Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amendat pt ca am taiat un copac din curte

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
D-cristian-2

D-cristian-2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.01.2015
Mai exact am taiat un tei sadit de vecin cam la 5-10 cm de hotar si a carui coroana era toata deasupra curti mele M-am documentat am chemat reprezentati ai primariei care i-au spus sa il taie aceasta in urma cu doi ani.
Toamna trecuta daca am vazut ca nu se intampla nimic l-am taiat de la o inaltime de unde imi permitea gardul.
Atunci vecini au chemat politia care (ciudat ) m-au amendat pe o lege silvica (art 8 lit a 171/2010).

Întrebare cat de corect a procedat politia in acest caz?

Edited by Adm, 18 February 2016 - 20:09.
Nu stii sa folosesti semne de punctuatie?


#2
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Daca era pe proprietatea lui nu asa trebuia sa procedezi.
Fiind doar la 10 cm trebuia sa faci o gaura in pamant la radacina si periodic sa torni ierbicid.
Garantat se usca.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Am si eu o vecina care are un corcodus ce si-a extins coroana peste gardul meu. Faza e ca asta a crescut cam tare ca dau crengile in acoperisul magaziei mele. Zilele astea imi iau drujba si il operez. Vecina asta a mea e cam nesimtita de fel. Ii spui, dar ii spui degeaba. Zice da si cam atat. Sper sa nu ma trezesc cu politia la poarta :lol:.

#4
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

dar care este motivul pentru care l-ati taiat? Va producea copacul pagube, sau aveti dvs un comportament teritorial specific animalelor?

#5
D-cristian-2

D-cristian-2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.01.2015
L-am taiat pt ca e la sud are o inaltime de aproximativ 20 m si in dreptul acestuia am un solar

#6
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

 Serafim606, on 18 februarie 2016 - 20:10, said:

Am si eu o vecina care are un corcodus ce si-a extins coroana peste gardul meu. Faza e ca asta a crescut cam tare ca dau crengile in acoperisul magaziei mele. Zilele astea imi iau drujba si il operez. Vecina asta a mea e cam nesimtita de fel. Ii spui, dar ii spui degeaba. Zice da si cam atat. Sper sa nu ma trezesc cu politia la poarta Posted Image.

Daca tai ce e la tine in curte poa sa cheme si pe ciolos!

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
lasa ca iti scoti banii la vara cu rosiile

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Politia cred ca a gresit cu amenda pe legea silvica.
Tu ai gresit ca ca ai distrus proprietatea vecinului. Nu isi face fiecare dreptate dupa il duce capul. Exista justitie.

CAPITOLUL III
Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată

SECŢIUNEA 1
Limite legale
Art. 613
Distanţa minimă pentru arbori
(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.
(2) În caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este îndreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.

Edited by pasilla, 18 February 2016 - 20:23.


#9
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010
Nu si daca sunt copaci cu regim silvic, trebuie aprobare de la ocolul silvic

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 bietu, on 18 februarie 2016 - 20:20, said:

Daca tai ce e la tine in curte poa sa cheme si pe ciolos!

Pai atat vreau sa tai. Ce e la mine. Fix linia gardului o urmez. Nu intru la ea sau ceva. Vreau doar sa nu mai stea crengile in acoperisul magaziei mele.

#11
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Daca taiai doar ce trecea peste gard la tine in curte era ok, ai taiat pomul din curtea omului ia si plateste!

 Serafim606, on 18 februarie 2016 - 20:22, said:


Pai atat vreau sa tai. Ce e la mine. Fix linia gardului o urmez. Nu intru la ea sau ceva. Vreau doar sa nu mai stea crengile in acoperisul magaziei mele.

Perfect legal!

#12
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Tot ce trece peste hotar se poate taia,efectiv culege(fructe) fara a fi obligaat sa dai socoteala (proprietarului)pomului.
Nu se taie total( de la pamant) nuci si castani comestibili.
Politia care te-a amendat nu cunoaste legea.


ps:tu practic ai taiat tulpina pomului sau crengile care treceau(intrau) la tine in curte?

Edited by Adi blondu, 18 February 2016 - 20:26.


#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
La 20 m înaltime, în cadere facea praf o casa, o magazie etc. A cazut ca fulgul sau a planat usor? Totusi este ditamai copacul...

#14
D-cristian-2

D-cristian-2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.01.2015
Ca am gresit cu ceva recunosc dar cateodata la rautatea altora trebuie sa le raspunzi la fel Ce simplu era daca prima data cand am discutat cu vecinu si i-am aratat ca sunt deranjat de teiul asta cel putin il toaleta Îtreaba cineva mai sus de la ce inaltime l-am taiat cam 1,5 m A crescut inspre proprietatea mea pt ca au mai multi pomi si nu avea lumina E adevarat ca puteam sa il usuc prin metoda de mai sus dar uscat putea cade peste solar magazii si altele din zona

#15
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 moldoveanca2001, on 18 februarie 2016 - 20:11, said:

Buna,

dar care este motivul pentru care l-ati taiat? Va producea copacul pagube, sau aveti dvs un comportament teritorial specific animalelor?
Tu inchizi usa la casa cand pleci?daca da vezi ca te incadrezi la comportamentul de care aminteai.....

#16
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Copacii care efectiv deranjeaza nu se taie pentru ca atrage atentia .
Se ia o masina de gaurit cu acumulator de preferinta li-ion, minim 12v , un burghiu de minim 8mm mai lung , se da o gaura catre centru copacului cit mai aproape de mijloc (maduva) , gaura sa fie putin inclinata si se pune ori acid de baterie , ori motorina cu o seringa . La sfirsit gaura se acopere cu pamant . Gaura se da la o inaltime de peste 1 metru pentru ca in momentul taierii sa nu se poata depista in cioata . Rezultate optime.
Eu am taiat la bloc, cind batea vintul crengile bateau in pervaz, era un tei , l-am taiat si am platit 300 lei cu vecinul ...nu-i nimic , m-am documentat si acum am soare in loc de padure , pe 50 metrii patrati erau : 2 castani , 3 tei , 6 brazi , un idiot i-a plantat in 1969 cind s-a dat blocul in folosiinta, tot el m-a si "turnat" . A ramas 1 tei si 2 braduti , asa de frumosi sunt ...cind a intrebat oare ce au patit restul i-am spus ca gripa a1h1 , cei rezistenti au scapat .

Edited by xilo, 18 February 2016 - 22:14.


#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006

 xilo, on 18 februarie 2016 - 22:10, said:

pe 50 metrii patrati erau : 2 castani , 3 tei , 6 brazi
Jos cu ei si turnam betoane, doar suntem la oras, ce naiba!

#18
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"turnam betoane"
Nu o luat transant si ecologist , verifica intii ce am spus , mergi intr-un parc cind sunt castanii inverziti si priveste, dupa transpune acel castan linga casa , la 7 metrii , dupa gindeste-te ce inseamna 2 "monstii" de genul linga casa ta , nu mai pun teii . Nu am nimic impotriva pomilor dar este o vorba "unde nu intra soarele in casa intra doctorul" plus umezeala de sub coroana , plus tintarimea si mustele . Pe linga toate astea exista si normative care prevad : distanta dintre pom si casa , distanta dintre doi arbori in functie de tipul acestora respectiv coroana si radacina, toate acestea se gasesc la Primarie .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate