Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Apartament langa lift ?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Buna ziua ,

Un prieten vrea sa-si ia apartament de 2 camere la etajul 3/6 , liftul este situat in dreptul Living-ului (perete comun cu casa liftului) .
Ansamblul acum se construieste deci liftul va fi nou (firma Schindler) , probabil ca nu va scartai cativa ani. Totusi zgomot va fi , iar in urmatorii ani de invechire s-ar putea ca zgomotul sa creasca (scartaituri, alte zgomote).

Voi ce ati face ? Ati cumpara apartamentul langa lift ?
Cei care aveti deja apartament langa lift , este zgomotul atat de deranjant ?

#2
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Daca e lift nou Schindler atunci e silentios. Chiar si dupa 10 ani si tot nu mi se pare ca devin zgomotoase (asta in conditiile in care sunt intretinute si verificate).

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
eu am lift de genul pe casa scarii, insa sunt atat de silentioase si bine facute, incat nici macar nu iti acea senzatia clasica de ridicare, ori coborare. sunt foarte bine facute. liftul este de 4 ani in uz

#4
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Sa stea linistit.Am lifturile(2) in dreptul dormitorului si sunt aproape insesizabile ca zgomot.Stau la et 5 iar motoarele lifturilor sunt la et.8.Blocul are 30 de ani,curand reabilitat si cabinele lifturilor schimbate(noi).In dreptul sufrageriei am scarile(alea sunt mai deranjante decat lifturile).Mai urca ori coboara cineva,de zici ca are bocanci cu talpa de lemn.Posted Image
Cu timpul se va obisnui si nu-l va mai baga in seama.

#5
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
daca liftul e vechi se aude zgomotul oriunde in bloc
crede-ma, stau la 8 si stiu cand pleaca liftul de la parter

#6
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Zgomotul nu e singura problema.
Peretele comun cu liftul e foarte posibil sa faca condens si mucegai

#7
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View PostEgalul, on 07 februarie 2016 - 12:13, said:

Zgomotul nu e singura problema.
Peretele comun cu liftul e foarte posibil sa faca condens si mucegai
Nu mai speria omul degeaba!! N-am vazut mucegai ori condens pe peretele care da spre lifturi,de 26 de ani de cand locuiesc in acest bloc.
Sa nu exageram cu postari scoase din burta,nu e frumos! Posted Image

#8
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostAdi blondu, on 07 februarie 2016 - 12:09, said:

Sa stea linistit.Am lifturile(2) in dreptul dormitorului si sunt aproape insesizabile ca zgomot.
Cu timpul se va obisnui si nu-l va mai baga in seama.
Cam cat de insesizabil este acest zgomot , este mai mic ca zgomotul produs de un frigider (nou) ?

#9
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
De la et 5 nu se aud motoarele.Cel mai rau e cand vreun vecin mai "scapa" usa grea de metal de la intrare.E lift cu usi culisante la cabina si usa metalica(comunista) in afara.
Mare distractie a fost cand ne-a furat motoarele la lifturi.Pe vremea aia nu aveam monitorizare video in scara.Duduiau scarile de ziceai ca vin tatarii.Posted Image E ok cu lifturi noi cum e in cazul prietenului tau.

#10
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View PostAdi blondu, on 07 februarie 2016 - 12:21, said:

Nu mai speria omul degeaba!! N-am vazut mucegai ori condens pe peretele care da spre lifturi,de 26 de ani de cand locuiesc in acest bloc.
Sa nu exageram cu postari scoase din burta,nu e frumos! Posted Image
Stiu multi care au problema asta, e si explicabila datorita diferentei de temperatura intre apartament si casa liftului.
Plus factura ceva mai mare la intretinere, fata de un perete comun cu un vecin

Edited by Egalul, 07 February 2016 - 13:04.


#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pai daca acolo ai condens pt ca in lift e mai rece, ce faci cu peretii exteriori? acolo cum este?

mai mare cu cat? cu 2 lei sau nici atat. este in interior in primul rand, mai multa caldura pierzi prin geamurile apartamentului si peretii exteriori, decat prin peretele liftului.

#12
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu cred ca mai deranjant e zgomotul produs de usa liftului si de cei care asteapta,urca sau coboara la acel etaj...Ar fi de preferat sa nu fie liftul langa apartament,dar...uneori acceptam si compromisuri

#13
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Post_-AppleS-_, on 07 februarie 2016 - 11:51, said:

...........

Voi ce ati face ? Ati cumpara apartamentul langa lift ?
Cei care aveti deja apartament langa lift , este zgomotul atat de deranjant ?
E silentios liftul . Mai multa galagie fac aia care se simt " proprietari " si ca la puscarie folosesc un lant , daca se poate cu 20 de chei , si incep sa frece usa de la apartament , sau aia care fac sedinta in fata liftului .
Liftul este ok , si in tot cazul , peste citiva ani va fi scos din functiune ca nu vor plati reviziile si autorizarea lui ....

#14
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View PostEgalul, on 07 februarie 2016 - 13:03, said:

Stiu multi care au problema asta, e si explicabila datorita diferentei de temperatura intre apartament si casa liftului.
Plus factura ceva mai mare la intretinere, fata de un perete comun cu un vecin
Vorbesti in calitate de proprietar de apartament "vecin" cu liftul sau din auzite?Posted Image
Vrei sa spui ca in casa ai 25 de grade,pe hol 20 de grade iar in lift ai cu minus? Posted Image  Asa ceva nu am auzit niciodata Posted Image Cum zice si Dany_Darke,mai multa caldura pierzi pe la peretii exteriori.Toti vecinii de pe palier au cate un perete comun cu holul si nu platesc mai mult.

Edited by Adi blondu, 07 February 2016 - 13:40.


#15
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View PostDany_Darke, on 07 februarie 2016 - 13:10, said:

pai daca acolo ai condens pt ca in lift e mai rece, ce faci cu peretii exteriori? acolo cum este?

mai mare cu cat? cu 2 lei sau nici atat. este in interior in primul rand, mai multa caldura pierzi prin geamurile apartamentului si peretii exteriori, decat prin peretele liftului.
Si peretii exteriori sunt o sursa de igrasie, dar acolo ai un avantaj, peretele e uscat de soare si ai ventilatie din aerul exterior, in timp ce in casa liftului e intuneric + umezeala, conditiile optime pentru mucegai

#16
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postdanpet, on 07 februarie 2016 - 13:11, said:

Eu cred ca mai deranjant e zgomotul produs de usa liftului si de cei care asteapta,urca sau coboara la acel etaj...Ar fi de preferat sa nu fie liftul langa apartament,dar...uneori acceptam si compromisuri
Ma gandesc ca fiind de generatie noua , nu mai au usi de tip comunist , ci usi telescopice culisante .

#17
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View PostEgalul, on 07 februarie 2016 - 13:40, said:

in casa liftului e intuneric + umezeala, conditiile optime pentru mucegai
Verificat casa liftului,e mai uscat decat subsolul blocului Posted Image Sanse de mucegai zero.

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
crezi sau nu, si acolo ai ventilatie, in casa liftului, nu este inchis etans. iar atata vreme cat este un mediu cu o temperatura aproximativ constanta, cu pereti care sunt incalziti constant, nu ai risc prea mare de igrasie.

insa aici nu punem infiltratiile din pereti, viciile de constructie si alte chestii care sunt de fapt un capitol aparte.

plus de asta, si fara sa vrei, acea casa a liftului este ventilata, acel lift este ca un tren intr-un tunel, pe masura ce urca sau coboara, impinge aerul, adica circula.

Edited by Dany_Darke, 07 February 2016 - 13:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate