Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania...

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28522 replies to this topic

#37
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
(si?) mie mi-ai zis, da' nu ti-am raspuns :D
Nu, eu n-as da, n-as cumpara in urmatoarele luni in idee de business. As incerca sa cumpar 'la final de blocaj' (usor de zis, greu de facut...) :D

#38
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

View PostImmortal, on 18 februarie 2016 - 09:38, said:

Imi frec palmele in asteptarea rezolvarii (one way or another) a darii-n plata. Sunt absolut socat de evolutia preturilor in ultimele cateva luni in CT (apreciez deja la 10-15% binisor doar din septembrie pana astazi, cam la tot...), luni in care m-am pus eu sa strang in ideea ca voi avea mai mult si 'de mai bine' mai tarziu. Ei bine, n-am putut eu strange cat au putut ei scumpi.

Singura explicatie pe care mi-o pot oferi e ca e ultimul peak dinaintea unor ieftiniri cauzate de inghetarea creditarii. Ori se-ndeplineste acest wishful thinking, ori am imbulinat-o Posted Image

Si asta asa, ca tot avea legea ca scop 'ieftinirea apartamentelor'... Posted Image
Trece-ma si pe mine in echipa  de fabricare "bulion".. wish :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d-diB65scQU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
PS Sper sa nu fluier si eu...a paguba

Edited by danb1961, 18 February 2016 - 09:52.


#39
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014

View PostMembruAnonim, on 17 februarie 2016 - 20:43, said:

Are o distanta mica dar pe o parte sunt de obicei case... Mie imi place cum arata acum. Iar in capat e mega-mall, cel mai misto mall din romania dupa mine.

View PostMembruAnonim, on 18 februarie 2016 - 08:45, said:

In baneasa ajung cel mai des încă pt ca suntem obisnuiti iar in we fac max 25 min.
Dar e prea aglomerat.
Megamalln-are nici o sansa sa ajungă ca city... E f bine pozitionat si are un bazin mare de clienți cărora le e f convenabil.
Plus e f mare si bine aranjat...
Ma raliez celegei itzi si te întreb...amintește-mi te rog în care vila din Kiseleff ziceai ca-ti duci veacul? La capătul vetrei luminoase e exact intrarea.... F bine plasat cum ziceam

Ai spus ca mega-mall e cel mai misto mall din Romania. Eu ti-am spus ca cel mai misto mall din Romania e Baneasa, in primul rand datorita locatiei si al oamenilor care se duc acolo, dupa aia e afi cum a zis itzi.
Eu cred ca acei clienti din mega mall sunt cam saracuti si nu o sa aiba vanzari asa cum are mall-ul din Baneasa sau AFI.
N-are legatura discutia cu locatia unde locuiesc eu si nici nu ma intereseaza unde locuiesc participantii la aceste discutii pe aici. Daca ma intereseaza ceva de genul asta dau mesaj privat, dupa cum stii.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostImmortal, on 18 februarie 2016 - 09:46, said:

(si?) mie mi-ai zis, da' nu ti-am raspuns Posted Image
Nu, eu n-as da, n-as cumpara in urmatoarele luni in idee de business. As incerca sa cumpar 'la final de blocaj' (usor de zis, greu de facut...) Posted Image

am mai zis, si nu e ideea mea: sa vinzi pe varful bulei si sa cumperi pe abisul crizei e pura sansa... si mie mi s-a intamplat de 3 ori daca iti vine sa crezi in decurs de 2-3 zile; dar n-a fost ceva super calculat si a fost ca era nevoie si eram plictisit de cautari.

daca tot am dat exemplul cu garsoniera in primul post as vrea sa o continui.
cum am mai zis, in anul de gratie aveam un teren pe care doream sa-mi fac o casa, 50.000 euro stransi pentru acea casa si sa zicem acea garsoniera.
cautam din 2005 un apartament prin cotroceni, cu buget de 150.000 euro. prin 2007 gasisem ce ne place la fantastica suma (chiar si azi) de 300.000 euro! un parter de vila... si am zis pas. cu casa nici vorba sa ne-o facem, era plin netul de case construite in dorul lelii de dorei... si am gasit casa asta in care stau acum... la o suma f. mare evident! adica asa cum era ea la rosu am dat mai mult decat mi-a evaluat-o unul in 2012.

dar ca sa vezi noroc, n-am calculat nimic, n-a fost nici o decizie intzeleapta, efectiv bafta de om care a mancat cacat cand era mic (cel mai probabil, ca altfel nu-mi explic): banii ii aveam pe bursa, deh doream sa ma imbogatesc (bagati prin 2005)... vreo 35.000 euro... pe SIF-uri (in lei evident). erau peste 50.000 deja (acum cati exact nu mai stiu nici eu). si am decis sa vand garsoniera (anul de gratie Iunie 2007).
si m-am apucat sa vand:
- garsoniera era inchiriata am vandut-o in 2 seri - 65000 - inutil sa spun ca notarul a zis cand a vazut pretul: "e poleita cu aur garsoniera asta"?
- m-am apucat sa vand sifele... pentru cine isi aduce aminte erau la maxime istorice in zilele alea si le-am vadut de peste 40.000 euro... am lasat 10.000 ca am zis ca ma imbogatesc (revin aici)
- am semnat contractul de credit in ziua in care Euro era la 3,11 !!! adica minim istoric pe perioada aia (2005-2015). adica am castigat si din curs o gramada, mai ales ca am semnat in CHF si schimbat in EURO... o nebunie de schimburi valutare, si mi-am luat casa vietii!

3 minime&maxime istorice intr-o zi care nu o sa le mai prind in viata asta cel mai probabil. Bun, si m-am procopsit cu o casa "la rosu" in care am mai bagat inca pe atat ca s-o finalizez.

acum sa vezi si revin cu explicatii:
- garsoniera intr-un an s-a facut 35.000
- cursul intr-un an, un an jumate s-a dus la 4,00 iar in 2 ani CHF-ul s-a facut 3 lei si ceva (e l-am luat la 1,8) - aici alta bafta - l-am preschimbat in EURO in 2008
- SIF-urile - remember cei 10.000 euro? ei bine i-am scos in 2009 la 1000 euro (de 10 ori mai putin) ...

astept opinia ta sa-mi zici daca am avut noroc Posted Image... eu zic ca am avut... chiar daca casa a costat cat nu va face niciodata in viata asta!

Edited by MembruAnonim, 18 February 2016 - 10:39.


#41
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
Si unde s-au dus banii aia care i-ai pierdut?
Intradevar  ai ramas cu casa, care acum nu valoreaza nici jumate cat ai cheltuit cu ea, dar o suma mare de bani oricum ai pierdut.
In situatia ta, sunt, au fost multi romani.

Edited by gicafranica, 18 February 2016 - 10:38.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cei 9000 euro de pe bursa?
s-au evaporat... n-au fost niciodata monetizati :)

nu gica, n-am ramas cu casa. am ramas cu 9 ani minunati traiti intr-o casa super confortabila, in care pomii au crescut, in care fiecare are camera lui. intre timp au aparut copiii, parul meu incepe sa se albeasca vizibil chiar daca nu-s inca mosh.

plus eu gandesc simplu: am castigat vreo 70000 euro din vanzari succesive (30.000 de la casa si vreo 40.000 ca am scos banii de pe bursa la maximul istoric cum  am zis) si i-am dat unui nene care mi-a vandut casa cam cu 50.000 mai mult decat facea. acum ca eu am ales sa o finisez cu materiale de calitate buna (nici un fel de lux, dar nici "parchet laminat" si "faianta de de la dedeman de 69 lei mp") a fost decizia mea. si mi-o asum.

#43
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

View PostMembruAnonim, on 18 februarie 2016 - 10:28, said:

astept opinia ta sa-mi zici daca am avut noroc Posted Image... eu zic ca am avut... chiar daca casa a costat cat nu va face niciodata in viata asta!

Opinia mea e irelevanta, da' ce-ai luat cu o mana (curs, garso, SIF) ai dat cu cealalta (casa la rosu, finalizare in ani de criza cu materiale ceva mai scumpe).
'Regular day at work', cum s-ar zice. Ca ai iesit TU, overall, mai bine, e clar - si-n acelasi timp altu' (ala de-a cumparat garso) a iesit mai prost. Ca-n economie.

Oricum, ce-ti spun eu e pur ipotetic. Daca ai tu asa 'un feeling', imi pare normal sa cumperi atunci cand ai disponibilitatea. Eu unul m-as tine, in teorie, departe de achizitii in perioada imediat urmatoare, mai ales daca trece DP, si-as sta doar in expectativa, analizand trenduri si oferte. Asta-i insa teoria.

In practica, saptamana viitoare am o alta vizionare, si iar mi-a reaparut 'licarirea-n ochi' si sunt calare pe-un cal numit 'speranta'... Posted Image

Edited by Immortal, 18 February 2016 - 11:13.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostImmortal, on 18 februarie 2016 - 11:12, said:

... ai dat cu cealalta (casa la rosu, finalizare in ani de criza cu materiale ceva mai scumpe).
In practica, saptamana viitoare am o alta vizionare, si iar mi-a reaparut 'licarirea-n ochi' si sunt calare pe-un cal numit 'speranta'... Posted Image

asa am zis si eu... materiale scumpe. Ei bine stii ce-am facut acum 1 an (2 ani totusi deja), am analizat materialele... Posted Image
adica am stat intr-o seara si am zis, fuck, oare cat am pierdut?

si am luat-o usurel. la ciment, finisaje exterioare (am luat sistemul ceresit tot etc...) bai nene eu zic ca am castigat cam 40% - la materiale ma refer.
dupa care m-am uitat la parchet. pentru ca l-am luat in ian-febr 2009 acolo stiu sigur ca l-am luat la jumate decat era in 2008 si cam la 60% decat e azi - efectiv nu se mai vindea nimic si am prins o super promotie
apoi m-am uitat la piatra naturala - la fel, nu-ti zic ca acum e dublul pretul?
la centrala? idem... am prins 35% discount = ca aia nu mai vindeau nimic de 3 luni + bolier si toate automatizarile moka. aceasi centala acum cheala, costa mai mult decat am dat eu pe ea
sa-ti mai zic? m-am uitat pe baiadevis de unde mi-am luat toate obiectele sanitare... frate, acum n-as mai da banii aia, sunt scumpe rau.

si tot asa. per finisaje, daca as face identic cred ca acum as da cu ~40% mai mult in EURO + la un curs cu 10-15% mai mare. si cum eu castig lei paralei... nu-sh ce sa zic

DAR, asa cum am zis, am facut si o evaluare la casa, si am descoperit ca ce mie mi se pare scump si frumos, celor de pe piata li se pare comun si ieftin. a venit una, mi-a facut poze, s-a uitat si a decis un pret care pe mine m-au costat doar finisajele. si atunci am realizat: finisajele nu fac doi bani pentru altii. pentru tine sunt f importante, pentru altii sunt fix pix - adica ZERO! finisajele au valoare daca casa e valoarasa, adica de ex era in centrul bucurestriului aducea valoare, altfel casa e valoaroasa nu cati bani a costat ea si faptul ca eu am pus tzevi de cupru... ci ca e intr-o zona ok si atat!

de aia, sfat de la mine: ia cea mai hidoasa casa/cloaca cat mai centrala si vezi tu cum o finisezi. oricum ea va fi valoroasa si peste 20 ani!

Edited by MembruAnonim, 18 February 2016 - 11:24.


#45
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 28.05.2014

View PostMembruAnonim, on 18 februarie 2016 - 11:23, said:

de aia, sfat de la mine: ia cea mai hidoasa casa/cloaca cat mai centrala si vezi tu cum o finisezi. oricum ea va fi valoroasa si peste 20 ani!
Corect. Subscriu :)

#46
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Colaps, ne-colaps, vedem noi, Zic ca putem vb de colaps pe la anu' numai daca dam iar in criza mondiala. alfel e numai o reasezare cu legea asta

Intre timp ii invidiez pe aia din generatia mea care s-au ales cu case in Bucuresti pentru ca ai lor au cumparat cate ceva prin '90, pe principiul "lasa mama, sa fie"..costa un aprtament la Tineretului cat o Dacie, nu era mare schema oentru o familie medie sa-si ia ceva, just in case.:(

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvlad1102, on 18 februarie 2016 - 11:43, said:

Intre timp ii invidiez pe aia din generatia mea care s-au ales cu case in Bucuresti pentru ca ai lor au cumparat cate ceva prin '90, pe principiul "lasa mama, sa fie"..costa un aprtament la Tineretului cat o Dacie, nu era mare schema oentru o familie medie sa-si ia ceva, just in case.Posted Image

mie imi zici? aveau ai mei banii sa ia o casa in otopeni, trebuiau sa vanda dacia si sa un computer si banii de-ai aveau. viloi nu casa... n-au luat ca deh e scump
sau apartamente in 13 sept in anii 90 cu 3500 usd... sa fie... n-au luat

ce-mi strica sa-mi dea tata vreo 2-3 cloace pe langa marriot?

#48
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Teren achiziţionat prin 2000 în Cluj în zonă bună semicentral cu cca. 15.000 dolari, vândut în 2013 cu 90.000 Euro, bani folosiţi la achiziţionarea unei case în Austria, acum renovată şi care are valoare actuală de piaţă de cca. 240.000 Euro. Apartament în Cluj cumpărat cu 25.000 dolari în 2005, vândut cu 64.000 Euro în 2014, cota parte proprie de 40.000 Euro folosiţi la renovarea casei mai sus amintite. Randament total în 15 ani cca. 500%.

#49
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

View Post_Smiley_, on 17 februarie 2016 - 20:06, said:

mai erau vreo 2-3 pe aici care promiteau constant o prabusire a preturilor in urmatoarele 6 luni si (daca tin eu bine minte) un pret de 10.000 euro pentru apartamentele de 2 camere de pe la Unirii (in Bucuresti) Posted Image. au trecut vreo 2-3 ani de atunci.
Era vorba despre 15.000 Euro.Posted Image

#50
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

View PostMembruAnonim, on 17 februarie 2016 - 18:45, said:

Dragilor,
....
E normal ce se intampla, si ni se intampla?

Nu stiu daca este normal sau nu ce ni se intampla, dar pot spune ce cred eu, fara a avea pretentia ca am dreptate sau ca sunt vreun expert, ultima oara cand am fost la masa nu am dat mana cu tiriac(pune-ti orice nume aici de om care are o avere > 10 milioane $) ca sa o pun de vreun bussiness.

Cred ca in Romania a fost bula imobiliara.
Cred ca apartamentele erau subevaluate in anii 98-02, apoi a inceput febra imobiliara si preturile s-au dus in balarii ating apogeul in 2008.
Cred ca preturile la locuintele vechi sunt inca supra evaluate, se intampla acest lucru datorita programului prima casa si datorita dobanzilor scazute. Cred ca suntem la un 20%-25% supraevaluare, asta nu inseamna ca preturile vor scadea atat intr-un timp scurt, din contra, cred ca preturile vor scadea foarte putin pentru ca exista o impotrivire psihologica a oamenilor de a vinde. Cunosc multe apartamente goale pentru ca "nu merita sa-l vand".
Cred ca infrastructura in Romania lasa de dorit si aici avem de muncit sa ne facem lucrurile mai bine.
Cred ca Romania a evoluat foarte mult, din punct de vedere economic in ultimii 25 de ani, si am ajuns de la o tara din lumea a 3-a la o tara care sta la masa bogatiilor(chiar daca nu suntem noi bogatii, cel putin stam cu ei). Si cred ca nu apreciem suficient acest lucru, am trait in anii 90 crezand ca parizerul e o delicatesa, care se cumpara doar cand parintii luau salariul(si eram intr-o situatie fericita, ambii parinti aveau salariu) la ziua de astazi in care cel care munceste bine(chiar daca e instalator/electrician, nu neaparat cu studii superioare) isi permite un trai mult mai ok si fara grija zilei de maine si "ce pun pe masa".
Cred ca Romania nu are problemele pe care le are Germania/Franta/Marea Britanie cu imigrantii, am reusit sa ne face o reclama suficient de proasta ca sa stam linistiti din acest punct de vedere.
Cred ca avem o problema majora la sporul natural si ca peste 20 de ani nu locuintele vor fi problema noastra principala(ca tara/popor), de aceea nu cred in "investitia in imobiliare".
Cred ca nu tine comparatia cu "in Berlin iei la acelasi pret ca in Bucuresti, ce salariu are cel din Bucuresti?" -> ma uit pentru familia mea la un apartament si refuz cartiere doar pentru ca sunt "un pic cam departe" si vorbim de maxim 4-5 km de centru(oras din Top5 din provinice), asa ca nu putem sa comparam cu ce e in alta parte la preturi fara sa stam efectiv in acel oras si sa intelegem ce inseamna cartier dezirabil.
Cred ca preturile nu vor scadea nici daca se da darea in plata nici daca se opreste prima casa in procent mai mare de 5-8%, cine a vrut sa vanda, a vandut deja, cine va vrea sa vanda nu va accepta sa vanda mai ieftin doar pentru ca "piata a scazut", va scadea un 3-5% si va sta cu el la vanzare un an, dupa care va mai scade un 3-5% si va mai sta un an. Putini sunt cei care vor vrea sa lichideze repede cu orice pret.
Cred ca preturile la constructiile noi nu vor mai scadea(poate vor incepe sa mai apara preturi de 600-700 E /mp util dar vor avea anumite dezavantaje, data de localizarea mai putin fericita, lipsa infrastructura, calitate mai scazuta a constructiei). Pana la urma construirea unor imobile presupune si anumite riscuri, inclusiv acela de a nu vinde, e normal ca cel ce construieste sa-si doreasca sa castige ceva, nu pot eu sa vin din exterior sa-i spun -> ai adaos prea mare... WTF, du-te si canta la alta masa daca vii si-mi spui cu cat sa dau covrigul/apartamentul sau cum sa-mi conduc afacerea. Cand riscul va fi mai mare decat castigul, nu se va mai construi.
Cred ca nu este ok sa avem programul prima casa cu avans de 5%. Un om trebuie sa inteleaga valoarea banilor pe care ii da pe respectiva locuinta, ori daca ai 5% din suma, nu prea intelegi valorea intregii sume.
Cred ca un apartament nu e o investitie. Investitie inseamna ca vrei sa faci bani, in 99% din cazuri omul vrea sa stea in respectiva casa -> investitie in confort nu exista, dar suna mai bine sa spunem ca "investim" decat sa spunem "cumparam".
Cred ca nu e bine sa investim prea mult in constructii, pana la urma constructiile nu produc, ele au nevoie de mentenanta, mentenanta care costa. Noi, ca si tara/popor, avem nevoie sa investim in productie, in educatie, in infrastructura, in active care sa aduca plus valoare. Cred ca vin vremuri grele pentru "necalificati" totul se automatizeaza.
Cred ca avem nevoie de o directie, dar e usor sa crezi lucruri cand ai stomacul plin.

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaicozac, on 18 februarie 2016 - 12:14, said:

Teren achiziționat prin 2000 Ăźn Cluj Ăźn zonă bună semicentral cu cca. 15.000 dolari, vĂąndut Ăźn 2013 cu 90.000 Euro, bani folosiți la achiziționarea unei case Ăźn Austria, acum renovată și care are valoare actuală de piață de cca. 240.000 Euro. Apartament Ăźn Cluj cumpărat cu 25.000 dolari Ăźn 2005, vĂąndut cu 64.000 Euro Ăźn 2014, cota parte proprie de 40.000 Euro folosiți la renovarea casei mai sus amintite. Randament total Ăźn 15 ani cca. 500%.

Tu ne zici aici ca din 2013 pana azi valoarea unei case din Austria s-a dublat? De la 130k investiți s-a ajuns la 240k valoare de piata?

#52
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Casa a fost 160.000, avansul la credit a fost 50.000, pe ăsta nu l-am socotit la randament. Creditul l-am stins un an mai târziu, cu banii de pe teren.
Ca un fapt divers, chiriile în zona Linz au crescut cu aproape 50% în 3 ani.

#53
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Cristi unde e acea oferta nu ai mai postat?

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostZIGZAG20, on 18 februarie 2016 - 16:11, said:

Cristi unde e acea oferta nu ai mai postat?

nu mai e de actualitate... s-a anulat tot :(
vezi proiect misto Gafencu => daca banii nu-s o problema!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate