Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

sfaturi cumparare masina noua sau sh clasa compacta sau medie

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#37
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Am intrat acum si 50000ron imprumutati prin nevoi personale iese 61953 la cec si 62xxx la brd.Iar la brd la creditul auto la aceeasi suma iese 55700,dar cred ca mai sunt ceva comisioane ascunse.O sa vad maine ca oricum trebuie sa trec pe la brd sa semnez niste hartii in legatura cu creditul care-l am de prima casa.

#38
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Azi am avut ceva timp liber si m-am dus la ceva showroom-uri profitand de faptul ca intr-un kilometru era destul de multe:opel,mazda,toyota/citroen,seat si honda/mercedes.Am vizitat Opel,mazda,seat si Honda.Dezamagitoare toate in afara de honda.Astia chiar vor sa vanda masini cu preturi de 20000 de euro? Primul a fost opel(dealer&service).Am intrat,m-am uitat la o Astra,la o Insigna,la o Corsa si la o Meriva.Nimeni nu m-a intrebat nimic.Erau vreo doi oameni la receptie pentru service si inca 2 care discutau cu o domnisioara,cred ca era un interviu de angajare din ce am auzit cand m-am apropiat sa iau niste brosuri.Am stat vreo 10-15 minute,nu m-a intrebat nimeni de sanatate si am plecat.Urmatoarea oprire la Mazda,unde aveau in showroom expusa o Mazda 3 ,frumoasa la exterior,dar cu geamurile inchise si batea lumina in ele in asa fel incat nu se vedea nimic inauntru.A venit singurul om care era pe acolo si m-a intrebat ce ma intereseaza? O mazda 3.De care? Pai de care aveti ca nu stiu nivelurile de echipare. Pai asta expusa e nivelul 2.Si cate nivele sunt?A,parca mai sunt 3. Dar daca dati avans acum vine de abia in iunie,daca mai asteptati se duce mai incolo in iulie-august. Direct la bani,nici macar n-a deschis o usa sa vad cum e arata si inauntru.ce sa mai zicem de un test drive.Am zis multumesc si am plecat. Urmatoarea oprire la seat. Acolo aveau expuse toate modelele,ma interesa un leon sa vad cum e.Aveau unul expus acolo oferta lunii,un leon break rulat 2400 km redus de la 21500euro la 16500 euro motor 1,2 tsi si 125cp si din am citit pe acolo era full.La birou era un agent de vanzarii care lucra la calculator.Am dat vreo 2 ture pe langa masina,m-am uitat la ea,m-am dus si la celalalt leon hatch expus,m-am mai uitat pe la el,el nimic,tot in calculator se uita.M-am mai invartit 5 minute pe acolo si am plecat.Era clar ca nu-l interesa sa vanda .Ultima oprire la Honda. Acolo expuse un civic hatch alb si un civic sedan gri.Cum am inceput sa ma uit la hatch a venit o doamna care m-a intrebat ce doresc si mi-a dat toate detaliile.m-am urcat in ambele masini.Curios ca varianta hatch fata de sedan are un bord diferit,dar este si mai mic ca spatiu in spate si la portbagaj.Sedanul era in echiparea full ES si cu trapa.Pret 16100 euro si daca astept rabla 14300euro,motorul de 1,8 142cp.Consola centrala nu pot sa zic ca m-a atras deosebit,dar merge.IN schimb bordul cu turometrul si vitezometrul pe albastrul ala mi-au placut super mult.Ca dotari are cam de toate,inclusiv camera pt parcare pe spate.SIngurul minus nu avea lumini de zi pe led cum avea hatcul ,in schimb fata de hatch avea xenon.HAtcul era la 15100 euro cu rabla.Nu aveau nici o masina disponibila pt test drive,tare as fii vrut sa vad cum se misca motorul ala si cum sta pe drum.Mi-a ramas gandul putin la masinuta aia.

#39
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
da' tu de ce nu ai deschis usa? toate masinile din showroom au usile descuiate...

#40
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Ce sa mai deschid usa ca se uita ala la mine de parca ce cauta si asta pe aici?

#41
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
unde ai fost? cumva la arian pipera?

#42
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Nu,in ploiesti.Sunt din Ploiesti si toate reprezentantele vizitate azi sunt din Ploiesti.

#43
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postedi10000, on 09 februarie 2016 - 18:27, said:

3. Ti-am spus, daca ar fi dupa mine si vrei putere, 1.8 TSI este superb. E si asta o varianta, mai astepti 1 an, strangi bani si iei motorul asta.
Din carti si reviste, e usor sa zici ca e superb. Cand traiesti ceva timp cu el realizezi ca e un motor ca oricare altul, cu bune si rele. Poate ceva mai multe rele decat un motor de 1.4 asa ca trebuie sa vrei mult de tot cele bune ale motorului asta ca sa il iei.

Quote

Nu,in ploiesti.Sunt din Ploiesti si toate reprezentantele vizitate azi sunt din Ploiesti.
Incearca si la Bucuresti. Distanta nu e mare si poate dealerii sunt mai spalati.
Cand imi cautam masina dealerii Kia Autonet (care au si Honda in incinta), cu Ford BDT Vest si Seat Metrotehnica chiar erau interesati sa vanda. Pe Brady Trade (Skoda) a trebuit sa ii trag eu de manecuta sa ii intreb ce si cum. Radacini m-au ignorat total (Mazda, Opel, Suzuki).

Legat de finantare, cei de la Porsche Bank Ro aveau cele mai ok credite auto anul trecut, dar lucreaza doar cu Seat, Skoda, VW... adica VAG.

Edited by StefanSC, 10 February 2016 - 16:50.


#44
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Din experienta iti spun ca dealerii in Bucuresti NU sunt mai breji. As spune chiar din contra. Din experienta personala cei mai aroganti si lipsiti de comunicare au fost de la Ford (nu stiu cum se numeste, are sediul la Barajul Ciurel), Mazda (e o reprezentanta mica in Pipera) si Radacini Motors. Interesati sa vanda au fost Brady (Skoda), VW (PBN) si Tiriac Auto (Ford si Hyundai). Dar marca nu are nici o vina, e vorba doar de management si oameni.

#45
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Numa ca sa știi Honda are consum urban declarat 8.8l. Eu zic ca e cam mult în ziua de azi când majoritatea mașinilor pe benzină au în jur de 7.

Daca e civic as astepta modelul nou chiar daca va fi mai scump.

La honda h-rv nu te-ai uitat cat costa?

Eu as lua Suzuki mașină ieftina buna economica și buna și de teren și munte.

#46
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Care sunt acelea de au in jur de 7 in oras pe benzina?Si sa aiba si cel putin 125-130cp. Fiindca pana acum in tot acest topic toata lumea a zis ca nu exista masina aia.

#47
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postcepy, on 12 februarie 2016 - 10:27, said:

Care sunt acelea de au in jur de 7 in oras pe benzina?Si sa aiba si cel putin 125-130cp. Fiindca pana acum in tot acest topic toata lumea a zis ca nu exista masina aia.

doua loganuri - au impreuna peste 130 cp, daca merg la stanga pot scoate consum de 7 !

#48
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Nu exista. Colegul a scris o prostie. Asa ceva poate un Smart ForTwo, VW Up! sau Mitsubishi Spacestar sa scoată. Ce vrei tu scoate" in oras cel putin 8litri/100 km.

#49
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
depinde de oras si de cat mergi in el atat timp cat si km ! eu peste 7 nu am decat iarna. drumurile sunt scurte cu pauze lungi genul 2 km in 10 minute pauza 8 ore, apoi drumuri scurte pauze mici dus copil pe diverse, cumparaturi, etc. media este de 20 km/zi in total.
Ps : motor neperfuzat de la F1 champion 1.4 MPI

Edited by mzamfirm, 12 February 2016 - 11:13.


#50
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Pai asta credeam si eu.asa ca daca nu trece de 9 intr-un oras ca PLoiesti si sa ia un 6,5-7 afara la mers sportiv e ok.Am in vedere Honda civic si Focusul cu ecoobostul de 150cp.cred ca ar mai fii si opelul de 1,4 turbo dar de motorul ala nu stiu nimic.A,si Kia ceedul de 1,6 gdi.

#51
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005

View PostKazmer, on 12 februarie 2016 - 06:47, said:

Numa ca sa știi Honda are consum urban declarat 8.8l. Eu zic ca e cam mult în ziua de azi când majoritatea mașinilor pe benzină au în jur de 7.
....

Real sau declarat ?
Cel putin la Civic, ce scrie aia e !

Intr-adevar, noul Civic ( 2016) este o masinuta interesanta, DAR:
1. Va ajunge in showroom-urile de la noi abia pe la inceputul anului viitor;
2. Pretul va fi clar mai mare ! Sa nu uitam ca un Civic sedan, acum, este in jur de 16k Euro in echiparea de top ( ma rog, superioara, ca n-au decat doua variante de echipare).
Noul Civic, cand va ajunge, va fi cel putin 20k Euro.
Acum, nu stiu daca initiatorul este dispus sa mai astepte 1 an si sa mai stranga 4000 Euro ...

#52
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Postcepy, on 12 februarie 2016 - 10:27, said:

Care sunt acelea de au in jur de 7 in oras pe benzina?Si sa aiba si cel putin 125-130cp. Fiindca pana acum in tot acest topic toata lumea a zis ca nu exista masina aia.

Majoritatea inseamna Ford, VW,skoda seat, astra, Mazda

Hyundai, Kia,  honda consuma mai mult.

Vorbim de consum declarat ca altfel nu avem ce compara. Nu cred ca e vreunu care a testat pe toate.

#53
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Din ce-mi spunea doamna din showroom nici macar nu stiu daca va aparea la inceputul anului,ei se asteapta mai spre jumatatea anului.Civicul de acum cu rabla e 14.300 in echiparea de top.Cel care va apare va fii 20000,cam cum a fost si asta in primul an.De ce ne-ar interesa ce declara producatorul daca nu respecta realitatea.din ce am citit la toate astea turbo consumul real e cu 1-2l cel putin mai mare decat cel declarat si ajungi cam tot pe acolo.

#54
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Ford focus are 6.5 declarat civic are 8.8.tu crezi ca daca Ford va consuma 8.5 în condiții reale de trafic civicul va consuma 8.8?

Eu numa ți-am atras atentia tu cumperi ce vrei.

Cine zice ca ce scrie aia e minte sau nu circula în trafic bara la bara .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate