Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Iubita insarcinata inainte de casatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Felicitari pt bebe..
Si eu cred ca ar trebui sa facti nunta civila inainte, pt ca sa nu fie probleme in certiificatul de nastere si in buletinul copilului. Nu ca ar conta, dar de ce sa va legati la cap?
Altfel, degeaba abereza unii. E pacat ca sa nu ii faci placerea femeii  Sa fie mireasa e ceva inscris in codul lor genetic..
Stiu pe cineva care a zis o fac mai tarziu..nu anul asta, anul asta nu am bani..si au trecut anii..si femeia regreta..
Pe de alta parte poti face nunta bisericesca cu doar cativa prieteni...Si daca aia sunt prieteni, nu o sa iesi pe minus cu masa..

Edited by Prien, 11 February 2016 - 10:52.


#20
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

View PostSerafim606, on 11 februarie 2016 - 10:37, said:


Am realizat. Iti dau pm sau iti zic aici? Nuntile is orgolii prostesti ale femeilor. Ma rog, is si inutile si fara sens. Fala si dat mare. Nimic mai mult. Altceva?


lasa-l ma, e un nebun din ala religios, un taliban nebun

#21
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,049
  • Înscris: 31.08.2006

View PostPatrulescu, on 11 februarie 2016 - 10:33, said:

Niciun preot care se respecta nu o sa va cunune....

  Ei, daca respecti preotul, ar putea sa lase respectul de sine la o parte. Am un coleg  care l-a "respectat" cu o suma de bani pe preot, iar ala a venit acasa la "impricinati" si i-a cununat  intr-un cadru foarte restrans (parintii celor doi si doi-trei prieteni), iar cei doi formeaza si la ora actuala un cuplu frumos desi au trecut multi ani de cand sunt impreuna.

#22
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postkruger, on 11 februarie 2016 - 10:37, said:

Daca din considerentele astea sunteti in stare sa avortati un copil, aveti toata antipatia mea.
Ce sa zic...!  a atins orbul Braila si veverita New Yorku'... ii doare la shiret  de antipatia ta!

#23
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAlexxTM, on 11 februarie 2016 - 10:23, said:

Amandoi nu prea stim ce sa facem adica vrem sa pastram bebe-ul si sa mergem inainte cu planul de nunta dar suntem realisti ca odata venind pe lume bebe-ul o sa ne fie foarte greu daca nu imposibil din punct de vedere financial sa organizam nunta.   
Sper ca glumesti! Oricum, mi-ai stricat ziua!
Voi contrapuneti viata copilului vostru cu nunta vietii? Daca o faceti [nunta], o puteti face absolut oricand. Ce organizare? Nu veti fi in stare dpdv financiar sa o organizati, faceti una mica si frumoasa intr-un loc superb (locurile astea-s gratis).
Alternativa fiind? Omorati o faptura, organizat o nunta "de vis" si apoi faceti in mod programat copilul... cand? Sunteti absolut siguri ca va veni cand va doriti voi si in stricta concordanta cu planurile voastre?

#24
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostAlexxTM, on 11 februarie 2016 - 10:50, said:

inima mea spune ca sa merg inainte cu bebe ca daca el vrea sa vina acum sa nul inpiedic

Case solved, va doriti copil (nu el vrea sa vina, voi vreti)! Nunta nu e obligatorie, puteti sa o faceti oricand (doar daca vreti voi sa fie obligatorie, de exemplu, puteati sa stabiliti ca nu faceti copil decat dupa casatorie). Daca faceti cununia religioasa dupa nastere poate primiti cadouri pentru copil, mai scapati de cheltuieli .

Edited by Arianna-D, 11 February 2016 - 11:05.


#25
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View PostAlexxTM, on 11 februarie 2016 - 10:23, said:

Am aflat de curand ca voi fi tatic,toate bune si frumoase numai ca cununia va fii anul acesta si nunta la biserica va fi la anu,Amandoi nu prea stim ce sa facem adica vrem sa pastram bebe-ul si sa mergem inainte cu planul de nunta dar suntem realisti ca odata venind pe lume bebe-ul o sa ne fie foarte greu daca nu imposibil din punct de vedere financial sa organizam nunta.Noi acum eram la stadiul in care   stabilisem perioada in care ne vom muta impreuna  aceasta fiind pe la primavara adica poeste 2 luni.

L.e eu am 30+,ea 20+
Intotdeauna cand faci avort, exista un oarecare risc sa apara complicatii si sa nu mai puteti avea copii ulterior. Ganditi-va bine la asta, deoarece ati decis sa fiti impreuna si  veti dori copii in viitor...

#26
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,926
  • Înscris: 04.02.2006

View PostQuantum, on 11 februarie 2016 - 10:52, said:

Ce sa zic...!  a atins orbul Braila si veverita New Yorku'... ii doare la shiret  de antipatia ta!
De asta nu a mai zis nimeni nimic (L.E. scuze, cu exceptia lui YOUR_GOD)  despre monstruozitatea ideii de a avorta un copil ca sa ai bani de nunta religioasa si petrecere?
Nici pe mine nu ma intereseaza parerea unuia ca el, dar asta nu ma opreste de la a spune niste chestii care trebuie spuse.

Edited by kruger, 11 February 2016 - 10:57.


#27
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

View PostAlexxTM, on 11 februarie 2016 - 10:23, said:

Am aflat de curand ca voi fi tatic,toate bune si frumoase numai ca cununia va fii anul acesta si nunta la biserica va fi la anu,Amandoi nu prea stim ce sa facem adica vrem sa pastram bebe-ul si sa mergem inainte cu planul de nunta dar suntem realisti ca odata venind pe lume bebe-ul o sa ne fie foarte greu daca nu imposibil din punct de vedere financial sa organizam nunta.Noi acum eram la stadiul in care   stabilisem perioada in care ne vom muta impreuna  aceasta fiind pe la primavara adica poeste 2 luni.

L.e eu am 30+,ea 20+
Vorba ta.. o sa fie mai greu dar nu imposibil...
eu zic go for it si o sa fie bine.
btw felicitari... sa fie intr-un ceas bun :)

#28
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View PostPatrulescu, on 11 februarie 2016 - 10:33, said:

Niciun preot care se respecta nu o sa va cunune....
Intrebati-l pe preotul care emite astfel de prostii daca va sfatuieste sa faceti un avort, ca sa nu existe copil in afara casatoriei...

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Bine că nu au văzut și părinții noștri lucrurile la fel.

#30
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

View PostWotan, on 11 februarie 2016 - 10:58, said:

Intrebati-l pe preotul care emite astfel de prostii daca va sfatuieste sa faceti un avort, ca sa nu existe copil in afara casatoriei...

Depinde de popa si suma la care e pusa intrebarea :lol:.

#31
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Posttom_1133, on 11 februarie 2016 - 10:32, said:

Femeile viseaza la o nunta ca-n povesti de cand sunt fetite Posted Image

Bine ...in povesti raman "fetite" pana dupa nunta aia ... Nu este cazul nostru. Protagonista a participat deja la emisiunea : " Buna seara fete , buna dimineata femei ! "

Initiator, faceti copilul! Va asumati riscuri mari daca face intrerupere de sarcina. Sunt sanse mari ca ulterior sa nu mai ramana insarcinata sau sa aiba sarcina cu probleme . Las-o naibii nunta. Faceti copilul si restul este formalitate .

Edited by JurasikMan, 11 February 2016 - 11:01.


#32
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,926
  • Înscris: 04.02.2006

View PostWotan, on 11 februarie 2016 - 10:58, said:

Intrebati-l pe preotul care emite astfel de prostii daca va sfatuieste sa faceti un avort, ca sa nu existe copil in afara casatoriei...
Nu uita sa filmezi preventiv toata discutia si daca popa zice sa avortati, sa ne zici si iti spunem noi ce sa faci mai departe.

#33
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 01.02.2007

View PostPatrulescu, on 11 februarie 2016 - 10:33, said:

Niciun preot care se respecta nu o sa va cunune....

Nu zau! Mai gasesti asa ceva? Daca tu gasesti, atunci o sa gaseasca si el unu` care o sa il cunune.

#34
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
De ce raspunde copilul pentru faptele voastre ? de ce este o garantie acel copil pentru niste obiceiuri pamantene? de ce trebuie sa plateasca cu viata un om pentru niste hirtii si obiceiuri ?
Scoateti-va din cap asa ceva, acel copil trebuie sa traiasca si sa se bucure de viata si de parinti !
Va faceti actele, nunta (daca vreti) si asta e , copilul trebuie sa traiasca !

#35
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View PostSerafim606, on 11 februarie 2016 - 10:59, said:



Depinde de popa si suma la care e pusa intrebarea :lol:.

Există dispense și la preot, ceva canoane de făcut dar cununia religioasă se face și dacă ai trei copii, și dacă ești divorțat de 2 ori (parcă la 3 divorțuri nu se mai face), și asta de multă vreme. Nu vreau să transform topicul în dezbatere religioasă ci să clarific acest aspect, poate este important pentru inițiator. (Nu sunt credincios dar îmi cunosc inamicul).

#36
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Poti sa-i explicit preotului ca daca refuza mergeti sa va casatoriti la catolici, cand aude ca pleaca banul se calmeaza instantaneu... Posted Image

Edited by Wotan, 11 February 2016 - 11:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate