Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Asigurari de viata fara acumulare

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Va salut,

Am o intrebare fiindca momentan nu am vazut ceva similar pe aici. Cei de la ING au lansat asigurarea de viata Vita Protect, care ofera niste beneficii relativ bune, iar preturile par bune.

https://www.ing.ro/i...ta-protect.html

Ati auzit ceva despre ele sau de alte asigurari similare de la alte companii, sunt de incredere sau doar o pierdere de bani?

Va multumesc.

#2
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Orice asigurare in principiu e o pierdere de bani. Doar cand se intampla evenimentul asigurat nu ti se mai pare asa...

#3
legnebula

legnebula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.12.2015
6. CE NU SE ACOPERĂ PRIN ACEASTĂ ASIGURARE (EXCLUDERI)
Asigurătorul nu va plăti Indemnizaţia de Asigurare pentru oricare din riscurile acoperite prin Asigurare, daca Evenimentul Asigurat a fost
cauzat:
a) direct sau indirect de război (declarat sau nu), invazie, acțiuni ale altor state, ostilităţi sau operaţiuni similare unui război (fie
că războiul a fost declarat sau nu), terorism, război civil, răscoală, mişcare socială de proporţiile unei răscoale, revoltă militară,
insurecţie, rebeliune, revoluţie, lovitură de stat sau instaurarea unei dictaturi militare, declararea legii marţiale sau a stării de asediu; Posted Image
direct ori indirect de fuziune sau fisiune nucleară sau radioactivitate; c) direct de alcoolism, hepatită etanolică, psihoză alcoolică
(tulburare mentală cauzată de consumul de alcool), consumul de droguri, alcool, autointoxicarea sau abuzul de medicamente, sedative,
narcotice, tranchilizante fără prescripţia unui medic autorizat sau aplicarea unor proceduri şi tehnici de tratament fără indicaţia unui
medic autorizat sau de o acţiune a persoanei asigurate sub influenţa celor menţionate mai sus; d) de suicid sau tentativă de suicid în
primii 2 (doi) ani de la intrarea în asigurare, auto-mutilarea sau orice acţiune voluntară a Asiguratului care conduce la apariţia
evenimentului asigurat; e) în urma conducerii unui autovehicul fără permis de conducere valid sau având permis de conducere
necorespunzător categoriei de autovehicul condus; f) direct sau indirect de afecțiuni/tulburări neuro-psihice sau schimbări în
comportamentul psihologic, indiferent de cauză; g) direct sau indirect de o afecţiune pre-existentă intrării în Asigurare; h) de un act
intenţionat al Beneficiarului, pentru care s-a pronunţat o sentinţa penală împotriva acestuia, rămasă definitivă şi irevocabilă, Asigurătorul
este exonerat de la plata Indemnizaţiei către Beneficiar. În acest caz, Beneficiarul decade din dreptul de a încasa sumele cuvenite în
temeiul Contractului de asigurare şi, pe cale de consecinţă, plata se va face către ceilalţi Beneficiari desemnaţi sau către moştenitorii
Asiguratului mai puțin moștenitorul care, printr-un act intenţionat și pentru care s-a pronunţat o sentinţă penală împotriva acestuia,
rămasă definitivă şi irevocabilă, se face vinovat de producerea Evenimentului Asigurat, în conformitate cu legislaţia în vigoare referitoare
la succesiune; i) direct sau indirect de participarea asiguratului la acțiuni hazardate (acțiuni periculoase sau efectuate cu încălcarea
prevederilor legale), sporturi sau activități ce implică riscuri serioase cum ar fi, spre exemplu dar nelimitativ: parașutismul, planorismul,
acrobația, cascadoria, speologia etc.; j) de afecţiuni preexistente, indiferent de natura lor, care dacă ar fi fost declarate la începutul
intrării în asigurare nu ar fi permis acordarea Asigurării. În cazul schimbării Pachetului de asigurare prin creșterea Sumei
asigurate, dacă Asigurătorul constată existența unei/unor afecțiuni anterioare schimbării Pachetului de Asigurare, Asiguratul
va primi Indemnizația de Asigurare aferentă Pachetului de Asigurare deținut anterior schimbării.


Termeni si conditii.
---------------------------------------------

Practic, si-au lasat enorm de mult spatiu de manevra.

Edited by legnebula, 17 February 2016 - 16:24.


#4
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Multumesc frumos.

#5
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostFlorin_Alex, on 17 februarie 2016 - 14:55, said:


Am o intrebare fiindca momentan nu am vazut ceva similar pe aici. Cei de la ING au lansat asigurarea de viata Vita Protect, care ofera niste beneficii relativ bune, iar preturile par bune.

Ati auzit ceva despre ele sau de alte asigurari similare de la alte companii, sunt de incredere sau doar o pierdere de bani?

Cam toti au acest produs de asigurare doar ca nu-l promoveaza pentru ca se castiga mai putin decat daca iti baga tot felul de briz-briz-uri de investitii si in plus romanii asteapta sa primeasca bani pentru banii dati, daca le spune asiguratorul ca la final nu primesc nimic daca nu dau ortul popii, nu li se pare o investitie interesanta.

Eu am o astfel de asigurare la Allianz Tiriac din 2005 valabila pana in 2020. Platesc 0,4% pe an din suma asigurata, ceea ce inseamna aproximativ nimic. In cazul in care trece doamna cu coasa pe la mine, familia va avea un beneficiu care le va permite sa isi pastreze standardul de viata cel putin o perioada de timp. Motivul pentru care am facut asigurarea este ca eu eram la acel moment principala sursa de bani din familie cu 90% din venitul anual si pierderea acestui venit ar fi fost dramatica pentru sotia mea.

Obiectivul meu este ca pana in 2020 sa adun o suma echivalenta cu valoarea asigurarii si sa o am depozitata in instrumente financiare lichide, de care sa poata beneficia sotia mea, prin urmare nu voi mai avea nevoie de asigurare. Intre timp, oricum raportul de venituri s-a mai echilibrat, am adus cam 60% din veniturile familiei in 2015, si voi ajunge pe la 55% in 2016.

Concluzie: Daca are sens pentru tine, este o investitie interesanta, vezi ce motivatii ai, ce alternative ai si daca iti poti permite costul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate