Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Este posibila cresterea dupa 18-20 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjeymz, on 26 martie 2016 - 03:26, said:

Deci recunosti pana la urma ca inaltimea conteaza.

Este si asta un adevar, pe care il detest...

Nu ai cum sa intelegi deoarece nu ai trecut prin ce am trecut eu. Intotdeauna oamenii au comentat asupra inaltimii mele daca au avut intentia de a ma ironiza, fiind convinsi ca acesta e singurul lucru cu care ma pot ataca. Si mereu m-am enervat cand a venit vorba de asta.

De curand am fost diagnosticat cu depresie severa, aceasta depresie a aparut de cand am realizat cat de scund sunt. Port aceasta povara de 2 ani; uneori am ganduri sinucigase; mereu ma gandesc la lucruri legate de inaltime; de obicei aceasta stare este urmata de una de regret, de vinovatie. Ma urasc pe mine insumi pentru simplul fapt ca nu am facut tot ce era posibil sa imi ating potentialul genetic cand a fost nevoie. Imi urasc si familia uneori pentru ca am avut ghinionul de a ma naste cu gene proaste. Nu am cerut niciodata sa am 2,0m, nici 1,90, as fi fost multumit cu 1,75-1,80m. Nu sa arat a copil de clasa a 7a la 20 de ani si sa ma trateze toti ca pe un copil, indiferent de personalitate. Mereu cand am incercat sa ma impun am fost luat in ras, deoarece nimeni nu iti da sanse sa o faci la o asa statura.

Masculinitatea nu are legatura cu inaltimea? Vrei sa spui ca un om de 1,60m de exemplu este prezentabil? Cum este acesta privit in societate? Iti spun eu mai exact, este codasul clasei. Asta este, si nu va avea niciodata insusirea de lider pentru ca nu va fi capabil sa se impuna in fata altor barbati, fie ei colegi de munca inferiori ca grad. Va fi mereu luat in ras, iar faza cu mascul alfa nu se aplica la un barbat scund. Cand incerci sa arati ca nu ai o problema cu inaltimea ta, se numeste complexul lui Napoleon.
Atractia nu are legatura cu inaltimea? Iti spun ca in 99% din cazuri are legatura cu inaltimea, femeile mereu se uita la un barbat inalt pe strada si toate aspira la iubitul ideal, care sa le ofere protectie. Pe langa asta, o femeie isi face o idee cam ce urmasi ar avea cu acel barbat care poseda genele inalte. Este un lucru natural, exact ca in salbaticie, cel mai puternic supravietuieste. Nu o sa vezi exemplarele slabe, bolnave sa isi duca neamul mai departe pentru ca nu i se ofera sansa. Acest lucru este confirmat de catre teoreticienii evolutivi.

Conteaza la ce mah?
La ce conteaza?
Ca nu poti fi portar de fotbal, da, nu poti fi; altceva.
Ca nu poti fi barbat?
Aia e numai in capul tau. Numai idiotii au impresia ca un barbat adevarat trebuie sa aiba 1.90m.
Daca tu crezi ca din cauza inaltimii fac misto de tine colegii, eu zic ca asta vrei tu sa crezi.
Are legatura doar cu materia cenusie si nu cu inaltimea

Nu mi-ai raspuns, ce vrei sa faci si nu poti din cauza inaltimii?
Ai un scop?
Depresia ta este consecinta faptului ca nu ai o ocupatie, nu ai un scop si ti-a casunat pe prostia asta.

Ala care ma priveste mai puin barbat pentru ca sunt scund, nici nu ma intereseaza evaluarea lui. Stii de ce?
Pentru ca are o gandire primitiva, ca si tine. Nu ma intereseaza sa-l am prieten.
Prieteni care dau cu pietre dupa caini, metoda prin care-ti demonstrezi superioritatea, NU MA INTERESEAZA.
Colegi care rad de aspectul fizic? E "la liber", nu ma intereseaza, sunt prosti, evaluarea lor este zero pentru mine.
Pitzipoance? Nu ma intereseaza.
Aa, daca rad ca-s prost, aia e altceva..

Am alte scopuri. Singurul regret a fost ca mama nu a vrut sa ma lase la Bobocu', asta e regretul din viata mea, dar, sunt un luptator nu un las prost care astept un motiv sa-mi iau zilele si imi gasesc placerea in altceva.
Ca ai incercat sa te impui si ai fost luat in ras?, tine de creier nu de intaltime, absolut deloc nu tine de inaltime. Numai animalele se impun prin aspectul fizic.
Da, daca n-ai chef sa lupti si vrei sa ramai la stadiul de animal fara ratiune, care nu are nimic interesant de spus, nimic placut de aratat, pe care nu-l intereseaza decat aspectul fizic, cluburile si pitzipoancele, aia nu e maturitate.

De cate ori vrei sa repet intrebarea?
Ce vrei sa faci in viata si nu poti din cauza inaltimii?
Pictura?
Alpinism?
Chelnerism?
Parasutism?
Inginerie?
Calatorii?
Ce ti-ar placea si nu te lasa inaltimea?
Da-mi dovada de maturitate si raspunde-mi.

Hai sa-ti mai pun o intrebare, este ca fumezi?
Eu nu fumez. Stii de ce tu fumezi si eu nu?
Nu, nu are legatura cu inaltimea.

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjeymz, on 26 martie 2016 - 03:26, said:

Nu ai cum sa intelegi deoarece nu ai trecut prin ce am trecut eu.

Normal ca nu am trecut prin asa ceva.
Eu sunt destept

#57
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postjeymz, on 26 martie 2016 - 03:26, said:

De curand am fost diagnosticat cu depresie severa, aceasta depresie a aparut de cand am realizat cat de scund sunt. Port aceasta povara de 2 ani; uneori am ganduri sinucigase; mereu ma gandesc la lucruri legate de inaltime; de obicei aceasta stare este urmata de una de regret, de vinovatie. Ma urasc pe mine insumi pentru simplul fapt ca nu am facut tot ce era posibil sa imi ating potentialul genetic cand a fost nevoie. Imi urasc si familia uneori pentru ca am avut ghinionul de a ma naste cu gene proaste.

Probleme din astea am avut si eu insa nu din cauza inaltimii ci din cauza faptului ca sufar de calvitie de la o varsta foarte frageda. Tot asa pe familie dadeam vina insa mi-a trecut nu mai ma streseaza deloc faptul ca nu am par pe cap. Ma rog mai am putit dar il rad mereu ca arata naspa rau. Posted Image

View Postjeymz, on 26 martie 2016 - 03:26, said:

Nu am cerut niciodata sa am 2,0m, nici 1,90, as fi fost multumit cu 1,75-1,80m. Nu sa arat a copil de clasa a 7a la 20 de ani si sa ma trateze toti ca pe un copil, indiferent de personalitate. Mereu cand am incercat sa ma impun am fost luat in ras, deoarece nimeni nu iti da sanse sa o faci la o asa statura.

Masculinitatea nu are legatura cu inaltimea? Vrei sa spui ca un om de 1,60m de exemplu este prezentabil? Cum este acesta privit in societate? Iti spun eu mai exact, este codasul clasei. Asta este, si nu va avea niciodata insusirea de lider pentru ca nu va fi capabil sa se impuna in fata altor barbati, fie ei colegi de munca inferiori ca grad. Va fi mereu luat in ras, iar faza cu mascul alfa nu se aplica la un barbat scund.

Din pacate ceea ce spui tu este adevarat in multe circumstante, nu mereu dar de foarte multe ori. Tu insa nu ai 1,60m ci 1,70m e o diferenta imensa si nu ar trebui sa iti faci asa de mari griji.

Eu am incercat intotdeauna sa fiu o persoana de treaba insa nu mi-a reusit mereu de multe ori am fost un nemernic. Nici eu nu sunt inalt, am 1,75m si mi-as fi dorit sa am mai mult insa cand eram in scoala efectiv nu ma puteam abtine sa nu fac misto de colegii foarte scunzi. Era ceva de necontrolat parca cuvinetele ieseau singure din gura. Si nu eram singurul multi faceau misto de cei scunzi si saracii nu erau niciodata luati in serios. Regret enorm pentru ce am facut insa din pacate si acum cand vad un barbat foarte scund ceva din interiorul meu imi spune ca acel om nu poate fi luat in serios. Posted Image

Barabatii inalti insa (peste 1,80m) nu fac misto de cei cu inaltime medie (eu la cei 1,75m ai mei nu am avut niciodata probleme) ci de regula sunt luati in deradere cei cu inaltime foarte mica in jurul a 1,60m ceea ce nu este cazul tau asa ca nu ar trebui sa iti faci atatea griji. Daca ai fi avut 1,60m nu as mai scris aceste randuri si atunci grijile tale ar fi fost mai indreptatite. Cu 1,70m insa cred ca esti la limita sa nu fii luat la misto. Cineva la 1,70m poate fi prezentabil. Posted Image

Edited by e2k, 26 March 2016 - 12:42.


#58
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
@initiator, te-ai dus la un endocrinolog pana acum in loc sa stai sa te smiorcai aiurea?

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFriskey, on 26 martie 2016 - 14:35, said:

@initiator, te-ai dus la un endocrinolog pana acum in loc sa stai sa te smiorcai aiurea?

Asa, invata-l sa-si deregleze sistremul natural. E un sfat pe cinste. Ii trebuie un transplant de encefal, nu dereglarea glandei, care fac pariu ca nici nu stie ce e aia

#60
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@Tsunnnami: cred ca esti un pic cam dur cu el. Am trecut si eu prin asa ceva cu "chelia" mea. Crede-ma cand ti se pare ca un anumit aspect fizic al tau este intr-un fel sau altul inferior fata de medie psihicul iti poate fi afectat foarte tare, nu e de glumit. Nu prea inteleg eu cum cineva cu inaltimea de 1,70m poate sa pateasca ce zice el ca pateste insa cand intrii intr-o stare din asta vezi toate lucrurile ca fiind mult mai rele decat sunt in realitate.

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Poste2k, on 26 martie 2016 - 17:01, said:

@Tsunnnami: cred ca esti un pic cam dur cu el. Am trecut si eu prin asa ceva cu "chelia" mea. Crede-ma cand ti se pare ca un anumit aspect fizic al tau este intr-un fel sau altul inferior fata de medie psihicul iti poate fi afectat foarte tare, nu e de glumit. Nu prea inteleg eu cum cineva cu inaltimea de 1,70m poate sa pateasca ce zice el ca pateste insa cand intrii intr-o stare din asta vezi toate lucrurile ca fiind mult mai rele decat sunt in realitate.

Pai eu chiar vreau sa-l ajut, dar sa-mi spuna pentru ce.
Ii place vreo pitzipoanca si el crede ca aia d-aia nu se uita la el. Mare branza.

#62
jeymz

jeymz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.02.2016
Eu ti-am spus motivul, tu in schimb te-ai prezentat tipic romanului de rand aruncand cu insulte si alte alea. Daca nu ma insel ai folosit idiot si prost de vreo 5 ori in ultima ta postare care este indreptata asupra mea. Daca ai atata materie cenusie nu e cazul sa te bati cu pumnii in piept. Si nu, nu am fost luat in ras la scoala datorita nivelului meu de inteligenta, deoarece am fost superior dpdv intelectual multor colegi care ma luau in ras pentru aspectul meu fizic. Se vede ca nu ai citit nimic din paginile anterioare, pentru ca tu ai aceeiasi atitudine. Nu fumez si nici nu am de gand sa o fac, este o prostie si majoritatea celor care fumeaza(ma refer la cei tineri) o fac pentru a fi "cool" si pentru a se integra mai usor in grupuri. La fel sta treaba si cu discoteca si distractiile.

Pretinzi de o luna ca vrei sa ma ajuti, si totusi cu atitudinea pe care ai avut-o pana acum nu m-ai ajutat cu nimic. Daca aveai cu ce sa ma ajuti o scurtai de mult. Cum a spus si e2k mai sus, in privinta aspectului sau fizic. Ma deranjeaza aspectul meu fizic, nu sunt fericit din aceasta cauza, acesta este un motiv simplu.

Spune-mi cum poti sa ma ajuti, daca poti cu adevarat, si nu cu teorii de viata si morala.

#63
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjeymz, on 26 martie 2016 - 23:20, said:

Eu ti-am spus motivul, tu in schimb te-ai prezentat tipic romanului de rand aruncand cu insulte si alte alea. Daca nu ma insel ai folosit idiot si prost de vreo 5 ori in ultima ta postare care este indreptata asupra mea. Daca ai atata materie cenusie nu e cazul sa te bati cu pumnii in piept. Si nu, nu am fost luat in ras la scoala datorita nivelului meu de inteligenta, deoarece am fost superior dpdv intelectual multor colegi care ma luau in ras pentru aspectul meu fizic. Se vede ca nu ai citit nimic din paginile anterioare, pentru ca tu ai aceeiasi atitudine. Nu fumez si nici nu am de gand sa o fac, este o prostie si majoritatea celor care fumeaza(ma refer la cei tineri) o fac pentru a fi "cool" si pentru a se integra mai usor in grupuri. La fel sta treaba si cu discoteca si distractiile.

Pretinzi de o luna ca vrei sa ma ajuti, si totusi cu atitudinea pe care ai avut-o pana acum nu m-ai ajutat cu nimic. Daca aveai cu ce sa ma ajuti o scurtai de mult. Cum a spus si e2k mai sus, in privinta aspectului sau fizic. Ma deranjeaza aspectul meu fizic, nu sunt fericit din aceasta cauza, acesta este un motiv simplu.

Spune-mi cum poti sa ma ajuti, daca poti cu adevarat, si nu cu teorii de viata si morala.

Vreau sa stiu ce vrei sa fci in viata si nu te pasa intaltimea
Eu ti-am spus ca nu am putut sa ajung portar de fotbal, dar nu era asta scopul meu total in viata.

Motivul pentru pentru care vrei inca 5cm este: .....
Eu nu am citit, daca l-ai scris, nu am fost atent, repeta-l.

Nu inteleg de ce in timpul asta de depresie nu te apuci de sport sa arati "traznet"!
Uite, pune mana:
https://www.google.c...KHU8IDH0QsAQIGw

la 1m70 poti veni cu 95kg armonios asezate, daca pentru tine aspectul fizic este totul

Si la e2k au fost probleme. Dar se pot transforma.
Stiu oameni care au un par frumos dar aleg sa se barbiereasca 0. Asta nu-i face mai putin valorosi in fata societatii.

La aia cu fumatul m-ai dat pe spate.
Nu ma asteptam.
La cei care o greutate mare are aprobarea si evaluarea grupului de prostalai, de regula cauta sa intre in gratiile grupului si fumeaza tocmai pentru a fi acceptati.
Da, recunosc, ma dai pe spate. AI perfecta dreptate, majoritatea (eu as spune TOTI) cei care incep sa fumeze o fac pentru a fi cool

Atunci?
E o fata la mijloc?
Iti spun un secret. Chiar de-ai fi mai inalt, ESTE FOARTE POSIBIL ca iubirea sa nu-ti fie impartasita inapoi, chiar de-ai arata ca Schwartzneger.
NU inaltimea e de vina aici. Si nici inteligenta. Nu are legatura cu lumea asta. E un sentiment care nu poate fi explicat.
Mai astept motivul ala ca m-am plictisit??

Zi!
Te bag la culturism?
Tu-i plamanu' ei de viata

#64
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postjeymz, on 26 martie 2016 - 23:20, said:

Ma deranjeaza aspectul meu fizic, nu sunt fericit din aceasta cauza, acesta este un motiv simplu.

Te inteleg perfect insa cred si ca exagerezi putin. Nu ma intelege gresit, nu consider ca inventezi lucruri si ca de fapt nu ai nicio problema, ai o problema insa cel mai probabil ea nu este asa de grava pe cum o vezi tu acum. De ce spun asta? Pentru ca o inaltime de 1,70m intr-adevar nu este impresionanta la un barbat insa nici in atata de mica incat sa fii luat in deradere de altii.

Cum am scris mai sus din pacate exista o rautate nativa in multi oameni care se manifesta prin a-i desconidera pe cei care sunt diferiti de medie (prea mici de statura sau poate chiar prea mari). Poate ca la tine se manfiesta acea rautate in sensul ca si tu ii desconderi pe cei mici de statura insa te vezi si pe tine in randul lor lucru care iti afecteaza psihicul pentru ca te vezi inferior. Daca e adevarat ceea ce spun atunci tu poate iti imaginezi ca cei din anturajul tau gandesc asa cum gandesti tu si se uita la tine ca la o persoana inferioara (din cauza inaltimii). In plus uneori oamenii se manifesta intr-un mod mai neplacut cu semenii lor din diverse motive dar tu cand esti intr-o asemenea situatie, adica cineva te trateaza cu un oarecare dispret sau indiferenta, poate ca ai impresia ca acest lucru se intampla din cauza inaltimii tale cand in realitate motivul poate fi cu totul altul.

Edited by e2k, 27 March 2016 - 18:38.


#65
jeymz

jeymz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.02.2016

View PostTsunnnami, on 27 martie 2016 - 02:54, said:

Nu inteleg de ce in timpul asta de depresie nu te apuci de sport sa arati "traznet"!
Uite, pune mana:
https://www.google.c...KHU8IDH0QsAQIGw

la 1m70 poti veni cu 95kg armonios asezate, daca pentru tine aspectul fizic este totul

Atunci?
E o fata la mijloc?
Iti spun un secret. Chiar de-ai fi mai inalt, ESTE FOARTE POSIBIL ca iubirea sa nu-ti fie impartasita inapoi, chiar de-ai arata ca Schwartzneger.
NU inaltimea e de vina aici. Si nici inteligenta. Nu are legatura cu lumea asta. E un sentiment care nu poate fi explicat.
Mai astept motivul ala ca m-am plictisit??

Zi!
Te bag la culturism?
Tu-i plamanu' ei de viata
Hai ca mi-ai fortat un zambet pe fata in timp ce citeam asta. 95kg la 1,70?!?  Arata grosolan, si multi culturisti sunt ca un butoi la acea greutate, acum depinde si ce grupe lucrezi. Dar nu stiu, poate la mine ar fi maxim 80 limita.
As fi inceput sala de mult insa constitutia mea lasa de dorit. Din nou, genetica. Din pacate, sunt ectomorf, am avut aceeiasi greutate de la 15 ani. Mananc normal (nu imi numar caloriile insa in jur de 1500 calorii sau mai putine cateodata). Stiu, ar trebui sa ma bag pe 2000+ ca sa pun pe mine, insa mai am niste probleme care mi-ar sta in cale.
Despre fete, chiar daca nu sunt si nu am fost vreun Don Juan(pentru ca nu am avut sansa) stiu ca sentimentele nu tin de inaltime, estetica etc. Astea sunt insa primele lucruri pe care le observi la o persoana cand o cunosti. Mai apoi, treci peste toate daca exista o chimie. Din pacate, prima impresie nu ma ajuta deloc la cum arat.

View Poste2k, on 27 martie 2016 - 18:37, said:

Te inteleg perfect insa cred si ca exagerezi putin. Nu ma intelege gresit, nu consider ca inventezi lucruri si ca de fapt nu ai nicio problema, ai o problema insa cel mai probabil ea nu este asa de grava pe cum o vezi tu acum. De ce spun asta? Pentru ca o inaltime de 1,70m intr-adevar nu este impresionanta la un barbat insa nici in atata de mica incat sa fii luat in deradere de altii.

Cum am scris mai sus din pacate exista o rautate nativa in multi oameni care se manifesta prin a-i desconidera pe cei care sunt diferiti de medie (prea mici de statura sau poate chiar prea mari). Poate ca la tine se manfiesta acea rautate in sensul ca si tu ii desconderi pe cei mici de statura insa te vezi si pe tine in randul lor lucru care iti afecteaza psihicul pentru ca te vezi inferior. Daca e adevarat ceea ce spun atunci tu poate iti imaginezi ca cei din anturajul tau gandesc asa cum gandesti tu si se uita la tine ca la o persoana inferioara (din cauza inaltimii). In plus uneori oamenii se manifesta intr-un mod mai neplacut cu semenii lor din diverse motive dar tu cand esti intr-o asemenea situatie, adica cineva te trateaza cu un oarecare dispret sau indiferenta, poate ca ai impresia ca acest lucru se intampla din cauza inaltimii tale cand in realitate motivul poate fi cu totul altul.

Asa spun imi spun toti in fata, insa ii citesc in ochi cum ma mint cand imi spun "nu esti scund la 1,70m". Asta spune destule:
Spoiler
Cred ca statistica asta este corecta, deoarece nu prea intalnesc persoane decat mine pe strada. Majoritatea sunt adolescenti, si mai sunt cativa din tipii pensionati. Din pacate asa este societatea si a fost cladita pe astfel de valori, si se promoveaza constant peste tot(televiziune,internet,viata cotidiana etc). Daca nu te incadrezi intr-un anumit standard esti tratat diferit si aratat cu degetele, ori ignorat.
Ai dreptate, in ultimul timp am dezvoltat o mica antipatie fata de persoanele mai scunde decat mine, insa acest sentiment este bipolar. Pe deoparte, nu as vrea sa ma asociez cu prea multe persoane scunde pentru a evita "sagetile" , "armata de minioni". Eh.. Pe de alta parte, ma simt mai increzator in mine cand sunt langa persoane mai scunde, deoarece ma simt mai inalt, ceea ce este logic. Problema este cu prietenii inalti, zici ca-s fiul si cu tata/unchiul. Eu la 1,70 am doi prieteni de 1,90 respectiv 1,93 si nu ma simt prea bine in preajma lor. Cateodata ma simt in plus. Ce sansa as avea sa fac o impresie buna daca vine un grup de fete? Toate observ ca se uita urat ori sunt socate de cat de inalti sunt respectivii.. Deci sunt complet ignorat.

In legatura cu anturajul si cu modul in care oamenii ma trateaza: Uneori, esti tratat dupa cum ii tratezi pe altii, dupa greselile facute, prima impresie etc. Insa in majoritatea cazurilor nu este asa... Si nu este ceva din bibilica mea. Sa iti spun niste experiente cu care m-am confruntat, si cateva pe care le-am trait.
La liceu am avut in clasa foarte multe fete (baietii erau minoritari). I
n 4 ani am ajuns sa le cunosc obiceiurile si tot ce le place si ce nu... Desi eram in clasa, eram total ignorat de parca nu as fi fost acolo, ma refer la unele chestii.. Ele discutau mereu despre baieti, si le spuneau lucrurilor pe nume. De obicei daca ajungeam mai devreme in clasa asistam "mut" la barfele lor si auzeam fel si fel de chestii. Vorbeam cu doua colege si ma intelegeam ok, iar in timpul orei le aud vorbind despre un baiat de pe facebook. Se uitau pe profilul lui iar alta intreba daca arata ok. Totul e bine pana aud ca zice una "are 1,70 e cam pitic". Chestia asta mi-a lasat un nod in gat. De atunci mi-am schimbat si eu atitudinea fata de acele fete, am devenit mai rece. Pentru ca indirect, si eu ma aflam in postura acelui baiat, eram de aceeiasi inaltime. Iar in general, toate fetele erau materialiste, ori se uitau la baietii inalti. O fata chiar a contestat faptul spusele mele, spunand ca nu am 1,70. Banuiesc ca era frustrata, ea fiind putin mai scunda ca mica, probabil a vrut sa ma faca sa ma simt mai inferior. Cel mai inalt tip din clasa, paradoxal si cel mai prost din clasa, era in centrul atentiei mereu.
Am avut multe experiente de genul in liceu si dupa.

https://en.wikipedia..._discrimination

Statistic vorbind, persoanele mai inalte castiga mai multi bani decat cele scunde, iar pe de alta parte, persoanele scunde sunt mai predispuse complexelor, si au o probabilitate mai mare sa moara datorita unei boli de inima. Sunt mai multi barbati scunzi care au probleme decat inalti. Mai multi barbati inalti reusesc sa isi indeplineasca visurile decat scunzi. Asta este un studiu facut in Europa de Vest.

#66
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjeymz, on 04 aprilie 2016 - 02:43, said:

Hai ca mi-ai fortat un zambet pe fata in timp ce citeam asta. 95kg la 1,70?!?  Arata grosolan, si multi culturisti sunt ca un butoi la acea greutate, acum depinde si ce grupe lucrezi. Dar nu stiu, poate la mine ar fi maxim 80 limita.
As fi inceput sala de mult insa constitutia mea lasa de dorit. Din nou, genetica. Din pacate, sunt ectomorf, am avut aceeiasi greutate de la 15 ani. Mananc normal (nu imi numar caloriile insa in jur de 1500 calorii sau mai putine cateodata). Stiu, ar trebui sa ma bag pe 2000+ ca sa pun pe mine, insa mai am niste probleme care mi-ar sta in cale.
Despre fete, chiar daca nu sunt si nu am fost vreun Don Juan(pentru ca nu am avut sansa) stiu ca sentimentele nu tin de inaltime, estetica etc. Astea sunt insa primele lucruri pe care le observi la o persoana cand o cunosti. Mai apoi, treci peste toate daca exista o chimie. Din pacate, prima impresie nu ma ajuta deloc la cum arat.

James!!!!
Ma man!!!!

Esti in pericol de a gandi normal
Ai grijanie.
A disparut pesimismul. Ce faci????
Ma lasi fara replici?

Nu, culturismul merge indiferent de genetica.
Trebuie doar sa-i transmiti creierului ce vrei si glandele pe care inca le ai si functioneaza normal, eu sper sa nu le dereglezi, or sa faca tot restul
Oasele se schimba complet o data la 2 ani, temdoanele se schimba complet o data la 3 luni, ligamentele o data la 2 luni
Iti poti modela corpul CUM VREI TU.
Exercitii si dieta. Si tenacitate, bineinteles.

Altfel, da, m-ai spurpins azi!

#67
jeymz

jeymz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.02.2016
Hoo, apreciez toata sustinerea, dar totusi..... S-a cam schimbat tema articolului, unde ne indreptam?

Ramane intrebarea initiala.... A mai crescut cineva dupa adolescenta? Am gasit pe internet niste tipi care spun ca au crescut pe la 20 de ani schimband dieta, somnul si adaugand niste exercitii de intensitate...

#68
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjeymz, on 10 aprilie 2016 - 00:20, said:

.... A mai crescut cineva dupa adolescenta? ...

La cap, da, asa ca fii optimist.
Subiectul asta... vei rade singur de el peste 5-6 ani

#69
jeymz

jeymz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.02.2016
Nu prea am de ce sa rad de niste defecte, mai ales daca acele defecte sunt ale mele. Faptul ca arat mult mai tanar decat sunt(mai era un topic pe aici in legatura cu asta) si mai sunt si scund si slab ma pune in situatia de a fi mereu considerat un copil, de aceea nu pot fi luat in serios indiferent de atitudinea pe care o arat si de modul in care ma comport.

De curiozitate, ce inaltime ai? Poti sa nu-mi raspunzi daca te deranjeaza intrebarea...

#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015
1.7

#71
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postjeymz, on 04 aprilie 2016 - 02:43, said:

Asa spun imi spun toti in fata, insa ii citesc in ochi cum ma mint cand imi spun "nu esti scund la 1,70m". Asta spune destule:

Adevarul e ca la 1,70m ca barbat esti scund in marea majoritate a tarilor insa aceasta inaltime nu este suficient de mica pentru a fi luat la misto de alti barabati. In ceea ce priveste femeile tinta ta trebuie sa fie cele sub 1,70. Ma rog daca doi oameni se plac foarte mult inaltimea nu mai conteaza insa in procesul de "agatare" de regula femeile vor ca barbatii sa fie cel putin un pic mai inalti decat ele. Asta insa nu inseamna ca o femeie mai inalta nu poate avea o relatie foarte buna cu un barbat mai scund insa de regula barabatul e cel mai inalt.

Acum la obiect oamenii nu prea mai cresc dupa 20 de ani decat in cazuri rare. Eu am avut un coleg care era foarte scund in gimnaziu si sub medie in liceu. Dupa liceu a crescut foarte mult insa aceasta crestere a fost intre 18 si 20 de ani, dupa 20 de ani nu a mai crescut. El insa a fost un caz mai rar pentru ca restul cunostinelor mele s-au oprit din creste inaintea varstei 18 ani. La mine nu mai retin exact dar cred ca m-am oprit la 1,75 in jurul varstei de 16-17 oricum inainte sa termin liceul.  

Cred ca ar trebui sa renunti la aceasta intrebare si in schimb trebuie sa accepti ideea ca foarte probabil vei ramane la aceasta inaltime toata viata. Nu prea mai poti face nimic trebuie sa accepti aceasta idee altfel iti va fi foarte greu.

Edited by e2k, 13 April 2016 - 23:04.


#72
jeymz

jeymz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.02.2016
Asa este, am citit pe mai multe forumuri si am constatat ca este practic imposibila cresterea dupa aceasta varsta. Doar 2-5% din baieti mai cresc dupa aceasta varsta, si se numesc "late bloomers" (care infloresc mai tarziu :) ) insa nu cred sa fie cazul si in situatia mea, deoarece m-am oprit acum mult timp. Ce imi ramane de facut este sa incerc sa imi schimb rutina si sa incerc sa tin un stil de viata sanatos, poate poate(speranta va ramane intotdeauna) mai fur 2cm. Pe de alta parte, mai am probleme si la coloana, este posibil ca prin indreptarea ei sa ating inaltimea adevarata.

Referitor la femei, datorita complexului meu, am dobandit o ambitie in a incerca sa imi gasesc eventualul partener de viata mai inalt(165-170cm) pentru a avea urmasi mai inalti. Probabil asta ar insemna un partener compatibil pentru mine. La 165cm cu tocuri e posibil sa nu fie mai inalta decat mine, insa ce e mai mult ar crea o situatie bizara. Asta depinde si de gandirea celor doi, atat timp cat nu ii afecteaza parerea celorlalti nu cred ca ar exista probleme. E adevarat, o diferenta de 5-6 cm natural(fara tocuri) ar parea penibila in public. Pur si simplu nu pare normal.

Oricum... Probabil am si eu cerinte prea mari, sansele sa gasesc pe cineva (avand in vedere aria de selectie) care sa fie compatibil si emotional sunt foarte mici.

O alta problema o am cu fetele care au in general un complex al lor, si anume vor acel "ideal". Cand aud pe unele spunand "nu as iesi niciodata cu unul sub 180m" (multe dintre ele avand sub 170m) ma apuca groaza...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate