Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

3D se scufunda usor dar sigur

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Posted Image  noile metode de a asculta conversatiile in punctele sensibile, nu va mai fi microfoane ascunse, interceptari de convorbiri si alte alea. pui un tv in camera si ai terminat treaba.

insa ma intreb totusi, cati dintre cei ce au un tv in casa, vb departe de tv si cat de departe poti fi pt a nu fi auzit de acesta? iar la cum au ajuns unii sa-si puna tv-ul si in baie, chiar ma intreb, ce rezultat ar putea fi returnat de acel server, atunci cand singurele sunete sunt doar scrematurile si apa cand o tragi. cauta posturi xxx?

#20
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostDany_Darke, on 13 februarie 2016 - 19:52, said:

Posted Image  noile metode de a asculta conversatiile in punctele sensibile, nu va mai fi microfoane ascunse, interceptari de convorbiri si alte alea. pui un tv in camera si ai terminat treaba.

insa ma intreb totusi, cati dintre cei ce au un tv in casa, vb departe de tv si cat de departe poti fi pt a nu fi auzit de acesta? iar la cum au ajuns unii sa-si puna tv-ul si in baie, chiar ma intreb, ce rezultat ar putea fi returnat de acel server, atunci cand singurele sunete sunt doar scrematurile si apa cand o tragi. cauta posturi xxx?

@Dany, stai linistita, esti ascultata "lejer" prin microfonul telefonului mobil. :)

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
asta stiam, nu e problema, nici nu-mi fac griji.

revenind la subiect, nu cred ca va fi un impediment prea mare faptul ca vom fi ascultati si prin tv. asa ca lipsa 3d-ului cred ca e problema de viitor a celor care vor dori un model nou dar pt care aceasta facilitate va lipsi.

ma intreb cati vor suferi din cauza asta.

iar aici ma refer la cei ce vor si folosi functia, nu doar sa se laude ca au smart tv cu 3d

#22
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Nu cred ca va disparea complet 3D (la tv). Probabil ca fiecare constructor se va reorienta, in functie de piata si cum vor evolua lucrurile.

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu nu i-am gasit utilitatea nici pana acum, nu pt ca "sunt strugurii acri", ci pt ca nu este continut 3d atat de accesibil si atat de mult, incat sa nu poti trai fara un tv cu 3d.

la cinema e deja alta poveste, acolo sunt alte investitii si cu alte scopuri, insa acasa? acasa stai si te chiorasti prin niste ochelari, care te mai si deranjeaza sau iti mai si dau dureri de cap pe urma. asadar ce se rezolva? o gaura in buget si o migrena?

#24
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Utilitatea ar fi, dupa cum am spus, un panou tv mai bun care se regaseste pe televizoarele care au 3D. Multi si-au cumparat tv nu neaparat pentru 3D, ci unii pentru panou, altii habar n-aveau ce e ala 3D, dar daca are, nu strica sa fie acolo, iar altii au vrut 3D, dar pe care il folosesc foarte rar, deloc ori s-au plictisit repede din cauza lipsei materialelor sau a... durerilor de cap.

#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
posibil sa nu fiu chiar la zi cu noutatile, insa ca idee, in afara de functia 3d, cu ce vine atat de nou si inovator un astfel de panou, fata de cele ce sunt montate intr-un model precedent fara 3d?

#26
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
E vorba in primul rand de rata de refresh mai mare, ceea ce face ca "fluiditatea" miscarii sa fie mai buna. Asta e principala "boala" de care sufera panourile lcd.

#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cele clasice da, dar cele care sunt capabile 4k, mai sufera de problema asta? pt ca pt 4k deja ai nevoie de un refresh bun pt a avea calitatea dorita, iar acel 3d venea ca un bonus pe aceste panouri, cel putin asa vad eu situatia, corecteaza-ma daca gresesc.

#28
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Nu 3D-ul e bonusul, ci panoul e bonusul. :) Pentru a avea o imagine de calitate in 3D, era nevoie de panouri mai bune. Deci in 2D, se vede cu atat mai bine. E o intreaga teorie aici (se dezbate si pe forumul softpedia). Adevarat, pe 4k ar fi nevoie de un refresh si mai bun (dar care este limitat tehnologic). Practic, pe piata au aparut tv-uri 4k cu panou cu rata de refresh de 50Hz, slabe calitativ. In 2015, calitatea panourilor la majoritatea televizoarelor a fost execrabila, exceptand unele modele middle-high. In 2016 se pare ca s-a revenit la sentimente mai bune in acest sens. Este topic dedicat pe softpedia unde se discuta aceste aspecte.

#29
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View PostDany_Darke, on 13 februarie 2016 - 20:42, said:

cele clasice da, dar cele care sunt capabile 4k, mai sufera de problema asta? pt ca pt 4k deja ai nevoie de un refresh bun pt a avea calitatea dorita, iar acel 3d venea ca un bonus pe aceste panouri, cel putin asa vad eu situatia, corecteaza-ma daca gresesc.
toata seria ju6 de la samsung si uf6 de la lg sunt 4k-uri pe 50 hz.la philips la fel,au scos niste minunate rame foto de 40 inch,ca tv-uri nu pot fi numite.

#30
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,505
  • Înscris: 13.06.2004

View PostXORIAN_L, on 13 februarie 2016 - 13:54, said:

Eu zic ca ochelarii sunt de vina. Ar putea avea succes cele 3d fara ochelari, dar sa fie un grad mai ridicat de realism.

Am văzut acum vreo 10 ani unul la C.E.R.F. ("Sharp" sau "Toshiba"), da' a fost doar un proiect... din câte am înţeles avea unghi de vizualizare foarte mic, de aia nu au continuat cu el. Păcat, cine ştie unde s-ar fi ajuns şi nu s-ar mai fi chinuit oamenii cu ochelari.
Dacă pe viitor ar fi mai mult conţinut 3D mi-aş lua şi eu 3D... însă cu condiţia să fie tv fără ochelari.

#31
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Sharp a prezentat la CES 2014 un 8K 3D fara ochelari, insa cam prin 2020 ar fi comercializat mainstream.
Astea ar fi utile pe statia spatiala, ca sa combata senzatia de claustrofobie.

#32
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Nu mor caii când vor cainii - avem noi o vorba , asa si cu 3D-ul
De 2/3 ani tot se zice/scrie ca ''moare'' aceasta tehnologie , as pe....
Tv-uri 3D sunt in continuare bine mersi si tot mai acesibile ca pret
Filme pe dvd/blu-ray 3D exista , net-ul e ''plin'' de variante 3D s.a.m.d
In plus multi non-3D-isti habar nu au ca panelul unui tv 3D ridica ''stacheta'' performantei/claritatii imaginii afisate , fata de panelurile non-3D
E adevarat ca nu e o functie dupa care sa ''plangi dupa ea'' , insa nici sa ''dai cu piciorul'' nu este indicat
Insa cel mai indicat este sa recititi/vedeti din nou link-ul pus de Kalman2007 - http://future.wikia....levision_Models
Unde se vede/citeste clar ca si pt. acest an ( 2016 ) Samsung ( cel putin ) are de gand sa faca ''contrariul'' unor articole defaimatoare tehnologiei 3D
Începând cu serii/familii de tv-uri HD si terminând cu noul standard care ''bate la usa'' - 8K - chiar daca exista/vor exista in continuare ''suspiciosi/mofturosi''
Adica nu mai putin de 14 serii/familii , eu cred ca nu e de ici de acolo aceste serii/familii
Impotriva progresului nu se poate pune nimeni , mai ales cei a-tehnici
A , ca nu isi doresc astfel de tv-uri e altceva , insa de la dorinta la fabricatie e diferenta mare

Edited by lupull, 17 February 2016 - 20:01.


#33
hautav

hautav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 23.10.2003
Eu am vazut aproape tot ce a aparut 3D. In special Blu-Ray 3D pe un 46f6670, filme redate prin hdmi din placa video. Am vazut multe titlurile importante (Hobitu, Stapanul Inelelor, Star Wars, etc) si contrar la ce spun aproape toti, acasa se vede muuult mai bine. La cinema imaginea e proiectata pe ecran, deci de proasta calitate, blur, sacadat etc. claritate praf cu frame-uri sarite. Ma uitam special (de fapt nu puteam sa nu sesizes ca ma deranja) la detalii ca ramuri de copaci, etc. Nu reuseam sa vad un contur definit pe cand acasa... incomparabil. Singur lucru interesant la un film la cinema este dimensiunea. Efectul pop-up (cu toate ca un film 3d nu se caracterizeaza prin asta) il observi la fel si acasa si la cinema necontand rezolutia. Cand a aparut trecerea la HD toata lumea WAW. Eu zic ca 3D este un WAW peste HD.
Cu privire la ochelarii activi ce ii are tehnologia Samsung, eu dupa 5 minute uit ca ii am pe ochi si nu m-a durut niciodata capul. Intr-adevar sunt putine filme 3D deci nu purtam ochelarii in fiecare zi .....deci merita.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate