Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Asuprirea crestinilor in actualul context geo-politic mondial.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#19
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostJurasikMan, on 17 februarie 2016 - 19:58, said:


Cam da , stimabile Mur ! Toti crestinii pupa mana preotului ( asa zic cutumele )  ....asta nu intra la pupat moaste ? Posted Image
Iar eu, ca nu pup mana preotului, se cheama ca nu sunt crestin sau cum? Sunteti incredibili cu teoriile astea...

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu bre , ca Dumnezeu , in nesfarsita lui intelepciune a zis ca ii salveaza numai pe aia de cred in el. Nasol cu aia de pe alte continente ...care nu au nici o vina ca nu au auzit dezinformarile unui fiu de tamplar din Asia Mica care s-a dat drept salvatorul omenirii . Cam multe lacune in religia asta ...cea mai adevarata ...dar cine-s eu sa contest atatea mii de ani de ... elucubratii ?
Edit : asta era pentru colegul Apples
Pentru Mur : tu nu pupi mana preotului celei mai tari religii de pe pamant ? Pacatosule ! Nu te vad bine !

Edited by JurasikMan, 17 February 2016 - 20:20.


#21
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

View Post_-AppleS-_, on 17 februarie 2016 - 19:55, said:

Se va termina . Eu zic 2045 cel mai devreme , dar depinde de cati copii mai sunt in prezent indoctrinati activ de parinti.
Mulţi, mai ales în ţările mai sărace. La 2045 mai adaugă vreo 200 de ani. Dacă omenirea va mai exista atunci.

#22
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

View PostJurasikMan, on 17 februarie 2016 - 19:58, said:


Cam da , stimabile Mur ! Toti crestinii pupa mana preotului ( asa zic cutumele )  ....asta nu intra la pupat moaste ? Posted Image

Care cutume? Alea inventate de atei?

#23
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostImperathor, on 17 februarie 2016 - 20:13, said:

Poti numi cateva aspecte pozitive ale ateismului practicat de toate tarile lumii de pe glob?!?
Cele mai multe tari de pe glob sunt laice . Cea in care religia face legea e una cica ii cheama Stat Islamic , am inteles ca e ca in vis acolo si ca toata lumea traieste ca in rai , viata e de cel putin 10 ori mai buna datorita religiei care face legea , iar tarile laice chiar sunt invidioase pe un asemenea stat religios dezvoltat de aceea il ataca tot timpul .

#24
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
In curand, dupa cum se pare ca merg lucrurile, o sa vedeti de 2x mai multe moschei decat biserici, iar problema voastra sunt crestinii. Lasa ca o sa aveti multe optiuni cand o sa ajunga islamul la putere in Europa, o sa va doriti voi timpurile astea de acum. Posted Image

#25
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 05.08.2015

View PostJurasikMan, on 17 februarie 2016 - 20:19, said:

Nu bre, ca Dumnezeu, in nesfarsita lui intelepciune a zis ca ii salveaza numai pe aia de cred in el.

Asta este o prostie.

Iti apartine?

#26
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

View PostJurasikMan, on 17 februarie 2016 - 19:58, said:


Cam da , stimabile Mur ! Toti crestinii pupa mana preotului ( asa zic cutumele )  ....asta nu intra la pupat moaste ? Posted Image
Se numeşte trafic şi uz de precursor de moaşte, cam ca traficul cu mercur :w00t:

#27
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 05.08.2015

View Post_-AppleS-_, on 17 februarie 2016 - 20:23, said:

Cele mai multe tari de pe glob sunt laice.

Si Romania este o tara laica.

Si a fost laica dintotdeauna.

Tu crezi ca astrele au conspirat la nasterea ta pentru a o incununa prin aducerea laicitatii pe pamant? Posted Image

Edited by Mount_Yerrmom, 17 February 2016 - 20:26.


#28
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008

View PostMur, on 17 februarie 2016 - 20:23, said:

In curand, dupa cum se pare ca merg lucrurile, o sa vedeti de 2x mai multe moschei decat biserici, iar problema voastra sunt crestinii. Lasa ca o sa aveti multe optiuni cand o sa ajunga islamul la putere in Europa, o sa va doriti voi timpurile astea de acum. Posted Image
Atunci or sa-si puna presuletul cand striga muezinul si or sa se roage la allah.Posted Image

#29
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Ţările române nu au fost chiar laice, religia jucând un rol important în legi până în sec. al XIX-lea, dar nici state teocratice nu au fost.
Dacă tot căutaţi puncte comune, islamul şi creştinismul ne-catolic permit divorţul.... în Valahia şi Moldova divorţul era legal (bine, foarte greu de obţinut, mai ales de către femei) cu mult înainte de unele state vestice, deci cei mai ultimi nu eram totuşi.

Edited by djl, 17 February 2016 - 20:30.


#30
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014

View Postdjl, on 17 februarie 2016 - 20:17, said:

Dacă L-am tot huiduit probabil o să ne lase ceva timp sub teroare ca să vedem cât de bine e fără El. Ca şi când lumea a pupat în dos tot felul de indivizi care au încercat s-o facă pe Dumenzeu.
Şi numşete câteva avantaje ale ateismului sau laicităţii. Eu aş pune vreo 2, deşi sunt creştin. Sunt însă curios ce ai tu în gând.
Eu am zis ca ''prea le am cu religia''.(Experienta personala), nici ateu nu ma pot declara.
On topic [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I6DyttRN218?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

View Post_-AppleS-_, on 17 februarie 2016 - 20:23, said:

Cele mai multe tari de pe glob sunt laice . Cea in care religia face legea e una cica ii cheama Stat Islamic , am inteles ca e ca in vis acolo si ca toata lumea traieste ca in rai , viata e de cel putin 10 ori mai buna datorita religiei care face legea , iar tarile laice chiar sunt invidioase pe un asemenea stat religios dezvoltat de aceea il ataca tot timpul .

O societate laica nu inseamna societate atee!

#32
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

View PostImperathor, on 17 februarie 2016 - 20:13, said:

Poti numi cateva aspecte pozitive ale ateismului practicat de toate tarile comuniste de pe glob?!?




Eu pot da exemple pozitive din ţări cu populaţie predominant atee dar non-comuniste: Islanda, au dat de pământ cu infractorii din sistemul bancar.
Ultimele ţări comuniste ar fi Cuba şi Coreea de Nord, care sunt irelevante ca populaţie şi importanţă, ultima nici măcar nu poate fi numită atee, din moment ce se umblă cu dume gen "conducătorul etern".

#33
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Cuba nu mai e 100% comunistă... le-a ajuns şi lor "originalitatea".

#34
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Post_-AppleS-_, on 17 februarie 2016 - 19:51, said:

Stop indoctrinarii religioase a copiilor . Despre religie ar trebui sa se vorbeasca doar la 18+ , cand creierul e indeajuns de dezvoltat sa poata discerne cat de cat intre realitate si fictiune (religie).

Si despre rau si bine tot incepand cu 18? Dar despre lacomie? Dar despre altruism? Tot dupa 18? Dar despre dependenta? Dar despre dragoste, tot dupa 18? Dar despre vicii, tot dupa 18? Dar despre respect, viata echilibrata, sanatatea mintii si a trupului, tot dupa 18?


Toate astea inseamna crestinism gogule. Daca nu stii, inseamna ca nu ai 18 ani si te rog sa ma scuzi.

#35
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postclipman, on 17 februarie 2016 - 19:39, said:

...Recunosc ca nus' cine stie ce crestin dar imi place lumea in care traiesc ortodox/religioasa, si totusi nu vad puterea aparand normalitatea?
-Nu stiu ce normalitate se poate vedea la clerul ortodox,care se imbraca in straiele acelea caraghioase,si cat de normal e ca sa fie platiti acestia din bani publici neimpozabili,cat de normal e sa perceapa taxe bisericesti atunci cand legea le interzice aceasta,cat de normal e sa arate deschis o opulenta mai mare chiar decat a tiganilor cu castele.Un om normal al mileniului 3 are nevoie de religie ca si capra de bicicleta.  Posted Image
BANC ; Cel care a reusit sa-si cumpere un Mercedes este fericit.
Cel care a reusit sa cumpere mai multe Mercedes-uri este...Preafericit.

Edited by Arayan, 17 February 2016 - 20:45.


#36
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014

View Postdjl, on 17 februarie 2016 - 20:17, said:

Dacă L-am tot huiduit probabil o să ne lase ceva timp sub teroare ca să vedem cât de bine e fără El. Ca şi când lumea a pupat în dos tot felul de indivizi care au încercat s-o facă pe Dumenzeu.
Şi numşete câteva avantaje ale ateismului sau laicităţii. Eu aş pune vreo 2, deşi sunt creştin. Sunt însă curios ce ai tu în gând.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I6DyttRN218?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
A2 post sters.
Urmariti video fara recomandari Google.

Sper ca asta e mai acceptabil.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8WtCo0q9Uvo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostArayan, on 17 februarie 2016 - 20:39, said:

-Nu stiu ce normalitate se poate vedea la clerul ortodox,care se imbraca in straiele acelea caraghioase,si cat de normal e ca sa fie platiti acestia din bani publici neimpozabili,cat de normal e sa perceapa taxe bisericesti atunci cand legea le interzice aceasta,cat de normal e sa arate deschis o opulenta mai mare chiar decat a tiganilor cu castele.Un om normal al mileniului 3 are nevoie de religie ca si capra de bicicleta.  Posted Image
BANC ; Cel care a reusit sa-si cumpere un Mercedes este fericit.
Cel care a reusit sa cumpere mai multe Mercedes-uri este...Preafericit.
Incearca sa t-nsori fara nunta.
Traiesti in Romania?

Edited by clipman, 17 February 2016 - 20:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate