Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Fatete dentare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Andrusk92

Andrusk92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.02.2016
hey! am deschis acest topic pentru a afle cat mai multe din experientele voastre cu aceste fatete dentare ceramice sau compozit, deoarece as dori sa mi pun din ceramica si inainte de asta mereu vreau sa fiu foarte bine informata. Am tot cautat pe net si am gasit diverse informatii,dar experientii proprii cu aceste fatete nu am gasit mai deloc. Sunt interesata in evolutia lor in timp, avantaje si dezavantaje.As mai vrea sa stiu daca slefuirea dintilor inainte de aplicarea fatetelor afecteaza atat de rau dintele si daca in timp se poate deteriora starea acestuia. Multumesc mult Posted Image

Edited by Andrusk92, 09 February 2016 - 12:48.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Exista si fatete no-prep (fara slefuire), bineinteles, acum depinde si de caz
Ce ai vrea sa stii? Ceramica are o estetica mai buna, compozitul mai slaba, cel din urma se degradeaza si mai usor in timp
Prin slefuire se indeparteaza un strat subtire din smaltul dintelui, normal ca nu vei mai putea apoi sa stai fara fatete
Ca sa te sperii putin, in cel mai rau caz se poate ajunge la scoaterea nervului, insa putin probabil avand in vederea stratul subtire de substanta dentara ce se indeparteaza.

Ai internet, nu astepta mura in gura, cand ai atatea resurse valoroase la dispozitie:
https://www.dentalae...tion-of-veneers

#3
Andrusk92

Andrusk92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.02.2016
Cum am specificat si in prima postare, am citit foarte mult despre fatete, stiu ca exista si no-prep si anume lumineers( pretul fiind unul mai ridicat in cazul acestora). eram mai mult interesata sa mi raspunda cei care au deja.. am auzit ca exista si posibilitatea retragerii gingiilor..

plus ca pe net nu este nimic concret, doar ce sunt aceste fatete, procedura in sine. foarta multa reclama pozitiva, dar nimeni nu vorbeste despre ele dupa ce au fost aplicate, evolutia lor in timp...

Edited by Andrusk92, 09 February 2016 - 14:22.


#4
dianette

dianette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2005
Si pe mine ma intereseaza subiectul. Chiar niciun purtator de fatete dentare nu-si poate impartasi experienta?

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Andrusk92, on 09 februarie 2016 - 14:22, said:

Cum am specificat si in prima postare, am citit foarte mult despre fatete, stiu ca exista si no-prep si anume lumineers( pretul fiind unul mai ridicat in cazul acestora). eram mai mult interesata sa mi raspunda cei care au deja.. am auzit ca exista si posibilitatea retragerii gingiilor..

plus ca pe net nu este nimic concret, doar ce sunt aceste fatete, procedura in sine. foarta multa reclama pozitiva, dar nimeni nu vorbeste despre ele dupa ce au fost aplicate, evolutia lor in timp...
asta gasesti in studii, in bazele de date cu articole stiintifice

#6
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
O sa spun eu cateva opinii asupra fatetelor.

Ca medic stomatolog, am avut de-a lungul vremii multe cereri ptr fatete dentare. In principiu, daca ai un tehnician bun, material de amprenta high-end si mana buna ies cazuri frumoase. Ce e bine de stiut inainte de aplicarea sau alegerea fatetelor dentare ca si restaurare:
- igiena si igienizare f buna
- rezolvate toate cariile si protezate edentatiile ( lipsurile de dint). Daca aceste doua deziderate nu sunt indeplinite nu pun fatete dentare sub nicio forma.
- reglata foarte bine ocluzia  ( muscatura ) pacientului
- informat pacientul ca trebuie sa aiba grija de ele. Asta inseamna sa manance normal nu sa le fereasca dar in acelasi timp sa nu desfaca sticla de vin cu dintii :)

Avantajele fatetelor sunt obiective dar si subiective:
- minim invazive ( slefuirea e minima, doar la nivelul smaltului, nu se patrunde in dentina)
- daca sunt no prep cu atat mai bine. Acestea se pun in cazul in care pacientul are treme / diasteme ( spatii intre dinti sau strungareata in limbaj popular)
- pe varianta de disilicat de litiu se obtine o estetica f buna
- un pacient reabilitat complet si eficient cu fatete ( si nu numai ) isi schimba fizionomia si psihicul in bine. AM avut pacient care dupa terminarea tratamentului s-a schimbat in bine ca persoana si mod de gandire pozitiv, a avut curajul sa inceapa o afacere etc. Ma rog, aici e loc de subiectiv!


Dezavantajele fatetelor?
- nu prea exista dezavantaje directe insa:
a. pretul e mai mare fata de orice alta restaurare. O fateta facuta bine in Romania ( si nu numai ) si cu pretentii costa cam 300-400 euro.
b. trebuie ales cu atentie cimentul. Sunt f pretentioase la cimentare iar un ciment ales nepotrivit ( nu neaparat slab ) poate duce la descimentare.
c. chestia cu retractia gingiei apare doar daca nu se slefuieste cu prag.

Ideea e ca un pacient care doreste fatete trebuie sa ia in considerare cel putin aspectele de mai sus. Succes !

#7
-Elena-

-Elena-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.07.2009
Foarte utile informatiile, drndcg.
Totusi am cateva intrebari legat de ce ai spus:
1. Fatetele no prep pot fi aplicate in cazul dintilor devitalizati? Exista contraindicatii? Ar fi de preferat fata de cele care presupun slefuirea dintelui?
2. Se poate fateta un singur dinte sau trebuie neaparat fatetati mai multi deodata?

#8
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
1. Nimeni nu vine doar ptr o fateta. De obicei ele se folosesc ptr imbunatatirea fizionomiei. In functie de cat de mult din dinti expune pacientul cand zambeste sunt cateva variante:
- 6 sus/ 6 jos sau 4 sus / 4 jos ( canin - canin sau incisiv lateral-incisiv lateral)
- daca are zambet larg ( se vad si premolarii ) se fac 8 cu 8. Majoritar se merge pe varianta 6 -6. Fie concomitent sus si jos fie decalat.
2. Se poate pune fateta pe dinte devital dar recomandarea in acest caz e de coroana. Depinde de caz la caz.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate