Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Viata din Malta

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
xdanthrax

xdanthrax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 26.12.2013
În general romanii de aici sunt fericiČ›i chiar dacă nu toČ›i fac avere, asa cum Č™tiČ›i, munca necalificata nu e plătită bine, normal
Eu, ca asistent medical Č™i soČ›ia la fel, luam împreună cel puČ›in 40.000 pe an, cheltuim mai bine de jumate dar cel puČ›in 12.000 merg acasă în investiČ›i în casă
În fiecare vară plecam acasă cu masina pt o luna Č™i cheltuim 4000 cel puČ›inCa ospătar nu treci de 1000, dar nici 700, depinde cât lucrezi
Eu am un Shift de 46 ore pe săptămână dar lucrez suplimentar când Č™i când, ajungând la 50
Suntem plătiČ›i la 4 săptămâni de guvern, celelalte slujbe sunt la luna
Pe chirie dau 500 plus aproximativ 50 utilităČ›i, apa Č™i curent, apartament cu 3 dormitoare, bucătărie Č™i living, total mobilat
Un cleaner, om de servici, spala pe jos în spital, ia 600 maxim poate 800 cu ore suplimentare
În construcČ›ii depinde, 1000 poate Č™i mai bine, nu prea Č™tiu, nu am contact cu multi zidari
AsistenČ›i medicali se caută, se poate face înregistrare dar durează, se cere engleza Č™i experienta
Sunt destule prăvălii care angajează ospătar, barman dar slujbele nu sunt sigure, adică, mai reduc activitatea dar asta se întâmplă peste tot cred
Benzina e 1.32, motorina o idee mai puțin
O familie ca a mea, fiica de 17 ani cheltuie vreo 600 pe mancare fără limitări, telefonia Č™i internetul sunt cam scumpe dar ne permitem
Antenele satelit merg ok, digi, dolce

http://www.pavi.com.mt/OnlineShop.aspx

http://www.lidl.com.mt/en/index.htm#

http://www.smart.com.mt/
Preturi la supermarket

Edited by xdanthrax, 16 February 2016 - 16:02.


#20
xdanthrax

xdanthrax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 26.12.2013
Online shopping, eBay si mai toate site-urile merg ok, nu au limitări ca în România, am card de la HSBC, cam scump dar merge ok oriunde în lume, BCR, BRD și altele mai au limitări pe ici pe colo, HSBC nu au vrut să deschidă filiala și în România...

#21
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

Vizualizare mesajxdanthrax, pe 16 februarie 2016 - 15:39, a scris:

În general romanii de aici sunt fericiČ›i chiar dacă nu toČ›i fac avere, asa cum Č™tiČ›i, munca necalificata nu e plătită bine, normal...
O rugaminte am...seteaza-ti tastatura pe romaneste nu pe malteza, ca nu se vad cum trebuie diacriticele.

#22
xdanthrax

xdanthrax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 26.12.2013

Vizualizare mesajPatrulescu, pe 16 februarie 2016 - 16:37, a scris:

O rugaminte am...seteaza-ti tastatura pe romaneste nu pe malteza, ca nu se vad cum trebuie diacriticele.
Numai dacă dai "Like" pe toate postările mele
E pe română însă Softpedia nu redă cum trebuie anumite diacritice, după cum ușor poți observa, dacă vrei și dacă poți... Attached File  uploadfromtaptalk1455635371852.jpg   55.17K   53 downloads

#23
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
de ce trebuie sa scri cu diacritice?

#24
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Am 5 zile concediu "fortat" saptamana viitoare. Merita sa vin 1 sapt in Malta pe vremea asta ?

Edited by Catean, 16 February 2016 - 18:06.


#25
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
doar daca ai zbor direct; altfel pierzi prea mult timp pe drum; mai bine mergi in Cipru

#26
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

Vizualizare mesajOctavian_SK, pe 16 februarie 2016 - 18:15, a scris:

doar daca ai zbor direct; altfel pierzi prea mult timp pe drum; mai bine mergi in Cipru

Da, am Air Malta de pe Heathrow zilnic.

Edited by Catean, 16 February 2016 - 18:25.


#27
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
In cazul asta merita; eu n-am zbor direct si mi-e al naibi de peste mana ca as vrea sa merg cateva zile

#28
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

Vizualizare mesajxdanthrax, pe 16 februarie 2016 - 15:57, a scris:

Online shopping, eBay si mai toate site-urile merg ok, nu au limitări ca în România, am card de la HSBC, cam scump dar merge ok oriunde în lume, BCR, BRD și altele mai au limitări pe ici pe colo, HSBC nu au vrut să deschidă filiala și în România...

Nu prea mai exista limitari nici in Romania pe ebay doar din partea vanzatorilor, in momentul asta suntem acceptati practic cam peste tot, nu mai sunt probleme.

#29
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

Vizualizare mesajOctavian_SK, pe 16 februarie 2016 - 18:34, a scris:

In cazul asta merita; eu n-am zbor direct si mi-e al naibi de peste mana ca as vrea sa merg cateva zile

Na, astept sa raspunda colegul din Malta sa imi zica mai multe despre vreme. Ca as vrea sa ma duc 1 saptamana la vreme mai buna ca in Londra :) .

#30
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Ia ca o sa merg si eu in malta vreo 7 zile sa vad care e treaba pe acolo

Ce e de facut / vizitat pe acolo?

#31
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

Vizualizare mesajpetre69, pe 16 februarie 2016 - 19:00, a scris:

Ia ca o sa merg si eu in malta vreo 7 zile sa vad care e treaba pe acolo

Ce e de facut / vizitat pe acolo?

Scoti KA-ul la o plimbare ? Posted image

#32
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

Vizualizare mesajCatean, pe 16 februarie 2016 - 19:02, a scris:



Scoti KA-ul la o plimbare ? Posted image
Trebuie
Din poze imi place asa ca vreau sa fac o tura de malta
Daca mergi baga si tu pe scurt ce ai facut sa ma inspir si sa te copiez
Sunt prea puturos sa cercetez si ma bazez pe tine , pretentios sau fitos nu sunt si ma acomodez oriunde , sunt ca un caine

Si bre l si in londra aia trebuie sa mai vin ca am un prieten care ma tot freaca la cap ca ma asteapta la o bere
Degeaba ii zic ca nu.mi place vremea ca el o tine pe a lui ca sunt bulangiu si nu vreau sa-l vizitez

Adevarul e ca nu am fost pacolo de 12 ani

#33
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Ce-mi place in Malta e ca inteleg limba. Jumatate din cuvinte, mai ales cele tehnice si neplogismele sunt italiene + engleze... E chiar o limba funny...

#34
xdanthrax

xdanthrax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 26.12.2013

Vizualizare mesajCatean, pe 16 februarie 2016 - 18:06, a scris:

Am 5 zile concediu "fortat" saptamana viitoare. Merita sa vin 1 sapt in Malta pe vremea asta ?
Ai direct sambata din Otopeni Č™i din Malta, altfel via Roma sau München / Frankfurt
Vremea e ok

Vizualizare mesajpetre69, pe 16 februarie 2016 - 19:00, a scris:

Ia ca o sa merg si eu in malta vreo 7 zile sa vad care e treaba pe acoloCe e de facut / vizitat pe acolo?
Am pus niČ™te link-uri mai în spate, o săptămână ai cu ce o umple
Ar fi o problema cu transportul în comun, e cam varza, din bus terminus trebuie luat un card Č™i circuli cu 45 cenČ›i altfel, 2 euro călătoria
http://www.transport...ort/bus-service

Vizualizare mesajhamal, pe 16 februarie 2016 - 19:29, a scris:

Ce-mi place in Malta e ca inteleg limba. Jumatate din cuvinte, mai ales cele tehnice si neplogismele sunt italiene + engleze... E chiar o limba funny...
Da, dar 80% sunt Arabe... Folosesc numerele în engleza cu toate ca au si pe limba lor
Îmi place sa înjur în malteza, sunt tari!

Edited by xdanthrax, 16 February 2016 - 19:33.


#35
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
Va multumesc celor care mi-ati raspuns, sunt foarte hotarat sa aleg ori Spania ori Malta pentru relocare pe la anul si planuiesc sa merg intr-o vizita anul asta vreo saptamana acolo sa vad cum ma simt. Lucrez in domeniul I.T, dezvoltator baze de date si am vazut ca se cauta in Malta si in Spania, chiar daca in Spania e criza.

Chiar am primit niste oferte tentante in Malta, salariu e pe la €2,100 - €2,400 NET(stiu ca nu e asa mult pentru unii, pentru ca si in Bucuresti se castiga atat, dar poti compara viata de Bucuresti cu cea din Malta??), pe luna. Am vazut ca o chirie mai in afara de Sliema si Valetta, ma ajunge cam pe la €500- €600 pe luna pentru un apartament/casa cu 2-3 dormitoare. De un singur lucru mi-e teama, de faptul ca iarna faci turturi de frig in casa datorita faptul ca au casele de caramida si tin rece.

Am citit pe un grup pe facebook cum ca multi se plang de fig in Ianuarie si Februarie acolo si ca ai optiunea de a-ti pune gaz pe butelie ca sa iti incalzesti in casa dar nu-ti tine cald nici ala si e periculos.

Probabil m-ar tenta mai mult Malta deoarece nu mai trebuie sa invat si spaniola chiar daca nu e dificila.

Edited by Clau_UK, 17 February 2016 - 10:45.


#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

Vizualizare mesajClau_UK, pe 17 februarie 2016 - 10:42, a scris:

Am citit pe un grup pe facebook cum ca multi se plang de fig in Ianuarie si Februarie acolo
Tareeeee! Sa ajungi sa-ti fie mai frig in casa in Malta decat in Laponia Posted image

Dar de ce pe gaz, cand mult mai simplu e sa pui in priza niste radiatoare electrice...

Edited by Karhu, 17 February 2016 - 10:55.
typo


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate