Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Viza Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
rokkonn

rokkonn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.09.2009

 George2210, on 24 aprilie 2016 - 20:51, said:

Am obtinut viza. A fost destul de usor. Dupa ce am completat formularul de viza am primit a doua zi un mail in care imi cereau sa le trimit mai multe detalii: extrase de cont si o hartie de la locul de munca cu anumite informatii.
Salut,
ai tradus extrasul de cont ? Mi se pare usor deplasat ... am cateva zeci de pagini in ultimele 3 luni si de la biroul de traduceri m-au intrebat daca sunt sigur ca vreau sa le traduc....

#20
AlexDrTabereiBucuresti

AlexDrTabereiBucuresti

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.01.2019
Salutare tuturor,
Scriu acest post penrtru cei care vor sa obtina viza de turist pentru Australia, din postura de actionar unic la o companie mica din Romania. Cei care lucreaza in multinationale sau companii mari au "viata " mult mai usoara din punctul acesta de vedere. Adica primesc hartiile mura in gura de la resurse umane. Noi astia cu salariul minim pe economie si banii la pic in ziua de salariu, avem de munca un pic! :))))))))))
Asadar, am aplicat pentru viza de Australia mai mult in gluma, ca si pentru cea de SUA, sa vad ce dracu te mai intreaba unii prin alte locuri cand zici ca vrei sa le vizitezi tara. Mentionez ca am infiintat compania in 2010, mai mult de jumatate din timp am fost cu ea pe minus, in acte-hartii, am incasat mereu salariu minim pe economie, iar de pe contul personal de la ING Bank am facut transferuri doar catre casele de pariuri sportive si mici plati cu cardul in strainatate, cand nu voiau retarzii de prin vest sa accepte banconte mari in euro cand cumparai cate ceva. Pe unde m-am dus si am umblat, afara sau acasa, am mers mereu cu cash. Pare rudimentar, dar dupa parerea mea CASH IS KING !!! :)))))
   M-am apucat sa completez formularul online pe 4 sau 5 ianuarie 2018 pe la 12 noaptea. Am completat cinstit, ca si pentru cea de SUA, am trimis formularul catre cei de la biroul de emigrari, dupa care m-am culcat convins ca o sa ma sune cineva pentru mai multe lamuriri. Inainte sa completez formularul NU am citit nimic pe forum-uri despre ce este vorba cand ceri viza pentru Australia.
A doua zi am primit mail de la ei cu um pomelnic de documente pe care trebuia sa le furnizez in 7 zile si traduse si legalizate. Primul instinct a fost sa-i injur, am si facut-o, chiar cum trebuie, ca la carte, dar imediat m-am convins singur ca nu ar fi rau sa "muncesc" un pic, doar am obtinut viza de USA cam in aceleasi conditii. Daca mi-au dat aia pe 10 ani, de ce nu mi-ar da si iubitorii de cangurii. Am printat lista de documente si m-am pus pe treaba, in felul urmator:
1. M-am dus la banca, ING, am depus 10.000 lei, pentru ca mai aveam pe cont doar vreo cateva sute, am schimbat din home bank in limba engleza extrasul de cont, l-am printat, avea fix o pagina jumatate in ultimele 90 de zile si l-am pus la "dosar". Nu l-am mai autentificat la notar pentru ca am uitat.
2. Cel mai tare m-am incurcat cu Tax Records pe ultimii doi ani. In Romania NU EXISTA asa ceva !!! M-am dus la Administratia Fiscala de care apartin, am scos o hartie precum ca nu am nicio datorie la stat, am tradus si legalizat hartia si am depus-o asa.
3. Am scos de la REVISAL hartia prin care dovedeam cati angajati are firma mea si am atasat si contractul meu de munca, salariul brut fiind de 1200 lei (2018) !!!!!! :)))))) Traduse si legalizate. Am vrut sa traduc si sa legalizez si ulltimul bilant contabil, dar fiind grav pe minus la vremea respectiva, am zis sa nu intind coarda cu ei si am renuntat.
4. Am facut si o poza la viza de USA, care dupa parerea mea, a cantarit cat tot toptanul de hartii pe care l-am atasat acolo.
5. La Declaratia in care trebuie sa explici cu ce se ocupa compania si ce rol ai tu in ea, am scris fix 4 fraze, clare si fara "floricele"
6. La declaratie in care trebuie sa spui ce vrei sa faci acolo, le-am zis ca vreau sa vad stilulde viata australian, sa mananc ceva traditional de la ei si sa vad arena Rod Laver!!!
7. Am atasat o copie dupa CUI-ul firmei fara sa o mai traduc si sa o legalizez. Mi se parea o pierdere de vreme si bani.
Am atasat toate acestea plus copie dupa pasaport si buletin si le-am dat drumu".
Ca un fel de concluzie, in legatura cu completarea formularului online si cu depunerea de documente:
1. Daca ai cazier judiciar, la intrebarea cu pricina minte cu desavarsire. Eu NU am cazier, dar iti spun cu siguranta ca statul roman nu ofera informatii decat in baza unei solicitari scrise si din partea unei autoritati care sa justifice pentru ce are nevoie de informatia cu pricina. Nu cred ca solicita australienii asa ceva catre politia romana, pentru ca raspunsul ar veni dupa minim 1-2 luni.
2. Nu apuca sa trimiti toata arhiva economica a firmei tale, pentru ca nu cred ca au aia nevoie de asa ceva. trimite-le doar hartia precum ca nu ai datorii la stat si cu asta basta. Am inteles ca, daca au nevoie de ceva suplimentar, te cauta ei pe mail si iti zic acolo ce mai vor.
   In fix 7 zile de cand am depus actele online, am primit raspunsul afirmativ - Green Light !!!!!!

Acum cateva zile mi-a expirat GRANT-ul de un an!!! Am mai completat inca o data formularul, am bagat numarul vechi al GRANT-ului respectiv, formularul din momentul respectiv s-a scurtat putin, si l-am trimis catre departament. In 2 zile mi-a fost emis un GRANT nou, in aceleasi conditii ca si cel expirat.
Deci, odata obtinuta prima viza, daca nu faci porcarii mari pe acolo, pe restul le obtii ca pe biletul de autobuz!!
Succes celor care vor sa aplice din postura de proprietar de firma mica si care nu au incredere ca pot obtine o viza din cauza salariului mic sau al companiei mici. SE POATE!!!!

#21
fox6200

fox6200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.10.2008
Buna ziua.Sunt marinar urmeaza la inceput de luna mai sa plec pe vapor in Australia.De viza etc se va ocupa compania nu e treaba mea..Am intrebari referitoare la controlul vamal fiindca am diabet si trebuie sa imi iau cu mine tramentul ptr.4 luni.Sunt probleme?Deasemenea ce am voie si ce nu sa am in bagaje fiindca am auzit de la unii colegi de vapor ca trebuie declarat si ...lemnul de exemplu.(avea o pensula cu coada de lenm si a fost confiscata,declaratii etc)Orice informatie e binevenita si multumesc anticipat.Stima

#22
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020
A mai aplicat cineva recent ptr viza turistica de Australia?
Cea eVisitor (subclass 651)?

 Lex404, on 15 aprilie 2016 - 00:23, said:


PS. Era si înainte eVisa pentru romani, ca era pentru toată EU. Doar ca au fost atenționați  ca pe romani si bulgari ii respingeau pe rupte fără motive întemeiate Posted Image

Acum nu ii resping dar amana raspunsul la calendele grecesti... si croatilor, bulgarilor le fac la fel. E o croata pe un forum care a aplicat ptr 651 prin feburarie si asteapta si acum.
Ca e aplicare online si gratuita, kakamaka vax, ptr ca nu stii cand ti-o proceseaza (pot dura su luni de zile) si, cel mai frustrant, nu ii poti contacta in niciun fel, daa suni la ei (la capatul lumii, trebuie sa te trezesti f dimineata) dupa vreo 50 de minute de asteptat pe linie iti zic ceva de gen "nu te putem ajuta, nu stim nimic/nu ne pasa/ asteapta, la revedere".
Am aplicat la inceputul lui mai, am trimis documentele solicitate si...pauza de vrei 2-3 saptamani.
Desigur, si aici romanasii nostri ne-au "facut un bine", avem overstay  de vreo 5% am auzit...
Ptr tarile din vestul EU, viza vine instantaneu dupa aplicare. Ptr romani, daca esti norocos vine dupa o luna.
Cum ziceai, ne respingeau, acum nu ne mai resping, dar amana procesarea pana iti iei campii sau nici nu mai ai nevoie.

Dar nu ar fi asta o problema, ci faptul ca ptr viza asta ei dau in momentul de fata un termen oficial de 6 zile, termen care la mine e de mult depasit. Aici clar induc lumea in eroare, macar ar putea sa spuna "daca e pasaport RO sau alte tari amarate din Eastern EU, forget about 6 days, expect months...

Ce sa mai zic de pomelnicul de documente cerut, o foaie A4 scrisa marunt cu tot ce vor... extrase de cont cu toate tranzactiile pe utlimele 3 luni etc... cred ca e viza cu cele mai multe documente cerute din lume.
Iti mai si zic ca daca nu le trimit in 7 zile, pa, iti inchid aplicatia, dar daca le trimiti rapid, ei te tin cu lunile sa ti le proceseze.

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Din 2016, eu am fost refuzat de 2 ori la eVisitor pentru Australia.

Prima oara imi ceruse un teanc de hartii si a doua oara m-au respins direct.

Intre timp m-am plimbat jumatate de planeta, primit inclusiv US visa fara probleme. In 2 saptamani merg iar in US.

Da-i in colo de canguri, impreuna cu africa de sud, nu le calc prea curand pamantu'. Si la Africa de Sud, cand am vazut cate cer pentru dracia aia de viza, am lasat-o balta. Nici pentru viza US nu m-am chinuit atat (de fapt, nu m-am chinuit deloc).

#24
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020
Dar macar au motivat refuzul?

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nope. doar ceva foarte vag

#26
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020
Mda, adevarul e ca mi se pare cam "fada" Australia, inteleg ca e o tara dezvoltata,  dar e o tara cam ciudata, ditamai pustietatile,  potentialul turistic nu este extraordinar. Si daca isi bat joc de eventualii turisti, sa fie sanatosi.

Edited by flg20, 26 May 2022 - 20:49.


#27
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020
Mi-au dat viza pana la urma, la o luna dupa aplicare, dupa ce le-am trimis complaint vreo 2 saptamani zilnic si am ajuns sa scriu si la ministri, membri ai parlamentului si chiar am trimis mail si noului prim ministru al Australiei.
Eu chiar am trimis tot "teancul" ala de documente, si am atasat si viza de SUA, cica e posibil sa conteze mai mult decat tot restul.

Asa ca ai putea sa incerci  din nou, daca zici ca ai viza de SUA si indeplinesti celelalte conditii (inteleg ca cel mai mult ii intereseaza extrasul bancar, sa fie suficiente fonduri acolo).

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Fie sanatosi. Mi-am pierdut interesul.

Deceniul asta e Americas :lol:

#29
Silvia7

Silvia7

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.09.2022
Salut! Știe cineva dacă evisitor(651) a fost respinsa si doresti sa aplici din nou tot pentru acelasi tip de viza, poti sa atasezi documente fara sa iti fie cerute? Ah si daca in a doua aplicare ati pomenit ca vi-a fost respinsa prima si detalii in plus? Mulțumesc

#30
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Pe ce motiv ti-a fost respinsa? Da, ar fi bine sa recunosti ca ai o respingere ca ei vad imediat dupa nr de pasaport (daca il ai pe acelasi).
Poti trimite ce documente vrei tu, daca consideri ca te ajuta.

#31
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004

 diabboliq, on 02 martie 2023 - 17:11, said:

Oricand o bere este binevenita (daca accepti pe cei ca mine, care beau d`aia cu arome) fie ca e in RO sau, daca mai treci in vizita pe aici, in Melbourne.
Deja ma gindesc ca peste citiva ani sa merg la Brisbane, marea bariera de corali si apoi la vale.
Nu ma intereseaza prea mult ce bea celalalt atita timp cit la Dan Murphy e Crown :D

#32
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Buna! mai stie cineva cum e cu viza turistica la momentul actual? Am completat pana la Incarcare documente - au cerut doar copie dupa pasaport si adeverinta de la angajator. Ma gandesc sa iau una si sa incerc, dar nu sunt 100% acum ca voi merge in iarna. Parca stiam ca se cer mai multe documente. Se intampla ceva daca obtin visa si nu merg (ar afecta negativ o viitoare aplicatie)? Multumesc!

Edited by T Irina, 11 June 2023 - 22:04.


#33
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Daca nu iti dau viza din prima, o sa fii nevoita sa trimiti mai multe documente.
Din criza de personal, procedura a durat destul de mult anul trecut, cel putin in cazul meu.
Iti trebuie multa rabdare in cazul unui esec (eu nu mai aveam cind ai mei erau cu viza luata, ne uitam dupa bilete, vedeam cum mai cresc preturile, dar pina la urma fost ok), am tot incercat sa ii contactez la telefon, cu ei nu te poti intelege, asa ca baga si un translator pe fir si nu stiu cum se face ca la un moment dat se intrerupe convorbirea... Si am patit asta de doua ori!!!

PS: ai mei au luat viza aproape instant, cit ma foiam intre paginile web, venea mailul cu confirmarea :)

Edited by Evergreen, 12 June 2023 - 12:19.


#34
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 T Irina, on 11 iunie 2023 - 22:04, said:

Se intampla ceva daca obtin visa si nu merg (ar afecta negativ o viitoare aplicatie)? Multumesc!

Evident ca nu are ce sa se intample...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate