Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Huawei Honor 5X

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 21.01.2011
A fost lansat de curand si este in 2 versiuni, cu 2 sau 3 GB de RAM, preturile fiind diferite in functie de asta.
Un midrange dual sim cu 4G pe ambele sim-uri, microSD >128 GB, Quick charge, acumulator 3000 mAh, cu carcasa metalica si preturi bune pt. ce ofera.
Ramane sa vedem cu ce pret va aparea la noi.
- http://www.smartphon...a-core-cpu.html
- http://www.gadget.ro...snapdragon-616/

Edited by cenick, 13 February 2016 - 14:46.


#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
La 151.3 mm e phablet.
Cu toate ca are un aspect frumos, camere foto cu multi mp, baterie foarte puternica si memoria Ram de 2-3 Gb

Insa, repet, e foarte mare ca telefon !

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Daca lasau ecranul la 5" si rezolutia HD era telefonul perfect.

#4
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Interesant, dar inca nu sunt hotarat sa-mi schimb "smartzfounul", mai inspre Craciun, e timp destul, nu e nici un fel de graba Posted Image

Edited by Teophileos, 13 February 2016 - 18:51.


#5
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 21.01.2011
Nu cred ca se va simti in mana ca fiind foarte mare:
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PcKoWve3PK0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Parerea mea este ca va fi un best buy, cu tot ce are si ofera sub "capota" si mai ales ca functioneaza si Digi pe el.

                                     Specificații tehnice:

Lansat: 18 ianuarie 2016, COD: KIW-AL10, Huawei Honor 5X
Tip platforma: Smartphone Dual SiM - Dual Standby, suporta 2 cartele SiM in acelasi telefon
Sistem de operare: Android OS v.5.1 Lollipop, interfata Huawei EMUI 3.1 | Meniul suporta actualizari online pentru versiuni viitoare
Chipset, CPU: Qualcomm Snapdragon 616 pe 64biti (MSM8939 v2), Octa-Core, big.LITTLE (4 x Cortex A53 la 1.5Ghz) + (4 x Cortex A53 la 1.2Ghz)
Benchmark, procesor grafic GPU: Adreno 405 cu viteza: 59.4 GFlops | Decodare Hardware si redare video Full HD la 1080P
Apel in asteptare intre 2 SiM-uri: NU pentru voce, in timp ce purtati o convorbire pe SIM 1, nu puteti receptiona un apel pe SIM 2
DA pentru internet, in timp ce navigati pe internet pe SIM 1, puteti receptiona un apel pe SIM2
Retea 2G GSM: 850, 900, 1800, 1900 Mhz - SIM 1 | 850, 900, 1800, 1900 Mhz - SIM 2
Retea 3G WCDMA/UMTS: 850, 900, 1700, 1900, 2100 Mhz -accesul in banda 3G este selectabil din meniu pentru SiM 1 sau SiM 2
Retea 4G LTE: FDD: B1(2100MHz), B3(1800MHz), B7(2600MHz), B20(800MHz) | TDD: B38 (2600MHz), B39 (1900MHz), B40 (2300MHz), B41 (2500MHz) -accesul in banda 4G este selectabil din meniu pentru SiM 1 sau SiM 2
Dimensiuni: 151.3 x 76.3 x 8.15 mm, greutate: 158 grame | Constructie din aluminiu forjat
Ecran: 5.5" (13.97cm) LED-backlit IPS, 600 lumeni - super luminos chiar si in soare, Unghi 178grade | Rezolutie Full-HD 1920 x 1080p, 16M culori | Ecran tactil din sticlă rezistentă la zgarieturi Corning Gorilla Glass 3
Sunet: DTS Sound STEREO, 2 x difuzoare puternice | 2 microfoane cu reducerea zgomotului | Vibratii, melodii de apel MP3, WAV | priza audio jack 3.5mm cu amplificator
Memorie: Intern - Memorie activă 3GB RAM LP-DDR3 | Memorie de stocare 16GB ROM
Extern - Slot microSD dedicat. Se poate instala un card de memorie pana la 128GB
Internet prin SiM, viteza: GPRS | EDGE Clasa 12 | 3G HSPA+ | LTE Cat4 | 150 Mbps download, 50 Mbps upload
Internet prin WLAN, viteza: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, 2.4Ghz & 5Ghz - maxim 433Mbps | DLNA | Wi-Fi Direct | Wi-Fi Hotspot, router 4G - furnizeaza internet pentru tablete!
Bluetooth: v.4.1 BLE pentru consum redus + A2DP stereo
Porturi: v.2.0 microUSB | compatibil conexiuni USB OTG
Camera: Primara 13 MPx, LED Blitz, auto-focus, fast-focus, Senzor BSI, filmare video 1080p @ 120fps
Secundara 5 MPx, focalizare fixă, f/2.4, 22mm, apel video
Meniu in limba: Română, Maghiară, Engleză, Franceza, Germana și altele | Tastatură virtuală cu diacritice românești
Senzori: Senzor pentru intensitatea luminozității, Accelerometru gravitational 3D, senzor de proximitate, LED pentru notificari, Busolă magnetică, Giroscop, Amprentă Digitală
Mesaje: SMS, MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
Browser: HTML 5, Adobe Flash 11 - suporta filme online
Radio: Da, FM radio
Receptor GPS: Da, navigatie prin satelit cu suport A-GPS | Receptor GPS IZat Gen8C, GNSS cu antena incorporata, compatibil GPS, GLONASS, BeiDou
Chip localizare LBS: Da, afiseaza locatia in Google maps si alte aplicatii, indentificare TCP/IP prin internet | Fotografii localizate
Agenda: Nelimitata | Sincronizare cu contactele din GMail si Calendar | Backup agenda pe cardul de memorie
Aplicații android gata instalate: Suporta aplicatii Android APK, se pot descarca mii de aplicatii din Google Play deja instalat. Calendar, Sound Recorder, Calculator, Clock - Alarma, Email, Notițe, Task - Programari; AccuWeather - Vremea; Antivirus
: Redare video MP4/DivX/XviD/WMV/MKV/H.264/H.263 | Redare audio MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC
: Editor documente Kingsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, PDF) | Editor imagini si video
: Suita Google Play, Google Harți si Navigare 3D in timp real , Chrome browser, Search - cautare, Latitude - pozitionare, Local - localizare adresa, Voice Search - recunoastere vocala, Gmail, Hangouts - video chat
: Skype pentru convorbiri VOIP, Compass (busola magnetica)
Baterie, autonomie: Li-Polymer 3000 mAh nedetașabilă | Quick Charge 24W | Timp de asteptare 20 zile | Timp de convorbire non stop 19 ore (3G) / 25 ore (2G)
Accesorii: Cablu USB microUSB; Incarcator de priza; Instructiuni in limba romana
Tip cartelă SiM: Telefonul necesita 2 cartele Nano-SIM. Puteti decupa cartela SIM normala in format nano-SIM folosind clestele recomandat de noi. Sau puteti solicita cartele Nano-SIM la operator.
SAR: 0,500 W/kg pentru 10grame, certificat conform standard european.

Edited by cenick, 13 February 2016 - 19:33.


#6
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,306
  • Înscris: 01.09.2012
Un CAT6 la LTE daca avea... , in rest telefonul e super la ce specificatii are

#7
matei1971

matei1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.10.2006
Am gasit aici:
http://www.amazon.co...wireless&sr=1-5

O fi bun la noi in tara?
Am posibilitatea sa il iau si pretul e mai mult decat ok!

#8
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,993
  • Înscris: 16.06.2006
Buna. Tocmai am comandat un Honor 5x nou la 950lei. Consider ca e un pret f.bun tinand cont  ca pretul uzual este 1100-1250.

La ce sa ma astept?

#9
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,993
  • Înscris: 16.06.2006
Am primit telefonul.
Mentionez ca am deja un Honor7
Acest H5x e parca prea mare.

Mi-a venit cu incarcator pentru UK. Imi vor trimite un adaptor pentru EU.
Oricum... incarcatorul este de doar 1A.
Am incercat un alt incarcator de 2.1A si functioneaza fara probleme. Telefonul trage 2.1A la incarcare.

Edited by radurus, 17 October 2016 - 14:00.


#10
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
A încercat cineva să pună Android 7 de aici ?  http://www.androidno...uawei-honor-5x/

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Site făcut să strice telefoanele.


#12
cimpianmarius

cimpianmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 03.05.2013
Am fost azi in altex si am vazut ca telefon asta avea un update generos de vreo 1.37 GB, ceva posesori de 5X care pot confirma ce contine/modifica update-ul? E update la Marshmallow/Nougat?

#13
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare, ce parere aveti daca merita acest Honor 5X sau Moto G4 ?

Edited by bbogdanmircea, 20 February 2017 - 16:33.


#14
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,993
  • Înscris: 16.06.2006
Caracteristicile generale sunt cam la fel.
Diferente:
- Honor 5X are senzor amprenta, usb otg merge doar cu ceva modificari/root, fara gyro, carcasa aluminiu
- Moto G4 are wifi dual band, gyro, usb host

#15
fircea

fircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.04.2016
Am un Honor 5x de ~5 luni (KIW-L21). Dupa ce am facut update la 6.0.1 am doua probleme mari: 3-4 secunde pana sunt auzit de interlocutor (doar la apeluri primite) si mi se spune des ca am telefon inchis (inainte am avut un LG si nu s-a intamplat niciodata); cartela nu are probleme deoarece in alt telefon nu se manifesta asa. N-am reusit sa-i dau de cap desi am postat pe niste site-uri si devine stresant.

#16
Giulik

Giulik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 28.06.2014
Eu am achiziționat honor 5x L21, dar 4G nu'mi funcționează din rețeaua Digi. Am încercat următoarele:
- refăcut setările APN
- mod rețea manual, selectat RO DIGI 4G forțat, se înregistrează dar tot în 3G rulează
- pus in sim 2
- restart, mod avion de n ori
- cartela intr'un LG G3 funcționează fără probleme
- folosit alt sim din Vodafone și tot nu funcționează, max 3G îmi acceptă
- pus intr'un Note 3 care funcționează tot cu Sim Digi, in 4G și SIM'ul meu funcționează în 4G, a 2'a confirmare.

Cineva din domeniu​, vreun expert mă poate lămuri ? Este posibil ca procesorul să nu suporte 4G ?

======

Telefonul nu este exagerat de mare, recunosc că am mâinile ceva mai mari față de un obișnuit, dar soția mea poate folosi telefonul fără probleme.

° bateria este formidabilă, mă ține 2 zile forțat, o zi plina cu date si wifi, navigat pe el aproximativ 5 ore de dimineață pana seară la 23, și mai rămân cu 25-30%

° ecranul este foarte vizibil în bătaia directă a razelor solare. Mai bun decât fostul meu LG G4, pt ca are un boost de luminozitate.

° semnalul 3G este superior datorită antenelor situate in extremitățile telefonului.

° spate metalic, ce îl face mai rezistent si mai plăcut la atingere. Și ajută la răcirea proc'ului, tel nu e fierbinte niciodată, nici măcar atunci când l'am folosit cu waze, date si gps pt 3 ore din București - Vrancea. Bateria s'a consumat atunci de la ~93% - 39%, in 3h 30 de min.
L

View Postcimpianmarius, on 27 noiembrie 2016 - 17:23, said:

Am fost azi in altex si am vazut ca telefon asta avea un update generos de vreo 1.37 GB, ceva posesori de 5X care pot confirma ce contine/modifica update-ul? E update la Marshmallow/Nougat?


Pe site'ul oficial Huawei se spune că e foarte posibil să primească UPDATE la Nougat.
Am primit eu update, acum 1 luna de peste 1 Gb, dar era Up de EMUI de la 4.0 la 4.0.1.
Cred ca de pregătește de un update viitor.

Edited by Giulik, 20 April 2017 - 19:04.


#17
fircea

fircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.04.2016
Revin cu update. Vestea proasta este ca a cedat disply (are o pata de culoare in margine ecran care se mareste vizibil) si tel a ajuns la service pentru inlocuire (tel cu vanzari mici, display nu e pe stoc). Vestea si mai proasta este ca service a sunat la Vodafone pentru problema cu delay si s-a comunicat ca este o problema de compatibilitate a acestui model cu reteaua lor! Astept si raspuns la problema cu tel inchis, dar presimt ca tot pe incompatibilitate o sa dea vina! Pentru siguranta, pe viitor o sa aleg din modelele aflate in magazine de operator.

#18
Giulik

Giulik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 28.06.2014
Confirm. Tell i l'am lăsat soției și în partea dreaptă a ecranului a apărut o pată galbenă, efectul este exact ca la LG G3. Sper sa nu se agraveze în timp.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate