Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Viata din Malta

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
Salut !

Nu am gasit o sectiune potrivita pentru a posta intrebarea deci o postez aici, rog admin-ul sa o mute daca exista o sectiune mai potrivita.

A emigrat cineva in Malta de pe acest forum si daca da, cum vi se pare viata acolo?

Am cautat pe google despre straini care au emigrat acolo si stiu ca pentru serviciul clienti la firme de pariuri online si pentru I.T, situatia e buna.

Multumesc anticipat.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Daca te gandesti sa pleci din UK in Malta, eu zic sa nu. Desi eu nu m-as muta in UK din cauza vremii, malta e plictisitoare.


Cam ce crezi ca ai putea face pe o insula micuta, altceva decat sa vezi cum vin valuri de turisti?

#3
xdanthrax

xdanthrax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 26.12.2013
Sunt de 8 ani în Malta, asistent medical împreună cu soția, asistenta și ea și fiică-mea
Nu plec de aici până după pensie



View Postlex404, on 15 februarie 2016 - 15:38, said:

Daca te gandesti sa pleci din UK in Malta, eu zic sa nu. Desi eu nu m-as muta in UK din cauza vremii, malta e plictisitoare.


Cam ce crezi ca ai putea face pe o insula micuta, altceva decat sa vezi cum vin valuri de turisti?

Amice, vorbești fără să știi ce spui... Mai bine nu posta

#4
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postlex404, on 15 februarie 2016 - 15:38, said:

Cam ce crezi ca ai putea face pe o insula micuta, altceva decat sa vezi cum vin valuri de turisti?
Fiecare are stilul lui de viata, asa ca nu judeca pe altii prin prisma ta si a dorintelor tale

#5
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Problema cu tarisoarele astea mici, e ca isi pot schimba peste noapte compozitia etnica - e suficient sa vina cateva vapoare cu refugiati, si peste cativa ani o sa se vorbeasca de Republica Islamica Malteza.

#6
xdanthrax

xdanthrax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 26.12.2013
Vapoarele cu refugiați ocolesc Malta, nu e loc și ei o știu, mai bine, dacă tot sunteți acasă, aveți grijă să nu se umple la noi...


Malta are creșterea economica cea mai mare anul trecut, nu sunt țigani, nu ai nevoie / voie să cerșești, nu poți fura că nu ai cum fugi...

#7
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postxdanthrax, on 15 februarie 2016 - 15:47, said:

Sunt de 8 ani în Malta, asistent medical împreună cu soția, asistenta și ea și fiică-mea
Nu plec de aici până după pensie





Amice, vorbești fără să știi ce spui... Mai bine nu posta


Si dupa pensie? Inafara de paltonul de scanduri....doar nu te gandesti sa vii inapoi

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postlex404, on 15 februarie 2016 - 15:38, said:


Cam ce crezi ca ai putea face pe o insula micuta, altceva decat sa vezi cum vin valuri de turisti?

Insula?Eu stiu ca-s vreo patru,nu una.

#9
xdanthrax

xdanthrax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 26.12.2013
Sunt 2, Malta și Gozo
În altă ordine de idei, dacă sunteČ›i pe băČ™călie... PA
Patrulescu, dacă nu eČ™ti documentat nu ai haz...

View PostPlaton, on 15 februarie 2016 - 18:38, said:



Si dupa pensie? Inafara de paltonul de scanduri....doar nu te gandesti sa vii inapoi
Sigur ca vin înapoi, îmi iubesc locul de baștină, mi-am făcut o casă pe placul meu și vreau să mor acolo, la pensie nu o să-mi mai pese de frustrați

Edited by xdanthrax, 15 February 2016 - 18:57.


#10
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postxdanthrax, on 15 februarie 2016 - 18:59, said:

Patrulescu, dacă nu eČ™ti documentat nu ai haz...
:) Te-ai gasit sa dezbati cu Gonthar :) ....sti cumva de unde sunt zboruri directe spre Malta pt o vacanta de 8-9 zile?

#11
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Postxdanthrax, on 15 februarie 2016 - 18:59, said:

... dacă sunteČ›i pe băČ™călie... PA
Patrulescu, dacă nu eČ™ti documentat nu ai haz...

Sigur ca vin înapoi, îmi iubesc locul de baștină, mi-am făcut o casă pe placul meu și vreau să mor acolo, la pensie nu o să-mi mai pese de frustrați
Ignora-l pe Patrulescu si lasa frustratii in plata lor, daca nu iti va pasa altadata de ei nu vad de ce te-ar afecta acestia acum.
Topicul a fost deschis cu un scop, daca poti lamuri pe initiator fa-o, detaliile banuiesc ca ar fi chiar interesante, chiar si pentru cei ce nu au in cap neaparat sa se migreze spre Malta.

PS:
Offtopic: este plina lumea asta de cretini, iar forumul asta colcaie si el. Orice topic deschis isi are in debut partea de troleala absolut penala. Daca deschide cineva topic in care spune ca are cinci forme de cancer plus metastaze si in unghii tot vor aparea in prima instanta trolii retardati cu caterinca ieftina si de prost gust. Muriti ba!  Posted Image

Edited by BlueKing-69, 15 February 2016 - 19:21.


#12
xdanthrax

xdanthrax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 26.12.2013
Mda... Până vreun moderator face curățenie pe aici, o să-mi vad în continuare de treabă în Malta și la pensie promit să nu mă dezlipesc de gradina mea și butoiul cu bere

View PostOctavian_SK, on 15 februarie 2016 - 19:14, said:

:) Te-ai gasit sa dezbati cu Gonthar :) ....sti cumva de unde sunt zboruri directe spre Malta pt o vacanta de 8-9 zile?
Sunt curse regulate în fiecare sâmbătă din Otopeni și Malta cu wizair, am vazut și cu 20 euro dar la vară pot ajunge la 100 și ceva
În sezon airmalta pune curse regulate joia, în jur de 130
August și septembrie e foarte cald, umezeală dar iernile sunt perfecte, media e de 10 grade, nu coboară sub 0 Attached File  uploadfromtaptalk1455568784806.jpg   52.38K   20 downloads
Preturile nu sunt peste cele de pe litoralul nostru, viata e simpla, totul e foarte mic și îngust, traficul infernal, se circula pe stânga
Sunt locuri extraordinar de frumoase, ai cu ce umple timpul o săptămână
Toți vorbesc engleza, nu sunt probleme

Nu exista câini comunitari, doar pisici
Nu există cerșetori
Sunt foarte multe biserici iar apa e super tare, sunt plaje cu nisip dar mai mult stâncoase

#13
xdanthrax

xdanthrax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 26.12.2013
În anii '90 au adoptat copii români, cu zecile dar autorităČ›ile noastre i-au tepuit bine cerând iniČ›ial vreo 2000 de dolari dar ajungând la 15.000
Taxele se colectează corect Č™i eficient astfel încât protecČ›ia sociala e ok, copii de la 16 ani, cat studiază iau un bonus de 85 euro lunar Č™i împrumut fără dobânzi pana la 10.000 de euro, viza card free Č™i altele
Noua, cadrele medicale, statul ne decontează 700 euro anual pentru achiziČ›ionarea de produse IT asa ca îmi iau în fiecare an un telefon, tableta, laptop, plătesc netul Č™i licenČ›a de Windows
Si nu produc nimic, turism doar, păcat, avem o Č›ara imensa, resurse... dar vorba lui LăpuČ™neanu, multi da'... Chiar mi-e ciuda Č™i mai dai Č™i peste Patraulea..

Edited by xdanthrax, 15 February 2016 - 23:15.


#14
xdanthrax

xdanthrax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 26.12.2013
Totuși, cea mai populara slujba pentru români aici e pentru fete, dansatoare / animatoare, e plin
Ospătari au căutare, în construcții nu prea, construiesc lent și simplu
Se cauta IT dar high level nu puști care joaca counter strike sau știu sa pună un activator pe Windows
Cocalarii sunt repede taxați și eliminați

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
@Patrulescu, ai grija maaaare la ce mai debitezi pe aici! :nonobad:

#16
xdanthrax

xdanthrax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 26.12.2013
http://www.mydestina...-10-attractions

http://www.adventuro...vibrant-island/

Și o poza din balconul meu [ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160216/f9ae03d98a65f8f37c87dcc7191f2dae.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160216/36ffa4de002863d039bb9f21eb06c80a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by xdanthrax, 16 February 2016 - 12:43.


#17
xdanthrax

xdanthrax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 26.12.2013
Universitatea din Malta, singura dealtfel oferă posibilitatea de a studia în engleza dacă ai locuit mai puțin de 3 ani, dacă nu, trebuie un nivel de malteza
Școala are rădăcini în UK education și diplomele obținute aici sunt perfect recunoscute în UK, deci, o pista de plecare
Eu am invatat engleza aproape la perfecție aici și ma simt în siguranță oriunde merg afara

As putea spune și lucruri negative dar din păcate sunt legate de români, bulgari, sârbi care în ultimul an au venit cu barca de când s-a stricat treaba în Italia, o știți bine
E o țara perfecta pentru a-ți crea un viitor ceea ce și fac, visând mereu sa ma întorc acasă unde o sa cant la chitară până mor, în podul casei amenajat special

8 din 10 familii au cel puțin 2 mașini, familiile cu membri adulți toți au fiecare cate una
Odată, fiică-mea a venit de la prietena ei adusa de mama acestei, întârziase puțin si s-a scuzat ca nu au decât 2 mașini iar una e la service...
Mâncarea lor nu-mi place, e bazata pe paste, mult ulei, oțet și sea food, iepurele e mâncarea tradițională, dar eu sunt pretențios de obicei

#18
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postxdanthrax, on 16 februarie 2016 - 15:17, said:

Universitatea din Malta, singura dealtfel oferă posibilitatea de a studia în engleza dacă ai locuit mai puțin de 3 ani, dacă nu, trebuie un nivel de malteza
Școala are rădăcini în UK education și diplomele obținute aici sunt perfect recunoscute în UK, deci, o pista de plecare
Eu am invatat engleza aproape la perfecție aici și ma simt în siguranță oriunde merg afara

As putea spune și lucruri negative dar din păcate sunt legate de români, bulgari, sârbi care în ultimul an au venit cu barca de când s-a stricat treaba în Italia, o știți bine
E o țara perfecta pentru a-ți crea un viitor ceea ce și fac, visând mereu sa ma întorc acasă unde o sa cant la chitară până mor, în podul casei amenajat special

8 din 10 familii au cel puțin 2 mașini, familiile cu membri adulți toți au fiecare cate una
Odată, fiică-mea a venit de la prietena ei adusa de mama acestei, întârziase puțin si s-a scuzat ca nu au decât 2 mașini iar una e la service...
Mâncarea lor nu-mi place, e bazata pe paste, mult ulei, oțet și sea food, iepurele e mâncarea tradițională, dar eu sunt pretențios de obicei

Este asa de frumos acolo si tu visezi sa vii inapoi, in saracia maxima a lumii, cand o sa iesi la pensie Romania o sa fie un desert, si probabil ca supravietuitorii o sa isi blesteme zilele ca nu au plecat, si mai ca imi vine sa vin si eu in Malta, dar mai da-ne detalii, salarii, minime,maxime, cum e viata de scumpa, chirii, mancare, etc, eu cred ca mancarea aia s-ar mula pe gusturile mele perfect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate