Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

sfaturi cumparare masina noua sau sh clasa compacta sau medie

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#1
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 03.12.2010
Am mai postat la sh versus noua insa cred ca am gresit topicul acolo,asa ca daca poate un moderator sa stearga de acolo ii multumesc.Ca sa nu mai lungesc  vorba treaba sta cam asa:
In urmatorul an o sa trebuiasca sa-mi cumpar a doua masina si tot citesc de vreo saptamana toate topicurile de la sectiunea auto de pe acest forum si nu ma pot decide cum e mai bine:noua sau sh.Banii cash nu am decat vreo 2000-3000 asa ca m-as orienta spre leasing sau un credit auto.buget pentru un sh am zis sa fie 9-10,maxim 11000 de euro,pt una noua m-as intinde pana pe la 15-16000 maxim.Multi o sa ziceti de ce diferenta intre bugete?fiindca parca nu as da 13-14000 pe un sh.Pana acum nu am avut experiente cu sh,doar ce am vazut pe la prieteni.in familie sunt 2 masini un Clio symbol din 2003,benzina 1,4 16v 98cp 150000km de care sunt multumit si o Kia ceed(a parintilor) model 2008 benzina 1,4 110cp 50000km,ambele luate de noi pe care acum nu mai iei nimic,nici nu intereseaza sa le vand fiindca merg bine,doar ca de clio m-am plictisit pana peste cap.In medie pe an fac cam 10000-15000km si as lua tot un benzinar fiindca merg mult in oras,o iesire pe luna la drum lung si un concediu in afara pe an(daca nu plec cu avionul).Ca modele noi ma gandesc la noul focus 1.0 125 cp, imi place tare designul,nu stiu daca m-as incadra la un golf sau o octavia mai putin dotate,insa aici as fugii de motoarele 1,2 tsi si 1,4 tsi care am auzit ca sunt cu multe probleme si as ajunge la 1,6 tdi.La sh am vazut ca m-as incadra la un Passat,insignia,golf,octavia din 2009,2010,2011.Dar nu stiu cat de scumpe sunt ca intretinere.adica nu as avea probleme daca sa zicem o data la un an ar trebuii sa scot 1500 ron pt  o reparatie neprevazuta(adica nu o revizie de ulei si filtre),dar sa scot intr-o luna 3000-4000ron ar fii o problema.Ceva sfaturi?

#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Vezi Opel. Astra j are niste preturi foarte bune acum la sfarsit de generatie. E posibil sa iei un Astra sedan sau tourer la vreo 12.000 euro cu clima, pilot,oglinzi incalzite, 4 geamuri electrice si ecran de 7"  ( ca am vazut ca este la moda).

#3
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 03.12.2010
pai vad ca pe siteul Opel e disponibila cea noua astra k,cea veche nu se gaseste pe nicaieri.ai vreun link?

Edited by cepy, 06 February 2016 - 16:03.


#4
andreitdi

andreitdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 27.01.2007
Cauta pe autovit. Gasesti acolo cateva modele. Pretul este 12k fara tva. In aceeasi bani mai gasesti Honda civic sedan, Hyundai elantra.

#5
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Mazda 3 hatch sau sedan motorul de 2 litri benzina 120cp este fenomen. In rabla si cu putina negociere o scoti in 15000.Honda civic chiar si Toyota, un lancer. Altfel daca preferi injectate plaja e larga : skoda,seat,ford,hyundai,kia, etc.
depinde ce nevoi ai, de la sedan,compacta la suv.mai intai trebuie definite nevoile, bugetul il ai, e clar ca va fi benzina iar mai departe tine de ce te atrage. poti incepe prin a merge la test-drive pana vine rabla ai timp la dipozitie. bafta !

#6
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Astra tourer  http://autovit.ro/an...html#fe6cd3f92f
Civic Sedan http://autovit.ro/an...html#f2da5830b1
Toledo Sedan http://autovit.ro/an...html#e7b594bc3f
Parerea mea este ca astea merita sa le iei in calcul fiind masini noi.

#7
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 03.12.2010
Dupa cum am zis in primul comentariu m-as orienta catre o compacta,favorita ca aspect fiind noul focus,imi place cum arata si mi se pare ca are o multime de optiuni,motorul 1.0 ecoobost 125cp mi se pare bun si ca performante si consum.acum nu am gasit pe nici un forum cum se comporta motorul asta in timp,dupa 100-150000de km.pe Ford club am vazut ca trebuie sa detii un ford ca sa-ti faci cont.totusi are 4 ani acest motor cred ca sunt ceva detinatori care au trecut de 100000km sau s-au apropiat de acest numar.imi place si Mazda 3 ca aspect,insa motorul ala de 2,0 consuma destul de mult mai ales in oras.Lancer mi-au placut cand au aparut ,acum mi se pare destul de vechi modelul(cred ca are cel putin 8 ani) si destul de trist la interior.de Honda civic m-am uitat si eu si e in calcul,acum nu stiu ce costuri de intretinere presupune.toledo nu m-atrage.astra e ok dar designul parca nu m-atrage.

#8
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Motorul de 2.0 de la Mazda e acolo la consum cu 1.4 tsi si alte motoare pe benzina de 110-120 cp. Adica undeva putin sub 10 in oras ok, mai mult putin daca e cu mers bara la bara constant. Cam pe.aici is toate compactele de 1.4 si 1.6. Nu iti imagina ca 1.0 125 e cu mult mai breaz.
In bugetul tau poate intra un focus si cu 1.5 turbo, dar mai putine optionale, sau noul Opel astra, care am vazut cu discount si cu motorul de 1.4t 125 cp la 15.000 ok dotata.

Clasa medie am vazut mai multe Honda accord, cunparate de noi din romania, intre 10-13.000 euro cu undeva intre 50k si 100k km in bord, motor 2.0 benzina. Avantajul e ca poti lua o masina buna de la prim proprietar care nu e manarita la km si cu istoric service.

Altfel ai pe jurnal de bord jurnale cu focus 1.5t, mazda 3 2.0 120, civic 1.8 140.

Edited by t-balt, 07 February 2016 - 08:24.


#9
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 03.12.2010
Mersi t-balt,o sa citesc jurnalele acelea. NU exlud second hand,insa unul pana in 50000km si daca e doar cu 2000 euro mai ieftin decat una noua nu prea mi se pare ca merita(vorbim de aceleasi dotari).de focus am citit ca ar lua un 7-7,5 in oras.mi-ar place motorul de 150cp dar nu stiu daca am ce face cu el fiindca cum am zis merg mult in oras,in afara o iesire o data la o luna-doua.pana la servici fac cu masina 4 minute si vreo 10 minute stau sa gasesc loc de parcare.in ploiesti de obicei nu se merge niciodata bara la bara.nu stiu nimic de motorul acela turbo de la Opel.

#10
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Daca ai impresia ca un injectat de 1 litru iti va consuma 6% in oras te inseli. Pe de alta parte daca vrei sa tii masina 10 ani crezi ca turbina aia va duce? Daca esti setat pe ff poti gasi second cu motorul aspirat pana in 50k km, desi e foarte aproape la pret cu mondeo second, cum ziceam dupa nevoi si preferinte, personal nu cred ca un injectat este la fel de fiabil ca un aspirat.
Si nu trebuie sa fii posesor sa te inscrii pe forumuri, treci la masina marca respectiva si gata,nu iti cere nimeni VIN-ul.

Edited by mzamfirm, 07 February 2016 - 10:29.


#11
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 03.12.2010
N-am spus niciodata 6% in oras.Am spus un 7-7,5 intr-un oras ca Ploiesti unde nu prinzi niciodata bara la bara.MErge f bine si un consum de 8% in oras.Pe drumul spre primul servici am doar 2 semafoare unde nu prind niciodata sa stau de 2 ori la acelasi semafor si spre al 2lea servici nu am vreun semafor.Mai e diferenta intre 1.0 si 2.0 a casco si rca unde cred ca scutesc vreo 100 de euro.Inca studiez,imi place si motorul de 1,8 de la Honda si civicul in echiparea ES.La focus imi place sistemul acela cu senzori in care parcheaza singura,e un sistem excelent pt sotie care de abia acum face scoala(bine, intai isi va face uceniciia pe Clio,dar nu se stie cand va avea nevoie sa o conduca si pe a mea).Oricum stiu ca viitoarea masina va trebuii sa aiba ca dotari bluetooh,oglinzi incalzite,senzori de parcare spate,mi-as dorii si xenon dar nu este neaparat,climatizare automata (daca se poate si bi,ar fii f bine,mie imi place undeva la 20de grade,sotiei la 23,ma refer iarna).scaune incalzite merg dar nu sunt un must.

Am vazut anuntul asta.
http://autovit.ro/an...html#3424b61c80
Ma gandesc de ce ar vinde cineva o masina de abia cumparata?

#12
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Consum de 7-7.5 am si eu cu un 1.4 aspirat.  Casco parca se calculeaza functie de valoarea masinii. Civicul ala daca o sa cauti pe softpedia a fost luat cu o reducere considerabila cred ca pe la pretul cu care o vinde, este post pe softpedia referitor la el. Perfuziile pot face consumuri scazute in extraurban insa nu ceva sa te dea pe spate. Eu am scos pe CB 5.2 la aspirat de 1.4 pe 150km cu instantanee de 4.9, viteze legale evident. Oricum suntem in era consumerismului, de ce crezi ca americanii cumpara motoare clasice...pai aia fac sute de mii de km,au nevoie de fiabilitate. Restul de brizbrizuri....dupa nevoi!

#13
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Cati ani ai de gând sa păstrezi masina si aprox. cati km estimezi ca vei face?

#14
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Postcepy, on 07 februarie 2016 - 11:59, said:


Am vazut anuntul asta.
http://autovit.ro/an...html#3424b61c80
Ma gandesc de ce ar vinde cineva o masina de abia cumparata?

Vânzătorul zice consum urban 5l producătorul da consum urban 8.8l oare cine zice adevărul?

#15
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
5.2% urban cu 1.8 benzina  ... asta cand o sa zboare porcul :))))))))))))))))

#16
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 03.12.2010
LauCalin, Clio care il am acum merge pe 13 ani si are 152000km si va fi tinuta pana pica de tot.Fac cam intre 10-15000km pe an majoritatea in oras.O sa o tin cam intre 7ani minim si 10 ani daca o iau noua.daca iau un second 3-4 ani.vreau o masina sa scoata maxim 8 in oras si 6.5 in afara la stilul meu de mers adica mereu pregatit sa fac o depasire,stau in fundul celui din fata.pe autostrada ma plictisesc asa ca vreau sa aiba pilot automat sa o pun la 130-140.la deal sa nu mai treaca dieseluk pe langa mine de parca stau pe loc si eu sunt in 4000 de ture.stiu:))astea sunt deja mofturi.

#17
andreitdi

andreitdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 27.01.2007

View PostKazmer, on 07 februarie 2016 - 13:10, said:



Este de peste 2 luni la vanzare acel civic. Prin ianuarie ajunsese la 10500 euro negociabil. Acum vad ca a crescut din nou.

#18
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Iti recomand sa faci drive-test pentru ca fiecare dintre masinile enumerate vine cu avantaje si dezavantaje. Eu conduc benzina turbo si nu m-as mai intoarce niciodata la aspirate. Sigur, aspiratele pot fi mai fiabile, dar pentru mine sunt deranjante la condus, au cuplul foarte sus si asta se traduce prin zgomote in habitaclu mai ridicate (mai ales la firmele japoneze unde insonorizarea este mai slaba decat la europene) si trebuie sa le turezi mai mult (recunosc, sunt lenes si nu imi place asta). Vezi care se potriveste mai bine pentru tine, daca zici ca ai fost multumit de Renault de ce nu mergi in continuare cu ei? Au motorizari turbo destul de bune. Aaa...si as alege intotdeauna masina noua. Stii povestea cu Ford, nu? Intrebat care e cea mai buna masina in opina lui, raspunsul a fost: masina noua. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate