Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum se procedeaza cand mergi la prima ta spovedanie (adult) ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#19
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Orice ai face, te-ai ars!
Omiti sa dai amanunte de la pacatele comise, Doamne-Doamne stie si vei sfarsi in IAD.
Dai toate, absolut toate detaliile si, pana la urmatoarea spovedanie, dai coltu', ajungi in IAD.
Dai toate, absolut toate detaliile si nu mai pacatuiesti niciodata, devii o baba credincioasa, descoperi ca ai alte pacate de cand s-a ridicat stafeta si, ajungi tot in IAD.
Devii o baba posomorata care sta acoperita si la 40jde grade afara, tot gresesti cu ceva si, ajungi in IAD.
Devii o pustnica pentru a scapa de tentatii, te imbraci ca fotoliul acoperit de toalele de pe sarma si nu mai ai nici un prieten sau prietena pentru ca te indruma la pacate, ai trait degeaba.

Las-o-n mana de spovedanie, traieste-ti viata. Ai regrete, cere-ti scuze celor implicati si treci mai departe, NU vor, sa se copuleze singuri si adio. Oricum, vor ajunge in IAD.

Edited by sorin147, 12 February 2016 - 23:15.


#20
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015

 fastcojo, on 12 februarie 2016 - 21:59, said:


Un parinte cu har spunea odata: "la unii duhovnici nu mergi de frica pacatelor tale!
La altii, nu mergi de frica pacatelor lor!"

Eu zic sa mergi, pur si simplu.

O zi, doua, inainte de a merge spune macar o rugaciune din tot sufletul si lasa restul in seama Domnului.

Iar daca duhovnicul pe care l-ai ales are har, n-o sa-ti completeze un chestionar cu pacate, ci o sa te incurajeze sa vorbesti liber!

Dumnezeu sa te indrume!

Multumesc ! Doamne ajuta

#21
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
fa-ti blog si nu mai trebuie sa te spovedesti, doar ii dai link-ul blogului !!!

#22
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Doua locuri de suflet, cu indrumari simple si la obiect:

Manastirea Pangarati ( citatul de jos este important)

Manastirea Tismana ( un indrumar cu mult bun simt)

Scuze pt calitatea pozelor.

Am fost curios si ma dat o cautare pe amicul "goagle" despre indrumar de spovedanie, si mai pe la a n-a pagina am gasit si ceva pe intelesul meu

http://www.ortodoxia...r-de-spovedanie

Poate este util.

P.S. Pe acea pagina este si un interviu cu Dr. Pavel Chirila (este profesor de medicina).
daca nu ati auzit de el, urmariti aparitiile lui din media daca vreti o alimentatie sanatoasa!

Attached Files


Edited by fastcojo, 13 February 2016 - 19:08.


#23
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
@Cenușăreasa

Un duhovnic bun te va îndruma, îți va pune întrebările potrivite pentru ca tu să-ți poți mărturisi păcatele. Nu-ți fie frică, majoritatea preoților știu să facă aceasta.

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 mario_bril, on 13 februarie 2016 - 22:20, said:

Un duhovnic bun te va îndruma, îți va pune întrebările potrivite pentru ca tu să-ți poți mărturisi păcatele. Nu-ți fie frică, majoritatea preoților știu să facă aceasta.
Dar un duhovnic mai putin bun? Sa nu zic rau.

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
nu te supara pe mine, dar chiar asa de mult te roade constiinta de nu mai poti sta nespovedita?

mi-ai amintit de o faza cu o cunostinta bolnava de cancer in stadiu terminal (peste o saptamana avea sa moara), deja era semileguma atit mental cit si fizic, iar duhovnicul (parca asa se zice) ii zicea sa-si pastreze puritatea ... cu scuzele de rigoare, dar imi venea sa-i dau cu ceva in cap. aia era cu un picior in groapa, iar popa ii zicea sa fie pura... adicatelea sa se fereasca de preacurvie ... hai, ma lasi ...

Edited by r_murphy, 14 February 2016 - 13:20.


#26
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
De ce trebuie intotdeauna sa plecati cu raul inainte?Posted Image

#27
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
pai la spovedanie se spune ceva de bine? se zice numai de rau, ca sa se ierte, binele .. nu am vazut preot la spovedanie sa laude binele !

#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,430
  • Înscris: 16.03.2004

 Antitheft, on 14 februarie 2016 - 13:25, said:

De ce trebuie sa stie popa pacatele tale?
Deh, sa aiba si el un job...

#29
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Antitheft, on 14 februarie 2016 - 13:25, said:

De ce trebuie sa stie popa pacatele tale?
Ca sa stie ce sa ierte Posted Image , plus ca serviciul de informatii BOR trebuie tina o evidenta a pacatelor fiecaruia .

#30
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 Cenusareasa000, on 12 februarie 2016 - 20:19, said:

Nu m-am spovedit niciodata ,mi-e si rusine de parintele preot,merg la biserica destul de des,dar la spovedanie nu...
Cum se procedeaza cand trebuie sa iti marturisesti pacatele ,pentru prima data, exista o procedura ,sa-i zic, aparte ?
Nu am cum sa imi amintesc toate pacatele,din copilarie si pana in prezent,evident..

cea mai buna metoda consta in a constientiza "pacatele" faptuite
d-aia isi bat joc ateii de credinta, ei presupun ca ai o fire animalica si nu e nevoie sa-ti constientizezi faptele, caci nu te judeca nimeni...
nu ai nevoie de nicio procedura, daca tu consideri ca te poti "descarca" sufleteste in fata preotului, fa-o, dar fi sincera si spune ce consideri tu ca nu trebuia sa fi facut !
calea sugerata de mine este aceea in care vei face fapte de care sa nu-ti fie rusine sau teama !
si sa nu consideri ca te judeca lumea, adica unul ca tine !...care poate vedea stramb lucrurile lumesti !

#31
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 r_murphy, on 14 februarie 2016 - 13:21, said:

pai la spovedanie se spune ceva de bine? se zice numai de rau, ca sa se ierte, binele .. nu am vazut preot la spovedanie sa laude binele !

Spovedania este,prin definitie, facuta pentru a de descarca de ceea ce crezi ca este rau facut/gandit/simtit de tine!

Daca ar fi sa te duci sa enumeri cele pe care crezi ca le-ai facut bine, s-ar chema laudarosenie!

Deci, cum sa laude binele daca tu de spovedesti?

https://dexonline.ro/definitie/spovedi

In schimb, am vazut nenumarati preoti care lauda si multumesc dupa slujba celor care fac bine semenilor aflati in suferinta

#32
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
In primul rand e bine sa spui ce crezi tu ca ai pacatuit, ce te apasa cel mai tare. Spui ce ai facut, fara sa intri in amanunte. Si foarte important, nu trebuie sa dai vina pe altii, adica parinte uite ce am facut dar x m-a invatat.
E bine sa faci o lista, ai tendinta sa "uiti" sa spui anumite lucruri daca nu le ai scrise in fata. O sa te ajute si duhovnicul, nu e cum cred unii pe aici.
Si trebuie sa crezi ca odata marturisite pacatela sunt iertate.

#33
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
odata iertate o poti lua de la capat ...sa ai ce spune la urmatoarea spovedanie..ca doar nu oi dezamagi parintele..

#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 silesax, on 21 februarie 2016 - 09:35, said:

odata iertate o poti lua de la capat ...sa ai ce spune la urmatoarea spovedanie..ca doar nu oi dezamagi parintele..
Păcatele sunt iertate cu condiția că mărturisirea este sinceră, că cel care a păcătuit nu are intenția de a continua în acel păcat. Și păcătuind nu dezamăgești preotul, ci pe Hristos, să știi.

#35
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 mario_bril, on 21 februarie 2016 - 13:13, said:

Păcatele sunt iertate cu condiția că mărturisirea este sinceră, că cel care a păcătuit nu are intenția de a continua în acel păcat. Și păcătuind dezamăgești pe Hristos, să știi.
Exact, prima oara cand spui si tu un lucru adevarat, si ca sa stii totusi, ca poate nu stii definitia pacatului, pacatul inseamna conform Bibliei calcare de lege, Dumnezeu iarta pe cel ce calca legea cu conditia ca cel ce a pacatuit sa fie sincer si sa nu mai aiba intentia de a calca legea.

Un amanunt important este ca Dumnezeu nu cere ca omul sa se spovedeasca popii, ci in rugaciune directa lui Dumnezeu, spovedirea in fata popii este pacat.

Edited by bogdan_popescu, 22 February 2016 - 01:38.


#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,430
  • Înscris: 16.03.2004

 mario_bril, on 21 februarie 2016 - 13:13, said:

Păcatele sunt iertate cu condiția că mărturisirea este sinceră, că cel care a păcătuit nu are intenția de a continua în acel păcat. Și păcătuind nu dezamăgești preotul, ci pe Hristos, să știi.
Si nu poti face asta direct lui Dumnezeu? ma refer la marturisirea cu credinta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate