Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

SSD pe laptop vechi cu Intel pentium dual core

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

View Postandreibc1, on 17 februarie 2016 - 09:04, said:

O sa il pun pe un laptop Toshiba cu procesor Intel Pentium Dual Core T3200, 4 GB ram.

Merita.
La fel am facut si eu, eram in dubii ca e laptopul vechi dar am incercat.
Un Lenovo cu intel dual core 2ghz, 4gb ddr2, sata 2.
L-a readus la viata, deschide aproape orice instant, incarca windowsul foarte repede.
Pune-i ssd ca nu o sa regreti.

#20
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare, acceasi întrebare pe un Acer 7720z dual Core cu 1.5 GB de RAM, are și dual bat ptr HDD că e de 17, dar interfața este SATA, merge SSD SATA 3 doar ptr Win 7 ?
Sau e prea vechi ?

#21
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Cati bani esti dispus sa bagi in laptop? Asta e prima intrebare. Apoi cat crezi ca vei mai tine latop-ul>? Si da, si daca este pe SATA 2 adica 3 GB este oricum o viteza fenomenala fata de HDD-ul de 5400 sau 4800 RPM obosit pe care il are laptopul acum.
Daca nu crezi ca va mai duce latopo-ul mai mult de 3 ani de ce sa iei un ssd Samsung cu garantie de 5 ani cand poti sa iei ceva mai ieftin si aproape la fel de performant.

#22
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
E doar un laptop al cuiva care l-a primit cadou, ar vrea sa-l foloseasca ca si desktop pentru browsing si filme, ecranul e mare si se vede binisor.
Asta e si intrebarea mea, care e cel mai ieftin SSD doar ptr Win 7 pe care as putea sa-l gasesc nou si cat de mare va fi cresterea de performanta?
Probabil si o placuta de 2 GB de RAM ca sa se duca in 3 GB ar face minuni, dar nah ramane placa video si procesorul care sunt vechi.
Cred ca un SSD ieftin ajunge pe la 40 de euro la 40 GB sau pe acolo, RAM 2 GB 10 euro probabil, deci 50 de euro ar fi investitia .
Nu stiu ce laptop de 17 poti lua cu banii astia cu performante asemanatoare, probabil cumperi o tableta .

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Cresterea de performanta va fi mare spre foarte mare.
Dar daca are doar 1 Gb de ram din ce inteleg eu acolo, mai repede as opta ptr marirea ram-ului. De al 1 gb la 3-4Gb se simte mult mai mult performanta pe Windows 7 - nu mai trebuie sa scrie atata pagefile pe hard. La 1 Gb scrie aproape in permanenta - windwos 7 ocupa in mod normal cam 800Mb.

#24
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Da o sa caut in primul rand 2 GB de RAM SH ca e ieftin, sa vad cum se misca cu 3 GB de RAM, am citit ca la acest laptop crapa cu 4 GB, cel putin pe Vista ... intr-adevar caraie la greu saracutul de el .
Dup-aia daca merge mai bine poate si un SSD de 32 sau 64 GB , Transcend sunt bune de ceva, am gasit la 30 euro de 32 GB ?
Daca nici cu SSD nu merge bine, atunci pun SSD ul pe laptopul meu in loc de DVD si aia e ?
BTW la toate laptopurile se poate inlocui DVD cu SSD pe SATA ?

Edited by bbogdanmircea, 15 November 2017 - 16:57.


#25
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Daca nu are cumva HDD-ul pe IDE se poate inlocui cu SATA SSD - sau SSHD nou. Sfatul meu urmareste BF ca nu mai e mult si daca prinzi ceva de 120 -128 GB in 200 de lei sau mai putin ia-l si aia e. Nu te complica sa cauti neaparat brand-ul daca tot ai 3 ani garantie, SSD-ul nou probabil are sanse sa depaseasca durata de viata a HDD-ului.
Inca ceva asa cum e acum laptop-ul daca ii pui Linux LXLE ar putea fi deja mult mai responsiv, LXLE -ul consumand mai putine resurse de RAM.

Eu am pus asa ceva la un Del Inspiron 1501 parca era modelul - https://www.aliexpre...ec-eb4c12480053

Pot spune ca cu 3 GB DDR 2 se misca binisor si ca persoana respectiva mecanic auto s-a bucurat enorm de performanta noului sistem.
Mai gasesti si pe OLX tot felul de oferte la DDR 2 SODIMM - apropos poti pune un print cu un program gen CPU Z sau Speccy sa vedem ce modul de RAM ai?

Edited by marius_fenchea, 15 November 2017 - 17:30.


#26
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
M-am uitat deja, am PC 2 5300 dar merge si PC 2 6400, are un modul de 1 GB si unul de 512 MB .

#27
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Subiectul e un laptop eMachines cu Celeron 900 mono-core, 2 Gb DDR2, Hdd + DVD-ROM
Aruncat basina de Celeron si pus un T8100.
Adaugat 2 Gb de RAM.
Aruncat DVD-ROM si inlocuit cu un caddy in care am mutat hardul.
In locul hardului am infipt un SDD Adata de 120 Gb.
Instalat LinuxMint 17 Cinnamon

Plozii mei spun ca laptoapa se misca acum la fel de fasnet ca desktopul i3 3 Ghz cu 12 Gb Ram (dar fara SSD, cu Windows 7 pe un WD Black)
Evident, nu in jocuri Posted Image

Eu spun ca laptoapa se misca mai natural si decit un Dell nou-nout cu W10 pe i3-6006U, 4Gb RAM si hdd de 1Tb (Seagate, pare-mi-se)

Edited by Taxon, 16 November 2017 - 12:00.


#28
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Am inlocuit placuta de 512 ram cu una de 2 GB, acum are 3 GB si cu un Firefox deschis 1 GB e liber ... dar nu mi se pare ca s-ar misca prea spectaculos .
La Windows rating cel mai mic rating este dat de placa video ... ceva ATI X3100 ... oare asta sa fie bottleneckul ptr sistem ?
Si o intrebare, la un SSD de 30 GB, daca pun doar Windows pe el, o sa fie disponibili toti cei 30 GB sau mult mai putini ?

#29
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Tu punand o placuta de 2 G DDR 2 ai rezolvat doar problema cu RAM-ul care se incarca si incepea sa scrie pe HDD. A 2-a problema este ca HDD-ul tau este lent si obosit asta inseamna ca nu ti se vor incarca mai repede programele decat inainte si apoi de cand ai WIN 7-le acesta? O instalare pe curat ar fi o idee buna.
Nu merita sa te incurci cu SSD de 32 GB - ti se va incarca foarte rapid si apoi nu vei putea sa faci altceva decat reinstall la SO.
Deci asa cum am scris mai sus - pune toat configuratia, si iti putem spune daca merita sa ii iei un SSD de 120 GB sau nu.

Exemplu 250 lei: http://www.cel.ro/ss...ch-pMiU6Nzcs-l/

Exemplu cu si mai putini bani 220 lei : https://www.emag.ro/...a/pd/DZ2RQ2BBM/

Edited by marius_fenchea, 23 November 2017 - 10:41.


#30
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Laptopul este un Acer 7720z, nu mai stiu din cap configuratia, ceva pentium dual core, ati x3100, 3gb de ram .
Win 7 64 bit a fost instalat acum o saptamana "pe curat" adica formatat C etc .
Nu o sa accepte niciodata proprietarul sa dea 250 ron pe un SSD, de asta ziceam de unul de 30GB ca ala e doar 30 de euro nou ... dar si asa nush ce mare improvement o sa aduca.
Pentru Skype si browsing merge, nush filme online daca se pot vedea sau tot asa mai greu .
Ce e fain la el ca are dual bay ptr HDD, deci s-ar putea pune SSD fara sa se inlocuiasca DVD.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Windows Rating nu conteaza - nu e benchmark - e doar un indicator cu ce poti face pe acel PC.
Microsoft a si renuntat oarecum la el - e ascuns in sistem la versiunile noi de Windows.

Un SSD de 30/32 Gb e inutil - minim 64 Gb ca sa pui doar sistemul pe el. ALtfel il umplii doar cu sistemul si nu va functiona cum trebuie.
Alea de 30/32 se foloseau impreuna cu un HDD daca placa de baza suporta tehnologia intel de accelerare - se copiau fisiere accesate in mod frecvent pe acel SSD ca sa poata fi incarcate mai rapid.

#32
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
https://www.amazon.d..._?ie=UTF8&psc=1
Eu sunt in DE, as putea sa-l iau si daca nu da randament il returnez in 14 zile, dar o fi bun de ceva ?
Si a doua intrebare, cu ce tool sa fac un benchmark al sistemului si sa-mi arate unde e problema de merge prost ?
Danke !

#33
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Omule este diferenta de nesmnificativa in bani inte 64 GB si 120 uite aici: https://www.amazon.d...-2&keywords=ssd
alt exemplu: https://www.amazon.d...1_t1_B01F9G414U

si alt exemplu:https://www.amazon.d...7031|2123945031

Omul se scumpeste degeaba, si va regreta ulterior, explica-i!

Edited by marius_fenchea, 23 November 2017 - 18:37.


#34
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
deci unde este Laptop-ul pana la urma? Esti in germania cu Laptop-ul? Ca idee nu lua no name-ul acela cand poti sa iei firme consacrate la pret bun 120 - 128 GB

#35
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Da sunt în DE .
Ok deci ar fi mai ok alea 2 la 120 gb, și să clonez HDD ul actual pe care apoi să-l arunc .
O să întreb proprietarul dacă vrea să investească banii ăștia .

#36
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
HDD-ul actual nu trebuie aruncat, se poate folosi daca este bun ca storage extern, un adaptor este cativa euro, iti poti face transfer de date usor cu el, de exemplu pe EMAG unul de USB3.0 pentru HDD SATA 2.5 inch este undeva la 30 si un pic de lei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate