Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cazul Bodnariu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4174 replies to this topic

#55
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Apropo de textul postat de @initiator - cine stabileste ca Barnevernet rapeste copii? Potrivit legii din Norvegia nu se intampla asta.
Este o problema intretinuta de penticostali, Bodnariu tatal fiind cu ceva pastori in familie. Altfel, nu am vazut proteste in Romania cu privire la functionarea, sau mai bine zis nefunctionarea Protectiei Copilului la noi, desi avem si noi prevazut in legislatie ca nu se pot aplica asupra copiilor nici-un fel de rele tratamente fizice sau psihice. In Bucuresti nu este zi sa nu vad copii trimisi sau folositi la cersit, spalatori de parbrize sau vanzatori de tot felul de chinezisme sau turcisme prin tramvaie, in piata de langa mine copii exploatati pe post de vanzatori (este o copila care zilnic vinde cate ceva in drum spre piata, nu cred ca merge la gradinita), copil tinut in brate de maica-sa si facut pe el, iar ea sta intr-un scaun de handicapat cu pungi de plastic in picioare, dar pe la 18-18,30, cand se termina "munca" se ridica din scaun si se urca intr-o dubita de marfa care preia zilnic ambalajele ramase, si cate si mai cate.
Dar pe noi, romanii, supusi unei campanii prost construite, ne sensibilizeaza copii din alte tari, recte Norvegia, cu mama norvegiana si de meserie asistenta medicala in pediatrie si bunicul fost lucrator in institutia incriminata, deci care stiau cu ce se mananca protectia copilului in Norvegia.
Cand Romania va fi tara de dat ca exemplu de bune practici despre cum s-a rezolvat protectia copilului, atunci abia putem sa avem pretentii fata de alte tari, europene sau nu. Asadar, ne facem de ras, vedem paiul din ochiul altuia, dar nu si barna din ochiul nostru.

#56
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View Postericmario, on 13 februarie 2016 - 23:29, said:

....cui? ca astia nu au nici o intentie de a adera la UE.
De ce ar face-o?

View PostJudith, on 13 februarie 2016 - 23:31, said:

Voiam doar sa zic ca nu ma mira ca o persoana careia nu i se pare prea mare chestie sa-ti bati copiii sa foloseasca apelativul "nu stiu care curva" cand se refera la potentiala victima a unui viol. Dar chiar deloc nu ma mira.

Aici se vede mentalitatea românului în educarea copilului. Totuși văd că sunt și alți colegi care gândesc rațional.

Mâine mă duc pe stradă să dau prezervative gratuite tuturor celor care aprobă comportamentul acestor Bodnarii. Cât mai multe. Eventual să folosească 2 deodată, pt. siguranță.

Edited by Rhesus, 13 February 2016 - 23:35.


#57
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006
https://popaspentrus...de-ingrijorare/
Una din sursele cu intoxicari.
In alta ordine, propaganda vad ca se face pe taramuri indepartate. Dar nu si in Norvegia? De ce oare? Sa fie oare din cauza ca minciunile nu merg la sursa?
Bun, denigram Norvegia, UE, Occidentul. Dar ce distanta colosala este intre propaganda sovietica infiltrata in miscarile pentru pace si impotriva armelor atomice din Vest, cu apogeul in anii 80 si aceste palide miscari in care se amesteca tot felul de mistificari ce nu pot avea o viata mai lunga decat o stire.
Este nevoie sa se arunce noi si noi "informatii" pana cand consumatorul, deja plictisit, nu va mai da nicio atentie.

#58
Arkenton

Arkenton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 04.01.2015

View PostRhesus, on 13 februarie 2016 - 23:28, said:

Ai dreptate. Ce probă mai bună vrei decât educatoarea la care a plâns copilul ? Da, este, o probă audio. Dacă ea există, e gata cazul.

Totuși nu știu cum puteți ține cu niște părinți care, indiferent în cel fel, și-au atins copilul ( nu există diferențe între o palmă și o bătaie cu cureaua. in acest caz, ambele sunt la fel de grave). Simt că efectiv luați apărarea, și mai mult, aprobați comportamentul acestora. Asta este mai îngrijorător decât orice discuție.
daca si cu parca se plimbau c-o barca.
proba pa dracu.
O curva se plange la politie c-am violat-o.
asta-i o proba suficienta, dupa capul tau, sa ma ia si sa ma duca in puscarie... si eu poate nici n-o cunosc.
cica proba.

Si-au atins copilul !!!??? ce mama dracului inseamna in capul tau "si-a atins"? Eu tocmai mi-am ridicat fetita in brate. Evident ca am "atins-o". Iar cand iei un copil in brate, il tii cu mana (antebratul) de cur. Dupa capul unor dobitoci asta poate insemna ca intentionez s-o violez.
Pa Kafka l-ai citit? Stii ce-i ala absurd?
daca nu, foloseste cu incredre un dictionar.

ceea ce simti tu e complet irelevant.

#59
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostRhesus, on 13 februarie 2016 - 22:52, said:

Eu în locul Norvegiei aș pune din nou: intrare pe bază de pașaport, vize, ștampile. Nu numai pt. români, pt. toți europenii. Stați acasă.
normal, din ce moment nu esti norvegia. si cum la norvegia nu place munca si demografic sta prost, n-are interes sa zica stati acasa.

#60
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Poststormlord, on 13 februarie 2016 - 23:36, said:

https://popaspentrus...de-ingrijorare/
Una din sursele cu intoxicari.
In alta ordine, propaganda vad ca se face pe taramuri indepartate. Dar nu si in Norvegia? De ce oare? Sa fie oare din cauza ca minciunile nu merg la sursa?
Bun, denigram Norvegia, UE, Occidentul. Dar ce distanta colosala este intre propaganda sovietica infiltrata in miscarile pentru pace si impotriva armelor atomice din Vest, cu apogeul in anii 80 si aceste palide miscari in care se amesteca tot felul de mistificari ce nu pot avea o viata mai lunga decat o stire.
Este nevoie sa se arunce noi si noi "informatii" pana cand consumatorul, deja plictisit, nu va mai da nicio atentie.
Amice, pe bune? Trebuie sa fi retard sa crezi ce spune "articolul "ala.
Aici nu e lupta KGB v CIA, cum crezi tu, e doar o realitate cruda.

#61
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Hai c-am ajuns cu aberatiile la pagina 4! Ce rost are discututia asta? Te-ai dus ca prostu' intr-o tara straina, respecta-i legile, daca nu-ti convin, nu te duci! PUNCT!

#62
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostArkenton, on 13 februarie 2016 - 23:40, said:

Si-au atins copilul !!!??? ce mama dracului inseamna in capul tau "si-a atins"? Eu tocmai mi-am ridicat fetita in brate. Evident ca am "atins-o". Iar cand iei un copil in brate, il tii cu mana (antebratul) de cur. Dupa capul unor dobitoci asta poate insemna ca intentionez s-o violez.
perversule. Posted Image Posted Image

#63
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View PostArkenton, on 13 februarie 2016 - 23:40, said:

daca si cu parca se plimbau c-o barca.
proba pa dracu.
O curva se plange la politie c-am violat-o.
asta-i o proba suficienta, dupa capul tau, sa ma ia si sa ma duca in puscarie... si eu poate nici n-o cunosc.
cica proba.

Si-au atins copilul !!!??? ce mama dracului inseamna in capul tau "si-a atins"? Eu tocmai mi-am ridicat fetita in brate. Evident ca am "atins-o". Iar cand iei un copil in brate, il tii cu mana (antebratul) de cur. Dupa capul unor dobitoci asta poate insemna ca intentionez s-o violez.
Pa Kafka l-ai citit? Stii ce-i ala absurd?
daca nu, foloseste cu incredre un dictionar.

ceea ce simti tu e complet irelevant.

Credeam că atins se subînțelege ca fiind o expresie egală cu aplicarea unui tratament neadecvat, indiferent de intenstitatea lui (că e o curea, că e o palmă, că e un elastic de 2mm). Peste tot un am scris atins dă-i find-replace cu definiția de mai sus. Am crezut că se subînțelege...

Arkenton, singurul lucru pe care sper din inimă este ca fiica ta să fie ok, să nu fie atinsă. Totuși mă așteptam la altă mentalitate din partea ta, mai ales că ai un copil.

Edited by Rhesus, 13 February 2016 - 23:47.


#64
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postrumegus, on 13 februarie 2016 - 23:44, said:

Hai c-am ajuns cu aberatiile la pagina 4! Ce rost are discututia asta? Te-ai dus ca prostu' intr-o tara straina, respecta-i legile, daca nu-ti convin, nu te duci! PUNCT!
cu asta cred ca sintem toti de acord.

#65
Arkenton

Arkenton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 04.01.2015

View PostJudith, on 13 februarie 2016 - 23:31, said:

Voiam doar sa zic ca nu ma mira ca o persoana careia nu i se pare prea mare chestie sa-ti bati copiii sa foloseasca apelativul

"nu stiu care curva" cand se refera la potentiala victima a unui viol. Dar chiar deloc nu ma mira.
mami, daca te referi la mine, spune-mi de unde rezulta asta? din putul gandirii tale?
Ia fa bine si argumenteza sau masoara-ti cuvintele cand ai chef sa barfesti despre altii.

#66
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 21.04.2007

View PostRhesus, on 13 februarie 2016 - 23:28, said:

Ai dreptate. Ce probă mai bună vrei decât educatoarea la care a plâns copilul ? Da, este, o probă audio. Dacă ea există, e gata cazul.

Totuși nu știu cum puteți ține cu niște părinți care, indiferent ĂŽn cel fel, și-au atins copilul ( nu există diferențe ĂŽntre o palmă și o bătaie cu cureaua. in acest caz, ambele sunt la fel de grave). Simt că efectiv luați apărarea, și mai mult, aprobați comportamentul acestora. Asta este mai ĂŽngrijorător decât orice discuție.
Cred ca ai fost batut cu cureaua de la ceas cand ai fost mic de iei apararea atat de inversunat unor imbecili care nu apara decat interesul propriu !

#67
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostRhesus, on 13 februarie 2016 - 23:22, said:

Ai dreptate. Orice mediere, discuție se face, dar după ce l-am luat din familie. Nu când e copilul în comă la reanimare după ce a fost bătut (exagerând, dar există posibilitatea). În astfel de cazuri, mă asigur că răul a fost îndepărtat,și după aceea trecem la discuții.
ok, de acord cu tine, sa indepartam copiii de rau. Dar mi se pare ingrijorator ca nu se mai face acea "discutie" de care vorbesti, nu se face niciun pas spre reintregirea familiei, cu sau fara judecata. Pentru ca as putea spune sigur, fara sa cunosc prea multe din cazul asta, ca acei copii nu vor mai fi redati familiei niciodata. Chiar asa de monstrii sunt parintii aia? Exista evaluari psihologice care arata ca sunt psihopati si deci nu ar trebui sa mai intre in contact toata viata lor cu cei carora le-au dat viata? Nu stiu, intreb...


View PostRhesus, on 13 februarie 2016 - 23:28, said:

Totuși nu știu cum puteți ține cu niște părinți care, indiferent în cel fel, și-au atins copilul ( nu există diferențe între o palmă și o bătaie cu cureaua. in acest caz, ambele sunt la fel de grave). Simt că efectiv luați apărarea, și mai mult, aprobați comportamentul acestora. Asta este mai îngrijorător decât orice discuție.
Nu tin cu parintii, tin cu familia. Nu familia Bodnariu din speta, ci familia aia care se constituie (si) pentru a da nastere la copii, a-i creste si a-i educa. Si sunt perfect de acord ca aceasta familie, atunci cand intampina dificultati, sa primeasca sprijin si asistenta din partea autoritatilor statului. Dar a despartii pentru totdeauna copiii de parinti mi se pare chiar ultima solutie la care trebuie apelat, dupa ce ai epuizat toate caile posibile de rezolvare a problemei.

#68
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,743
  • Înscris: 05.11.2008

View PostMichidoo, on 13 februarie 2016 - 23:48, said:

Nu tin cu parintii, tin cu familia.
Ii zici lui rhesus de familie. pai tocmai asta este problema lui. Familia nu are pentru el nicio relevanta.

#69
Arkenton

Arkenton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 04.01.2015

View Postrumegus, on 13 februarie 2016 - 23:44, said:

Hai c-am ajuns cu aberatiile la pagina 4! Ce rost are discututia asta? Te-ai dus ca prostu' intr-o tara straina, respecta-i legile, daca nu-ti convin, nu te duci! PUNCT!
corect.
dar ce te faci cand institutiile nu respecta legile care le reglementeaza funtionarea?

iaca, mergi in america. cand cobori de pe avion aia iti fac instrunctajul. "Buey, daca te opreste politia, pune mainile pe volan si stai cuminte, ca daca e dai jos, ca la noi, sa negociezi cu el si sa-i dai cincizeci de lei, ala te impusca." Aka, esti informat si stai cuminte.
Dar ce faci daca dai peste vrun prost care iti trage un glont in cap si dupa aia zice c-ai vrut sa e dai la el?
Ce dracu sa faci?
Te trezesti mort.Posted Image

exagerez, sper ca stii de gluma.

#70
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View Postcirus6, on 13 februarie 2016 - 23:45, said:

cu asta cred ca sintem toti de acord.

Nu, nu sunt toți de acord.

@CONSTANT. Da, am fost bătut toată viața. Și acum am urme.... penibilă presupunerea ta.

@Michidoo. Nu am spus să nu se încerce reintegrarea. Asta poate fi condamnată (refuzul reintegrării). Dar nu poți condamna fapta de a lua copilul din familie. Nu poți aștepta reintegrarea, discuția. Este la fel de urgentă treaba (pt. ei, pt. norvegieni), cum este pt. (unii dintre) noi berea de 1 mai.... Asta e. E cod 0.

Da, familia nu are nici o relevanță (zicea un coleg de mine mai sus) când există bătaie în ea. Nu mai există conceptul de familie. NIci nu mă interesează de familie, când vorbim de așa ceva, oameni buni.....

Edited by Rhesus, 13 February 2016 - 23:57.


#71
Arkenton

Arkenton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 04.01.2015

View Postjohnnickelby, on 13 februarie 2016 - 23:52, said:

Ii zici lui rhesus de familie. pai tocmai asta este problema lui. Familia nu are pentru el nicio relevanta.
Pai daca n-are obiectul relevantei, de unde sa fie el relevant?Posted Image

#72
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,743
  • Înscris: 05.11.2008

View PostArkenton, on 13 februarie 2016 - 23:54, said:

Pai daca n-are obiectul relevantei, de unde sa fie el relevant?Posted Image
Vad ca avem si noi norvegienii nostri, spalati..., dichisiti. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate