Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Programare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Cosmin2108

Cosmin2108

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.02.2016
Salutari ! De ceva timp imi doresc sa invat sa programez,sa fac un site cu toate cele si as dori niste sfaturi ... De unde sa incep sa invat , ce anume si  de la cine ? ( Nu stiu daca pot invata totul de pe net). Am 16 ani iar la liceu m-am familiarizat putin cu ceea ce inseamna programarea doar ca profesoara mea nu pare ca o sa ma invete cine stie ce... Am inceput sa studiez acasa,suplimentar,am invatat cat de cat limbajul HTML, CSS doar ca in felul in care am putut, cam la gramada,nu am stiut de unde sa o iau :)) . Oricum,am ajuns sa pot  face o pagina web uratica : http://www.cosmin21....index.html  ( sper ca am voie sa pun link-ul asta ,daca nu scuzati ) Continuand ... Sfaturi va rog :) Am mai citit si eu (sau mai bine am auzit :)) ) despre Java ,PHP  dar nu stiu de unde sa o iau :'( . C++ fac la scoala ... Dar invat doar structurile alea si ma pune sa scriu programe pt nu stiu ce ... de ex: afla Ma a nr din sirul de n nr care au suma divizorilor un nr prim ... Dar nu cred ca ma ajuta mul ,in afara faptului ca invat structurile

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostCosmin2108, on 07 februarie 2016 - 14:48, said:

si ma pune sa scriu programe pt nu stiu ce ... de ex: afla Ma a nr din sirul de n nr care au suma divizorilor un nr prim ... Dar nu cred ca ma ajuta mul ,in afara faptului ca invat structurile
Fara astea nu faci mare lucru in programare. Prin exercitii iti creezi automatisme, si nu numai.

Ai pus link-ul gresit de la site-ul tau, uite-l aici pe cel corect : http://www.cosmin21.....com/Clima.html

Eu ti-as sugera sa nu faci o ciorba din limbajele de programare. Pentru moment ai putea sa te limitezi la C++ si HTML+CSS. Poti invata atat online, dar si din carti. Pentru C++ iti recomand asta : http://www.cs.uah.ed...For DUMMIES.pdf

Edited by jegmihai, 07 February 2016 - 15:01.


#3
TheCompiler

TheCompiler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.10.2015
Ai facut la final de cls 9 HTML?

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-DACA AI INCEPUT CU HTML,CSS CONTINUA CU HTML5,CSS3,JQUERY,BOOTSTRAP....wordpress

-gasesti pe torente o gramada de tutoriale de la lynda,tuts+,udemy,InfiniteSkills

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Iti recomand sa faci tot de pe siteul w3schools ... si facultatile fac dupa modelele alea.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Risti sa cazi in capcana in care cad mai toti care incep sa invete web development: alergi dupa 4 iepuri si nu prinzi niciunul.

Horaste-te in ce directie vrei sa te indrepti si constientizeaza granitele dintre ele:
  • Design vizual al paginilor web Vreau sa fac o pagina despre X? Cum asez vizual continutul? Ce culori folosesc? Cum atrag atentia cititorului? E o treaba ce tine de arstitic si nu de programare.
    Vrei sa exersezi treaba asta? Alege un subiect, ia un program de desenat (exemple gratis: bitmap - GIMP sau vectorial - Inkscape) si fa acolo o pagina ce sa contina ce vrei tu cum vrei tu. Apoi cere feedback si, evident, citeste carti despre asta.
    Modul in care ai scris textul negru pe un fundal rosu inchis de abia poti citi textul imi sugereaza ca nu prea ai (inca) simt pentru asa ceva
  • Implementarea unui design intr-o pagina web Cum fac o pagina web care sa arate ca poza ce mi-o arat-o unu ce aprofundeaza designul vizual? Inveti HTML + CSS. Iar nu prea e programare. Respectivele sunt limbaje in care tu descrii ce vrei pe o pagina dupa niste reguli stabilite de niste unii.
    Vrei sa exersezi treaba asta? Alege un design gata existent si incearca sa scrii html & css-ul necesar pentru a-l reproduce cat mai fidel.
  • Programarea client (browser)-side Cum fac ca atunci cand userul de click nu stiu unde in pagina, sa ii fie afisat nu stiu ce? Aici apare programarea in mediul restrans al browserului, adica te poti folosi doar ce-ti pune aceasta la dispozitie: mai exact limbajul Javascript si ale sale sute/mii de frameworkuri (adica cod facut de altii ce rezolva deja unele aspecte)
    Vrei sa exersezi treaba asta? Fa o pagina cat poti de rudimentara ca aspect, pune-i niste butoane si fa un calculator ca cel de buzunar.
  • Programarea server-side Cum fac ca atunci cand pun 1234 ca parola sa-mi dea voie sa intru pagina iar daca pun 12345 sa-mi zica ca-i gresita? Cum fac ca atunci cand useru apasa butonu de Send al unui mesaj, sa-l livrez pe aceasta la destinatie? Aici ai programare in toata regula cu intrari si iesiri. Limbaje folosibile: aproape oricare, unele concepute chiar pentru a fi folosite doar la asa ceva. Concepte de stiut: o gramada. Componente gata facute: o gramada.

    Vrei sa exersezi treaba asta? Invata C cat sa stii lucra cu fisiere, citeste despre servere web & CGI si fa o pagina care iti cere sa introduci un numar. Dupa ce-l introduci te trimite la alta care-ti afiseaza daca respectivul e numar prim sau nu, sau un mesaj de eroare daca-i text non-numeric.

Edited by dani.user, 07 February 2016 - 18:23.


#7
Cosmin2108

Cosmin2108

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.02.2016

View PostTheCompiler, on 07 februarie 2016 - 15:06, said:

Ai facut la final de cls 9 HTML?

Nu

Multumesc pentru raspunsuri :)

#8
Cosmin2108

Cosmin2108

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.02.2016
Inca ceva :) M-am apucat de curand sa mai fac un site doar ca nu stiu despre ce sa-l fac...Imi place sa invat practicand si a cam ramas in stadiul asta : https://i.imgur.com/Qw9Lqe6.png din lipsa de idei,dar si de cunostinte ce-i drept ... Vreo idee despre ce as putea face?

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Ca tot ai desenat ceva elemente cosmice, fa o pagina unde prezinti cum se invart diversele planete in jurul soarelui, tinand cont si de distanta dintre ele, eventual si de pozitia actuala.
Suficient cat sa te tina ocupat ceva timp si sa atingi primele 3 aspecte din ce am scris mai sus.

#10
Geani52

Geani52

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2016
Salut.
Daca mai doresti sa inveti HTML poti accesa urmatorul link unde ai un curs gratuit cu tot cu exemple:
http://world-it.ro/w...-site/curs-html

Daca doresti sa inveti limbajul C++ poti accesa urmatorul link care cuprinde 11 lectii si la final ai un test prin care trebuie sa realizezi interfata unui bankomat:
http://world-it.ro/s...c/introducere-c

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate