Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

campania de primavara 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu voiam sa ies mai tirziu nu mai devreme dar valul asta de caldura la fortat si a crescut repede.
ca sa vand eu la taraba trebuie sa cultiv putin ...la vremea asta se vinde la taraba cam 40 kg pe zi si asta la pietari care au vad dar sint si amariti si lacomi care vand 3 kg pe zi .
cei care se multumesc cu 0,7 bani la kg au vandut dar sunt majoritatea care dupa ce ca il iau cu 1,8 sau 1,5 il pun 3 lei apoi se vaita ca nu merge.
la mine mai e si dejavantajul ca il duc la saci si pietari majoritatea sint puturosi...prefera sa ia gata asezat la bax ca sa puna direct baxul pe taraba ...sa vezi ce se vaita ca trebuie sa il scoata din sac si sa il aseze pe taraba ...te doare capu
cu toate ca in sac este asezat manuchiuri de cite 1 kg.....si se scoate rapid.
dar figurile astea le fac acum cind e plina piata de spanac de solar asezat la bax uri.
anu trecut ....pe 16 aprilie cind am inceput sa scot ....fura saci si se certau intre ei si il dadeam cu 3,3 lei kg.
cei drept de la an la an pietele merg din ce in ce mai prost ...de cind deschis astia supermarket dupa supermarket in oras .cum se deschide unu intro zona imediat de jur imprejur mor toate micile magazine ....
ori micile magazine de cartier mai cumparau si legume de la angro .....pe linga brinza de la micile fabricute si alte alea alea ....
deci prevad ca in citiva ani  o sa ramana in orase doar cladirile alea mari asezate in fiecare cartier si toata lumea o sa intre acolo si o sa isi cumpere de toate.

#38
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si ajung eu la 5 .30 la angro expun sacul cu spanac intr-un colt amplasat strategic ,belesc sacu la gura sa se vada frumusete de spanac si .....stau ca prostu pina la 6.50 langa sacu meu .cind apare foamea de la piata cu taxa...eu de obicei fug la faze deastea ,da azi aveam atita spanac ca imediat ma arunc si ii zic ca vreau taraba cu cantar.
iau actele si ma duc sa iau cintaru trimit sotia la taraba linga sac...imi face aia actele cind suna tel si sotia imi spune ca vrea unu 4 saci daia mari cu 1.5 lei .
ii zic lu aia ca nu mai vreu taraba ...aia se inerveaza ,ca ori vreau ori nu ...ii zic ca il ia unu pe tot ...oricum am ramas cu taraba si cintaru platit ca a zis ca trebuie sa justifice chitanta...
cind ma duc la masina ...cine crezi ca era cump ....unu care vindea tot in piata unde voiam eu sa iau taraba...domnu mai trecuse si se belea la sac da nu lua da cind a vazut ca iau taraba ..s a speriat si l a luat sa nu ii stric apele....mama lui de mafiot...
oricum l-am dat curat mi-a ramas 1,4 dupa ce am platit benzina si taraba cu cintaru!
azi tai 250 kg si la 3 noaptea la galati plec.....cu toate ca nu imi place deloc la galati  am numai experiente neplacute cu galatiu...
odata am taiat si facut buchete cu scoci vreo 500 kg   si am vandut 100kg si restu pina a doua zi s-a incins si l-am aruncat intr un canal de desecare ,100 aia de kg mi-a platit drumu si taxele si oameni  asa ca pot zice ca atunci am muncit eu cu sotia si baiatu  o zi ca sa arunc la gunoi 500 kg de spanac ..frumos aranjat buchetele...

#39
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Frumoasa legumicultura asta, nea sile...

1,4lei pe kg?

Cate kg?

#40
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cum adica cite kg ??

#41
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ajung eu azi la 4 la angro la gl .....tac-pac doi insi pe mine vor spanac ....jap imi ia vreo 110 kg ..cu 1,8 lei ca am cerut 2 lei dar au zis ca ia mai mult si le-am mai lasat 0,2 lei pe kg.
tac-pac incep sa vina ..!!!! si il vind pe tot pina la 5,45...cu 2 lei restu....bai ce noroc pe mine!!!!, ieri cica era 1 leu.
azi ioc in angro spanac.
ahhhh....nu or fi terminat toti spanacu sa raman numai eu...Posted Image

#42
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Fugi repede mai da o mana. :))
Maine dimineata te clonezi si stai si la usa pietii dar si la engross.
Bafta multa.

#43
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai in noaptea asta iar ma duc Posted Image .mai ales ca imi place heringu afumat si vinu roze de la moldoveni...dupa ce maninci niste peste dala merge vinu de zici ca cei....Posted Image
da nu stiu cum sa fac ca mai trebuie sa duc si 90 de kg in br la cineva...si nu incape in brek..
oi videa io !
oricum se anunta vremuri naspa ..4 zile de ploi .o parcela o sa o pierd....vreo 600 kg .
a crescut in 3 zile de 30 grade ziua de nu am patit niciodata asa ceva....!!!!!!

Edited by silesax, 08 April 2016 - 07:38.


#44
777r777

777r777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.02.2005
Ieri seară Cora Brătianu Constanta, pret spanac 4,49 kg, raftul aproape gol ( maxim 3-400 de grame ciufulite rămase ).

#45
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Ma repet, cea mai buna perioada de vanzare a spanacului este saptamana mare inaintea Pastelui Ortodox dar si fiecare zi de vineri din perioada postului.

#46
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ma repet.....ahhhh no da dracu sa se termine asta de solar si sa raman numa eu cu dasta de cimp......ca am citeva polite de platit ...la niste  pietari care anu trecut le livram regulat  si acum iau din alta parte ......sa se tina cont ca eu la clienti care iau de la mine regulat si inteleg sa impartim pretul in 3 adica eu 2 treimi si ei una  le dau marfa proaspata gratis in locul celei ce li s a stricat din cauza ca nu au putut sa o vanda.
dar e plina piata de calici care vor juma -juma .....ori mie nu mi se pare corect .
azi i a venit combina lu vecinu......bai da bine ii mai merge..!!! si nu vrea si el sa faca un gard de plase bun intre noi ......cica sa il facem juma juma......

#47
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@sile, ala o fi facut credit pentru combina aia de o sa stea o buna vreme cu curu strans ca sa plateasca magaoaia Posted Image  Si gardul asa se face intre vecini, jumi-juma asa ca nu te calici, daca iti tine norocul cu spanacul pune bani deoparte pentru gard Posted Image

#48
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
El nu face credite cumpara cu banu jos .pai la ceilanti vecini a facut el gard de piatra ...eu ma multumesc cu dala de sīrma .

#49
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dragi colegi am mai maritat 300 kg azinoapte la galati ...cu puti noroc poate nu mai pierd mult din tura asta de toamna..

#50
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Deci.....m am ras la palarie..nu crd ca o sa mai pot vinde spanacul de pe a doua parcela..au īnceput ploile.
Niciodata de 14 ani nu am pierdut spanac de toamna...dar la toate exista un īnceput.
Asta e.

#51
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Rabdare pana miercuri...

#52
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:((,stii cīt se face pīna miercuri ?..face frunza cīt o placa de soba de teracota...

#53
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mama..!!!!!,cit a crescut azinoapte.....ce placa de teracota daca nu se face frunza cit o perna in doua zile n-am ce zice....si nu are tija florala deci nu este batrin teoretic si daca maninci o frunza este bun la gust..nu e amar. bai ce ochi o sa beleasca aia la piata...Posted Image))
spanac pe categorii...

#54
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Il vinzi pe post de...salata!
;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate