saptamani si o sa urmaresc topicul pentru ca am cautat o luna inainte sa-mi aleg telefonul si am eliminat mai toate alternativele. O sa le enumar daca nu va suparati si va zic si de ce nu le-am ales:
- Allview P8 Energy - ma incanta bateria dar nu mi-a convenit display-ul, faptul ca era cam greu si procesorul era mai slab;
- Lenovo Vibe P1 - era mai scump si cred ca daca avea 4G la digi p-asta il luam;
- Lenovo K80, varianta cu 4Gb RAM - e cam singurul care se compara cu RN3 si mi s-a parut cel mai apropiat ca alternativa buna, dar am aflat prea tarziu de el si nu prea se gaseste in magazinele mari de la noi; In plus auzeam ca telefoanele de la Lenovo au ceva probleme;
- Huawei P8 Lite - prea scump si nu iese cu nimic in evidenta desi este un telefon bun per total.
- Allview X2 Soul - a fost la oferta la un momentdat dar si asa tot era cu mult peste RN3.
- Samsung J5/A5 - nu se apropiau ca specificatii de RN3 si am renuntat de tot la orice samsung.
- Oneplus One - tot era mai scump decat RN3...

Ma mai uitam si dupa Meizu MX5 insa si ala era scump si nu avea radio (eu chiar folosesc radio pe telefon). Ma incanta camera la asta si faptul ca filmeaza 4K. Am vazut un review si pe youtube si calculatorul avea probleme sa redea filmulete facute cu telefonul respectiv din cauza rezolutiei prea mari.

Dintre toate, cred ca lenovo K80 se apropie ca specificatii si pret.

Edited by un_dac, 19 February 2016 - 10:45.


#5
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Alternative ar fi urmatoarele: Lenovo Vibe X3, Letv 1S, Meizu Metal, ZTE Z9 Max. Din punctul meu de vedere in zona sa de pret RN3 pro e best buy.

#6
33marius

33marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 13.01.2013
Va recomand un tutorial despre cum alegi un telefon chiar daca este din vara trecuta,mie mi sa parut foarte util pentru ca nu sunt un cunoscator in domeniu. Clipul foarte util de unde am aflat ca un telefon daca are 8 nuclee nu inseamna ca e si foarte grozav.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b5TDlYnNHXI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postun_dac, on 19 februarie 2016 - 10:41, said:

Sunt posesor de RN3 de aproape 3 saptamani si o sa urmaresc topicul pentru ca am cautat o luna inainte sa-mi aleg telefonul si am eliminat mai toate alternativele. O sa le enumar daca nu va suparati si va zic si de ce nu le-am ales:
- Allview P8 Energy - ma incanta bateria dar nu mi-a convenit display-ul, faptul ca era cam greu si procesorul era mai slab;
- Lenovo Vibe P1 - era mai scump si cred ca daca avea 4G la digi p-asta il luam;
- Lenovo K80, varianta cu 4Gb RAM - e cam singurul care se compara cu RN3 si mi s-a parut cel mai apropiat ca alternativa buna, dar am aflat prea tarziu de el si nu prea se gaseste in magazinele mari de la noi; In plus auzeam ca telefoanele de la Lenovo au ceva probleme;
- Huawei P8 Lite - prea scump si nu iese cu nimic in evidenta desi este un telefon bun per total.
- Allview X2 Soul - a fost la oferta la un momentdat dar si asa tot era cu mult peste RN3.
- Samsung J5/A5 - nu se apropiau ca specificatii de RN3 si am renuntat de tot la orice samsung.
- Oneplus One - tot era mai scump decat RN3...

Ma mai uitam si dupa Meizu MX5 insa si ala era scump si nu avea radio (eu chiar folosesc radio pe telefon). Ma incanta camera la asta si faptul ca filmeaza 4K. Am vazut un review si pe youtube si calculatorul avea probleme sa redea filmulete facute cu telefonul respectiv din cauza rezolutiei prea mari.

Dintre toate, cred ca lenovo K80 se apropie ca specificatii si pret.
A aparut Lenovo Vibe P1 PRO care are Digi4G ca si pe mine ma intereseaza Digi.Are bateria de 5000.Mai scump putin dar nu sunt un om care isi schimba telefonul anual.
http://www.dualsim.r...uTH1xoCBaXw_wcB

#7
Bachman_Roland

Bachman_Roland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.05.2010
Care credeti ca ar fi alegerea potrivita intre Xiaomi RedmiNote 3 pro si LG G4. M-ati putea ajuta cu ceva pareri sau afaturi ? Specific ca la pret nu este asa mare diferenta aprox 70-80 euro diferenta.

#8
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
LG G4 ar trebui sa fie peste cam la toate capitolele exceptand durata de viata a bateriei

#9
gatarba

gatarba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 15.07.2014

View Post33marius, on 19 februarie 2016 - 11:38, said:

Va recomand un tutorial despre cum alegi un telefon chiar daca este din vara trecuta,mie mi sa parut foarte util pentru ca nu sunt un cunoscator in domeniu. Clipul foarte util de unde am aflat ca un telefon daca are 8 nuclee nu inseamna ca e si foarte grozav.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b5TDlYnNHXI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
A aparut Lenovo Vibe P1 PRO care are Digi4G ca si pe mine ma intereseaza Digi.Are bateria de 5000.Mai scump putin dar nu sunt un om care isi schimba telefonul anual.
http://www.dualsim.r...uTH1xoCBaXw_wcB
Ce-mi place ... majoritatea posesorilor de xiaomi care postează aici pe forum suntem și utilizatori Digi.

#10
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Nevasta-mea are G3 si nu as da RN3 pe G3 nici batut. De asta nu as nici RN3 pro pe G4.

Sincer G4 mi se pare un mare flop din partea LG si un telefon care nu a prins deloc la public.

#11
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postromio79, on 19 februarie 2016 - 11:44, said:

LG G4 ar trebui sa fie peste cam la toate capitolele exceptand durata de viata a bateriei

si la pret...

View Postgatarba, on 19 februarie 2016 - 11:56, said:

Ce-mi place ... majoritatea posesorilor de xiaomi care postează aici pe forum suntem și utilizatori Digi.

eu am trecut la digi+xiaomi dupa 6 ani de orange si samsunguri.

Edited by un_dac, 19 February 2016 - 12:12.


#12
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Hai ca mai discutam pana-n vara si tot va asta ramane flashgip killer .
Deci singura alternativa la Redmi Note 3 Pro este sa-l cumperi pe el Posted Image .

#13
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
i-am luat nevestei un meizu m2 inainte de asta. Oare pot sa-l returnez, sa dau diferenta si sa-i iau si ei toti un xiaomi? Or accepta astia de la emag?

#14
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Daca te incadrezi in perioada de retur , ai toate accesoriile lui si ambalajul original (cutia cu toate alea) ar trebui sa mearga .

#15
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostDoruTDK, on 19 februarie 2016 - 12:34, said:

Daca te incadrezi in perioada de retur , ai toate accesoriile lui si ambalajul original (cutia cu toate alea) ar trebui sa mearga .

cred ca am depasit perioada de retur. l-am luat pe 02.02 parca.

#16
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
http://www.emag.ro/info/retur
30 de zile .

#17
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Emag-ul iti accepta returul daca esti in cele 30 de zile. Dar produsul sa fie vindut de emag, nu de alti parteneri.

#18
gatarba

gatarba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 15.07.2014

View Postun_dac, on 19 februarie 2016 - 12:11, said:


si la pret...



eu am trecut la digi+xiaomi dupa 6 ani de orange si samsunguri.
Faci ceva economii în bugetul familiei :P.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate