Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Iubita insarcinata inainte de casatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 Wotan, on 11 februarie 2016 - 11:07, said:

Poti sa-i explicit preotului ca daca refuza mergeti sa va casatoriti la catolici, cand aude ca pleaca banul se calmeaza instantaneu... Posted Image

Frectie. Ii zici ca te duci la parohia vecina :lol:. Moare ca pitigoiu cand aude. Sa vezi cum te cununa. La astia concurenta e si intre ei, nu doar intre religii diferite.

#38
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.09.2006

 eStev, on 11 februarie 2016 - 10:32, said:

Faceti nunta cand aveti bani si aia e

poate ... nunta e un bussines ...  :)

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De cât să facă avort normal că popă nu o să refuze. Omule, vorbești serios, nu  știu cum poți să iei în calcul avortul?!

#40
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
52 de oameni citesc o discutie nonsens
care e clara de la inceput

Edited by mihnearau, 11 February 2016 - 11:23.


#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 AlexxTM, on 11 februarie 2016 - 10:23, said:

o sa ne fie foarte greu daca nu imposibil din punct de vedere financial sa organizam nunta.
O laie! Sarantoc lipit am fost cand m-am casatorit, nici vorba sa avem de unde plati restaurantul, au acceptat aia sa le platim dupa nunta, din plicurile stranse :lol:

#42
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Vorba aia, bun baiat, pacat de fata.

#43
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Patrulescu, on 11 februarie 2016 - 10:33, said:

Niciun preot care se respecta nu o sa va cunune....
Si atunci ce alternativa le ofera religia? Avort?

 Patrulescu, on 11 februarie 2016 - 10:36, said:

Sunt convins ca peste 90% dintre barbati are renunta la nunta, dar femeile niciodata - vor sa se dea in spectacol, vor tambalau, vor sa moara de ciuda prietenele lor, si bineinteles se asteapta ca barbatul sa plateasca toata distractia asta...
Aceasta generalizare este un exemplu de misoginism crestin-ortodox.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Știi cum este și cu asta cu momentul nefavorabil când "s-a gândit bebe să vină pe lume”: mai târziu ar fi intervenit altă situație. Niciodată nu ești pregătit. Când e să vină, lasă-l să vină și bucurați-vă!

Bani mai mulți nu vor fi nici mai târziu

#45
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Patrulescu, on 11 februarie 2016 - 10:33, said:

Niciun preot care se respecta nu o sa va cunune....
Ai castigat premiul trollul de aur si revista ortoxului indobitocit! Felicitari, cel mai tare post al tau de pana acum!


Initiator: Mergeti la starea civila si faceti actele!  Apoi la  biserica, nici un preot cu capul pe umeri nu va refuza cununia religioasa a doi oameni care se iubesc si cu o minune pe drum. Daca petrecerea in sine e asa importanta, o cumulati cu botezul si gata.

#46
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Venirea unui copil pe lume nu implica costuri mari. Va spun cum a fost in cazul meu:
Asigurarea / prima de la job pentru mine respectiv ma-sa au acoperit toate costurile de spitalizare.
Patut primit cadou, carucior primit cadou, o gramada de hainute primite cadou, scoica pentru masina primita cadou, fierbator de biberoane primit cadou.
Daca mama e sanatoasa si alapteaza, in primele 6 luni nu cheltui nimic pe alimentatie. Eu am fost nevoit sa cumpar lapte praf, Pre Nan, la vremea respectiva o cutie costa 50 de lei dar tinea destul de mult.
Scutece, aici costa aproximativ 200 de lei pe luna. Te c*ci in ei de bani la propriu, probabil asta va fi cea mai mare cheltuiala
Mici atentii pentru medicul pediatru, care la inceput venea la noi saptamanal, sa fim noi linistiti ca e totul ok.
Ti se pare multa cheltuiala pt un copil? Nu este, din pacate majoritatea cauta scuze, amana, iar unii ajung la un moment dat cand chiar daca ar vrea nu ar mai putea.
Toate trebuie facute la vremea lor, inclusiv copiii, cel mai bine inainte de 30 de ani (mama)

Edited by yesyesyesyo, 11 February 2016 - 11:46.


#47
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Nunta la romani e un obicei nasol dar are 3 faze:
In prima faza te duci la starea civila si semnezi. cu nevasta si un prieten Iti da un act. Asta e de fapt singura faza cu valoare oficiala. Nu costa mai nimic, poate vrei sa aduci niste prieteni sa bea un spumos ieftin dar nu e obligatoriu.
In faza a doua te duci la ninja in cuib si te cununa cu cintece.  Asta e faza foarte enervanta dar nici asta nu costa o avere cu toate taxele pentru ninja. Oricum plateste nasul.
In faza a treia faci un bairam... asta n-are nici valoare religioasa nici oficiala, e pur optionala. Asta e singura care costa bani dar se prespune ca banii se recupereaza.
Deci despre ce bani vorbim aici?

Bininetels mai exista varianta sa traiti ca niste concubini pacatosi ce sinteti. Poae va insurati mai incolo poate nu. Eu zic ca e o varianta foate buna.

#48
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 AlexxTM, on 11 februarie 2016 - 10:23, said:

Am aflat de curand ca voi fi tatic,toate bune si frumoase numai ca cununia va fii anul acesta si nunta la biserica va fi la anu,Amandoi nu prea stim ce sa facem adica vrem sa pastram bebe-ul si sa mergem inainte cu planul de nunta dar suntem realisti ca odata venind pe lume bebe-ul o sa ne fie foarte greu daca nu imposibil din punct de vedere financial sa organizam nunta.Noi acum eram la stadiul in care   stabilisem perioada in care ne vom muta impreuna  aceasta fiind pe la primavara adica poeste 2 luni.

L.e eu am 30+,ea 20+
Copilul este pe primul plan!
Deși nu ar fi stricat analizele alea care se fac pentru a determina compatibilitatea voastră.
Dar acum nu aveți ce mai face,decât să vizitați niște doctori pentru a afla dacă copilul este bine.
Dacă totul este OK,atunci FELICITĂRI!
Dar dacă nu renunțați la ideea avortului,gândiți-vă că nu copilul va pus să-l faceți!
El nu are nici o vină.
Voi trebuie să vă asumați răspunderea și să-l iubiți și să-l creșteți că doar este copilul vostru,bucuria voastră!
Restul,pe parcurs.
Știu persoane din viața reală(persoane pe care le cunosc-buni prieteni)care umblă din doctor în doctor(amândoi),pentru a avea un copil.Deși(spun ei)totul funcționează bine.
Că a venit acum(când voi nu sunteți pregătiți)este altă poveste.Vă pregătiți pe parcurs.
Încă o dată:
FELICITĂRI!
Și sănătate și copilului și vouă.

#49
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 Patrulescu, on 11 februarie 2016 - 12:03, said:


N-are voie, poate sa fie raspopit pentru ce a facut, cine e acest preot care a incalcat canoanele?

Îți dau raport pentru trolling. Există normă în BOR ce prevede această situație... am spus-o, se dă canon (nu mai știu cât ține) de rugăciuni și altele dar nu se interzice cununia religioasă. Și asta se întâmplă de veacuri, nu e invenție nouă.

#50
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 yesyesyesyo, on 11 februarie 2016 - 11:41, said:

Venirea unui copil pe lume nu implica costuri mari.

Gluma saptamanii.

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 AlexxTM, on 11 februarie 2016 - 10:23, said:

Am aflat de curand ca voi fi tatic,toate bune si frumoase numai ca cununia va fii anul acesta si nunta la biserica va fi la anu,Amandoi nu prea stim ce sa facem adica vrem sa pastram bebe-ul si sa mergem inainte cu planul de nunta dar suntem realisti ca odata venind pe lume bebe-ul o sa ne fie foarte greu daca nu imposibil din punct de vedere financial sa organizam nunta.Noi acum eram la stadiul in care   stabilisem perioada in care ne vom muta impreuna  aceasta fiind pe la primavara adica poeste 2 luni.

L.e eu am 30+,ea 20+

Cununia civila pentru acte si restul cand se poate. Eu am facut cununia religioasa dupa 8 ani la botezul celui de-al 2-lea copil. De atunci au trecut 16 ani......

#52
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,447
  • Înscris: 30.10.2003

 yesyesyesyo, on 11 februarie 2016 - 11:41, said:

Venirea unui copil pe lume nu implica costuri mari.
Sunt costuri foarte mari, mai ales nasterea. Bani in stanga, bani in dreapta, doctori, asistente, moase!!
Daca nu ai rude care sa-ti dea hainute, scoica, carucior, pat, toate astea costa.

Nu poti sa ai pretentia ca toti sa fie in situatia ta.

#53
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 AlexxTM, on 11 februarie 2016 - 10:23, said:

Am aflat de curand ca voi fi tatic,toate bune si frumoase numai ca cununia va fii anul acesta si nunta la biserica va fi la anu,Amandoi nu prea stim ce sa facem adica vrem sa pastram bebe-ul si sa mergem inainte cu planul de nunta  L.e. eu am 30+,ea 20+

 kruger, on 11 februarie 2016 - 10:37, said:

Daca din considerentele astea sunteti in stare sa avortati un copil, aveti toata antipatia mea.
iti transmit acelasi mesaj de avertizare Posted Image pe care ti l-a transmis si distinsul păstor 'kruger' Posted Image Posted Image  nu te pune cu noi :gunsmilie: ca te bate pronia divina!

O dedicatie tip avertisment pentru cei doi ibovnici fara chibzuinta, recte 'AlexxTM' :calichhair:  si perechea :calich: sa :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Do5ylfmnLqM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Teophileos, 11 February 2016 - 12:51.


#54
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 Patrulescu, on 11 februarie 2016 - 12:42, said:

Vai de capul tau cine te-a amagit ca se poate face asa ceva, daca te-ai cununat in pacat,  atunci esti vrednic de osanda si tu si preotul care a facut aceasta nelegiuire.

Ai gresit aria, dispari inapoi in pestera din care ai iesit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate