Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Master sau traineeship?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mugmuggy

mugmuggy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.02.2016
Salut! O să descriu pe îndelete contextul întrebării mele. Am terminat Facultatea de Jurnalism, Universitatea din București, secția Publicitate anul trecut în iunie. Contrar bârfelor și problemelor instituției, nu pot spune că nu am rămas cu nimic, ba chiar am prins drag de industrie și îmi place să fiu creativă. De prin anul întâi însă, am început să călătoresc prin intermediul acțiunii Youth in Action (Comisia Europeană), am câștigat mai multe concursuri...eram pe val. În anul doi am fost un semestru în Bruxelles, iar în anul trei mi-am făcut licența pe problemele de comunicare ale UE și am fost de două ori la Strasbourg, la Consiliul Europei, ca tânăr delegat. Puteți să înțelegeți că m-am axat pe alt domeniu și pusesem ochii pe o bursă la un master în Olanda, pe studii europene. Nu am putut să aplic imediat, fiindcă cei de acolo îmi cereau diploma de licență, iar eu, la momentul acela, în decembrie, nu o aveam. M-am hotărât să mă înscriu tot la Universitate la noi cu gândul că, dacă mă acceptă cei din Olanda, o să întrerup aici studiile și plec acolo.
După ce mi-am dat licența, am plecat cu Work & Travel în Statele Unite și m-am întors la sfârșitul lui octombrie 2015. Masterul de la FJSC la care mă înscrisesem nu s-a mai ținut din lipsă de candidați și am rămas „pe tușă” cum s-ar zice, lucru care nu m-ar deranja atât de tare dacă nu ar fi cei din jur care fac să pară că masterul e ceva super important. Am aplicat la masterul acela din Olanda care ar fi trebuit să înceapă anul acesta în septembrie. Am fost acceptată, dar fără bursă, deci l-am tăiat de pe listă. Am aplicat și la Consiliul European, Comisie și Parlament pentru traineeship-uri, nu am luat (se intră foarte greu).
Am rămas la început de an cu gândul că probabil voi face un master la SNSPA la toamnă și îmi voi găsi un job în Publicitate. Am aplicat totuși și la  două agenții europene și m-au acceptat în Franța, la European Railway Agency, începând din octombrie 2016 pentru un traineeship de 5 luni, pe un salariu bunicel, tot în domeniul meu: comunicare și relații publice.
Acum reiau întrebarea din titlu: ce fac? Mă duc acolo și amân masterul pentru încă un an? Ce fac după? O iau de la capăt, la aproape 24 de ani, cu goana după un job? E chiar atât de crucial masterul? Ai mei spun că ar trebui să mă gândesc și la viitor, să am carte de muncă, pensie, blablabla. În același timp, mie nu-mi place în București deloc și, după ce am fost la interviuri pe la diverse corporații, nu mă văd lucrând în așa ceva.
Vă mulțumesc pentru timpul acordat!

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Mergi si lucreaza in Franța, la European Railway Agency.........poate vei cunoaste o frantuzoaica si vei ramane acolo!Posted Image

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Muncesti in domeniu, vezi cum e munca in tari straine, capeti experienta, clarifici pe ce directie vrei sa te axezi, apoi, cand o fi cazul, daca o mai fi, alegi un master in cunostiinta de cauza (nu doar "sa fie").

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Masterul e o frectie care foloseste doar daca te vei angaja la stat (doar ei tin cont de asta, la promovari), sau daca vrei sa faci doctorat (ca etapa intermediara).
In ce te vezi lucrand ?(ca la corporatii vad ca nu-ti place)

#5
mugmuggy

mugmuggy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.02.2016
Sunt o fată Posted Image

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dsoara/dna, pana acum sunteti printre foarte putinele persoane din acest forum care spun ca au facut facultatea cu placere. Si ca au ramas cu ceva din ea. Pt toate astea, stima mea.
On topic. E foarte greu de spus stanga sau dreapta. Banuiesc ca stiti banalitatea sau truismul "trenul vieti", bla bla..
Eu nu gandesc si traiesc ca dvoastra.
Dar pe de alta parte, daca nu faceti acum masterul, peste niste ani va va fi si mai greu.
Va trebuie sa va intrerupeti cariera, poate va maritati si apare si un bebe....
trust me i'm an engineer.. La 48 inveti mai greu decat la 24..Din traite..
Orice ati alege va doresc BAFTA si INSPIRATIE maxima..

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
De cate ori am auzit replica asta cu "daca nu faci acum"...
Logica de genul se aplica cand dai bacul, dai apoi la sapa 10 ani si pe urma realizezi ca nu mai esti apt sa te apuci de o licenta, la modul serios.

Insa in cazul asta e totusi vorba de master, adica aprofundezi ceva anume. Cand tu inca oscilezi intre un domeniu sau altul fiindca ai doar franturi din fiecare de pe urma generalitatii studiilor de licenta, cum poti alege acum ce sa aprofundezi fara sa fi muncit ceva in domeniu, sa vezi exact cum sta treaba, nu doar cum suna in teorie?

#8
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 mugmuggy, on 07 februarie 2016 - 17:48, said:

Sunt o fată Posted Image
Ramane valabila recomandarea cuplarii cu o frantuzoaica .
Eu zic sa participi la alegeri in romania .

#9
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 mugmuggy, on 07 februarie 2016 - 17:41, said:

Acum reiau întrebarea din titlu: ce fac? Mă duc acolo și amân masterul pentru încă un an? Ce fac după? O iau de la capăt, la aproape 24 de ani, cu goana după un job? E chiar atât de crucial masterul? Ai mei spun că ar trebui să mă gândesc și la viitor, să am carte de muncă, pensie, blablabla. În același timp, mie nu-mi place în București deloc și, după ce am fost la interviuri pe la diverse corporații, nu mă văd lucrând în așa ceva.
Vă mulțumesc pentru timpul acordat!
Ca unul care lucrează în domeniu, ar trebui să-ți spun că da, masterul are mare importanță. La fel ți-ar spune și unii care se gândesc că la o viitoare angajare, un master atârnă greu.
Dar eu nu-ți spun totuși așa. Dimpotrivă. Eu îți spun să mergi în Franța, mai ales că te și plătesc și deci nu se pune problema banilor.
Adevăratele oportunități, ca să folosesc un clișeu, se găsesc acolo! Dacă vei munci cu seriozitate și le vei arăta celor de acolo că ești dispusă să depui efort și ești dornică de muncă, vei vedea că vor veni și ofertele, printre care, mai mult ca sigur și unele de a urma un master.
Bănuiesc că limba franceză nu e o problemă (în orice țară te-ai duce, cunoașterea limbii acelei țări este o condiție sine qua non, pentru a putea pătrunde în lumea de acolo), așa că, având o experiență bogată și o bază solidă, sunt convins că vei face față.
Du-te cu încredere și arată-le și tu, cum au făcut-o mulți alții înaintea ta că și românii merită apreciere.
Sunt convins că acolo vei putea face mai multe pentru țara asta decât ai putea face aici. Sau, măcar, fă-o doar pentru tine!
Fii curajoasă! Succes!

Edited by stancosty, 07 February 2016 - 19:29.


#10
mugmuggy

mugmuggy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.02.2016

 dani.user, on 07 februarie 2016 - 17:47, said:

Muncesti in domeniu, vezi cum e munca in tari straine, capeti experienta, clarifici pe ce directie vrei sa te axezi, apoi, cand o fi cazul, daca o mai fi, alegi un master in cunostiinta de cauza (nu doar "sa fie").

Exact la lucrurile acestea mă gândeam și eu. Detest acel „să fie”, mai ales când avem în jur exemple de oameni care au reușit și fără master.

 Quantum, on 07 februarie 2016 - 17:47, said:

Masterul e o frectie care foloseste doar daca te vei angaja la stat (doar ei tin cont de asta, la promovari), sau daca vrei sa faci doctorat (ca etapa intermediara).
In ce te vezi lucrand ?(ca la corporatii vad ca nu-ti place)

Acum că sunt într-o etapă în care îmi caut un job temporar, am văzut în toaaate anunțurile că nimeni nu cere master. Uite că am să mă uit și la joburi de bugetari, să văd ce se cere. Posted Image
A sunat cam dur ce am zis despre corporații, mai ales că nu am habar despre ce vorbesc, știu. M-am referit la faptul că nu aș vrea să fac asta toată viața. În același timp, am impresia că țintesc uneori prea sus, dar asta e altă discuție.

 Prien, on 07 februarie 2016 - 18:16, said:

La 48 inveti mai greu decat la 24..Din traite..
Orice ati alege va doresc BAFTA si INSPIRATIE maxima..

Aveți dreptate, dar din ce știu de la fostele mele colege de facultate care acum sunt la master, studiile în domeniul acesta de comunicare/relații publice/publicitate/campanii etc. sunt „apă de ploaie”, cel puțin în România. Mă refer la faptul că notele se iau mai mult pe referate, iar prezența la ore e rareori obligatorie. Mulți vor să se vadă cu diploma în mână, nu neapărat să aprofundeze un subiect. Vă mulțumesc pentru răspuns! Posted Image



 dani.user, on 07 februarie 2016 - 18:20, said:

Insa in cazul asta e totusi vorba de master, adica aprofundezi ceva anume. Cand tu inca oscilezi intre un domeniu sau altul fiindca ai doar franturi din fiecare de pe urma generalitatii studiilor de licenta, cum poti alege acum ce sa aprofundezi fara sa fi muncit ceva in domeniu, sa vezi exact cum sta treaba, nu doar cum suna in teorie?

Exact, la asta mă gândesc și eu. Nu știu exact ce vreau să fac și vreau să încerc mai multe domenii. Un traineeship într-o „instituție europeană” a fost damblaua mea încă din primul an de facultate, nu aș vrea să-i dau cu piciorul.

 stancosty, on 07 februarie 2016 - 19:27, said:

Ca unul care lucrează în domeniu, ar trebui să-ți spun că da, masterul are mare importanță. La fel ți-ar spune și unii care se gândesc că la o viitoare angajare, un master atârnă greu.
Dar eu nu-ți spun totuși așa. Dimpotrivă. Eu îți spun să mergi în Franța, mai ales că te și plătesc și deci nu se pune problema banilor.
Adevăratele oportunități, ca să folosesc un clișeu, se găsesc acolo! Dacă vei munci cu seriozitate și le vei arăta celor de acolo că ești dispusă să depui efort și ești dornică de muncă, vei vedea că vor veni și ofertele, printre care, mai mult ca sigur și unele de a urma un master.
Bănuiesc că limba franceză nu e o problemă (în orice țară te-ai duce, cunoașterea limbii acelei țări este o condiție sine qua non, pentru a putea pătrunde în lumea de acolo), așa că, având o experiență bogată și o bază solidă, sunt convins că vei face față.
Du-te cu încredere și arată-le și tu, cum au făcut-o mulți alții înaintea ta că și românii merită apreciere.
Sunt convins că acolo vei putea face mai multe pentru țara asta decât ai putea face aici. Sau, măcar, fă-o doar pentru tine!
Fii curajoasă! Succes!

Să fiu sinceră, și eu m-am gândit că aceasta poate fi o rampă de lansare, nu neapărat în aceeași instituție. Mă descurc în limba franceză, iar faptul că voi locui acolo 5 luni mă va determina să îmi îmbunătățesc cunoștințele, așa cum s-a întâmplat când am locuit în Belgia.
Mulțumesc! Posted Image

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 mugmuggy, on 07 februarie 2016 - 20:55, said:

A sunat cam dur ce am zis despre corporații, mai ales că nu am habar despre ce vorbesc, știu. M-am referit la faptul că nu aș vrea să fac asta toată viața.  
Draga, nici daca iti iei un Ferarri galben, nu ti-l iei pentru toata viata! dápai daca mergi la o afurisita de corporatie...  

Se vede ca nu ti-ai ales un drum clar, dar asta nu e o problema. Cel mai probabil vei trece prin mai multe domenii, pana ajungi la ce-ti place, sau pana te plafonezi.

#12
mugmuggy

mugmuggy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.02.2016
Bună seara tuturor. Mi-am amintit adineaori de postul acesta de pe Softpedia și mi-a venit să râd. Acum 8 luni eram speriată și extrem de dezorientată, dar până la urmă am plecat în Franța și foarte bine am făcut.
Am învățat multe lucruri timp de 5 luni și am fost apreciată de superiorii mei. În ultima zi de traineeship, am avut un interviu la o companie din Bruxelles. Totul a mers ca uns și în două săptămâni m-am mutat în Belgia. Nu lucrez în domeniul ”european”, dar este poate chiar la fel de interesant. Am un contract pe perioadă nedeterminată și un salariu bunicel, locuiesc singură și pot să spun că îmi permit mult mai multe lucruri decât cunoscuții mei din București. Mă simt împlinită și utilă, ceea ce cred că este important pentru vârsta mea.
Atât voiam să spun - ”s-a terminat” e prea mult spus, dar cu siguranță ”continuă” cu bine! Posted Image Vă mulțumesc.

#13
mugmuggy

mugmuggy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.02.2016

 Quantum, on 08 februarie 2016 - 08:06, said:

Draga, nici daca iti iei un Ferarri galben, nu ti-l iei pentru toata viata! dápai daca mergi la o afurisita de corporatie...  

Se vede ca nu ti-ai ales un drum clar, dar asta nu e o problema. Cel mai probabil vei trece prin mai multe domenii, pana ajungi la ce-ti place, sau pana te plafonezi.

 stancosty, on 07 februarie 2016 - 19:27, said:

Ca unul care lucrează în domeniu, ar trebui să-ți spun că da, masterul are mare importanță. La fel ți-ar spune și unii care se gândesc că la o viitoare angajare, un master atârnă greu.
Dar eu nu-ți spun totuși așa. Dimpotrivă. Eu îți spun să mergi în Franța, mai ales că te și plătesc și deci nu se pune problema banilor.
Adevăratele oportunități, ca să folosesc un clișeu, se găsesc acolo! Dacă vei munci cu seriozitate și le vei arăta celor de acolo că ești dispusă să depui efort și ești dornică de muncă, vei vedea că vor veni și ofertele, printre care, mai mult ca sigur și unele de a urma un master.
Bănuiesc că limba franceză nu e o problemă (în orice țară te-ai duce, cunoașterea limbii acelei țări este o condiție sine qua non, pentru a putea pătrunde în lumea de acolo), așa că, având o experiență bogată și o bază solidă, sunt convins că vei face față.
Du-te cu încredere și arată-le și tu, cum au făcut-o mulți alții înaintea ta că și românii merită apreciere.
Sunt convins că acolo vei putea face mai multe pentru țara asta decât ai putea face aici. Sau, măcar, fă-o doar pentru tine!
Fii curajoasă! Succes!

 dani.user, on 07 februarie 2016 - 18:20, said:

De cate ori am auzit replica asta cu "daca nu faci acum"...
Logica de genul se aplica cand dai bacul, dai apoi la sapa 10 ani si pe urma realizezi ca nu mai esti apt sa te apuci de o licenta, la modul serios.

Insa in cazul asta e totusi vorba de master, adica aprofundezi ceva anume. Cand tu inca oscilezi intre un domeniu sau altul fiindca ai doar franturi din fiecare de pe urma generalitatii studiilor de licenta, cum poti alege acum ce sa aprofundezi fara sa fi muncit ceva in domeniu, sa vezi exact cum sta treaba, nu doar cum suna in teorie?

 Prien, on 07 februarie 2016 - 18:16, said:

Dsoara/dna, pana acum sunteti printre foarte putinele persoane din acest forum care spun ca au facut facultatea cu placere. Si ca au ramas cu ceva din ea. Pt toate astea, stima mea.
On topic. E foarte greu de spus stanga sau dreapta. Banuiesc ca stiti banalitatea sau truismul "trenul vieti", bla bla..
Eu nu gandesc si traiesc ca dvoastra.
Dar pe de alta parte, daca nu faceti acum masterul, peste niste ani va va fi si mai greu.
Va trebuie sa va intrerupeti cariera, poate va maritati si apare si un bebe....
trust me i'm an engineer.. La 48 inveti mai greu decat la 24..Din traite..
Orice ati alege va doresc BAFTA si INSPIRATIE maxima..

 dani.user, on 07 februarie 2016 - 17:47, said:

Muncesti in domeniu, vezi cum e munca in tari straine, capeti experienta, clarifici pe ce directie vrei sa te axezi, apoi, cand o fi cazul, daca o mai fi, alegi un master in cunostiinta de cauza (nu doar "sa fie").


Uitasem cum funcționează Softpedia și voiam să fiu sigură că vedeți mesajul de mai sus. Posted Image

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 mugmuggy, on 19 octombrie 2016 - 23:35, said:

Posted Image Vă mulțumesc.
Have fun! :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate