Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Folie Alien Surface: indestructibilă (conform reclamei) sau țeapă?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Daca ai un display curbat, cum e cazul telefonului meu, orice sticla i-as pune, arata ca naiba.
Iar pe spate, husa de silicon e tot un plastic ordinar care e naspa.
Am husa originala de la Samsung pentru spate si laterale si protejeaza destul de bine in caz de ceva. Plus ca chiar e de piele si e calitate din toate punctele de vedere.
Asa ca vreau nu vreau, pe fata, tot folie din asta trebuie sa-i pun iar asta e cea mai buna.
Eu nu consider ca m-am ars. E drept, nu e folia ideala dar asta e, nici alta mai buna nu e.

#20
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006
Era vorba de folia pentru nexus 5x. Asta a fost nasoală, însă restul de la ei au ceva timp de când le-am pus si sunt ok.
Cat despre huse, mie nu îmi plac. Telenul este subțire și arată bine fără husă. De ce să îl transform intr-un rahat punând o husa mizerabilă de 3 lei? Pentru protecție? Nu mă interesează prea mult, pentru că nu scap telefonul din mână. Folia a fost doar pentru a-l proteja de zgârieturi.

#21
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Adevarat, arata mai bine fara husa, dar in cazul unor telefoane silicoanele alea subtiri si transparente nici nu prea se vad. Plus ca mie imi aluneca din mana telefoanele de sticla, deci prefer husa slim de silicon (transparenta obligatoriu).
Daca zici ca ai grija de telefon, inseamna ca e ok cu alien surface.
Eu daca as avea grija de telefon nu i-as pune nimic, nici folie pe fata. Dar nu sunt prea grijuliu.


#22
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006
În final, folia de pe spate s-a dezlipit la colturi și pe margini la ambele telefoane. Consider ca am luat teapa, foliile sunt de tot rahatul iar prețul extrem de mare nu se justifica.
O folie se sticla no name e de 10 ori mai rezistenta.
Nu recomand alien surface!

#23
DanPloiesti

DanPloiesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.09.2016
Pe mine ma intersa folia mai mult pentru spatele telefonului si laterale. O sa spuneti ca sunt nebun dar peste folie vreau sa-mi pun si o husa slim transparenta.
Singura chestie de care imi este frica este de acel efect de coaja de portocala si de faptul ca acel lipici sa nu afecteze suprafata lucioasa a Iphone-ului.
Deci, se vede rau efectul de coaja de portocala?
Poate afecta lipiciul suprafata de metal lucios?

#24
ALG

ALG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.08.2007
Salut,

Din pacate am observat ca va plangeti destul de mult de folia asta care la ora actuala este THE BEST!
Eu o folosesc personal de 3 ani; prima aplicare a fost una cam ratata pt ca nu am avut rabdare cu ea s-o las sa isi faca damblaua...mai exact 24-48 ore.
Momentan am folia de exact un an si am o singura zgarietura pe fata dar nu ma deranjeaza asa mult. Lateralele nu au niciun semn de oboseala, doar a intrat un pic de mizerie pe sub ele.
Toti, dar absolut toti care imi vad telefonul se mira, este un Samsung J5 2015, dar imbracat in folia asta zici ca e un S6-7 ce vreti voi.
Ideea e urmatoarea....montajul se face intr-o camera unde nu este agitatie = fara praf, sters bine telefonul, degresat...apropo sprayul ala "alien" cum ii zic unii e de fapt ALCOOL Izopropilic, cine cunoaste chimie stie ce e ala...se pune din abundenta dupa care se fixeaza foliile.
Nu e mare inginerie sa pui folia asta. Cui ii place si isi doreste sa aiba un telefon simplu fara alte dracovenii si-o cumpara...cine nu...se chinuie cu altele.
Inca ceva:
Intr-un an cat are telefonul, mi-a cazut de 5 ori. De 2 ori mie si de 3 ori prietenei mele. 2 cazaturi pe ciment si 3 pe gresie, 2 pe fata, 2 pe laterale si 1 pe spate si ghici ce ...nu are nici pe dreq...Uneori imi vine sa dau cu el de pamant ca nu a patit nimic, dar de...poate am noroc eu...dar nu prea cred, ca am avut un HTC mini 2 ...fara niciun fel de protectie care s-a facut praf din 2 cazaturi : DEAD.

Concluzia:

Daca aveti rabdare, dorinta si cat de cat pricepere nu aveti cum sa nu fiti asa multumiti ca mine de ALien Surface sau Smart Protection sau altele de genul acestor folii.
Spor la montari........si cu putin noroc mai fericiti decat acumPosted Image

#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012
Te ai trezit cam tarziu sa faci reclama. Deja se stie ca folia este o mare porcarie iar in timp se vede porcaria si mai si. Se ingalbeneste, este groasa si se vede ca naiba pe tel, dupa scurt timp are efectul de coaja de portocala...deci daca vrei sa ai un telefon galbui, ca o coaja de portocala, da folia este "THE BEST".

Edited by alin62, 13 December 2016 - 00:59.


#26
sweetheart_simy

sweetheart_simy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.01.2010
Am citit parerile de pe acest topic, acum un an, cand am hotarat sa o montez pe telefon. Am un S7 edge si cum am inteles ca sticla nu prea sta cum trebuie pe el, a fost singura optiune care mi s-a parut mai buna.
Legat de dat cu unghia pe ecran, imediat dupa montare, scrie in instructiuni ca trebuie folosit abea dupa 8 ore de la montaj si se pare ca tocmai din cauza aceasta, ca raman urme. Eu am montat-o la unii care vindeau folii, iar baiatul mi-a explicat ca ar fi bine sa nu-l folosesc chiar si 24 de ore, ca sa aiba timp sa se usuce bine folia, iar daca umblu mai devreme cu el, sa fiu atenta sa nu dau cu unghia pe ecran. Aveam inca telefonul vechi, asa ca l-am ascultat si nu l-am folosit si arata foate bine folia si acum, dupa un an: 2-3 zgarieturi mici si fine si vreo 3 puncte rezultate dintr-un impact destul de serios cu asfaltul, marginea usor desfacuta, in 2-3 locuri, unde a intrat si ceva nisip, in special pentru ca i-am pus si o husa de tip bumper subtirica (care a deslipit-o in timp, ca am mai scos-o, am mai schimbat-o), pentru ca nu am avut atata incredere in folie.
In legatura cu ingalbenirea: telefonul meu, este alb, asa ca am observat de prima data ca schimba putin culoarea telefonului spre galbui, dar nu mi se pare ca s-ar fi accentuat in timp si nu ma deranjeaza, mi se pare chiar mai interesanta culoarea, singurul loc in care se vede, este butonul, pe care nu am pus folie, ca sa mearga functia de amprenta.
Cazaturi: a avut ceva cazaturi pe spate, mai mult sau mai putin atenuate, dar cred ca aici a avut un rol si husa, asa ca nu conteaza, in schimb o data l-am scapat cu fata in jos pe ciment, unde erau si mici pietricele si poate fire de nisip, ca eram pe malul marii si mi-am zis ca asta a fost... cu toate acestea, nu patise nimic in afara de cele 3 puncte, care banuiesc ca au fost puncte de impact cu pietricele si care sunt destul de convinsa ca sunt doar pe folie, nu si pe display. Pe mine m-a uimit destul de tare intamplarea asta, asa ca daca o voi schimba, voi pune tot Alien.

#27
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pentru ca nu este sfat de achizitie ci discutie, dezbatere, pe seama foliilor si a altor genuri de protectii, click aici.

#28
grecua

grecua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.06.2008

 serginho74, on 07 decembrie 2017 - 19:03, said:

Pentru ca nu este sfat de achizitie ci discutie, dezbatere, pe seama foliilor si a altor genuri de protectii, click aici.

Confirm si eu părerea că această folie este mult supraevaluată. In septembrie 2017 am pus prima folie pe un Huawei mate 9 care a tinut o luna dupa care s-au dezlipit marginile. In decembrie s-a dezlipit pe pe ecran cam 2x2 cm intr-un colt. Cei din Zalau mi-au trimis o noua folie insa sa mai dau 15 lei montaj+19 lei transport nu am comentat sperand sa fie un accident. Surpriza a fost ca dupa 3 luni s-a desprins de pe ecran si a 2-a folie montata chiar de cei din Zalau. Concluziile le trageti singuri.

#29
agariciPeTrotinete

agariciPeTrotinete

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2019
Folia de protectie care am cumparat-o pentru un Cat S41 de la Alien Surface,  nu se potriveste deloc pe telefonul meu: nici la camera frontala  care este pt selfie si nici pt blitz. Taieturile sunt prea mici pt a se aseza corect pe camera
- se vede ca niste masini cretine au decupat folia ( gresit ) si nu omul care putea sa faca  o masuratoare corecta cu banalul subler

Tot ce se zice mai sus de catre alti useri este adevarat, folia nu se regenereaza nici intr-o mie de ani..poti urma ce instructiuni doresti din pachet
eu am zgariat-o dupa 3 zile de la aplicare cu banala unghie cand l-am scos din rucsac
o voi schimba cu alta folie made in Japan ( produsele de la alien surface sunt made in transylvania )

Dar ...................... o explicatie mai avansata si cu poze mai jos


detin un Cat S41 si imi trebuia o folie care sa-mi protejeze ecranul. Dupa multe cautari, alien surface aparea peste tot  pentru foliile de protectie. Asa ca mi-am comandat de pe situl lor una.
https://i.imgur.com/qrsWBEa.jpg  ....  tele meu
https://i.imgur.com/UmweV1R.jpg ....  folia lor ... am instalat-o lunea  aceasta, azi fiind vineri ( 25 ian.) cand scriu acest mesaj

CAT S41: are 2 camere: cea principala pe spate de 13mega si cea de pe fata pt selfie de 4 mega // si este cel mai rezistent telefon pt cazaturi... videourile de pe utube te lasa masca pentru cate teste nu este supus

- pe spate nu trebuie folie de protectie pt ca deja este imbracat acest CATS41 in ceva cauciuc foarte dur, indestructibil
https://i.imgur.com/bcxoLsr.jpg

- problema survine la camera de pe fata pt selfie, cum te uiti la telefon pt selfie: in stanga este camera, in dreapta este blitzul...ei bine, aici la mine, nu se potriveste deloc folia
- trebuie inlocuita folia de protectie de la acest CAT S41, cu aceea ce se vinde pe piata, pt ca acest CAT S41 vine din fabrica cu o folia de protectie speciala,  dar nu se poate folosi pt ca pe ea scrie numele, si mai multe porcarii despre telefon.
https://i.imgur.com/ACf6t7f.jpg  folia din fabrica se potriveste perfect pt camera si blitz  


si acum pozele cu aceasta folie de la AS care nu se potriveste deloc pe telefonul meu
cum au facut oare taieturi cu laser la milimetru, ca sigur nu dupa modelul acesta de CAT S41
...vedeti ca tot omul este mai bun la o banala masuratoare cu un banal subler.......... si nu robotul !
https://i.imgur.com/KFvMisl.jpg
si mai jos aveti erorile cu  folia care am  cumparat-o de la AS

-   pt stanga la camera de 4 mega: cercul mic este de la folia cumparata  de la AS, care este prea mic pt forma camerei, cercul mare din background este de la telefon....... se vede clar diferenta
https://i.imgur.com/X8hXlWs.jpg  cam mica folia pt cerintele camerei  nu????

- pt dreapta la camera, la blitz: asezarea corecta pe folie este cu approx 0,3 mai la stanga decat cere camera, si acopera juma din blitz, si de aceea este o asa mare diferenta ! de data asta pt blitz este corecta dimensiunea cercului dar nu s-a masurat corect distanta corecta pe folie
- vorbim aici de blitzul din dreapta, alt unghi pt poza, cam nu se potriveste nici el
https://i.imgur.com/Wm9C4q7.jpg



- inca ceva, pe pachetul de la alien surface care contine aceasta folie, ( de fapt pe toate pachetele care contin folii de protectie de la AS) scrie clar ca folia se regenereaza daca urmezi pasii de acolo de la instructiuni
asta este alta minciuna, folia ramane zgariata 100 la 100, nu se regenereaza !
ce scrie pe folie: https://i.imgur.com/VwKI9UJ.jpg   //  https://i.imgur.com/LgeDGuQ.jpg
cum a ramas pe telefon:  https://i.imgur.com/VMzDus5.jpg  o simpla zgarietura cu unghia cand l-am scos tele din rucsac
- si tot in poza se vede cat de tare este zgariata folia ( liniutele acelea multe ) din cauza acelui material cu care trebuie sa ne stergem telefonul..multam  dar nu! nu o voi mai folosi nici pe ea
- materialul acela zgarie ff tare folia!

- si 2) solutia cu care trebuie sa te dai pe maini ca sa nu lasi amprente pe folie, este alta porcarie
eu pana am schimbat tubul ca sa ma dau pe degetele de la mana dreapta  de  exemplu...deci in timpul ala de 2  3 secunde  cat am schimbat tubul in cealalta mana, pur si simplu s-a evaporat solutia de pe degetele de la cealalta mana, unde am dat deja cu solutie.
- este ca si spirtul,  te dai  pe degete  si se evapora imediat.... deci nu apuci sa te dai suficient pe degete ca sa nu lasi amprente  pt  ca deja  s-a evaporat solutia atunci cand vrei sa lipesti folia. A trebuit sa torn juma te tub in ceva capacel de suc si tot de acolo sa-mi umezesc degetele

evitati-i
voi cumpara  alta de aici si mult mai ieftina, care este made in japan si dansii nu se joaca cand este vorba de perfectiune
https://24gsm.ro/pro...at-s41-foliata/

foliile Alien Surface, au dezamagit total CAT-ul meu Posted Image
evitati-i  !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate