Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Viza Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Salut,
Cine a fost prin Australia il rog sa ma ajute cu informatii despre obtinerea vizei si eventual despre impresii din zona Sydney-Melbourne.
Am vazut ca viza s-ar lua online. Cat de usor se obtine? E mare riscul sa nu ti-o dea? Ar trebui luata intai viza si apoi cautate bilete de avion?
Multumesc!

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Pai tu ce crezi ca trebuie facut intai? Poti sa cauti bilete, dar le si cumperi inainte sa stii ca ai voie sa calci acolo?

Edited by usrnm, 13 February 2016 - 12:01.


#3
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

 usrnm, on 13 februarie 2016 - 12:00, said:

Pai tu ce crezi ca trebuie facut intai?
Spune-mi tu daca ai fost.

Eu as lua viza intai, dar vreau sa stiu ce ar trebui sa fac daca maine apare vreo super oferta.

#4
u2luci

u2luci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.10.2006
Mai intai clarifica...vrei sa mergi ca turist, sa emigrezi, sa lucrezi aici temporar? Nu e usor sa iei niciuna din vizele mentionate, crede-ma locuiesc in Australia si stiu ce spun,
Da mai multe detalii, poate te pot ajuta cu ceva informatii,

#5
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

 u2luci, on 13 februarie 2016 - 12:11, said:

Mai intai clarifica...vrei sa mergi ca turist, sa emigrezi, sa lucrezi aici temporar? Nu e usor sa iei niciuna din vizele mentionate, crede-ma locuiesc in Australia si stiu ce spun,
Da mai multe detalii, poate te pot ajuta cu ceva informatii,
Din moment ce e pe topicul de Vacante, firesc e sa fie vorba de viza de calatorie/turist.
Pentru Emigrare, este sectiune dedicata.

Edited by s-brody, 13 February 2016 - 12:19.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se da usor viza online, fara probleme (dacă nu ai cazier sau altele). Iei bilet apoi :)

https://www.border.gov.au/Trav/Visa/Appl/Visitor

#7
u2luci

u2luci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.10.2006
Ok atunci, sa zicem ca e viza de turist. Poti aplica online, nu este nicio taxa.
In aplicatia de viza iti cere datele personale, cati membrii calatoresc, pe ce perioada, unde vor sa mearga (itinerariul). Atentie: se solicita dovada financiara ca poti sa te intretii pe toata perioada calatoriei. Asta pentru ca nu vor sa te apuci sa iti cauti de munca la negru.
DIn experienta mea (un prieten a vrut sa vina sa ma viziteze - viza respinsa). Motiv - insuficiente fonduri, tocmai demisionase de la locul de munca, nu este casatorit, nu are familie.
Din cauza asta ofiterul de la imigrari a considerat ca are toate motivele sa ramana si sa lucreze ilegal in Australia.

Viza tine foarte mult de situatia personala a fiecaruia. Cred ca o vacanta printr-o agentie de turism ar fi ok, dar probabil mult mai scumpa decat pe cont propriu.

E adevarat, aplicatia se face usor, vezi linkul de mai sus.

#8
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

 u2luci, on 13 februarie 2016 - 12:25, said:

Ok atunci, sa zicem ca e viza de turist. Poti aplica online, nu este nicio taxa.
In aplicatia de viza iti cere datele personale, cati membrii calatoresc, pe ce perioada, unde vor sa mearga (itinerariul). Atentie: se solicita dovada financiara ca poti sa te intretii pe toata perioada calatoriei. Asta pentru ca nu vor sa te apuci sa iti cauti de munca la negru.
DIn experienta mea (un prieten a vrut sa vina sa ma viziteze - viza respinsa). Motiv - insuficiente fonduri, tocmai demisionase de la locul de munca, nu este casatorit, nu are familie.
Din cauza asta ofiterul de la imigrari a considerat ca are toate motivele sa ramana si sa lucreze ilegal in Australia.

Viza tine foarte mult de situatia personala a fiecaruia. Cred ca o vacanta printr-o agentie de turism ar fi ok, dar probabil mult mai scumpa decat pe cont propriu.

E adevarat, aplicatia se face usor, vezi linkul de mai sus.
Da, e viza de turist. Vreau sa ma duc la Australian Open in ianuarie 2017.
Iti cer extras de cont in momentul completarii detaliilor?
Te suna apoi ca sa discute cu tine?

Edited by George2210, 13 February 2016 - 12:34.


#9
u2luci

u2luci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.10.2006
Nu iti cer extras de cont in momentul in care faci aplicatia. Vei primi un e-mail in care ti se solicita documente justificative la ce ai declarat, deci exista o mare posibilitate sa ti se ceara si extras de cont. Trebuie sa fii pregatit sa dovedesti cu documente tot ce ai declarat in aplicatie, in cazul in care iti cere. Si din cate am vazut, chiar cere.
Bafta!

#10
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Nici daca ai obtinut viza nu e garantat ca te vor lasa la border control, se mai uita si la moaca si daca au suspiciuni te iau la puricat, mai ales pe romani.
Prin agentie, grup organizat, sanse mai mari

#11
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Ma lamureste si pe mine cineva care e viza de Australia ca mi am prins urechile pe site ul lor.
Va multumesc anticipat.

Posted by HTC M9

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Vezi prima oara de care viza îți trebuie exact  (probabil subclass 651).

Aplicația e relativ ușoară, spune mai exact ce nu ai înțeles.

#13
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
OK.Multam @lex404 m-am dumirit intre timp...da, este exact subclasa 601 si din 28 martie avem acces la viza de timp evisitor care este pe deasupra si gratuita(imagine that).
Mi-am facut si contul la ei pe site-ul de imigrare si vize ,,problema este ca anul asta trebuie sa schimb pasaportul ca expira si imi fac din acela biometric si apoi sa aplic pentru viza.
Case closed.

Edited by Sorin Nedelcu, 14 April 2016 - 23:23.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Aplica cu cel biometric. Nici nu știu dacă cel vechi e valabil pentru eVisa.

Procedura de aplicare in sine e simpla ( nu ai zeci de pagini ca in formularul pentru US). Însă apoi te contactează pe email pentu a-ți cere detalii suplimentare.

Da, e gratuită si e pe un an, intrări multiple a câte maxim 3 luni/ intrare. :) asta ajuta dacă vrei sa dai o fuga in NZ apoi sa te întorci in AU


PS. Era si înainte eVisa pentru romani, ca era pentru toată EU. Doar ca au fost atenționați  ca pe romani si bulgari ii respingeau pe rupte fără motive întemeiate :lol:


Edited by lex404, 15 April 2016 - 00:25.


#15
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Am obtinut viza. A fost destul de usor. Dupa ce am completat formularul de viza am primit a doua zi un mail in care imi cereau sa le trimit mai multe detalii: extrase de cont si o hartie de la locul de munca cu anumite informatii.

Edited by George2210, 24 April 2016 - 20:52.


#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Pentru viza se face cont aici
Cea mai comuna pentru turism este 651
Dupa ce completezi cererea , in cazul astora mai saracuti din est iti vine si o cerere aditionala de trimis niste documente.Dupa ce incarci in contul tau de immi le trimiti dai information provided si astepti
Astea sunt de mai jos
Request Detail
Other Requirements
To enable the department to continue assessing your application, you must provide
the following:
● A declaration explaining your purpose for travelling to Australia;
● Your proposed itinerary and dates of travel to and from Australia;
● A description of the activities you plan to undertake during your intended period of stay
in Australia;
● Do you intend lodging any further visa application in Australia? If so, for what purpose?
● A statement about your intentions after departure from Australia (for example, continue
to travel or return to usual country of residence);
● A colour copy of the personal details and identity photo page of your current passport.
● A letter from your employer stating your position, your activities in the business,
the length of your employment, your salary level, approved leave period to travel to
Australia, whether or not you will be paid by the company while you are on leave, and
the date that you are expected to return to work with the company
● A contact telephone number in your country of residence that the department can
contact you on (if not already provided in application).
● The name, contact telephone number and position of your employer contact in the
company; Your personal bank statements for the past three (3) months, including any
salary deposits showing the funds you have to support your stay in Australia and how
you accumulated the funds.

The bank statements must display or include all of the following details:
● The name of the financial institution
● The account holder's name
● The account number
● The opening and closing balances of the account
● All transactions for the past 3 months;
The department cannot accept bank statements which are provided as a Word or Excel
document. In order for assessment the bank statements must be in the following format:
An e-attached copy of the original document(s) in JPG or PDF format.
Original documents in languages other than English should be accompanied by an English
translation.
Providing documents
If you lodged your application online you may log back into your account at any time and
attach further documents. Ensure that all original documents are scanned in high quality and
colour.
Do not send us original documents unless we ask you for them. If you send copies of your
documents, ensure that they are certified copies.
If you provide us with fraudulent documents or claims, this may result in processing delays
and possibly your application being refused.
Translating your documents
Any document in a language other than English must be accompanied by a certified English
translation:
● a translator in Australia must be accredited by the National Accreditation Authority for
Translators and Interpreters
● a translator outside Australia does not need to be accredited, but they must endorse
the translation with their full name, address, telephone number, and details of their
qualifications and experience in the language being translated.
You must provide a scan of the original and the translation.
Certified copies
For the purposes of this application any one of the following persons can certify in writing that
a document is a true copy of the original document.
In Australia:
● a Justice of the Peace; or
● a Commissioner for Declarations
● a person before whom a statutory declaration may be made under the Statutory
Declarations Act 1959 (for example a nurse, legal practitioner, medical practitioner,
pharmacist or dentist)
● a registered migration agent (whose registration is not suspended or subject to a
caution).
Outside Australia:
● a person who is the equivalent of a Justice of the Peace or Commissioner for
Declarations in that place (for example a public notary)
● a registered migration agent (whose registration is not suspended or subject to a
caution).

#17
natalita

natalita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2018
Buna seara. Am si eu o intrebare. Noi suntem din Republica Moldova, dar detinem si cetatenia Romana. Avem dreptul sa aplicam pentru viza 651, folosind pasapoartele romane, daca toate actele doveditoare (certificatele de la locul de munca, extrasele din bancile moldovenesti, etc.) vin din Chisinau? Unde putem afla informatia oficiala in cazul nostru? Multumesc.

Edited by natalita, 22 February 2018 - 22:32.


#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Cred ca cel mai bine este sa va faceti cont pe immi australian, aplicati pentru viza si asteptati raspunsul autoritatilor australiene.
Nu cred ca are vreo importanta faptul ca aveti domiciliul sau serviciul, banca in alta tara decat Romania pentru ca totusi aplicati in calitate de cetatean roman. Daca le puneti la dispozitie informatiile cerute totul va fi ok.
Eu am domiciliul in Bucuresti dar la momentul in care am aplicat pentru viza aveam unul temporar in Istanbul lucrand pentru o firma americana, filiala din Turcia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate