Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Unde gravitationale - exista sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postaddysoftware, on 11 februarie 2016 - 18:32, said:

Sunt multi pseudosavantI care incearca sa explice fenomenele gravitationale prin fenomene electrice, dar e nu numai nestiintific, ci deseori frizeaza absurdul. Nu mai credeti tot ce cititi pe net, mai ales pe siturile gen "Universul electric" sau documentare gen Nassim Haramein.
Nu dragule , nu dupa Nasim ma documentez ci am propriile cercetari teoretice pentru ca vreau sa descopar ce este magnetismul , electromagnetismul , gravitatia . Dar poate nu ai reusit sa prinzi ceva din ce am spus . Pana la urma fiecare isi da cu parerea , nu trebuie sa plecam urechea doar la ce spun savantii . Altfel ar trebui sa fim credinciosi si in stinta daca nu analizam ce spun sau macar sa incercam si alte idei .
Nu sunt genul de persoana sa cred doar ca-si zice unul ca e savant . Prefer sa fac propriile teoretizari si in unele chiar ma incred pentru ca raspund mai bine modelelor imaginate de mine .
Spre exemplu multi spun :curgerea curentului de la plus spre minus (a electronilor) in fond nu exista miscare a electronilor de la un atom la altul ci doar o transmitere a energiei cinetice din aproape in aproape si sensul este determinat tocmai de directia de dezechilibrare orbitala al electronilor sau un nivel superior de orbitare electronica in cazul emisiei electromagnetice (in cazul emisiei izotropice) .

#20
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
De fapt curentul de electroni curge dinspre minus spre plus, sensul de la plus la minus e doar o convenţie.

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostEngineer_xxl, on 11 februarie 2016 - 11:27, said:

Se pare ca azi se va tine o conferinta de presa in care se vor discuta/expune probele unui experiment ce ar dovedi existenta undelor gravitationale.
Dap.

"Echipe internationale de cercetatori au anuntat joi prima detectare directa a undelor gravitationale, un avans major care deschide o noua fereastra spre misterele universului, scrie AFP."

http://science.hotne...vitationale.htm

https://wakelet.com/...60-01706dfa186b

Stephen Hawking: https://www.facebook...965377523549345


Attached File  hawking-mark congrats.png   33.31K   43 downloads

Edited by andreic, 11 February 2016 - 22:09.


#22
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postandreic, on 11 februarie 2016 - 22:00, said:

Dap.

"Echipe internationale de cercetatori au anuntat joi prima detectare directa a undelor gravitationale, un avans major care deschide o noua fereastra spre misterele universului, scrie AFP."

http://science.hotne...vitationale.htm

https://wakelet.com/...60-01706dfa186b

Stephen Hawking: https://www.facebook...965377523549345


Attachment hawking-mark congrats.png

daca poti arata descoperiri stiintifice ...altele decat cele "asteptate" si "acceptate" in MEDIUL STIINTIFIC ...o sa ai mai multa credibilitate !

#23
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostDraculescuDraculescu, on 11 februarie 2016 - 14:01, said:

Sper sa nu fie o intrebare stupida dar ce aplicatii practice ar putea avea in viitor aceasta descoperire?

Pai sa ne gandim:
- intai ca pot sa permita o privire in istoria Universului dincolo de radiatia de fond (ca asta ne vine de cand Universul avea 300.000 de anisori)
- poti sa gasesti chestiile ascunse, ne-emitatoare de lumina/radiatie
- o aplicatie practica este in comunicatii...o metoda care este foarte putin viciata de ceea ce se afla intre emitator si receptor (ba chiar, poate, mai rapida decat lumina pentru ca lumina este limitata in drumul ei pe spatio-timp dar trasu`-impinsu`-scuturatu` drumului nu are greturi legate de viteza)
- in transport: calatoresti pe un val gravitational si iar, poate, mai repede decat lumina. Posted Image

(sper ca se intelege ca sansele sunt aproape inexistente sa vedem asa ceva in timpul vietii noastre, exceptand primul si poate al doilea punct, dar in viitor e loc berechet)

Important este ca spatio-timpul face valuri (acuma le vedem datorita agitatiei produse de inchegarile mari de energie intrupate in gauri negre/stele neutronice dar daca latra dulaii sigur latra si cateii)

Edited by cuculili, 11 February 2016 - 23:11.


#24
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Intr-adevar, se pare ca este pe bune si multi considera chestia asta ca descoperirea secolului! Sunt cam dezamagit de raspunsul lui Hawkins care se cam lauda pe el insusi... Dupa cum zicea si @cuculili descoperirea asta nu prea ar avea sanse sa ne lumineze prea mult pe noi cei de acum dar peste cateva generatii... Acum a fost vorba doar de 0.25 sec dar cu cresterea sensivitatii laserului vor fi mult mai multe observatii, probabil acum chestia asta le va atrage si mai multe fonduri. Din ce am inteles in momentul de fata ar fi cam 3 lasere de genu cel in cauza, unul in Italia si unul in constructie in Japonia (care va fi si cel mai avansat), lucru ce va ajuta mai mult la o localizare mai exacta a sursei acestor "valuri".

#25
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Da, am vazut si eu ca Hawkingsul trage spuza pe turta sa.
...varsta, starea, ma rog, nu ii fac o vina prea mare (totusi).

Speculatiile mele cu transport/comunicatii se arata cam visatoare-excesiv (in fond daca gaurile negre deranjeaza spatio-timpul abia cu a zecea mia parte din diametrul unui nucleu de atom, nu stiu zau ce sanse avem sa comunicam ciocanind in aceasta structura-baza cu baroase infinit mai mici decat concentrarea unor gauri negre...dar cine stie)

#26
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Asta e la nivelul Pământului, în apropierea lor a fost probabil vijelie...
Oricum crearea de unde gravitaţionale "utile" presupune implicarea unor energii de care omenirea încă nu dispune.

Edited by mihaicozac, 12 February 2016 - 11:42.


#27
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postcuculili, on 12 februarie 2016 - 11:34, said:

Speculatiile mele cu transport/comunicatii se arata cam visatoare-excesiv (in fond daca gaurile negre deranjeaza spatio-timpul abia cu a zecea mia parte din diametrul unui nucleu de atom, nu stiu zau ce sanse avem sa comunicam ciocanind in aceasta structura-baza cu baroase infinit mai mici decat concentrarea unor gauri negre...dar cine stie)

Da, dar descoperirea asta ne spune ca spatio-timpul poate fi indoit, este dovada fizica si irefutabila! Acum gandindu-ne ca gaurile negre sunt cam cele mai "puternice" entitati ale universului si s-a produs doar o intarziere de cateva milisecunde ne vine usor sa spunem ca noi nu putem obtine energia necesara indoirii spatiului... parerea mea este ca avand dovada ca spatio-timpul poate fi indoit nu trebuie decat sa gasim o metoda alternative si accesibila omenirii de aface treaba asta ceva in genul ca uneori un geam daca il lovim usor intr-un anume punct se sparge mai repede decat lovit mai tare in alte puncte... nu m-am exprimat eu cel mai bine dar idea se intelege.

#28
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View Postmihaicozac, on 12 februarie 2016 - 11:41, said:

Oricum crearea de unde gravitaţionale "utile" presupune implicarea unor energii de care omenirea încă nu dispune.

Eu ma gandesc nu atat la un ciocan mare cat la o ureche atat de fina incat sa auda si ciocanelele.
...problema este de senzori, de finetea lor (ma refer la transmisiuni...ca la transport nu mai avem ce face decat sa adunam moloz cacalau)

@Engineer_xxl: cam da.
De ce sa facem musai valuri cand poate ajunge si un ciocanit usor in el. Posted Image
...........................
Primul meu gand la aflarea stirii a fost: uite domne, ca Realitatea este facuta sa poti face orice in ea.
...nu usor dar nici imposibil.

Edited by cuculili, 12 February 2016 - 12:19.


#29
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postpacopaco1967, on 11 februarie 2016 - 21:40, said:

Nu dragule , nu dupa Nasim ma documentez ci am propriile cercetari teoretice pentru ca vreau sa descopar ce este magnetismul , electromagnetismul , gravitatia .

Aceste proprii cercetari teoretice sunt publicate pe undeva?! le-a vazut cineva?!


Quote

Dar poate nu ai reusit sa prinzi ceva din ce am spus .

acest ceva fiind... "E o descentrare a nucleului atomic rezultand astfel un pol opus electronilor pentru atomii invecinati care cauzeaza atractia particulelor .Presupunem ca particulele sau sarcinile de semn opus se atrag , astfel nucleul unui atom devenind periferic este susceptibil de a fi atras de electronii atomului invecinat . Acest lucru produce o "avalansa" de atractie pentru elementele cu masa mai mare ."
... si referindu-se chipurile la undele gravitationale. Ceea ce descrii dumneata cam stangaci in fragmentul citat nu sunt undele gravitationale ci propagarea unui front de polarizare electrica intr-un dielectric nepolar, in care apare o referire anapoda la masa elementelor.

Quote

Spre exemplu multi spun :curgerea curentului de la plus spre minus (a electronilor) in fond nu exista miscare a electronilor de la un atom la altul ci doar o transmitere a energiei cinetice din aproape in aproape si sensul este determinat tocmai de directia de dezechilibrare orbitala al electronilor sau un nivel superior de orbitare electronica in cazul emisiei electromagnetice (in cazul emisiei izotropice) .

Nu imi dau seama ce vrei dumneata sa spui aici dar ceea ce se poate din text este
1. OT
si
2. gresit
Curentul electric este definit ca deplasare ordonata a purtatorilor de sarcina; intr-un mediu conductor metalic purtatorii de sarcina mobili sunt electronii periferici care se pot deplasa aproape liber in cuprinsul structurii cristaline la aplicarea unui camp electric. Curentul electronic are evident sensul opus celui conventional (acesta este de la plus la minus), nu are de-a face cu "dezechilibrarea orbitala" (care poate interveni eventual in cazul curentului de polarizare dintr-un dielectric) si nici cu "emisia electromagnetica" (care se refera la tranzitii cuantice intre nivelele energetice discrete ale atomului, in sensul in care ai folosit-o dumneata).

Referitor la subiect:
1. onoare fizicienilor experimentatori care au [construit un dispozitiv care a] pus in evidenta un fenomen atat de greu de "prins" observational;
2. pentru teoreticieni este o noua confirmare, inca mai directa, a relativitatii generale;
3. aplicabilitatea practica a detectorilor de unde gravitationale este deocamdata limitata la evenimente catastrofice singulare, noi suntem prea mici si nesemnificativi (ca masa) pentru a produce ceva observabil;
4. astept cu interes rezultatele pe care le va furniza dispozitivul orbital de masurare, dincolo de zgomotul de fond excesiv de pe Terra;
5. stiinta va merge inainte si prin viitoarele observatii asteptate pentru acest an si urmatorii.

#30
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Pana la urma ce este gravitatia de se poate deplasa sub formă de unde chiar si acolo unde gravitatia corpului ce e emis-o nu mai are nici o influenta ? Pe unele site-uri apare formula de radiatie gravitationala adica gravitația ar fi scuipată sub forma de radiatie de un corp cu o masa mare(sau o ciocnire de corpuri) ce circula apoi prin tot universul... nu e mind blowing ?

Acum ma gandesc, daca iesi in fața unei intregi planete si spui ca ceva exista nu trebuie sa dai un minim de explicatie pentru cum ar functiona acel model/descoperire ?

#31
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Teoria relativităţii explică matematic fenomenul, observaţiile directe ale laboratorului confirmă teoria.

#32
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
exista vreo relatie intre masa obiectului si unda gravitationala ?

View PostMohombi, on 15 februarie 2016 - 11:07, said:

Pana la urma ce este gravitatia de se poate deplasa sub formă de unde chiar si acolo unde gravitatia corpului ce e emis-o nu mai are nici o influenta ? Pe unele site-uri apare formula de radiatie gravitationala adica gravitația ar fi scuipată sub forma de radiatie de un corp cu o masa mare(sau o ciocnire de corpuri) ce circula apoi prin tot universul... nu e mind blowing ?

Acum ma gandesc, daca iesi in fața unei intregi planete si spui ca ceva exista nu trebuie sa dai un minim de explicatie pentru cum ar functiona acel model/descoperire ?

pai exact in stilul in care o piatra aruncata intr-un rau formeaza niste cercuri ce se intind foarte departe fata de locul impactului cu piatra

#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Presupune că ai o trambulină elastică, pe marginea căreia aşezi o minge. Ea va sta nemişcată acolo unde ai aşezat-o, însă dacă arunci un obiect mai greu în mijlocul trambulinei şi aceasta se lasă, mingea de pe margine va pleca spre zona unde este obiectul cel greu. Aşa se presupune că funcţionează legea gravitaţiei, prin "curbarea" continuumului spaţiu-timp. Din teoria undelor gravitaţionalei mai rezultă că o modificare bruscă de masă nu produce direct variaţia corespondentă a forţei gravitaţionale, ci se produce o oscilaţie în jurul punctului de echilibru, care a fost acum detectată în premieră.

Edited by mihaicozac, 15 February 2016 - 13:32.


#34
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postmihaicozac, on 15 februarie 2016 - 11:55, said:

Teoria relativităţii explică matematic fenomenul, observaţiile directe ale laboratorului confirmă teoria.

mai, ma lasi ??!!
daca asta este o observatie directa...cum ramane cu teoria relativitatii...cu vitea luminii ...curbura....atractie gravitationala ....???!!!
oscilatia asta le-a ignorat pe toate cele, iar noi, niste amarati de pamanteni, le-am observat direct ??

#35
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
sorry sa iti spun dar teoria relativitatii a fost probata experimental de mult timp

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLORELYAN, on 19 februarie 2016 - 20:32, said:

mai, ma lasi ??!!
Lasa-ne tu Posted Image Undele gravitationale descoperite, dar si descoperirea mai mica cea cu fuziunea intre 2 gauri negre au batut ultimele cuie in cosciugele teoriilor alternative fanteziste imbratisate de habarnisti.

Edited by andreic, 20 February 2016 - 12:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate