Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Valoarea maxima a curentului de incarcare de la port USB 2.0 a PC-ului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Salut

Care este valoarea maxima a curentului de incarcare de la port USB 2.0 a PC-ului ?

Am un reportofon ,pt care in cartea tehnica scrie ca pt incarcare se conecteaza la PC.
Are un cablu USB 2.0
Nu am tot timpul calculatorul la mine si vreau sa cumpar un adaptor-incarcator 220v-usb2.0 ca acestea:
http://www.emag.hu/2...b/pd/DQ453MBBM/

http://www.magazin-r...priza-220v-usb/

Deci,cati mA are curentul de incarcare(iesire) USB 2.0 de la un calculator?
Este la fel si la PC si la Laptop ?

Multumesc

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu exista "curent de incarcare" la portul USB.
Exista curentul maxim suportat de portul USB. De regula este in jurul valorii de 500mA . Diferente mici , +/- 30 mA sunt in functie de chipsetul folosit pentru porturile USB .

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
500mA
Adaptorul poate avea curent şi mai mare, 1A sau 2A, nu e o problemă.

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
din cate stiu eu, undeva la vreo 450-500mAh are 2.0 iar 3.0 are 1.5Ah

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Nu stiu daca e mentionat in standard (din catre stiu acopera clar doar tensiunea si partea de date), dar poti conta pe 500 mA, si la laptop si la desktop.
La desktop am intalnit placi de baza care ofereau la porturile USB 2.0 un curent maxim de 3 ori mai mare (1.5A).
Atentie ca la desktop porturile aflate direct pe placa de baza au tensiunea mai buna decat cele frontale, alimentate prin cabluri (se mai pierde ceva pe cabluri).

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Poti sa folosesti linistit adaptoarele.
Ce capacitate are acumulatorul?

#7
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Sunt persoane,inclusiv la emag care m-au intrebat de acest curent,explicand ca desi mufa este aceeasi usb2.0
curentii difera si pot deteriora aparatul,daca este mai mare.
Adevarat sau fals?
La fel mi s-a zis si la redresor pt masina,am vrut sa iau de 15A,20A si mi s-a zis ca voi strica,uza bateria rapid si subit.

View PostSef-chenko, on 15 februarie 2016 - 14:52, said:

Poti sa folosesti linistit adaptoarele.
Ce capacitate are acumulatorul?

Acumulatorul nu-l pot scoate,sau nu stiu eu(sa vad cat are).Reportofonul e gros cat un pix.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Depinde de aparat, respectiv modalitatea de încărcare a acumulatorului. Unele au propriul circuit de limitare a curentului, altele se bazează pe limitarea adaptorului. Însă un aparat care se poate încărca din PC, unde există mai multe standarde, are sigur propriul circuit de control al încărcării. În acest caz poţi folosi orice adaptor, fie el de 500, 600, 1000 sau 2000mA.
AndyM: vezi că "mAh" nu e corect...

Edited by mihaicozac, 15 February 2016 - 15:01.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Standardul clasic suportat de USB 2 si 3 este de 0,5 A.

De cativa ani au aparut si anumite modele de placi de baza cu USB 2 si 3 special care suportau 1, 1,5 si chiar 2+ A

Pe USB 3.1 se suporta pana la 20 V @ 5 A !!!, pe langa tensiunea de 5V la 2 - 5 A.

Exista o legatura directa intre capacitatea si tehnologia acumulatorilor, si curentul maxim de incarcare.

Valoarea numerica a componentei Ah de capacitate a acumulatorilor este denumita C. ( fara Ah sau A)

Acumulatorii cu tehnologie contemporana disponibili acum, suporta un curent de incarcare de pana la 1C maxim 1,3C la cei industriali, evident masurat de data asta in A ( nu Ah).
Peste aceste valori, datorita limitarilor tehnologice, caracteristicilor acumulatorilor, rezistentei lor interne, stabilitatii chimiei lor, etc., acestia se deterioreaza rapid.

Exemplu :
Acumulatori de 2Ah uzuali, fie ei NiCd, NiMH, Li-ion, LiPO suporta un curent de incarcare de pana la 2 A.
O parte din cei industriali de scule de marca, suporta si 2,6 A  (1,3C ).

Daca acumulatorii au mai putin de 2A, si curentul de incarcare ar fi preferabil sa fie corespunzator mai mic.
Daca au capacitate mai mare de 2Ah, suporta un curent de incarcare mai mare de 2A, iar relativ corespunzator cu regula 1C ( max 1,3 C la cei de scule industriale).

Acumulatorii mai vechi, intre 0,5 si 1,3 Ah, in general suportau maxim doar 1/2 C, si se prefera chiar si 1/4C sau mai putin.

Edited by loock, 15 February 2016 - 15:32.


#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Asta e valabil doar la sistemele unde energia poate circula în ambele sensuri, respectiv poţi de ex. încărca laptopul printr-o mufă USB din el. Încă nu e implementată soluţia şi probabil va deveni raiul depanatorilor dacă oamenii se obişnuiesc să bage un cablu de 100W în orice mufă USB văd.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Multe laptopuri (inclusiv apple) se incarca pe USB 3.1 de anul trecut la 20V @ 5A. ( 90-100 W ).

Subliniez din nou ca tensiunea normala la USB este de 5V, dar acum este disponibila si cea de 20V.

Edited by loock, 15 February 2016 - 15:31.


#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Da, dar e vorba de altă mufă, de fapt standard Thunderbolt care are şi funcţie USB.

#13
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View Postmishale, on 15 februarie 2016 - 14:35, said:

Este la fel si la PC si la Laptop ?
Exista desktop si laptop.
Ambele sunt de tip PC.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Exista chiar si tensiunea de 12V, pe langa cea de 5 si de 20 V, ba chiar exista si custom.

De asemenea exista posibilitatea de autonegociere a curentului maxim, intre 0,5A si 5A.

USB 1 & 2 5V @ 0,5 A, (2,5W) ( in implementari standard, exista si exceptii)
USB 3X 5V @ 0,9 A, (4,5 W)
USB power charging 5V @ 0,5 - 1,5 Ah, upgradat mai nou la 2Ah
USB type C ofera simultan posibilitate de negociere sau autonegociere pt:
5V @ 0.5/0,9 Ah
5V @ 1,5 Ah
5V @ 2Ah
5V @ 3A
12 V @ 1,5 A
12V @ 3 A
12V @ 5A
20V @ 3 A
20V @ 5 A ( 100 W)
Plus custom !!! pana la 100W.

Type C este o mufa ovala reversibila, utilizata in general impreuna cu USB 3.1 - dar USB 3.1 este disponibil si in forma clasica type A !

Edited by loock, 15 February 2016 - 15:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate