Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Este posibila cresterea dupa 18-20 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
O chestie interesanta am descoperit-o zilele astea. Eu de cand sunt adult am avut mereu impresia ca am inaltimea de 1,75m. Asa a iesit la toate masuratorile. Pentru ca ma lucrat cu ruleta prin casa am zis ia sa ma masor si eu asa de curiozitate. M-am masurat in baie. Am facut un semn cu pixul la crestetul capului pe faianta (se sterge usor) si am masurat cu ruleta pana la semn. Stupefactie au iesti 1,77m. Am incercat de mai multe ori si de fiecare data la fel. Am rugat si alti membri ai familiei sa se masoare la fel si au rezultat inaltimile pe care ei le stiau.

Oi mai fi crescut vre-o 2 cm dupa varsta de 18-20 de ani??? Nu cred. Am descoperit ca are mare importanta cum tii capul atunci cand te masori. Daca tii capul aplecat spre spate rezulta o inaltime mai mica. Ca sa rezulte inaltimea maxima, de fapt inaltimea reala, trebuie sa tii capul cat mai drept cu putinta. Probabil ca de fiecare data cand m-am masurat in trecut nu am tinut capul drept si din aceasta cauza ieseam cu 2cm mai putin.

Daca nu va simtiti bine cu inaltimea voastra incercati sa va masurati cu capul cat mai drept poate mai castigati vre-o 2-3 cm. Posted Image

Edited by e2k, 29 December 2016 - 15:33.


#92
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Ce probleme au unii :)) trăiește omule viața, termina cu prostiile, prietenul meu cel mai bun are 1.59 și a avut o grămadă de gagici. Acum e însurat cu copii. Generația asta ați luat-o prin buruieni rău de tot.

Edited by EscapE13, 29 December 2016 - 15:37.


#93
jeymz

jeymz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.02.2016
A trecut exact un an de cand am deschis acest subiect. Situatia mea nu este deloc diferita fata de atunci. Am zile si zile. Sunt foarte depresiv, evit sa ies ziua in oras pentru a evita multimea iar noaptea ma plimb tarziu pe strazi. Sunt depresiv 8/10 zile ori am ganduri rele. Ironia si sarcasmul vostru nu merita atentie. Nu cunoasteti viata din perspectiva mea, si nici nu aveti cum.

Lasati-ma cu baiatul ala de 1,50m de care aud mereu ca e gagicar. Eu nu l-am vazut si nici nu il voi vedea. Singura exceptie ar fi ca acesta sa fie potent dpdv financiar/sa aiba un statut. Altfel aceste lucruri sunt desprinse din comediile americane cu buget redus.
Care viata sa o traiesc? Sa traiesc la maxim ce? Un defect care imi face viata un chin? L-ai putea numi un handicap chiar, dupa vorbele unora.

Lasa-ma cu generatia in care eu nu ma regasesc. Vreau sa cred ca problema nu este la mine, insa prea multe experiente mi-au ajuns. Este vina societatii, si a mass-mediei care a spalat pe creier majoritatea. S-a format acel ideal estetic. Fetelor li se spune de mici asta. Ai auzit vreodata sa ii spuna parintii fetei "vezi sa-ti gasesti un barbat scund" ? Toti eroii din povesti sunt mari si puternici. Asta este firesc, si asta este natura. Instinctul de supravietuitor a ramas oarecum intact. Nimeni nu vrea un barbat scund, sau cel putin daca nu are o alta optiune. Intotdeauna va fi planul b. La majoritatea fetelor le este frica de parerea prietenilor/familiei/publicului. Oare ce s-ar intampla daca m-ar vedea cu un tip scund? Daca sunt mai inalta pe tocuri? Lista poate continua.  Am sentimente mixte...

Ma afecteaza enorm de mult aceste detalii. De multe ori ma intreb de ce nu sunt oamenii mai open-mided? De ce trebuie sa fie superficiali si sa lase niste mici detalii (poate cativa centimetrii) sa le afecteze viata? Am invatat pe de rost cand nu este interesata, si asta poate fi de la prima impresie, cand ti-a vazut inaltimea. Si nu vorbesc de fete inalte in particular, ci si de cele scunde.

Teoretic, fetele de inaltime medie vor barbati mai inalti. Cele mici(sau majoritatea) vor barbati inalti pentru a se simti ocrotite si a fi luate pe sus, multe dintre ele au niste probleme de stima. Cele inalte se plang de mignone ca le-au furat barbatii inalti si au ramas cu aia scunzi, pe care ii detesta(majoritatea dintre ele). Deci, unde raman barbatii care sunt sub inaltimea medie(adica mai scunzi)? Practic, nu sunt doriti de nimeni.

Nu incerc sa generalizez, insa ceea ce am scris este valabil pentru o majoritate covarsitoare(80-90%) deci nu cred ca mai are rost sa cautam acul in carul cu fan. Nu esti nemuritor si nici nu ai 50 de ani de tinerete la dispozitie pentru a dobandi experienta in domeniu. Chiar daca ai incerca in fiecare zi sa abordezi fete, sa zicem ca sansele de un refuz sunt de 70-80%, pana cand ai motivatia sa continui? Daca nu vei intalni niciodata pe cineva? Faza cu "vei gasi si tu pe cineva" e mancata. Sa gasesti acea femeie increzatoare in sine si care ar trece de anumite bariere sociale si de gen ai nevoie de o viata intreaga, fara etapele de la inceput si sfarsit.

Ma gandesc ca am o varsta, si am trecut peste o etapa a vietii pe care nu o voi putea relua niciodata, adolescenta. Nu am trait in adolescenta si nici nu m-am distrat pentru ca nu am putut. Chestia asta ma va urmari. Anumite lucruri sunt traite doar in niste perioade specifice. Nu stiu daca o dragoste la 30 de ani va putea fi ca una adolescentina, poate cu mult angajament din partea ambelor parti, insa si atunci va domina tabu-ul.

Am 21 de ani, si nici nu realizez cum au trecut ultimii 7 ani. Pana la 25 de ani nu mai e mult. Si apoi 30 de ani. De acolo e mai rau, si probabil nici la 25 de ani nu e mai bine. E greu sa te mai cureti si sa o iei pe drumul cel bun. Daca esti virgin la 25 de ani atunci nu stiu de ce mai traiesti. Este doar ceva firesc cred.

Societatea permite anumite lucruri precum injosirea celor scunzi, exista peste tot. In televiziuni, pe strada etc. Poti spune cu gura mare ce crezi si nimeni nu te va judeca. Pana si o femeie supraponderala poate spune ceva de rau despre cei scunzi. Daca vei aduce vorba despre excesul de kilograme, vei fi tintit de catre feministe si blamat. Ok, sa inteleg ca este permis asta. Greutatea o poti schimba, insa inaltimea nu prea. De asta urasc faptul ca majoritatea persoanelor te judeca/te percepe altfel pentru un amanunt asupra caruia nu ai niciun control/influenta. Nu ai cum sa decizi tu ce inaltime vei fi. In proportie de 80% este data de gene.

https://en.wikipedia..._discrimination
"Barbatii mai scunzi ca medie sunt de obicei mai discriminati si in general acesta este un lucru acceptat si ignorat de societate."

Puteti gasi zeci si zeci de articole si studii facute pe baza acestui subiect. Majoritatea confirma spusele. Probabil si voi ati discriminat odata pe cineva datorita inaltimii. Poate nu ai luat in serios pe cineva pentru ca era mai scund decat tine si arata mai tanar decat ar fi. Cei aflati in aceiasi situatie stiu si se regasesc probabil, si stiu ca nimeni nu va lua vreodata in serios aceasta problema. Pentru aceasta discriminare nu exista niciun militant, care sa faca ceva. Cred ca femeile ar putea face o schimbare majora daca ar incerca sa fie cat de cat sensibile acestui subiect. Nu toti barbatii scunzi au complexul lui Napoleon si vor sa se afirme prin violenta cu un tip mai inalt, si nu toti sunt badarani. Stiu ca asta este popular in zilele noastre. Dar na, aceasta este lumea in care traim.

Legat de complexul lui Napoleon, acesta se poate atribuie foarte usor. Practic, daca esti mai increzator in sine, si nu esti o persoana introvertita, poti fi etichetat ca a avea sindromul lui Napoleon. In alte cuvinte, cei scunzi ar trebui sa fie tacuti, sa evite argumentele, sa fie mereu supus, si sa fie batjocura celorlalti.

#94
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Ai auzit de expresia: mic si a dracu? Well, ai un punct de plecare.

#95
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postjeymz, on 06 februarie 2017 - 01:14, said:

Lasati-ma cu baiatul ala de 1,50m de care aud mereu ca e gagicar. Eu nu l-am vazut si nici nu il voi vedea. Singura exceptie ar fi ca acesta sa fie potent dpdv financiar/sa aiba un statut.

Eu l-am cunoscut. Ma rog nu avea 1.50m ci vreo 1,60 si ceva si nu era deloc potent din punct de vedere material. Dar e adevarat astfel de persoane sunt rare.

View Postjeymz, on 06 februarie 2017 - 01:14, said:

"Barbatii mai scunzi ca medie sunt de obicei mai discriminati si in general acesta este un lucru acceptat si ignorat de societate."

Puteti gasi zeci si zeci de articole si studii facute pe baza acestui subiect. Majoritatea confirma spusele. Probabil si voi ati discriminat odata pe cineva datorita inaltimii. Poate nu ai luat in serios pe cineva pentru ca era mai scund decat tine si arata mai tanar decat ar fi. Cei aflati in aceiasi situatie stiu si se regasesc probabil, si stiu ca nimeni nu va lua vreodata in serios aceasta problema. Pentru aceasta discriminare nu exista niciun militant, care sa faca ceva.

Ceea ce spui tu este adevarat si in acelasi timp si trist. Da si eu am discriminat barabatii scunzi si cred ca inca o fac. E ceva ce vine ca un instinct nu te poti abtine. Cand vezi un barbat scund creierul iti zice sa nu il bagi in seama ca nu stie ce vorbeste. Doar daca cel scund reuseste sa inspire putina teama in ceilalti va fi ascultat.

View Postjeymz, on 06 februarie 2017 - 01:14, said:

Cred ca femeile ar putea face o schimbare majora daca ar incerca sa fie cat de cat sensibile acestui subiect.

Greu pentru ca e vorba de atractia fizica. Nu pot afirma cu certitudine insa probabil ca cele mai multe femei considera sau mai degraba simt ca barabatii scunzi nu sunt atractivi. Nu poti sa obligi femeile sa ii accepte pe barabatii pe care ii considera neatractivi. Femeile vor face acest lucru doar daca barbatii mai inalti nu le accepta pe ele si nu au incotro decat sa fie cu barabati mai scunzi decat sa nu fie cu nici-un barbat.

Acum sa fiu ceva mai pozitiv sa stii ca si barbatii foarte inalti (peste 1,90m) ajung sa aiba probleme fiind considerati a fi diformi. La fel si femeile. Eu considera femeile inalte (intre 1,70 si 1,80) ca fiind mai sexi decat cele mai scunde (sub 1,70) insa am avut in liceu o colege foarte inalta (cred ca in jur de 1,90) si nu mi se parea deloc sexi, dimpotriva mi se parea diforma.

In ceea ce priveste inatimea este bine sa fii in media tarii in care locuiesti ( la noi media e cam 1,74 - 1,75) si ideal e sa fii peste medie dar nu cu foarte mult. Daca esti putin sub medie este acceptabil. Daca tin minte ziceai ca ai 1,70 ceea ce nu e mult sub media din Romania asa ca nu inteleg cum este posibil sa ai astfel de probleme din cauza inaltimii. Daca ai fi avut 1,60 mai zicem dar 1,70 este acceptabil.

Edited by e2k, 03 March 2017 - 01:59.


#96
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Doar ca o paranteză pentru inițiator.. Cu timpul vei afla că dragoste nu se face pe "înălțimea corporală" :naughty:
Ia 100 de lei și mergi de sparge niște zdrențe și vei vedea că viața e mișto.

#97
jeymz

jeymz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.02.2016

Quote

Ceea ce spui tu este adevarat si in acelasi timp si trist. Da si eu am discriminat barabatii scunzi si cred ca inca o fac. E ceva ce vine ca un instinct nu te poti abtine. Cand vezi un barbat scund creierul iti zice sa nu il bagi in seama ca nu stie ce vorbeste. Doar daca cel scund reuseste sa inspire putina teama in ceilalti va fi ascultat.
Stai, ca nu am inteles ce ai vrut sa spui cu "nu stie stie ce vorbeste". Deci, in mintea ta, instinctual, toti barbatii mai scunzi ca tine sunt prosti? Nici nu stiu ce sa spun despre postarea ta, sa o iau ca pe o satira? Esti cumva sarcastic? Sau cum e popular acum "troll"? Nu stiu, e prea pe fata.

Quote

Greu pentru ca e vorba de atractia fizica. Nu pot afirma cu certitudine insa probabil ca cele mai multe femei considera sau mai degraba simt ca barabatii scunzi nu sunt atractivi. Nu poti sa obligi femeile sa ii accepte pe barabatii pe care ii considera neatractivi. Femeile vor face acest lucru doar daca barbatii mai inalti nu le accepta pe ele si nu au incotro decat sa fie cu barabati mai scunzi decat sa nu fie cu nici-un barbat.
Mda, mersi pentru incurajare. Puteai incerca sa fii si mai sincer de atat si sa imi spui ca nu am nicio sansa, nu? Atractia este pur si simplu legata de inaltime? Inseamna ca e un handicap daca esti sub medie. Nu stiu.
Am devenit prea constient de acest aspect si am citit prea multe forumuri in ultima perioada despre "experiente" ale unor oameni care se afla in aceiasi situatie ca mine. Chestii din viata de zi cu zi. Unele postari sunt chiar deprimante.
Urasc faptul ca poti avea dezavantaje in viata sa spunem datorita unui lucru asupra caruia nu ai avut nicio influenta (in mare parte). Mi se pare nedrept sa fii de exemplu refuzat datorita inaltimii pentru ca nu ai niciun control asupra acestui aspect. Sa fii refuzat datorita greutatii (prea slab, sau gras) ar fi de inteles, pentru ca poti face ceva in privinta acestui aspect.
M-am inchis in mine si tin multe lucruri neplacute inauntru. Am zile cand vreau sa fiu nepasator, pur si simplu sa ignor aceste probleme. Cand vad fete caut sa trec mai repede de ele.
Recunosc ca nu m-am dat niciodata la o fata ca sa fiu refuzat. Imi este frica si de asta. Faptul ca sunt distrus din punct de vedere emotional nu ma ajuta de altfel.
Insa problema mea este ca intr-o mare majoritate a cazurilor imi fac o idee din limbajul trupului daca o fata este sau nu interesata de mine. Daca nu este, nici nu vreau sa am de a face cu ea si ma indepartez. Cand ajung acasa insa regret din nou iar asta imi afecteaza starea emotionala. Mereu ma gandesc la aceste lucruri. Imi doresc foarte mult o relatie si sunt depresiv din aceasta cauza.
Imi amintesc de doua situatii recente care m-au descurajat mult. Imi amintesc de o fata de 1,60 care spunea insistent ca ii plac barbatii inalti de peste 1,80. Si tot una cam de aceiasi inaltime spunea ca ii place de un tip ca are aproape 2m si ca ar vrea sa o care in spate. Si in general, auzi discutii care te descurajeaza foarte mult. Te face mai constient si parca nu mai vrei sa iesi din carapacea ta. Nu e ca si cum ti-ar spune cineva in fata dar iti dai seama singur. Deci, observ ca sunt multe fete scunde complexate si cred ca unele cauta acea "figura" de parinte/tata intr-un eventual partener.
Si pana la urma ideea de "protectie" este cam trecuta, deoarece traim intr-o societate moderna, in care exista lege si ordine teoretic. Nu mai traim in pesteri cand trebuia sa te dai cu cel mai puternic mascul ca sa supravietuiesti.
Cred ca am auzit mai multe opinii negative din partea fetelor mai scunde decat din partea celor inalte. Parca cele foarte inalte (1,75+) se afla in aceiasi oala cu barbatii mai scunzi deoarece le este mai greu sa se cupleze in general. Stiu ca mai sunt si fete inalte care nu au parteneri inalti, pentru ca au o arie de selectie mai mica.
Si inca ceva, "idealul" femeilor este practic ceva greu de atins pentru majoritatea. Adica toate(sau majoritatea) vor barbati de la 1,80-1,85 in sus cica. Majoritatea nu au o idee generala despre inaltime. Conform statisticilor, doar 15% dintre americani au de la 1,83 in sus. Si cred ca americanii sunt cu cativa centimetrii mai inalti decat noi, chiar daca au multi imigranti in tara care le-ar putea aduce media mai in jos. La romani probabil statistica e tot pe acolo. Doar in cateva tari din lume media este de 1,80 sau mai mult iar acele tari au o populatie nesemnificativa pentru a putea fi luata in calcul.
Concluzia ar fi ca majoritatea femeilor se bat pentru 15-20% dintre barbati.

Quote

In ceea ce priveste inatimea este bine sa fii in media tarii in care locuiesti ( la noi media e cam 1,74 - 1,75) si ideal e sa fii peste medie dar nu cu foarte mult. Daca esti putin sub medie este acceptabil. Daca tin minte ziceai ca ai 1,70 ceea ce nu e mult sub media din Romania asa ca nu inteleg cum este posibil sa ai astfel de probleme din cauza inaltimii. Daca ai fi avut 1,60 mai zicem dar 1,70 este acceptabil.
Problema mea este ca am devenit din ce in ce mai constient de aceasta "problema". Uneori imi spun ca nu este o problema, si ca este problema altora daca m-ar desconsidera datorita unui aspect precum inaltimea. Dar este greu oricum. Tinand cont ca nici cu sanatatea nu am stat bine in ultima vreme.  Mai ales ca ma lupt cu depresie de o vreme si nu stiu cat o sa pot tine tot asa, pentru ca la un moment dat cedezi. Recunosc ca am citit postarea ta acum mai multe ore si ma simteam oribil, iar inceputul postarii tale mi-a facut mai mult rau decat bine. Am zile cand as vrea sa termin totul. Dar inca stau, si astept, si vizualizez ceva bun. Vizualizez ca o sa am o relatie. Uneori stau intins si ma gandesc la asta de parca as visa si ma relaxeaza, insa cand ma trezesc realizez ca e totul in zadar. Eu caut o fata care ar putea fi si "prietena" nu doar iubita. Cineva cu care sa faci activitati/lucruri impreuna si sa te distrezi.
Nu spun ca ma uit doar la o anumita categorie de fete, sau ca as ignora pe unele. As vrea sa fie totul natural. Nu ma uit doar la supermodele de 1,80(oricum sunt foarte rare). Nu vreau sa dovedesc nimanui nimic, de exemplu sa am o partenera de 1,50 ca sa par eu mascul dominant pe langa ea. Asa vad eu lucrurile. Ma simt confortabil in jurul fetelor de inaltime apropiata mie. Imi plac si fetele mai scunde pentru ca par gingase. Si sincer, nu as avea nicio problema cu o fata mai inalta decat mine, nu as avea nimic impotriva tocurilor. I-as spune sa fie mandra de inaltimea ei si sa nu se simta complexata de acest lucru.

View Posttzopinel, on 03 martie 2017 - 08:56, said:

Doar ca o paranteză pentru inițiator.. Cu timpul vei afla că dragoste nu se face pe "înălțimea corporală"
Ia 100 de lei și mergi de sparge niște zdrențe și vei vedea că viața e mișto.
Nu vreau sa fac asta pentru ca am pe constiinta acest lucru. Nu sunt de acord cu aceasta practica. M-as simti mai rau dupa si as purta o vinovatie asupra mea. Nu vreau sa profit de corpul cuiva. Si nici nu imi place ideea aia, pentru ca logic vorbind, oricine ar avea acces la acea persoana atata timp cat are bani. Nu mi se pare nimic barbatesc in asta. Mi-ar placea sa fac acest lucru cu cineva care mi-ar fi alaturi sentimental.

Edited by jeymz, 06 March 2017 - 00:02.


#98
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Si scund, si imatur.... renunt.

#99
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postjeymz, on 06 martie 2017 - 00:01, said:

Stai, ca nu am inteles ce ai vrut sa spui cu "nu stie stie ce vorbeste". Deci, in mintea ta, instinctual, toti barbatii mai scunzi ca tine sunt prosti? Nici nu stiu ce sa spun despre postarea ta, sa o iau ca pe o satira? Esti cumva sarcastic? Sau cum e popular acum "troll"? Nu stiu, e prea pe fata.

Probabil ca creierul face legatura intre statura mica a unor adulti si statura mica a copiilor si din cauza asta instinctual tinzi sa nu ii iei in serios pe adultii mici de statura la fel cum nu iei in serios nici copiii. Nu stiu sigur daca e asa e doar o parere. Dar din nou astfel de probleme le au barabatii foarte mici de statura in jurul inaltimii de 1,60m si nu cei care au 1,70 ca tine.  

View Postjeymz, on 06 martie 2017 - 00:01, said:

Problema mea este ca am devenit din ce in ce mai constient de aceasta "problema". Uneori imi spun ca nu este o problema, si ca este problema altora daca m-ar desconsidera datorita unui aspect precum inaltimea. Dar este greu oricum. Tinand cont ca nici cu sanatatea nu am stat bine in ultima vreme.  Mai ales ca ma lupt cu depresie de o vreme si nu stiu cat o sa pot tine tot asa, pentru ca la un moment dat cedezi. Recunosc ca am citit postarea ta acum mai multe ore si ma simteam oribil, iar inceputul postarii tale mi-a facut mai mult rau decat bine. Am zile cand as vrea sa termin totul. Dar inca stau, si astept, si vizualizez ceva bun. Vizualizez ca o sa am o relatie. Uneori stau intins si ma gandesc la asta de parca as visa si ma relaxeaza, insa cand ma trezesc realizez ca e totul in zadar. Eu caut o fata care ar putea fi si "prietena" nu doar iubita. Cineva cu care sa faci activitati/lucruri impreuna si sa te distrezi.

Imi pare rau ca postarea mea te-a suparat. Eu incerc sa fiu corect. Pe de o parte nu trebuie sa iti faci iluzii ca inaltimea nu conteaza in viata insa pe de alta parte ea nu conteaza asa de mult pe cum crezi tu. Pentru barbatii mai scunzi lucrurile pot fi ceva mai grele insa din ceea ce spui tu, mai ales ca nu ai 1,60 cred ca nu inaltimea este principala ta problema. Probabil ca tie iti lipseste increderea in tine si ai impresia ca ceilalti fac misto de tine. Si daca ai fi avut 1,80 proabil ca tot ai fi avut astfel de probleme, gaseai tu ceva de care sa te iei pentru a ajunge in situatia asta. S-ar putea sa dai vina pe intaltime degeaba pentru ca probabil nu ea se face vinovata de problemele tale.  

Te sfatuiesc sa te duci la medicul de familie si sa ii spui aceste lucruri iar el te va trimite la un specialist, fie ca este psihiatru sau psiholog.

#100
Admiral98

Admiral98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2018
Te-ai obișnuit cu înălțimea ta?Mai vrei sa crești?

#101
vladeraser3

vladeraser3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2019
Eu am 1.77 si am 18 ani si n am avut nicio prietena pana acum...
Crezi ca asta m-a ajutat?:)

#102
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
barbatii cresc si pana la 22-24 de ani
dormi cat mai mult, in somn se secreta hormonii de crestere
apuca-te de baschet, lungirile dese si repetate ajuta
tractiuni la bara sau pur si simplu stai agatat
un medic endocrinolog poate ajuta, exista tratamente hormonale
nu te complexa, eu am 1.67 si lucrez intr-o echipa de peste 30 de insi, toti mai inalti ca mine, ii domin oricand vreau eu prin atitudine, desigur am si cunostintele necesare in domeniu si in general cand deschid gura sa imi expun argumentele se lasa liniste. Si nu sunt genul mic si tupeist, pur si simplu ma pricep in ceea ce fac.
Asa ca sfatul meu e sa te axezi si pe cresterea in inaltime dar si pe invatatura
ai vazut GOT? Care era cel mai "tare" personaj? Piticul!

depresia apare si cand tanjesti la prea mult
sunt o multime de fete scunde care doar asteapta sa intri in vorba cu ele
bunicii spuneau: fiecare sac isi gaseste petecul. Vei gasi si tu o partenera de viata. Dar nu te arunca la pitipoance ca mai mult ai sa suferi.

#103
milutin

milutin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.08.2020
Am citit postarea asta exact in ziua in care jeff bezos a ajuns la 200 de miliarde de dolari, fiind primul om ce ajunge oficial la averea asta. Tipul are 171 cm.
Daca stai si te plangi toata ziua ca esti scund nu o sa se schimbe nimic. O sa ramai tot un manlet si un ratat dar daca incerci sa schimbi ceva la tine poate ajungi un om respectat prin statut.

#104
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Esti trist si plicticos, de-aia nu ai succes la fete, nu din cauza inaltimii. Ia sa fii tu mai tonic, mai vesel, sa stii a conversa si vei vedea ca nu inaltimea conteaza.

#105
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
eu la 1.80 mi-as fi dorit sa fiu mai scund pentru ca toti sareau la mine sa ma bata la scoala pentru ca eram inalt. 1.70 ar fi fost perfect.
Mergi neaparat la doctor in legatura cu gandurile de sinucidere, asta in caz ca nu bravezi. Desi cred ca ti se trage mai mult de la caracter, sfatul meu e sa inveti ce inseamna smerenia si o sa te simti excelent in pielea ta. Frustrarile astea cu inaltimea denota anumite probleme pe care trebuie sa le rezolvi - probleme la nivelul perceptiei tale asupra lumii.

La subiect: cresterea are loc in timpul somnului si la cei care practica sporturi unde e necesara saritura. Apuca-te de baschet si dormi mai mult. Poate vei mai castiga 2-3 cm. La 1.73 vei fi perfect pentru toate fetele de 1.65, si alea sunt cele mai misto, au pieptul mare si sunt si ele destul de complexate de inaltimea lor incat sa treaca cu vederea fizicul tau mai adolescentin si astfel iti vei putea gasi prietene cate vrei. Problema, la cele scunde, e ca se fac cat dulapul dupa 30 de ani incolo...dar depinde si de ele (am verigheta/ adio dieta).

1.70 e ok, iti spun eu. Spune multumesc ca esti sanatos, sunt altii vai de mama lor, si tine minte vorba asta: "Fa Rai din ce ai!"

Succes!

 Freddy12, on 03 septembrie 2020 - 19:02, said:

Esti trist si plicticos, de-aia nu ai succes la fete, nu din cauza inaltimii. Ia sa fii tu mai tonic, mai vesel, sa stii a conversa si vei vedea ca nu inaltimea conteaza.

EXACT!

exact cum spun si cei de mai sus, tu ai depresie. Fuga la doctor! Pari a fi om citit, poate stai prea mult in casa, poate esti o fire mai sensibila. Psihologii si psihiatrii stiu exact cum sa te puna pe picioare. Nu mai sta pe ganduri, cere-le ajutor!

#106
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Tarziu, omul s a sinucis deja...

#107
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 aidept1, on 08 septembrie 2020 - 00:46, said:

eu la 1.80 mi-as fi dorit sa fiu mai scund pentru ca toti sareau la mine sa ma bata la scoala pentru ca eram inalt. 1.70 ar fi fost perfect.
Mergi neaparat la doctor in legatura cu gandurile de sinucidere, asta in caz ca nu bravezi.

A trecut mult timp de cand a inceput discutia si nu cred ca initiatorul mai urmareste acest subiect.

Iti raspund la mesaj pentru ca imi vine greu sa cred ca cineva care are 1,80m si-a dori sa fie mai scund. Majoritatea oamenilor, indiferent de sex, isi doresc sa fie mai inalti. Singura exceptia ar fi cei exagerat de inalti peste 1,90 - 2,00m. Exista si o boala numita gigantism iar cei care sufera de ea au inaltimi anormal de mari.

1,80m pentru un barbat mi se pare excelent si eu mi-as fi dorit sa am aceasta inaltime (eu am doar aproape 1,77). Intre 1,80 si 1,90 dupa pararea mea e ideal pentru barbati. Nici 1,70 nu e rau dar 1,80 e mai bine. Poate unele femei ar putea considera ca 1,80 e prea mult si 1,70 ar fi fost mai bine dar la barabati cred ca sunt foarte putini cei ce ar prefera 1,70 in dauna lui 1,80.

#108
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 jeymz, on 13 februarie 2016 - 02:22, said:

Salutare tuturor, as vrea sa stiu daca a mai crescut cineva dupa varsta de 18 ani, dat fiind faptul ca recent am implinit 20 de ani. Imi este extrem de greu cu inaltimtea mea, iar in ultima perioada am devenit mai negativ, depresiv. Aceasta problema a aparut exact cand am realizat ca sunt scund. Refuz sa imi accept actuala statura, din acest motiv as dori sa aflu despre orice posibilitate de a forta o crestere in inaltime.
Vreau sa mentionez faptul ca de la inceputul adolescentei am avut niste probleme cu glanda tiroida, ceva legat de hormoni(hipotiroidism banuiesc) si am fost mereu slab.

De ce as mai crede ca pot creste?
1.Am avut aceeasi inaltime de la aprox. 14-15 ani, este posibil sa ma fi inaltat 1- 1,5- 2cm dar nimic de observat!
2.Nu am avut "acea" creste, cum spun americanii Growth Spurt. Stiti piticii aia din clasa a 8a care aveau 1,50-1,60 iar prin clasa a 10a aveau 1,80?
3.Nu mi-a aparut inca barba pe fata, par facial, doar puf. Mustata este una penibila de pustan din ala... Cosurile in schimb inca nu au disparut, reapar mereu pe tampla, barbie, si frunte...
4.Teoretic, am constitutia unui boboc de liceu

Mereu am fost tipul luat neserios, in ras datorita staturii mele. Am observat cum tipii mai inalti (iar unii dintre ei analfabeti) au succes cu fetele doar datorita inaltimii. In grupul meu de prieteni sunt cel mai scund, toti au minim 5cm peste mine! Din cand in cand mai este un baiat care este foarte scund si mai merge in oras cu noi, iar asta ma face sa ma simt mai ok...

Sincer, daca nu reusesc sa ma inalt cativa centrimetri, cred ca in decursul a 2-3 ani voi lua in serios o eventuala incheiere a treburilor cu aceasta lume... Sa fim seriosi, este foarte naspa sa fii scund.
Cand ai probleme la mansarda legat de intaltime ,fa o labutza

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate