Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Cum se numeste broasca ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ecsclusiv4u

ecsclusiv4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 07.08.2009
Salut , nu stiu daca am postat bine ,
Vreau sa imi pun o yala electromagnetica ingropata la poarta pietonala de la curte totul ok pana aici dar imi trebuie si o broasca pentru poarta care am si gasit dar nu chiar ce imi trebuie sau ce imi doresc .
Ce am gasit este broasca care nu merge deschisa cu cheia din exterior doar deschisa cu telecomanda sau prin buton care sa actioneze yala electromagnetica.
Magazinul care au yala electromagnetica au zis ca sunt broaste care sunt cu cheie si in momentul cand bagi cheia si rasucesti misca si limba si inchizatorul odata si poti intra in curte.
Puteti sa imi ziceti cum se numeste broasca sa stiu unde sa caut .

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 ecsclusiv4u, on 11 februarie 2016 - 21:08, said:


Magazinul care au yala electromagnetica au zis ca sunt broaste care sunt cu cheie si in momentul cand bagi cheia si rasucesti misca si limba si inchizatorul odata si poti intra in curte.

Spune-ne numele magazinului "care au" yala, si cautam noi pentru tine denumirea ei.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca vrei asa ceva: http://www.yala.ro/yale-electrice/

#4
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Mult mai usor scapi cu asa ceva  http://www.omegarom....e/viro-7755.htm si o broasca normala , la care blochezi doar minerul exterior .
Din strada , ori deschizi din cheie , ori daca iti deschide cineva zavorul , impingi poarta ...

#5
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
pasilla >   a intrebat de br el-mg ingropata . Tu il trimiti spre aplicate.
maximg> ala este zavor al-mg .Tot  pe omegarom sa vada cisa 14351.70 .

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mariusyale, on 11 februarie 2016 - 22:29, said:

pasilla >   a intrebat de br el-mg ingropata . Tu il trimiti spre aplicate.


In principiu se poate folosi orice fel de broasca ingropata (cu cheie) care sa corespunda unui zavor electomagnetic.

#7
ecsclusiv4u

ecsclusiv4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 07.08.2009
Deci ce ati gasit voi am gasit si eu http://www.yli.ro/in...e-ys-150no.html dar imi trbiue si broasca are vine  pe poarta si trebuie sa o pot deschide cu cheia , pentru ca daca o deschid din clanta nu mai are nici o importanta yala electromagnetica . Deci in interior (in curte) sa aiba clanta  si in exterior (in strada ) sa aiba un maner fix nu clanta si sa aiba butuc cu cheie s cand rasucesc cheia in broasca sa invarta ambele " limbi " sau cum i se spune la ce iese din broasca sa intre in yala electromagnetica , ca broaste normale am gasit care apesi pe clanta si se deschide , sa fie o broasca daca o trag dupa mine in intrerior in curte sa nu o pot deschide din strada doar cu cheia.
Nu stiu cum sa ma exprim ca nu stiu cum ii zice la broasca (broasca autoblocanta ?).

Edited by ecsclusiv4u, 11 February 2016 - 22:59.


#8
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 mariusyale, on 11 februarie 2016 - 22:29, said:

............
maximg> ala este zavor al-mg .Tot  pe omegarom sa vada cisa 14351.70 .
Stiu ce este si i-am recomandat ca alternativa mai ieftina si la fel de eficienta .
" daca iti deschide cineva zavorul " ...deci am spus de zavor .
......................
Configuratia propusa de mine , indepineste criteriile ...

Edited by maximg, 11 February 2016 - 22:59.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Orice broasca este buna (care sa mearga pe poarta ta) si in loc de 'contra placa' pui acel zavor elecromagnetic' in zona 'limbii' care incuie cu cheie.
Acel zavor electomagnetic, este 'liber' intr-un sens si blocat in celalat sens. Nu stiu daca m-am putut exprima in asa fel incat sa intelegi ce vreau sa spun.

Partea care este actionata din 'clanta' se anuleaza si se pun manere fixe. Pe interior (in curte) ai un buton pentru deschiderea usii prin actionarea electromagnetului.

Important este ca latimea 'limbii' de la broasca sa fie mai mica decat latimea zavorului electromagnetic.

Ma refer la acest tip de zavor :

Attached File  Zavor .JPG   39.09K   7 downloads care se pune in locul acestei contra placi:

Attached File  1024x768_035-183_DYN421.png   79.56K   7 downloads

Edited by pasilla, 11 February 2016 - 23:11.


#10
ecsclusiv4u

ecsclusiv4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 07.08.2009
@ maximg asa ceva cum ai zis tu dar sa nu fie electromacnetica ci normala si partea fixa de pe tocul usi sa fie electromagnetica. Am sa merg maine la un magazin de yale sa vad cei de acolo daca au si daca imi zic cum se numeste broasca.
Deci la alta locatie am asa ceva cum as vrea si nu este electromagnetica si nu stiu cum ii zice ca sa caut, din nauntru o deschid cu cheia sau cu clanta iar de afara o deschid numai cu cheia si nu este electromacnetca.

#11
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 ecsclusiv4u, on 11 februarie 2016 - 22:57, said:

Deci ce ati gasit voi am gasit si eu http://www.yli.ro/in...e-ys-150no.html dar imi trbiue si broasca are vine  pe poarta si trebuie sa o pot deschide cu cheia , pentru ca daca o deschid din clanta nu mai are nici o importanta yala electromagnetica . Deci in interior (in curte) sa aiba clanta  si in exterior (in strada ) sa aiba un maner fix nu clanta si sa aiba butuc cu cheie s cand rasucesc cheia in broasca sa invarta ambele " limbi " sau cum i se spune la ce iese din broasca sa intre in yala electromagnetica , ca broaste normale am gasit care apesi pe clanta si se deschide , sa fie o broasca daca o trag dupa mine in intrerior in curte sa nu o pot deschide din strada doar cu cheia.
Nu stiu cum sa ma exprim ca nu stiu cum ii zice la broasca (broasca autoblocanta ?).

Cred ca ai nevoie de o broasca simpa (in tamparia termoizolanta se foloseste la usile de interior si nu are mai multe puncte de inchidere), plus un maner cu parte fixa la exterior si actionabil la interior. Broastele simple permit actionarea zavorului si a limbii din cheie. Important e, sa se potriveasca broasca, cu manerul si cu yala electrica.

#12
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Am exact ce-ti trebuie

Attached Files



#13
ecsclusiv4u

ecsclusiv4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 07.08.2009
@ Razvan_N exact asta cautam 😃. Este si ingropata.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Merge orice broască cu deblocare din cheie, Pur și simplu nu mai scoți mânerul la exterior. Tai pătratul mai scurt și pui mâner doar la interior.
Pentru împins poarta din afară nu ai nevoie de mîner, dar dacă vrei neapărat, poți să pui orice mîner simplu, prins direct pe ușă.
Cumperi întîi contraplaca, ai grijă să fie reversibilă, sau să fie pe partea pe care ai nevoie, apoi cu ea în brațe te duci și iei  broască simplă cu deblocare din cheie, la care limba să fie mai mică decât locașul corespunzător din contraplacă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate