Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

program de finanțare Uniunea Europeană, pt tinerii care au plecat la muncă în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010
"Tinerii care au plecat la muncă în străinătate sunt așteptați să se întoarcă în țară pentru a lua banii de la Uniunea Europeană, bani care sunt nerambursabili.
Pentru acest program de finanțare, Uniunea Europeană a pregătit suma de 400 de milioane de euro.
Ce condiții trebuie să îndeplinească doritorii de finanțare europeană:
În primul rând va trebui să se întoarcă în țară și să dorească să-și facă o fermă de animale, o seră de legume sau să cultive cereale, iar pentru acest lucru pot încasa cei 50.000 de euro.
Banii sunt nerambursabili. Doritorii de finanțare trebuie să aibă vârsta de până în 40 de ani, dacă se poate, studii agricole si multă dorință să lucreze pământul sau să crească animale.
Până în acest moment au fost depuse peste 2.000 de dosare pentru solicitarea finanțării iar jumatate dintre acestea au trecut de selectie.
Vestea bună că acest program european funcționează este faptul că 29 de fermieri și-au primit banii."

http://cyd.ro/veste-...unea-europeana/

#2
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Detalii mai concrete?

Cum se numeste programul, etc.

#3
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
am urmat linkul, nu imi e clar daca e exclusiv pentru cei plecati in strainatate.

#4
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

 pg-soare, on 15 februarie 2016 - 15:45, said:

Detalii mai concrete?

Cum se numeste programul, etc.

 george90, on 15 februarie 2016 - 16:30, said:

am urmat linkul, nu imi e clar daca e exclusiv pentru cei plecati in strainatate.
Am sa caut mai detaliat, am vazut si la protv stirea asta

#5
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Numele oficial este INstalare tineri fermieri dar se poate cauta dupa Masura 112/ submasura 6.1. Nu are legatura ca esti plecat sau nu. Este pentru cei care vor sa-si deschida o ferma, dar atentie:
- e nevoie de studii in domeniu, minim 360 de ore acreditate
- trebuie sa ai domiciliul in localitatea unde iti deschizi ferma adica sa te muti in satul respectiv
- 75% din suma maxima (definita in functie de marimea fermei) se aloca la aprobarea planului de afaceri
- nu ai dreptul la un job in paralel
- daca dupa 3 ani de zile n-ai vandut produse in valoare 20% din suma alocata (nu stiu daca in 3 ani cumulat sau per an) nu mai primesti restul de 25%
- daca se constata nereguli sau nu ai pus in aplicare planul de afaceri aprobat banii primiti se ramburseaza. Legat de a doua chestie e un pic restrictiva pentru ca nu mai voie sa-ti schimbi modelul de business desi poate esti fortat de context.

Site-ul oficial pentru RO este
http://portal.apdrp....tineri_fermieri

Programul este la nivel european deci se aplica in toate tarile. O cautare Young farmers scheme mi-a afisat regulile pentru programul din IE. Banuiesc ca la fel se cheama si in Franta, Italia etc. Cum nu pare sa aiba legatura cu nationalitatea, teoretic un romani din Franta sau Italia poate aplica pentru a-si dschide o ferma acolo.

Edited by PhaseZ, 29 February 2016 - 13:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate