Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania...

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28522 replies to this topic

#26227
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaigerard, on 20 mai 2019 - 15:29, said:

... nu prea ai opțiuni de masă și de relaxare. .
Defineste "relaxare".

#26228
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Intamplator cunosc cam tot ce este acolo si te contrazic.
Gasesti mancare ieftina ca la cantina la Auchan cu spatiu de mese, exista fast-food consacrat KFC , Mc, apoi mancare japoneza si chinezeasca Chopstix, Wu Xing , AFC, Wasabi, Sushi sau libanez, Shrimpmania sau Norsee cu peste, Taksin, Calif orientale, apoi sunt cu salate , mancare traditionala, Cartofiserie, Azzuro restaurant italian, Steak House( preferatul meu), burgeri, inculsiv Vivo, La Placinte, de deserturi nu mai scriu.Poti manca si cu putin bani dar si cu multi depinde ce vrei dar mie nu imi pare nimic scump.

#26229
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Fata de cantinele obosite si vesnic aglomerate din Pipera as alege oricand un food-court de mall. Nici in Grozavesti sau Sema nu ai propriuzis mall dar ai carciumile din Regie, vreo doua sau trei chiar decente.

Edited by nnestor, 20 May 2019 - 16:07.


#26230
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFC72, on 20 mai 2019 - 16:01, said:

Intamplator cunosc cam tot ce este acolo si te contrazic.
Gasesti mancare ieftina ca la cantina la Auchan cu spatiu de mese, exista fast-food consacrat KFC , Mc, apoi mancare japoneza si chinezeasca Chopstix, Wu Xing , AFC, Wasabi, Sushi sau libanez, Shrimpmania sau Norsee cu peste, Taksin, Calif orientale, apoi sunt cu salate , mancare traditionala, Cartofiserie, Azzuro restaurant italian, Steak House( preferatul meu), burgeri, inculsiv Vivo, La Placinte, de deserturi nu mai scriu.Poti manca si cu putin bani dar si cu multi depinde ce vrei dar mie nu imi pare nimic scump.

Despre ce zona vorbești?

#26231
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Daca au Vivo trebuie sa fie Afi.

#26232
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Vorbeam de AFI Mall cu cladirile adiacente.Daca vrei localuri separate in zona recomand Louisiana Bistro si Golden Blitz.

#26233
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnnestor, on 18 mai 2019 - 09:44, said:

nici macar baruri si terase nu exista pe plaja...
Poate pe unde ai fost tu, dar aia nu inseamna ca-i asa peste tot...

#26234
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postnnestor, on 20 mai 2019 - 15:58, said:

Ai fost la pranz la Promenada sa vezi cum e? Arhiplin. Sau chiar si la Ikea? Lumea vrea fast food in pauza de masa din motive evidente.
Cat despre parc, cine naiba iese in pauza de pranz in parc? Sau in general in parc, daca nu esti pensionar sau ai de impins un carut cu copil sau nu ai varsta legala pentru a bea la o terasa, dar asta e deja alta discutie.

Eu ies în parc. Ma duc în herăstrău și mănânc pe terasă, la Pescăruș. In mall e țigănie maximă a la KFC.

View PostMembruAnonim, on 20 mai 2019 - 16:01, said:


Defineste "relaxare".

Te duci frumos în parc, faci o plimbare, iei masa la o terasă și apoi servești liniștit o înghețată cu gagica. Suna a relaxare?
Unde faci asta în Mall?

#26235
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Asa pot sa spun si eu ca in pauza de pranz ma duc la bazin sau ca alti colegi se duceau la sala, realitatea e insa ca majoritatea prefera sa manance pe repede inainte.

Stati ca ne spune Karhu unde gasim plaje cu baruri si sezlonguri in California :)

Edited by nnestor, 20 May 2019 - 16:29.


#26236
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaigerard, on 20 mai 2019 - 16:27, said:

Te duci frumos în parc, faci o plimbare, iei masa la o terasă și apoi servești liniștit o înghețată cu gagica. Suna a relaxare?
Unde faci asta în Mall?
Pai nu faci asta in Mall.

In zona Politehnica, te duci in campusul politehnicii, pe plimbi acolo pana cazi lat, ai loc de picnic, nu e aglomerat.

#26237
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postnnestor, on 20 mai 2019 - 16:27, said:

Asa pot sa spun si eu ca in pauza de pranz ma duc la bazin sau ca alti colegi se duceau la sala, realitatea e insa ca majoritatea prefera sa manance pe repede inainte.

Stati ca ne spune Karhu unde gasim plaje cu baruri si sezlonguri in California :)
Realitatea e subiectivă. Eu pot sa plec unde vreau, nu ma urmărește nimeni. Mall-ul e în general ultima soluție. Urăsc mall-urile, în afară cinematografelor.:))

View PostMembruAnonim, on 20 mai 2019 - 16:30, said:


Pai nu faci asta in Mall.

In zona Politehnica, te duci in campusul politehnicii, pe plimbi acolo pana cazi lat, ai loc de picnic, nu e aglomerat.

IL știu, dar e campusul politehnicii, nu parc. E și o pază pe acolo, nu-i accesul restricționat? Dacă vrei sa te întorci în studenție...merge.

#26238
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaigerard, on 20 mai 2019 - 16:35, said:

IL știu, dar e campusul politehnicii, nu parc. E și o pază pe acolo, nu-i accesul restricționat? Dacă vrei sa te întorci în studenție...merge.
Accesul persoanelor nu e restrictionat, doar al masinilor. Seara si in weekend e liber, nu e aglomerat, e intretinut, sunt multi copaci, sunt bancute, iarba verde e cosita, e cel putin la fel de bun decat un parc clasic.

Pentru jogging si plimbari cu rolele/bicicleta e mai bun decat un parc pentru ca nu e aglomerat si are strazile largi.

Edited by MembruAnonim, 20 May 2019 - 16:45.


#26239
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Sunt terase la ambele intrari Imax si Turn, dar vara la 38 grade la umbra vei aprecia aerul conditionat din interior si vei renunta la plimbare chiar si in Herastrau.

#26240
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Hai sa nu mai glumim cu terasele fix în mijlocul străzii pline de praf și noxe, comparandu-le cu cele din herăstrău.

#26241
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E plin de terase in Regie, langa Politehnica.

#26242
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Si eu eram ingrozit de Mall, si nu suportam cumparaturile dar dupa 4 ani de locuit peste drum am ajuns sa il cunosc si apreciez.
In afara de supermarketul care este deschis aproape non-stop m-am lovit de unele chestii la care m-a ajutat.
Daca vorbesti de plimbari cautam niste incaltari de hiking iar magazinele de firma din Mall au aceleasi preturi promo care sunt pe site, diferenta este ca poti proba mai multe numere, poti compara mai multe modele.Astfel la Salomon am probat 3 numere si nici unu nu imi placea cum se aseaza, am trecut la Adidas dar GTX Terrex erau extrem de scortosi si pana la urma am ales altceva.Unde puteam gasi atatea modele si marimi pentru comparatii, toate erau peste drum.

#26243
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View Postnnestor, on 18 mai 2019 - 09:44, said:

Lasa-l ca asta e felul lui de a face pe interesantul, ca nu e ca si cum el nu ar sti ca in California nu exista nicaieri sezlonguri pe plaja, toata lumea vine cu cearsafuri si scaune si umbrele si lazi frigorifice dupa ei ca nici macar baruri si terase nu exista pe plaja...

Eu ma referam la statul la soare instins pe cearsaf cum faceam in tinerete, cu orele, e o chestie pe care eu nu am mai facut-o si nici nu am prea vazut pe nimeni sa o faca de vreo 15 ani sa zicem, chiar mai mult... nici macar in tari cu oameni tuciurii.
In primul rind din cauza fricii de cancer si imbatrinirea rapida a pielii, adica toti se dau cu tot felul de smacuri anti soare, dar e si inconfortabil sa te coci ca prostul. Nu mai zic ca e plicticos.

Majoritatea cauta un loc la umbra, sub un copac, o umbrela, vin cu un scaun pliant or stau in apa majoritatea timpului. Unii joaca un sport, volei, fotbal.

De plajele comerciale, cu sezlonguri nu mai zic: toate au palmieri si bladachine/umbrare la sezlongurile alea. Sint unele in soare dar nu le vrea nici dracu doar daca nu au de ales.


Cind am fost asta iarna la plaja singura persoana pe care am vazut-o stind pe plaja asa, ca in anii 80 :), adica pe cearsaf in soare bind un suc d-ala fosforescent din sticla de 2L, citind o carte, nu in apa, nu la umbra, era o fata - draguta - din Germania de Est (erau citiva europeni, majoritatea germani, o familie de olandezi etc). Cind am vazut-o cum se perpeleste m-am gindit ca asta sigur e de-a noastra :).

#26244
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
Ete cucu, te referi tu asa ca fapt divers, uite aici cearsafuri si umbrele ca in 80':

https://www.google.c...m/data=!3m1!1e3

Ce va mai place sa va scapati pe voi cu stropi!!!

Edited by alexandrupope, 21 May 2019 - 10:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate