Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania...

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28522 replies to this topic

#14743
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnestorr, on 18 martie 2018 - 17:34, said:

Nope, nu am avut nevoie, aveam prieteni, prietene, si alte preocupari din sfera sociala Posted Image Incearca sa agati tu o gagica intr-un bar cu "sunt pasionat de numismatica si pe unde ma duc primul lucru e sa verific ce ducati transilvaneni au in colectie"
Aha, deci recunosti ca nu. Ok, e clar.
Cat despre agatat gagici in bar, am trecut de varsta asta, dar iti pot da sfaturi: o fraza care nu prea da gres e Pisi, te fac (se pronunta fuck) o saptamana la New York/ San Francisco/ Hawaii/ Las Vegas/  Maldives/ Bali/ Dubai? ;)

View Postnestorr, on 18 martie 2018 - 17:34, said:

Am preferat intotdeauna monumentele, templele si castelele in mediul lor natural, nu puse la gramada intr-un muzeu, dar chiar si asa am reusit sa bifez destul de multe muzee mari si celebre, suficient de multe cat sa ajung la concluzia ca ai vazut cateva, le-ai vazut pe toate,
Concluzie gresita, da' nu ma apuc acum sa-ti educ gusturile.

View Postnestorr, on 18 martie 2018 - 17:34, said:

in ultimii ani ma concentrez mai mult pe restaurante si carciumi decat pe muzee.
Cam oriunde in lumea civilizata poti sa mananci si sa bei pana pici pishat sub masa, asta nu exclude si turismul cultural.

#14744
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Turismul cultural a devenit doar o chestie de marketing; cozi imense și plin de chinezi peste tot.

#14745
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016

View PostKarhu, on 18 martie 2018 - 19:18, said:

Aha, deci recunosti ca nu. Ok, e clar.
Cat despre agatat gagici in bar, am trecut de varsta asta, dar iti pot da sfaturi: o fraza care nu prea da gres e Pisi, te fac (se pronunta fuck) o saptamana la New York/ San Francisco/ Hawaii/ Las Vegas/  Maldives/ Bali/ Dubai? Posted Image


Concluzie gresita, da' nu ma apuc acum sa-ti educ gusturile.


Cam oriunde in lumea civilizata poti sa mananci si sa bei pana pici pishat sub masa, asta nu exclude si turismul cultural.

Daca scopul e sa mananci pana pici sub masa, asa e, ai dreptate, unii cauta insa experiente ceva mai sofisticate.

Despre muzee poti sa crezi ce vrei, eu am vazut pana la 30 de ani mai multe muzee si tari decat vad cei mai multi intr-o viata, parerea mea este formata in cunostinta de cauza dar ramane evident parerea mea. Poti sa te prefaci ca experimentezi istoria egipteana in sectiunile din British Museum, Luvru sau MET, oricum ar fi, sunt la ani lumina de Egyptian Museum din Cairo, care este si el departe de experienta templelor insirate de-a lungul Nilului, Luxor, Abu Simbel, mormintele din Valea Regilor.

Vezi tu, am mai citit si eu cate ceva in tineretea mea, dar inca imi pastrez luciditatea si spiritul critic, suficient cat sa cred ca aia care se inghesuie sa isi faca poze cu Monalisa sunt niste dobitoci, ca aia care in general se inghesuie sa faca poze prin muzee sunt niste dobitoci. Iar pe aia care nu au calcat in viata lor intr-un muzeu sau la vreun concert de muzica simfonica la ei in oras dar imi explica mie cum e cu arhitectura, urbanistica, cluburile de jazz, galeriile de arta si din astea ii miros de la o posta.

Edited by nestorr, 18 March 2018 - 20:21.


#14746
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vad ca mesajul meu v-a întãrâtat.

Deci eu am zis... Pt suma corecta m-as muta cam oriunde in lumea asta la o paralela sub București. Inclusiv Viena.

Nu neg ca e un nivel de trai bun acolo dar cu 3-4000 acolo nu prea faci mare lucru si te plictisești de moarte.

Asa un 10-12.000 inteleg... Dai copiii la o scoala buna, iesi in we breakuri prin toata zona... Dar altfel mai bine nu.

Cate muzee vede un localnic? Va zic... Mai niciunul. Se duc ca noi cu scoala si apoi nu mai calca prin ele toata viata. Ma intreba nevastã mea ce in palatul regal... Pai zic muzeul de artã. Aaa.. . Aveti si voi? Pai da...

Plus dupa ce vezi Luvru, Pergamon, La Plado, british si inca cateva...  Cr naiba sa mai vezi? Te duci sa vezi castelele din germania, de pa valea loarei...

#14747
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMembruAnonim, on 19 martie 2018 - 11:25, said:

Plus dupa ce vezi Luvru, Pergamon, La Plado, british si inca cateva...  Cr naiba sa mai vezi?
Hai sa iti spun ceva!

1. Muzeele nu au aceleasi exponate pe veci, ele organizeaza expoziti noi la fiecare 3-4 luni. Ai ce vedea fara sa te plictisesti.
2. Muzeele nu expun numai antichitati. Exista chiar si arta contemporana !
3. Pe langa muzee exista Galerii de Arta unde poti intra pe gratis si daca iti place ceva poti chiar cumpara si decora casa.

Unii insa se multumesc cu ferestrele mari de la casa, care le ofera 'cel mai bun tablou: natura!' :D

#14748
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Din nou, depinde de gusturi si preocupari, mie partea de istorie si antichitate mi se pare infinit mai interesanta si complexa decat sirul nesfarsit de portrete de conti, contese, florarese, mese cu fructe si vaze cu flori, sfinti, sfinte, ingeri, prunci si alte icoane. Iar istoria o simti mult mai bine pe strazile oraselor, in temple, in castele si alte situri istorice decat pe coridoarele lungi si reci ale muzeelor.
Singurul muzeu de arta in care m-as mai duce a doua oara este Reina Sofia.

Edited by nestorr, 19 March 2018 - 13:42.


#14749
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnestorr, on 19 martie 2018 - 13:33, said:

Singurul muzeu de arta in care m-as mai duce a doua oara este Reina Sofia.
exact pe ala l-am sarit sapt trecuta la madrid :D

View PostQuantum, on 19 martie 2018 - 12:17, said:


3. Pe langa muzee exista Galerii de Arta unde poti intra pe gratis si daca iti place ceva poti chiar cumpara si decora casa.

ia uite o alta imagine vazuta de un nene :)
http://adriangeorges...i-stupid-lucru/

#14750
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Ziceai ca ai fost si in Amsterdam de curand, presupun ca acolo nu ai ratat muzeul Van Gogh, care mie mi s-a parut o pierdere de timp :)

#14751
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut un necaz si am anulat tot. A veniy soția de urgențã acasa in 4 ore dupa ce am anunțat-o.

O sa ma duc in cateva luni iar...

Multe muzee sunt pierdere de timp daca le compari cu originalul. De ex la Luvru e pierdere de timp sa te duci sa vezi Gioconda. Ni vezi nimic si te ingramadesti in 100 de idioti care vor sa isi faca poza cu ea.

De aia imi place la nemti, aia stiu sa prezinte. O aveau pe nefertiti intr-o camera singura si stateai cu ea 10 min sau cat vroiai sa o vezi...  Intradevar e experienta de neuitat.

La madrid mi-a placut el Prado. Poate cel mai bine aranjat muzeu pt ca majoritatea artiștilor erau f bine reprezentati... Cu mute picturi. Rapahel. Goya... Toti

De ex daca vrei sa vezi picasso te duci la malaga nu la paris. La paris au pe anii lui si le tot schimba. La malaga le pun de la inceputul vietii pana la final si vezi o evoluție... Opinia mea

#14752
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Ma uit pe topicul Prima Casa 2018 si vad cat de mult se bucura oamenii ca li se aproba creditul Posted Image

#14753
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si ce ti se pare ciudat? A avea o casa a ta este in orice colț al lumii asteia top detinere in viata.
Si probabil va fi si unica lor casa...

#14754
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E ciudat ca inca mai exista programul asta prima casa cu avans 5%. Nu trebuia sa fie un program de criza?!

#14755
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Statul roman nu are decat beneficii de pe urma programului si nici un cost, de ce l-ar scoate?

#14756
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ca tine artificial preturile sus. Pentru ca a dus la constructia unor locuinte noi care nu respecta legea locuintei.

Edited by MembruAnonim, 19 March 2018 - 15:47.


#14757
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View PostMembruAnonim, on 19 martie 2018 - 15:31, said:

Si ce ti se pare ciudat? A avea o casa a ta este in orice colț al lumii asteia top detinere in viata.
Si probabil va fi si unica lor casa...

De acord cu bucuria de a avea casa ta, dar nu inteleg bucuria de a ti se aproba plata pentru ea aproape dublu decat e pretul ei. Si eu sunt in situatia de a credita, dar sunt constient de aceasta povara si nu o sa sar in sus, chiar daca mi se aproba.

#14758
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMembruAnonim, on 19 martie 2018 - 15:47, said:

Pentru ca tine artificial preturile sus. Pentru ca a dus la constructia unor locuinte noi care nu respecta legea locuintei.
asta e o chestie care te deranjeaza pe tine. nestorr a intrebat: de ce ar opri statul programul?

Edited by _Smiley_, 19 March 2018 - 16:06.


#14759
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 19 martie 2018 - 15:28, said:

De ex daca vrei sa vezi picasso te duci la malaga
Nu mi-a placut deloc Muzeul Picasso din Malaga, oi fi eu mai taranoi de felul meu...

View PostMembruAnonim, on 19 martie 2018 - 15:28, said:

La malaga le pun de la inceputul vietii pana la final si vezi o evoluție... Opinia mea
Mie mi s-a parut involutie. Chestie de gusturi...

#14760
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
ca tot vad ca sunteti consumatori de arta...ce parere aveti?
35 mil$

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate