Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

2 bsod-uri consecutive in aceasi zi

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
aeolus_-

aeolus_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.02.2016
Salutare.Dupa cum spune si titlu topicului astazi am primit 2 bsod-uri.Niciodata nu am mai patit asa ceva.Detin win 8.1 pro
Are cineva vreo idee de la ce ar putea fi.In cele 2 bsod-uri imi spune ceva de netbt.sys si ntfs.sys


System Information (local)
--------------------------------------------------------------------------------
Computer name: BOGDAN-PC
Windows version: Windows 8.1 , 6.3, build: 9600
Windows dir: C:\Windows
Hardware: ASUSTeK Computer INC., P8P67 PRO REV 3.1
CPU: GenuineIntel Intel® Core™ i7-2600K CPU @ 3.40GHz Intel586, level: 6
8 logical processors, active mask: 255
RAM: 8555474944 bytes total

--------------------------------------------------------------------------------
Crash Dump Analysis
--------------------------------------------------------------------------------
Crash dump directory: C:\Windows\Minidump
Crash dumps are enabled on your computer.
On Tue 2/16/2016 5:40:24 PM GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\Minidump\021616-16968-01.dmp
This was probably caused by the following module: netbt.sys (0xFFFFF801F4F90C1F)
Bugcheck code: 0x50 (0xFFFFD00022AD3208, 0x0, 0xFFFFF801F4F90C1F, 0x0)
Error: PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
file path: C:\Windows\system32\drivers\netbt.sys
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: MBT Transport driver
Bug check description: This indicates that invalid system memory has been referenced.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
The crash took place in a standard Microsoft module. Your system configuration may be incorrect. Possibly this problem is caused by another driver on your system that cannot be identified at this time.

On Tue 2/16/2016 5:40:24 PM GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\memory.dmp
This was probably caused by the following module: netbt.sys (netbt+0x3CC1F)
Bugcheck code: 0x50 (0xFFFFD00022AD3208, 0x0, 0xFFFFF801F4F90C1F, 0x0)
Error: PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
file path: C:\Windows\system32\drivers\netbt.sys
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: MBT Transport driver
Bug check description: This indicates that invalid system memory has been referenced.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
The crash took place in a standard Microsoft module. Your system configuration may be incorrect. Possibly this problem is caused by another driver on your system that cannot be identified at this time.

On Tue 2/16/2016 6:40:43 AM GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\Minidump\021616-17328-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntfs.sys (Ntfs+0x31EEC)
Bugcheck code: 0x24 (0xB500190645, 0xFFFFD0002A623A28, 0xFFFFD0002A623230, 0xFFFFF801003A6600)
Error: NTFS_FILE_SYSTEM
file path: C:\Windows\system32\drivers\ntfs.sys
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT File System Driver
Bug check description: This indicates a problem occurred in the NTFS file system.
The crash took place in a standard Microsoft module. Your system configuration may be incorrect. Possibly this problem is caused by another driver on your system that cannot be identified at this time.

#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Vreun soft nou (chiar si un driver updatat) sau hardware adaugat de curand?

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
O cauza comuna in astfel de situatii este coruperea sistemului de fisiere, dar poate fi si un driver de vina sau o problema hardware (RAM defect, placa de baza defecta etc.) sau BIOS neactualizat...
In prima situatie sistemul de fisiere este posibil sa fie afectat de o forma de malware, de utilizarea unui soft non-Microsoft pentru repararea sau optimizarea sistemului, de inchiderea fortata a Windows-ului, de un HDD/ SSD defect, de o placa de baza de calitate proasta s.a.m.d.
Pentru inceput verifica sistemul de fisiere prin comanda "sfc /scannow" lansata cu drepturi de administrator si posteaza raportul.

#4
aeolus_-

aeolus_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.02.2016
Windows resource protection did not find any integrity violation

Attached Files

  • Attached File  sfc.jpg   343.06K   23 downloads

Edited by aeolus_-, 17 February 2016 - 00:13.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Atunci este ori un driver problematic, ori o problema hardware.
Fa un test cu OCCTca sa verifici daca rezista la stress: http://www.softpedia...restroika.shtml

Mai exact ce faceai la computer cand ai primit BSOD?

#6
aeolus_-

aeolus_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.02.2016
ma uitam la un film pe youtube in full screen mode,a inceput dintr-odata sa sacadeze acel filmulet si imediat a aparut bsod-ul

Am lansat OCCT-ul si l-am lasat 8 minute si 16s.E ok?

Attached Files


Edited by aeolus_-, 17 February 2016 - 02:00.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai 4 taburi acolo, nu doar pentru CPU.
Intra pe "GPU", selecteaza placa video si bifeaza toate testele, apoi apasa butonul ON. La fel pentru "Power Supply".
Cateva minute ar trebui sa fie suficiente.

Vezi ca ai si o notificare de la nVidia!
Driverele sunt toate up to date?

Observ ca placa de baza este Asus (cam au placi cu probleme...). Ai instalat cele mai recente drivere de la Asus?

Edited by _-_, 17 February 2016 - 08:20.


#8
aeolus_-

aeolus_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.02.2016
ca sa fiu sincer niciodata nu m-am sinchisit sa instalez vreun driver de motherboard chipset de pe siteul producatorului Asus pt ca a fost suficient ca le vede windowsul automat prin windows updatat la zi.
Si sa explic de ce nu e nevoie.Placa de baza este f. veche iar pe siteul Asus de mai bine de 2 ani nu au mai actualizat nimic(sunt foarte foarte lenesi si lenti cu driverele),iar daca incerc sa instalez driverele de motherboard de pe siteul lor,windowsul updatat la zi imi spune ca nu am de ce  sa mai instalez driverul de chipset pt. ca versiunea deja exsistenta si vazuta de windows este mult mai noua decat vechitura de pe Asus,asa ca nici sa vreau si nu merge.Ce vede windowsul aia e

da, la NVidia am o notificare de driver nou 361.91 dar inca nu vreau eu sa updatez pt ca de obicei driverele noi sunt in beta si cu probleme si ca de obicei fie ca e amd fie ca e NVidia,ambele tabere si rosii si verzii au probleme mereu cu lansarea noilor drivere.Momentan am versiunea 361.75 si pare ok

ok o sa fac test la toate cele 4 tab-uri in occt

Edited by aeolus_-, 17 February 2016 - 10:40.


#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Placile mai vechi produse de Asus erau bune si, in principiu, functioneaza foarte bine cu driverele instalate automat de Windows. In schimb, driverul video este cel mai bine sa-l actualizezi. Nu sunt beta, ci drivere testate care, de obicei, corecteaza anumite probleme.
Deoarece spui ca ai o placa de baza veche si folosesti Windows 8.1, ai verificat daca exista actualizari pentru BIOS?

#10
aeolus_-

aeolus_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.02.2016
la bios mi-e frica sa ma bag sa-l updatez din cauza ca mi-e frica de un singur lucru.Placa de baza nu are dual bios,si daca in timp ce fac update la bios in acel moment se ia curentul?Nu am nici ups la calculator.E singurul lucru care mi-e frica sa-l updatez

dar cred ca o sa ma risc,asta e ,pana la urma cine nu risca nu castiga

Edited by aeolus_-, 17 February 2016 - 10:59.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,535
  • Înscris: 15.06.2004
Are Crash Free BIOS - daca se intampla ceva bagi CD-ul placii in unitatea optica si il rescrie. Dar nimeni nu citeste manualul, ce sa-i faci....

Dar nu cred ca e de la BIOS.

Posibile probleme:
1. Virus - vezi asta - http://forum.softped...hide-topic-nou/
2. O memorie defecta - vezi aici - http://forum.softped...9717-memtest86/
3. Un update de windwos sau de driver sau alt soft care a cauzat problema.
4. Bad-uri pe HDD in zona driverelor sistem - vezi de un HDtune.

#12
aeolus_-

aeolus_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.02.2016

View Post_-_, on 17 februarie 2016 - 10:42, said:

Placile mai vechi produse de Asus erau bune si, in principiu, functioneaza foarte bine cu driverele instalate automat de Windows. In schimb, driverul video este cel mai bine sa-l actualizezi. Nu sunt beta, ci drivere testate care, de obicei, corecteaza anumite probleme.
Deoarece spui ca ai o placa de baza veche si folosesti Windows 8.1, ai verificat daca exista actualizari pentru BIOS?
gata adineauri m-am riscat si am updatat biosul la ultima vers oferita pe siteul asus.Pana sa-I fac updateul aveam vers. 3207 acum imi spune ca e vers 3602 dupa update.Sper din tot sufletul sa conteze un pic,desi si eu cred ce spune Eiffel ca nu e de la bios

View Posteiffel, on 17 februarie 2016 - 11:05, said:

Are Crash Free BIOS - daca se intampla ceva bagi CD-ul placii in unitatea optica si il rescrie. Dar nimeni nu citeste manualul, ce sa-i faci....

Dar nu cred ca e de la BIOS.

Posibile probleme:
1. Virus - vezi asta - http://forum.softped...hide-topic-nou/
2. O memorie defecta - vezi aici - http://forum.softped...9717-memtest86/
3. Un update de windwos sau de driver sau alt soft care a cauzat problema.
4. Bad-uri pe HDD in zona driverelor sistem - vezi de un HDtune.
SO-ul il am instalat pe SSD,pe hdd tin doar datele,cine mai e nebun la vremea asta sa tina un SO pe hdd sa-I caraie in cap,cand toata lumea vrea viteza

Edited by aeolus_-, 17 February 2016 - 11:18.


#13
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Incearca un update de drivere prin Driver Pack Solution. Ia versiunea Online, care se va ocupa automat de descarcarea si instalarea sau actualizarea driverelor.

#14
aeolus_-

aeolus_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.02.2016
gata am verificat si hdd si ssd de baduri cu HD TUNE.Mi-a luat 3 ore si ceva.

Attached Files

  • Attached File  ssd.jpg   519.68K   9 downloads
  • Attached File  hdd.jpg   531.11K   10 downloads
  • Attached File  1.jpg   425.86K   11 downloads
  • Attached File  2.jpg   432.47K   10 downloads

Edited by aeolus_-, 17 February 2016 - 14:49.


#15
aeolus_-

aeolus_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.02.2016

View Postseby318, on 17 februarie 2016 - 11:50, said:

Incearca un update de drivere prin . Ia versiunea Online, care se va ocupa automat de descarcarea si instalarea sau actualizarea driverelor.
omule te rog eu frumos pe viitor nu mai recomanda programe care fac minuni,ca uite eu m-am luat dupa tine si acest driver pack solution mi-a stricat tot windosul.Am dat update la ce mi-a recomandat el si nu-mi mai merge nici mouseul nici tastatura,nu mai pot comunica cu PC-ul deloc.Cum intra in windows ma uit doar la desktop ca la un tablou ca altceva nu pot face nimic,nici system restore ,nici nimic,nici daca scot mouseu si tastatura din USB si introduce la loc nimic.Am verificat in BIOS si acolo merg ambele si tast. si mouseu ca am crezut ca s-au stricat fizic.Deci nu stiu ce mi-a facut program asta recomandat de tine dar mi-a "stricat" tocmai comunicare cu PC-ul tastatura si mouseul,nici macar system restore nu mai pot face:(
Am incercat sa intru cu F8 in safe mode dar nu ma lasa,mi-a dat acces doar la system Refresh,am asteptat vreo 3 minute si acum sunt in windows si arata totul de ca si cand nici nu ar fi fost instalat pe acest pc,si folderul windows.old

Off omule mai bine nu mai ma luam dupa tine cu Driver Pack Solution,trebuia sa merg doar pe siteul official Asus si windows update si atat Posted Image((((((((((((
Trebuie sa stau ca fraierul acum sa pun iar windowsul pe curat cu miiile lui de updateuri si programe pt o greseala care am facut-o....

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   154.99K   9 downloads

Edited by aeolus_-, 17 February 2016 - 15:30.


#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este vina ta ca incerci aplicatii 3rd party care cauta automat drivere, "repara" sistemul, "optimizeaza" sistemul etc. Nu asa se procedeaza...
De obicei, cine utilizeaza astfel de programe ajunge sa aiba probleme in sistem din cauza lor (ele insele actionand ca malware) si exista mari sanse de a exista si virusi pe un astfel de sistem.
Macar te-ai ales cu un refresh la sistem. Poate ca acum va functiona normal...

#17
aeolus_-

aeolus_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.02.2016

View Post_-_, on 17 februarie 2016 - 15:36, said:

Este vina ta ca incerci aplicatii 3rd party care cauta automat drivere, "repara" sistemul, "optimizeaza" sistemul etc. Nu asa se procedeaza...
De obicei, cine utilizeaza astfel de programe ajunge sa aiba probleme in sistem din cauza lor (ele insele actionand ca malware) si exista mari sanse de a exista si virusi pe un astfel de sistem.
Macar te-ai ales cu un refresh la sistem. Poate ca acum va functiona normal...
mda,m-am ales cu un refresh de system +190 de updateuri care dureaza pe putin 2 ore pana se vor instala toate cu tot ssd-ul lu peste care-l am.O doamne numai de asta nu mai aveam nevoie.Macar ceva am facut astazi in afara de faptul ca am built un sistem de operare.Am updatat BIOSUL si am testat stabilitatea cu OCCTNu mi ramane acum decat sa incerc sa actualizez toate driverele cat se poate sa nu mai am bsoduri.Sper sa fie intr-un ceas bun si sa nu am probleme cu placa video sau sursa.Dupa ce voi instala toate updateurile si dirverele la zi si dupa ce mai analizez stabilitatea sistemului revin cu concluzii...

Attached Files

  • Attached File  up.jpg   135.69K   9 downloads

Edited by aeolus_-, 17 February 2016 - 15:50.


#18
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Draga initiator, imi pare sincer rau pentru ce ti s-a intamplat si inteleg cat de tare te deranjeaza faptul ca ai pierdut mult timp. Dar: nu e vina mea pentru ca sistemul tau a refuzat sa mai functioneze. Iti spun asta pentru ca duminica seara eu am primit 3 bsod-uri in decurs de o ora, iar a doua zi am pus acest program sa imi scaneze si actualizeze drivrele, si ghici ce? PC-ul merge bine, iar in decursul celor 10+ ore de folosire de luni si pana azi inclusiv nu am mai avut vreo problema. Cat despre programele minune, nici eu nu le recomand, insa Driver Pack Solution nu se incadreaza in categoria asta. Sa mai spun si ca esti prima persoana care mi se plange ca i s-a busit Windows-ul in timpul actualizarii de drivere?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate